Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Výběr filmového projektoru do domácnosti

haky73 (32)|30.11.2014 15:27
Ahoj všem. Rád bych se touto formou pozeptal zkušenějších a fundovanějších lidiček ohledně výběru projektoru který by měl sloužit pouze pro sledování filmů. Chtěl bych si dopřát kvalitu ale na projektor za 200 tisíc nemám, ale nějakých 30-40 tis. bych asi byl ochotný utratit.
Mám vyhlídnuty tyto modely - Optoma HD50, Epson EH-TW6600 a Benq SH915. Můžete mi říct váš názor, vaše doporučení, váš tip na jiný model?
Děkuji moc všem za vaše postřehy.
RoPo (6061)|30.11.2014 23:37
Nejprve je potreba vedet zda chces LCD nebo DLP projektor. V techto cenovych relacich mas na vyber z techto kategorii. Rozdily jsou zde na foru popsany. Opakoval bych se.
haky73 (32)|1.12.2014 12:24
[QUOTE=RoPo;500759]Nejprve je potreba vedet zda chces LCD nebo DLP projektor. [/QUOTE]
Tak co jsem si tak v krátkosti zjistil, u toho LCD bych neřešil problém s "motáním hlavy" takže mírný + pro LCD (i když nevím jestli by mi to vůbec vadilo.) Hlavně a primárně mi jde o kvalitu obrazu, nějaké fičury navíc mít nemusím. Nejsem absolutně nakloněn žádné z technologií protože s tím nemám vůbec žádné zkušenosti. Chtěl bych vyvážený celek který nemá vysloveně mínusy. U Epsonu jsem postřehl že si stěžují na černou což ale může být model od modelu trochu jiné. Viděl jsem video mezi Optoma vs Benq a ten Benq trochu ztrácí ale zase to byly modely které nemám v hledáčku. Zajimal by mě vlastní názor, zkušenost apod. Díky
RoPo (6061)|1.12.2014 13:35
U DLP bývá lepší kontrast (černá a celkový rozsah kontrastu) a někoho ruší duhový efekt. Ten se však úspěšně daří odstranit vícesegmentovým víceotáčkovým kolečkem s barevnými filtry. U LCD bývá jak jsi napsal horší černá (reálně slabší kontrast) a někomu zase vadí rastr, který LCD produkuje. Navíc uvnitř obvykle bývá protiprachový filtr, který se zanáší prachem a je potřeba jej měnit.

DLP bývá levnější. Koukni třeba i na Benq W1070 je skoro za poloviční cenu co SH915 a velmi podobným kotrastem.
V LCD, resp. 3xLCD kategorii je tebou navrhnutý Epson dobrá volba.
Já mám starší model BenQ W1000+ právě kvůli vyššímu kontrastu, který v dané době v dané cenové kategorii byl na velmi vysoké úrovni a v testech velmi dobře hodnocen.

Porovnávání kontrastů dle popisu mezi různými technologiemi a výrobci je na zvážení, protože nikdo neví jak daný výrobce a u daného modelu provádí měření kontrastu.
Tady pomohou jen testy od třetích stran provádějící tyto testy na měření kontrastu.
haky73 (32)|2.12.2014 12:51
Teď jsem narazil na jeden celkem slušnej setík na Alze. http://www.alza.cz/benq-w7500-d503184.htm Sice je to nad finanční rámec ale budou vánoce, tak bych eventuálně "podojil" o zbytek manželku. Sice už je rok starý, nicméně reference jsou na něj pozitivní. Jak to vidíš RoPo ty? Máš fundovaný odpovědi, tak mě zajímá tvůj názor. Díky
RoPo (6061)|2.12.2014 14:03
Je to letošní model. Parametry vypadá dobře a v recenzích chválený.

Dle měření v jedné z recenzí má svítivost 1400lm a po kalibraci přes 1100lm. Černou má na velmi dobré úrovni. Dobře se kalibruje a po kalibraci se blíží téměř ideálnímu barevnému prostoru Rec.709. Celkově má velmi detailní barevně přírodní dobrý obraz s velmi širokým dynamickým rozsahem díky automatické cloně, která také zajišťuje hlubší úroveň černé a lepší celkový rozsah kontrastu.
Má i horizontální a vertikální lens shift. Což může být vhodné pro toho, kdo nemá nebo nemůže projektor umístit na ideální střed. Je vhodný pro montáž ke stropu. 120" uhlopříčku umí zobrazit ze vzdálenosti 4,3m-6,5m a z větší uvedené vzdálenosti ztrácí jen 9% svítivosti. Což je velmi dobré. Má 6xnásobně rotující RGB kolečko se zdvojenými segementy RGB pro potlačení efektu duhy.
cqs (7)|2.12.2014 16:45
Ak si trochu šikovný, tak za cenu akú chceš na projektor utratiť sa dá kúpiť už kvalitný LCOS projektor z druhej ruky a možno ešte aj v záruke. Ja som to "riskol" a z UK som si nechal poslať JVC HD350. Oproti tomu, čo lezie z klasických lowendových projektorov je to uplne iná liga, bez duhového efektu, neskutočná hĺbka obrazu ako aj fantastická čierna. Do lacného LCD projektoru by som hlavne kôli čiernej nešiel, možno len v prípade, ak budeš mať dokonale vyriešené odrazy v miestnosti. Peniaze na kvalitný projektor máš, tak neurob chybu.

Ak bývaš poblíž Brna tak nemám problém s krátkou prezentáciou.
haky73 (32)|3.12.2014 16:27
[QUOTE=cqs;500896] Do lacného LCD projektoru by som hlavne kôli čiernej nešiel,
Ak bývaš poblíž Brna tak nemám problém s krátkou prezentáciou.[/QUOTE]
Otázka co je pro tebe levný LCD projektor, pro tebe levný může být můj strop, prostě úhel pohledu jednotlivce je zcela odlišný. Nicméně jsem z Litvínova takže nějaká prezentace bohužel pro mě nepřichází v úvahu neboť do Brna se v nejbližších dnech nechystám. Přesto díky za nabídku.
haky73 (32)|3.12.2014 16:35
RoPo díky, rozumím tvé odpovědi po technické stránce, prakticky jsem schopný to posoudit pouze u přístroje. Vypadá to ale že to žádná špatná mašinka nebude tak asi mám vybráno.
cqs (7)|3.12.2014 16:54
Pozerám, že si môj komentár prežvýkal úplne inak ako som ho myslel. Je druhoradé kto má aký strop, máš dosť peňazí na to, aby si si kúpil highend projektor, len holt nebude nový.
Pamatám sa, že ešte pred nedávnom sa tu v ČR predával JVC X3 v 100% stave za 38t. To len ako príklad.
haky73 (32)|4.12.2014 11:55
cqs: Já bych se asi bál kupovat něco z druhý ruky. Takhle sice zaplatím něco navíc, dph se taky dá odepsat a je to zase o něco zajímavější. Výhody nákupu z druhé ruky nezpochybňuju. V tomhle jsem ale bojácnej. Teď jsem ale koukal jestli v ČR je něco zajímavýho a nic mě extra neuchvátilo.
haky73 (32)|6.12.2014 22:38
Tak jsem si dneska udělal výlet do Prahy abych konečně viděl nějaký lepší projektor a musím říct že fakt paráda. Viděl jsem v akci Benq 7500 ale bylo doporučeno dát do hledáčku Epson 7200, ře to je hodně povedenej
markus1242 (13)|7.12.2014 14:27
Ja mám Epson EH-TW6100 a som spokojný ale hlavné je mať v miestnosti tmu.
Karlosiňo (2)|8.12.2014 21:43
Ahoj. Projektory do domácnosti sú dobrou záležitosťou. Ja osobne mám doma projektor EPSON EB-1750, ale tiež musím mať úplnu tmu, aby som mohol pozerať dobrý film.
Všetko potrebné pre projektory, samotné projektory lampy nájdete na webe http://www.projektory-lampy.cz/
Snoopee (58)|9.12.2014 09:43
karlosiňo, už to značne zaváňa reklamou, dávaš to do všetkých diskusií.
Odporúčaj projektor, lampy, plátno .... ale jediný link na jediného obchodníka? Mňa to skôr (spíš) odradzuje
cqs (7)|9.12.2014 11:19
EPSON EB-1750 je tak maximalne do kanclu, nie na filmy.
Deputy (54)|9.12.2014 14:32
[QUOTE=cqs;500896]Ak bývaš poblíž Brna tak nemám problém s krátkou prezentáciou.[/QUOTE]
Já bych o ukázku stál, teda za předpokladu, že je ta nabídka obecného rázu. Nejsem úplně spokojenej s tím, co mi předvádí projektor doma, tak pro srovnání. Abych případně nehledal něco co tam ani není....
haky73 (32)|23.12.2014 12:47
Tak mám vyřešeno. Padla nakonec volba na Epson TW7200. Uvidíme jak budu spokojený. Teď už "jen" vyřešit zatmavení stěn a stropu. To ale asi jen tak neprojde, teda spíš vůbec to neprojde :-)
hakmar (401)|24.12.2014 11:51
Ahojte, tiež rozmýšľam nad projektorom /už po niekoľký krát/, mám v hľadáčiku Optoma HD50, alebo Epson TW6600, ešte možno BenQ W1400, sú v podstate v približne rovnakej cene, projektor bude od plátna 120" cca. 4m. Technológia DLP vs. LCD je mi jedno,aj keď som si myslel a niekde som to písal, že budem vnímať dúhový efekt, tak u kamoša ktorý má Optomu 141x som to nejak nepostrehol. Ide hlavne o kvalitu obrazu, podanie farieb a black level, 3D ani veľmi neriešim. Epson má horizontálny aj vertikálny lens shift a Optoma zasa FI, tak sám neviem. Ak môžte, skúste niekto napísať svoj názor, dí
haky73 (32)|7.10.2015 20:41
[QUOTE=haky73;502788]Tak mám vyřešeno. Padla nakonec volba na Epson TW7200. Uvidíme jak budu spokojený.[/QUOTE]
Trochu bych poreferoval a budu spíše kritický. Od samýho začátku jsem bojoval s černou. Ne a ne se zbavit šedého nádechu místo černé. Ostrost jsem si představoval o poznání lepší. Měl jsem prostě názor že za 50 tisíc už by to mohlo bejt fakt slušný pokoukání. Rozhodně se na to dá dívat ale jestli mát vysoké nároky tak ty bohužel nesplní.
Fillipi (2)|18.10.2015 09:40
Pridam trochu ze sve zkusenosti. Pred rokem jsem si kupoval projektor do domacnosti.

Po predchozi domluve s obchodem jsem objednal optoma 141 a epson 7200 s tim, ze po vyzkouseni do tydne jeden z nich vratim. Pro porovnani mi kamarad poskytl i svuj projektor panasonic s cenovkou blizici se tusim 100 tis. a kdyz jsem vsechny tri projektory porovnaval soucasne, jejich kvalita byla v mych tehdejsich podminkach prakticky totzna. Resp. u vsech tri byla vyrazne degradovana na stejnou uroven tim, ze jsem nemel mistnost nijak uzpusobenou pro promitani. O projektory se pasivne zajimam cca 7 let a za tu dobu se prijatelna kvalita dostala na velmi nizkou cenu, co je dnes problem neni kvalita projektoru, ale to, ze malokdo je ochotny a schopny vytvorit pro ne adekvatni prostredi. Kdyz jsem svou optomu tehdy "naoplatku" prinesl kamaradovi do jeho mistnosti s tmavymi stenami a sedou fixni promitaci plochou, nestacil jsem se divit, jake ma rezervy a je co se tyce kvality naprosto dostacujici.

Pokud chcete dosahnout kvalitni projekce v domacim prostredi, neni to o tom, ze koupim projektor za 50 tisic namisto za 20, ale ze splnim zakladni podminky, aby obraz vypadal, tak jak ma - eliminovat odrazene svetlo od svetlych sten a stropu, dokonale zatemeni a nebo spokojenim se s promitanim vecer za tmy, fixni promitaci, idealne seda plocha. Do te doby ne, ze by to neslo, ale bude to vzdy pripominat spis prednasku v aule, nez kino, i kdyz ze zacatku budete ohromeni a nadseni z velikosti obrazu.

Je to podobne jako s hudbou, daleko lepe budou hrat repro za 20 tisic v akusticky dobre resene mistnosti, nez repro za 100 tisic v nezarizene novostavbe pred prosklenou plochcou....
PetrPlecka (1)|23.11.2015 21:34
@haky73, jak sis nakonec vybral?
Karel72 (428)|24.11.2015 18:55
Fillipi,trochu ti závidím to že nevidíš rozdíl mezi projektory za 20 a 100000kč :-) My fajnšmekři kteří ve všem hledají nedokonalosti jsme v bludném kruhu neustáleho upgrejdování k lepšímu :-)
Fillipi (2)|25.11.2015 14:03
Karel72

nerikam, ze neni rozdil mezi projektorem za 20 a za 100 tisic. Chtel jsme rict, ze daleko lespi sluzbu udela projektor za 20 tisic v mistnosti pro to alespon zakladne prizpusobene, nez projektor za 50 tisic v mistnosti s bilym strpem a bilou stenou pul metru od obycejenho promitaciho plana elite screens.

Bylo to mysleno hlavne z toho duvodu, aby si lide naivne nemysleli, ze si do panelakovyho pokoje koupi projektor za 50t a budou mit "kino". Nebudou, ani nahodou. K podobnemu vysledku se dostanou i s optomou 141 a za usetreny penize muzou jet na dovolenou :) V tom se, pokud jste fajnsmejr, doufam shodneme.
rrajnoha (38)|25.11.2015 15:30
Zdravim
Ja doporučuji BenQ W1110. Ten to budu pravděpodobně kupovat i já
http://www.projection-homecinema.fr/2015/11/01/test-benq-w1110/
Karel72 (428)|25.11.2015 18:39
Jen to dlp mi na filmy příjde horší ale každému vyhovuje něco jiného :-)
vomic (671)|26.11.2015 08:53
[QUOTE=Fillipi;518211]Karel72

nerikam, ze neni rozdil mezi projektorem za 20 a za 100 tisic. Chtel jsme rict, ze daleko lespi sluzbu udela projektor za 20 tisic v mistnosti pro to alespon zakladne prizpusobene, nez projektor za 50 tisic v mistnosti s bilym strpem a bilou stenou pul metru od obycejenho promitaciho plana elite screens.

Bylo to mysleno hlavne z toho duvodu, aby si lide naivne nemysleli, ze si do panelakovyho pokoje koupi projektor za 50t a budou mit "kino". Nebudou, ani nahodou. K podobnemu vysledku se dostanou i s optomou 141 a za usetreny penize muzou jet na dovolenou :) V tom se, pokud jste fajnsmejr, doufam shodneme.[/QUOTE]

Zásadně nesouhlasím, rozdíl v kvalitě obrazu mezi mým starým velmi slušně hodnoceným Epsonem TW3200 v ceně 25K a následně koupeným Panasonicem PT-AT5000 s cenou v době nákupu 65k (dnes PT-AT6000E kolem 50k) byl značný ve prospěch Panasonicu, nedávno jsem testoval na den půjčený DLP BenQ W1070+ a zdaleka se obrazově nepřiblížil tomu Panasonicu. Prostě to co píšeš je nesmysl. A to mám Elite screens plátno a bohužel bílý strop (stěny tmavé).
haky73 (32)|26.11.2015 20:14
JVC X-500 tuším je to označení.

---------- Doplněno v 20:14 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 20:12 ----------

PetrPlecka: JVC X-500 tuším je to označení. Sice dvojnásobná cena ale ten rozdíl je dramatický, teprve teď si užívám filmy jak jsem si představoval.
Karel72 (428)|26.11.2015 20:17
Nj tady je někdo fajnšmekr až budu velky tak budu doufám taky takový mít :-) škoda že nemáš nějaké foto :-(
haky73 (32)|20.2.2016 14:44
[QUOTE=Karel72;518235]Nj tady je někdo fajnšmekr až budu velky tak budu doufám taky takový mít :-) škoda že nemáš nějaké foto :-([/QUOTE]

Moje momentální místo není absolutně uzpůsobený na promítání. Mám na stropě a na stěně akorát černý plátno do vzdálenosti cca 120cm ale chtělo by to uzpůsobit komplexně. Plátno mám dočasně pořízený takže fakt nemám co fotit. Až se budu stěhovat, tak tam si to přizpůsobím.
Karel72 (428)|20.2.2016 19:27
Tak já si od vánoc užívám Panasonic PT-AT6000E a obraz je parádní nákup černé projekční plochy se bohužel musí na nějakou dobu odložit pořád se něco investuje do bydlení auta dětí atd..ale snad na ni brzy došetřím.při chvíli udělám nějaké foto ale bohužel jen telefonem odešel mi můj ultrazoom olympus:-(
7711 (43)|24.2.2016 14:21
[QUOTE=Karel72;520886]Tak já si od vánoc užívám Panasonic PT-AT6000E a obraz je parádní nákup černé projekční plochy se bohužel musí na nějakou dobu odložit pořád se něco investuje do bydlení auta dětí atd..ale snad na ni brzy došetřím.při chvíli udělám nějaké foto ale bohužel jen telefonem odešel mi můj ultrazoom olympus:-([/QUOTE]

Mohu poprosit o více informací ohledně tohoto projektoru? Zejména jaká je kvalita obrazu v porovnání s lacinějšimi projektory, jestli tedy je s čím porovnávat? Jaké je 3D? Je tam vidět ten nepatrný ghosting jak se skoro všude uvádí? Je obraz kontrastní jak televize? Mám doma optomu hd131xe a nejsem furt nějak spokojený s obrazem a barvama. Děkuji za informace.
RoPo (6061)|24.2.2016 15:16
[QUOTE=7711;520990]Je obraz kontrastní jak televize?[/QUOTE]

Až D-ILA projektory se přibližují kontrastem k TV.
Karel72 (428)|24.2.2016 15:56
to 7711 já jsem z obrazem u panasonicu moc spokojený škoda že ted nemám nějaký solidní foták po ruce nahodil bych nějaké foto,samo že nějaké 4k D-ILA bude zase kvalitativní skok jen ještě jejich cena je i pro mně blázna do audio video moc peněz :-(
7711 (43)|24.2.2016 16:14
Rozdíl v kontrastu by měl být obrovský když porovnám 18 000:500 000. Je to tak?
RoPo (6061)|24.2.2016 23:43
Tento dynamicky kontrast, tato cisla, jsou absolutne neporovnatelna. Kazdy vyrobce udava cokoliv. Jedine nativni kontrast je porovnatelny. Ten vsak ani Panasonic ani Optoma u svych projektoru neuvadi. Realne vsak obraz z Panasonicu proti Optome bude vyrazne lepsi.
bmw330 (31)|25.2.2016 00:38
Mám 4 projektory - Panasonic at 6000, Epson 6600, Sony VPL-CW275, Optoma 141hx. Jak píše Karel 72, Panasonic vede, na záda mu dýchá Epson. Sony není filmový projektor, tak nehodnotím a poslední je Optoma, podle mého soudu dost slabý a co se týká nastavení, jednoduchý projektor, ale v té cenové relaci, co by kdo chtěl. Rozhodně se vyplatí našetřit a koupit si dražší projektor. Panasonic ve 3D super, ghosting je tam nepatrně vidět, kontrast bohužel stále nedosahuje TV, ale už se k tomu přibližuje.
RoPo (6061)|25.2.2016 08:35
[QUOTE=bmw330;521005] v té cenové relaci, co by kdo chtěl[/QUOTE]

Přesně tak. Jak se říká "za peníze v Praze dům" a o tom jsou i některé modely projektorů. Prostě dobrý obraz něco stojí.
Já pokukiji právě po D-ILA od JVC, ale je to cenová darda. Splňuje, co od dalšího projektoru budu chtít - minimálně 4k, briliantní obraz, kontrast opravdu se bližící TV.
Spíše však možná pořídím nějakou 85"+ TV. Ale "nevyhrnuji kalhoty, když je brod ještě daleko" :-E .
Projektor Panasonic, co má Karel, mám také v mérku a je velmi dobrý. Pokud bych se po něm pídil a natrefil na krásnou cenu, tak bych jej "v mezičase" pořídil. V ceně do 50-60t je podle mě jeden z nejlepších modelů.
bmw330 (31)|25.2.2016 09:18
Projektor Panasonic, co má Karel, mám také v mérku a je velmi dobrý. Pokud bych se po něm pídil a natrefil na krásnou cenu, tak bych jej "v mezičase" pořídil. V ceně do 50-60t je podle mě jeden z nejlepších modelů.[/QUOTE]

Je to tak, jak píšeš. Na trhu je ale už nějaký ten pátek, tak snad Panasonic vyrukuje s nějakou inovovanou peckou.
RoPo (6061)|25.2.2016 10:13
[QUOTE=bmw330;521009]Panasonic vyrukuje s nějakou inovovanou peckou.[/QUOTE]

To vím, ale nějak se k tomu nemá. Asi předpokládá, že nemá význam se posouvat dál. :-) Aby mu však neujel vlak.
hakmar (401)|25.2.2016 11:30
Ja mám Epson TW6600 a som s kvalitou obrazu spokojný, svetelný výkon aj v ECO režime je dostatočný, úroveň čiernej síce mohla byť lepšia, ale premietam na 120" biele plátno a všetky steny vrátane stropu sú biele, takže okolité svetlo robí svoje. Do budúcna si chcem kúpiť šedé plátno s menším ziskom a malo by to byť o poznanie lepšie. Najviac som sa obával, že obraz bude rozmazaný ale ostrosť obrazu je brilantná.
Karel72 (428)|25.2.2016 12:14
Já ho koupil jako předváděčku z novou lampou a kompletním vyčištěním za 40 takže spokojenost navíc 3d brýle mám od panasonicu vt,to jvc vypadá hoodně dobře :-)Dobrý projektor +Screeninnovations Zero Edge FLEX a tv nemá šanci :-)Na nový panasonic taky čekám a věřím že to bude jako vždy bomba jen ze začátku to bude ranec.
bmw330 (31)|25.2.2016 14:59
Já jsem si toho Panasonica dovezl z venku, fungl novej, 3 roky záruka na projektor a výbojku, přišel tam na necelých 35.000 kč. Jedu na něm přes rok, najeto přes 1.000 hodin, výbojka na plný kule, obraz stále super. Česká lokace, i zastoupení servisu v Čechách Co mě akorát zaráží, jsou ty rabaty různých prodejců tady u nás.