Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

rozbity kabel?

clee (6592)|14.1.2015 00:17
zdravim, resim uplne bizarni zalezitost, domovni rozvod, pomerne kvalitni provedeni, vzdalenost domu od zizkovskeho vysilace v radu stovek metru, prijem signalu naprosto perfektni. zniceho nic, vypadla polovina kanalu vcetne tech prijimanych ze zizkova, tak kontroluju rozvod, lezu na strechu jestli nahodou vitr nesejmul antenu, zkousim televizi v loznici, ta jede v pohode, tak si rikam jestli odesel tuner, ze zoufalosti me napadlo vymenit kabely a ouha, obycejnej 75db snura na pradlo signal 100procent, oproti tomu puvodni 95 koax trikrat stinenej 10-15procent, predtim uplne v pohode 100procent, v provozu byl cca dva mesice. zkousenej na jiny televizi s jinou zasuvkou, vysledek stejnej, slabej az zadnej signal. je mozny ze se obycenej antenni kabel bez jakykoliv fyzicky interakce proste "rozbije"? me to hlava nebere :D omlouvam se zdejsim odbornikum za bizar :)
RoPo (6061)|14.1.2015 00:50
On se nerozbije. Jen ma jinou utlumovou charakteristiku pro ruzne kmitocty. Z niceho nic se ti to zda ze se toto stalo. Mohlo dojit k preladeni nebo zmene parametru vysilace ze ktereho prijimas signal.
Lumca_1 (218)|14.1.2015 07:56
Pokud je na původní (3x stíněný kabel) úroveň signálu 10 - 15% (nemám rád"%"), používají se dB a na obyčejnou "tkaničku od bot" 100%, tak to svědčí o tom, že je něco špatného v přijímací soustavě, protože to zlepšení na nekvalitním koaxu má za následek průnik signálu vlivem nekvalitního stínění těchto "účastnických přípojných kabelů". Přispívá k tomu i malá vzdálenost od žižkovského TXu (uvádíš několik stovek metrů). Test provedeš jednoduchým způsobem a to ta, že koax odpojíš z účastnické zásuvky a necháš jen tak "volně" položený v místnosti. Pokud se úroveň na bargrafu v tv nezmění, pak je vše jasné. Dále se mohlo stát, že došlo ke zvýšení vstupní úrovně na vstupu domovního zesilovače (pokud je použit - neuvádíš) a to způsobilo jeho přebuzení. Pokud je na vstupu zesilovače atenuátor (trimr sloužící k regulaci vstupní úrovně) zkus za jeho pomoci snížit tuto vstupní úroveň. Ovšem na dálkus e v takovýchto případech bez použití měřáku jen velmi těžko radí.
bastlir (3245)|14.1.2015 12:42
Když pominu zlomení kabelu vlivem nedodržení předepsaného ohýbacího poloměru, vidím problém trochu jinak. Jak píšeš, máš to pár metrů od věže, domnívám se, že spíš budeš mít přebuzenou TV. Takže nekvalitní kabel ti svým útlumem vlastně vykompenzuje sílu signálu. Také předpokládám, že anténu máš otočenou do svislé polarity. Ale i tak pochybuji, bydlíš-li někde v prostoru starého Žižkova, Vinohrad apod., že tento vysílač přijímáš přímo.

Zkušenost č.1: Pokud v Praze dojde k výpadku signálu ze dne na den, často to bývá rozšiřujícím se vysíláním LTE. Tedy filtr!
Zkušenost č.2: Pořídí-li si zákazník víceopletový kabel např. 8mm+ , pak to "nějak" nacpe do "nějakého" konektoru, většinou se jedná o zkrat v instalaci či o ukroucenou vnitřní žílu při vehementním sešroubovávání plastového konektoru.
Lumca_1 (218)|14.1.2015 14:38
Stále nevíme to nejdůležitější, jestli tazatel používá aktívní prvky nebo je rozvod pouze pasívní. To je pro další postup při odhalování příčiny důležité. Ideální by bylo, kdyby si objednal odborníka patřičně vybaveného a znalého. Jak jsem už psal, tyto závady se moc přes internet řešit nedají, pokud člověk nezná vstupní úrovně tv signálů, vybuditelnost (od toho se odvíjející problém s přebuzením) použitého zesilovače, CBER, VBER, MER a IO. LTE se příliš démonizuje. Osobně servisuju několik desítek rozsáhlých STA a nepočítaně ITA na RD a dalších stavbách a s LTE jsem měl problém jednou a to při příjmu slovenského vysílače vzdáleného asi 110km pro jehož příjem je potřebný předzesilovač (samozřejmě kanálový, ale ona "kanálovost" je pro jednoho ze dvou republikových výrobců těchto komponent relatívní) a tento předzesilovač byl přebuzen LTE. Stačilo na jeho vstup zařadit odpovídající LTE filtr (protože není filtr jako filtr) a bylo po problému. Ale to není případ tazatele, který má TX "přímo pod nosem". Při použití opravdu kvalitních komponent a dodržení veškerých náležitostí stanovených pro instalace STA a ITA by neměl být nikde problém s "démonem" LTE.
clee (6592)|14.1.2015 18:01
diky za reakce, co se tyce moji jednotky je rozvod pasivni, nekde dal bude mozna aktivni, ale tam nebude problem pac televize v druhym pokoji jela porad jako pri starym. rad bych dal -db, ale mam obyc plazmu Panasonic, ta mi nic jinyho nez procenta nerekne, kdyz odpojim ten puvodni kabel ze zasuvky tak signal spadne bez rozdilu uplne na nulu, jsem tak blizko zizkova ze chytam signal i pouhym dotykem prstu na antenni konektor na tv

preladeni to taky nebude, zizkov jede porad na stejnych frekvencich

nicmene problem je vyresen tkanickou od bot, dokud bude fungovat resit to nebudu, LTE me popravde taky napadlo, ale nejblizsi lte vysilac je neco pres kilometr. uplne puvodne jsem mel tv pripojenou taky 75db kabelem ale mel asi pet metru jak byl smotanej za skrini chytal kdovijaky ruseni a signal obcas zlobil a kdyz jsem poridil appletv a pres 5ghz wifi sem ji pripojil routeru tak signal zdechnul uplne, tak jsem poridil lepsi stineny 95db kabel, signal se zlepsil ale ne docela, tak jsem milou appletv odpojil od wifi a pripojil k routeru pres lan, vzapeti signal jako vino, kdyz mi ted znova signal vypadl, zkusil jsem vypnout veskere wifi zarizeni v okoli a stejne to nepomohlo a nemyslim ze by to bylo i prebuzenim signalu kvuli male vzdalenosti od vysilace pac ten kabel nefunguje ani o dvacet kilometru dale za uplne jinych podminek

zkusim nekde sehnat merak a zjistit co tim 95db kabelem vubec leze, ale nejvic me zajima jak se to vubec muze stat, mozna pro jistotu zkusim zapojit mezi antenni zasuvku a tv nejakou prepetovku...
Lumca_1 (218)|14.1.2015 18:23
A ta přepětová ochrana má vyřešit co? "...ten kabel nefunguje ani o dvacet kilometru dale za uplne jinych podminek..." Který kabel? Ten původní se stíněním 95dB? Pak je chyba vněm. Jak tu kdosi napsal, buď zlomený nebo poškozené konektory. Jaké jsou na něm konektory? Ideální je použít kompresní a to přímo určené pro použitý typ koaxiálního kabelu. Alternatívně lze použít i F konektory a k nim redukce (přechodky) F/IEC.
bastlir (3245)|14.1.2015 18:38
To Lumca_1: Pokud bydlíš např. někde v Uherském Hradišti či Břeclavi (aniž bych se chtěl někoho dotknout), pak tam LTE asi opravdu démonizovat nemusíš. Ale v Praze to je často docela problém. Objednal jsem už několik filtrů, u kterých zkouším jejich účinnost vzhledem k ceně. Zkoušel jsem i antény se zabudovaným filtrem, ale ten jakoby tam vůbec nebyl. Takže jsem musel zařadit ještě jeden.

To Clee: Wifina TV neruší, takže tudy cesta nevede. Co se týká kabelů, používám 6,5 až 7mm kabely a ne ty nejlevnější. Za Beldeny tedy zase neutrácím. Akorát mám rád ty celoměděné, zejména tam, kde je u paraboly motor. Jinak si myslím, že když stačí vyměnit kabel, netřeba si půjčovat měřák. Mimochodem neznám servisáka, který by ho dal z ruky a také bez zkušeností je ti na .....

---------- Doplněno v 18:38 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 18:33 ----------

[QUOTE=Lumca_1;505162]A ta přepětová ochrana má vyřešit co? "...ten kabel nefunguje ani o dvacet kilometru dale za uplne jinych podminek..." Který kabel? Ten původní se stíněním 95dB? Pak je chyba vněm. Jak tu kdosi napsal, buď zlomený nebo poškozené konektory. Jaké jsou na něm konektory? Ideální je použít kompresní a to přímo určené pro použitý typ koaxiálního kabelu. Alternatívně lze použít i F konektory a k nim redukce (přechodky) F/IEC.[/QUOTE]

Jo, tak za toto dávám ruku do ohně, protože jak už dlouho tvrdím, ty plasťáky bych zakázal prodávat. Fka jsou Fka.
Do koaxu žádná přepěťová ochrana neexistuje. Akorát - bleskojistka, jinak útlumový článek, pásmová propust, kanálová zádrž, odlaďovač apod.
Přepěťovou ochranu naopak doporučuji mezi každou dnešní TV a zásuvku 220V.
Lumca_1 (218)|14.1.2015 18:49
Ne, ne, ani v jednom z vyjmenovaných měst. Působím ve druhém nejlidnatějším kraji ČR a třetím největším městě republiky. Pokud bych byl z UH nebo BV, určitě bych nepřijímal 110km vzdálený slovenský TX. Co se týče kabelů, tak jedině Cavel nebo Nordix. Ty jsou špičkové a mají záruku (v exteriéru) na stálost parametrů 15 let. A na venkovní prostředí pouze a jen s PE izolací odolnou proti UV záření. Žádne jiné koaxy už x let nepoužíváme. Tohle je fakt špička a pokud někdo uvažuje nad novou koax. kabeláží, tak ať kupuje pouze a jen tyto. A konektory samozřejmě pouze kompresní. Jen ve vyjímečných případech ty uvedené redukce F/IEC. Antény s tzv. "LTE free", to je pouze marketingový trik prodejců a žádná takto označená žádný LTE filtr neobsahuje. To je jen zbožné přání výrobců. Veškeré STA a rozsáhlejší ITA budujeme pouze na selektívních prvcích jako jsou KV ALCAD ZG431 nebo podobné od jiných výrobců. A vyplácí se to, co se parametrů a bezproblémového provozu týče. LTE filtry (pokud to bude v budoucnu potřeba) budeme volit z té "dražší" kategorie např. TELEVÉS LTEW 782 nebo 790, případně IKUSI FLTE 601. Na těchto komponentech se nevyplatí šetřit.
bastlir (3245)|14.1.2015 20:04
Ale jo, něco co by mělo vypadat jako filtr v krabičce bylo. :-) Cenově to bylo zajímavé, bohužel filtr nestojí za nic.
clee (6592)|14.1.2015 20:08
nekde na webu sem zahlid 220v prepetovku co mela integrovanej antenni vstup a vystup, tak predpokladam ze v tom bude nejaka bleskojistka ci jina ochrana pred nejakym bordelem z anteny nebo rozvodu. jo kabel puvodni 95db, je to tusim tenhle, ja vim hama :D vysmeju se sam sobe http://www.alza.cz/hama-antenni-koaxialni-1-5m-95db-bily-d1638101.htm merak ma muj pseudotchan, neni problem si vypujcit :)

jinak dik za tipy na ty kabely, v podstate to co pises stejne chci vyrobit, f konektor a redukci na IEC, prijde mi to jako idealni reseni, hlavne kdyz si kablik naporcuju sam na miru tak ho muzu nacpat do listy a nekrouti se mi za skrini metr padesat zbytecnyho dratu :)

kazdopadne na zizkove je to se signalem dost sileny, to je pravda, pod svicnem nejvetsi tma :)
bastlir (3245)|15.1.2015 01:18
[QUOTE=clee;505195]nekde na webu sem zahlid 220v prepetovku co mela integrovanej antenni vstup a vystup, tak predpokladam ze v tom bude nejaka bleskojistka ci jina ochrana pred nejakym bordelem z anteny nebo rozvodu. jo kabel puvodni 95db, je to tusim tenhle, ja vim hama :D vysmeju se sam sobe http://www.alza.cz/hama-antenni-koaxialni-1-5m-95db-bily-d1638101.htm ..... [/QUOTE]

Jo takové přepěťovky jsem viděl také. Jééénže ... uzemnění je tam řešeno přes kolík. Jelikož defacto spojíš zásuvku přímo s tunerem, nevěřím tomu už jenom proto, že to někdo vrazí přes nějakou pochybnou prodlužku do staré rozdvojky, o které je známo, že na jedné straně má otočenou fázi. Já osobně na všech koaxech mám bleskojistky, které ale jsou 3mm měděným drátem připojené k poctivé zemi. Mně totiž jednou prásklo do paraboly a divil by ses, co všechno se vším máš doma po drátech vč. datové sítě pospojované a co všechno najednou ti odejde.

Podíval jsem se na ten odkaz na kabel. No to jsou neskutečné bláboly. Já osobně jsem úhlavním nepřítelem kupovaných přípojek a třeba i se zlatými konektory. Jednou jsem dokonce demonstroval, jak takový kabel sám o sobě působil jako anténa, takže o nějaké VF těsnosti se tu nedalo mluvit. S těma F-kama půjdeš rozhodně správnou cestou.

Mimochodem, proč ti to ten skorotchán rovnou neudělá?
clee (6592)|15.1.2015 04:18
mnojo, asi bych mu moh rict vid, ale me to bastleni vlastne docela bavi, kdyz to nemusim delat kazdej den :D
bastlir (3245)|15.1.2015 18:04
Jo,tomu rozumím. :) Ještě za hlubokého totáče mě tato praxe stála docela dost peněz. Ale dnes v podstatě za pár babek koupíš všechno.