Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Rozvod DVB-T na chalupe

milan71 (12)|22.11.2014 11:10
Dobry den,

prosim o radu jak spravne nastavit rozvod DVB-T, potencialne DVB-S na chalupe.


Komplikaci je ze jde o roubenku, pripravuji kabelovod 10x10 od prizemi skrz patro az na pudu.

Na strese je jiz pripraven stozar na antenu, pripadne v budoucnu satelit, rozvod elektriny bych rad vyuzil v prizemi, podle jinych temat je doporucenim na pudu vest pouze 12V pro zesilovac ve dvoulince...

Umisteni objektu je na pomezi Libereckeho a Usteckeho kraje, konkretne jde o Valteřice, misto kde neni primy dohled vysilac, v udoli u potoka...


Prosim o doporuceni jakou antenu/y, slucovace, odbocovace a zasuvky pouzit, predpokladam rozvod predpokladam na 3 mista v dome.


Dnes pouzivam Evolveo Shark pro prime zapojeni k TV, bez zesilovace nejde nic chytit, i s nim je to obcas komplikovane, antena je umistena pred oknem v patre, smerem na Usti...


Predem dekuji za Vase rady

M.V.
RoPo (6061)|22.11.2014 11:46
Pokud mas problem i tak s prijmem doporucuji na toto privest si odbornika primo na misto. Ktery promeri moznosti prijmu.
Muj nazor k rozvodu 12V na pudu. Podle me zbytecnost z duvodu celkem velkeho ubytku napeti a tim zmekceni napajeciho zdroje. Proc neprivest 230V napeti? Napr take pro svetlo apod.
Dagy2 (3153)|23.11.2014 10:52
súhlas s RoPo, 12V by znamenalo tam viezť tak 6-ku kábel. A kam potom zdroj k zosilňovaču a ako tam zaviesť svetlo. Osobne by som
1/ natiahol 230V na "pudu". Natiahni to trebárs cez vypínač niekde od vchodových dverí, takže pri odchode z chaty vypneš napájanie antény, nebude pod napätím zdroj a budeš mať istotu, že ani svetlo tam nezostalo svietiť
2/ podľa popisu mi pripadá, že to máš niekde "v horách" a v tej časti ČR keď si dobre pamätám zo základnej vojenskej služby sú zimy, vetry a snehové vánice na dennom poriadku.
Preto by som sa snažil umiestniť DVB-T anténu pod strechu "na púdu" nie na stožiar. Pokiaľ to nemusí byť sústava antén ale len jedna. Potom
- nemusíš riešiť ochranu pred bleskom
- nebude problém s mrznúcim dažďom na anténe (v tomto prípade si bez TV)
- nemusíš robiť dieru do strechy pre stožiar

3/ Dtto parabolu by som na strechu určite nevykladal. Pokiaľ nemáš zrovna stromy na južnej strane bližšie než 15m od steny chaty. Najlepšie miesto je na stene, krytej chatou zo severu a prístupnej napr. z balkona alebo dlhšieho rebríka. Potom:
- nemusíš riešiť nastavenie s prístrojom ale dá sa aj teplomermi na SAT prijímači u rebríka
- na streche fičí vždy. plocha 80cm a väčšej antény je dosť veľká, stožiar musí byť riadne ukotvený. Na chránenej stene stačí obyčajný držiak do steny za pár kaček
- rovnako netreba riešiť problémy ochrany proti blesku
- jednoducho očistíš od snehu metlou

Rozvody záležia trochu na tom, čo bude "spotrebič" signálu. Jednoduchý TV DVB-T/S alebo nejaký kombo prijímač alebo SAT prijímač pre S a TV pre T ?
V každom prípade natiahni chráničku pre káble aspoň pre 2 koaxy, možno lepšie 4 keď už staviaš na chate "debilizátor" a nebudeš počúvať vtáčiky v lese, možno budeš chcieť aby deti, resp. manželka neotravovali pri sobotnej bundeslige a zaliezli k svojmu prijímaču s argentínskymi novelami. Takže 2 prijímače = rezerva pre 2 káble DVB-S a 2 káble DVB-T. resp. možno v budúcnosti dvojtuner aby si mohol nahrávať španielsku ligu, zatiaľ čo pozeráš na nemeckú :-!!!
mirekv (7169)|23.11.2014 16:43
230V bych na půdu rozhodně netahal. Světlo ano, ale ne zásuvku a když, tak podle ČSN a zrevidovat (hodně zesilovačů je děláno s vlastním zdrojem se sňůrou se zástrčkou). Pokud je při tažení 12V použita běžná bílá silnější dvojlinka, tak je úbytek při běžném zesilovači minimální.
milan71 (12)|24.11.2014 09:23
Diky za nazory.

- rad bych dal antenu pod strechu, ale KMBeta ma slusnou izolacni schopnost, uz jsem to pod strechou s tim Sharkem zkousel...
- Bukova neni na dohled, ac je kousek a jsem v uolicku u potoka, proto mi antena na strese prisla nejlepsim resenim
- hromosvod nemam, ale kolem mne jsou jak vyssi stromy, tak do 50m stozar s uzemenim
. souhlasim, ze umisteni anteny a satelitu na strechu je slozitejsi, fixace stozaru apod, ale roubenka jen dobre vypada a satelit z boku mi pridejde jako zverstvou, proto jsem ji chtel trosku schovat za komin... :-)
- bez zesilovace se neobejdu a proto musim resit i napajeni, osvetleni na pude nepotrebuji, chalupa je dost velka a v noci tam nemame potrebu chodit..

Trosku jsem se koukal na toto tema, kde jsou konkretni komponenty...
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/34571-Rodiny-dum-a-rozvod-dvb-t¨

M.

-
Dagy2 (3153)|24.11.2014 14:42
:-D:-D
1/ ok dvb-t pod strechou nehrá, tak musí na strechu. nedá se svítit
2/ či je parabola na stene zverstvo neviem, ale až si vyskúšaš pri snežení liezť na strechu každú polhodinu tak ťa prestane štvať zverstvo a budeš to montovať dolu
3/ to svetlo - telku pozeráš hlavne večer. takže keď sa niečo pokašle bude to večer. dtto odmetanie antén po tme...

s tou parabolou šup na stenu a máš po starosti čo ako urobiť aj po blbnutí s dvb-t. toť môj názor.
tdlmarek (1566)|24.11.2014 15:15
A není to s tím lezením na střechu trochu přehnané? Ne že bych bydlel ve vyloženě horské oblasti (nějakých 650 mnm), ale v zimě to tu dokáže pěkně foukat a na anténě se běžně tvoří docela slušné krápníky. Signál tu není nic moc, o přímé viditelnosti nemůže být reč (bezprostředně kolem domu samý strom, kolem obce pak spousta kopců) - v dobách analogu nešlo pořádně chytnout nic jiného kromě Novy a ČT. I přesto však na střeše za posledních 10 let nikdo nebyl, z antény sice občas něco upadne, ale DVB-T jede ve všech SD MUXech naprosto bez chyby.
mirekv (7169)|24.11.2014 15:55
Co se týká satu na chalupě - zabetonovat stožárek (trubku) někde na zahradě, kde to vzhledově neruší a příjem DVB-T tam, kde to jde.