Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Kamera na natáčení svateb apod. Do 40 tisíc

haja (33)|12.10.2014 15:32
Ahoj, chtěl bych začít pořádně točit svatby, večírky, reportáže a nějaké ty dokumenty. Potřeboval bych poradit s výběrem vhodné videokamery. Moc se mi líbí například starší Canon XA10
appa (109)|12.10.2014 18:35
Canon XA10 je dobrá kamera. Slušnou volbou je i Canon G30 (Doplním, že G30 je o generaci novější kamera o proti XA10). Jen je potřeba uvažovat s dalšími náklady, což je stativ (cca 5tis), baterka (2tis), karty (2tis), světlo(1tis), mikrofon(2-5tis).
haja (33)|12.10.2014 20:12
G30 by se mi moc líbila, kdyby tak ale měla ten horní grip jako má XA10 :( Jinak mikrofon mám vybraný Rode NTG 1. Na kameru i další vybavení hodlám brát úvěr.
akg (71)|13.10.2014 07:39
Ahoj, kameru mám i s tím mikrofonem NTG1. Tady jsem Ti pověsil cz manuál tak můžeš mrknout.
http://uloz.to/xZgoc8w/xa10-userguide-cs-1-0-pdf

Používám ji na videa, kde není moc času. (sportovní akce, minireportáž, svatba.....ale točil jsem s ní vloni i klip) U videí, kdy se záběry připravujou točím na Panasonic G6 s rigem.

Pokud budeš mít nějaký otázky tak klidně napiš.
appa (109)|13.10.2014 09:07
Horní madlo se dá vyřešit jinak než s příplatkem 15tis. Na svoji starou kameru Canon HV20 jsem si kdysi vyrobil horní madlo viz http://www.videobird.cz/index.php/vyrabim/horni-madlo-ke-kamere . Pak skončilo u kamaráda, který z toho sundal drobnosti a nechal si jen to madlo na svoji Canon G30 a slintá blahem.

Chci naznačit, pokud vyloženě nepotřebuješ XLR konektory, tak se příplatek za madlo nevyplatí. Podívej se na rozdíl cen kamery s madlem a bez madla. Pokud ho madlo opravdu chceš, kup něco takovéhle ho
http://www.ebay.com/itm/C-Shape-Bracket-Video-Handle-Handheld-Stabilizer-Grip-fr-DSLR-Cameras-Camcorders-/300922789858?pt=LH_DefaultDomain_15&hash=item4610655fe2
nebo
http://www.ebay.com/itm/NEW-DSLR-Top-Handle-Handle-Grip-For-DSLR-Video-Camera-5D2-5D3-GH2-GH3-H-/181527173021?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2a43dcd79d

A kdybys pak někdy potřeboval XLR konektory, vždy se to dá pořešit třeba takto
http://www.ebay.com/itm/A-Box-for-Red-Scarlet-Epic-Camera-with19mm-15mm-Rod-Adapter-1-4-Bolt-and-L-key-/191333907670?pt=LH_DefaultDomain_2&hash=item2c8c63bcd6

Ale vsadím se, že ty XLR nebudeš potřebovat.

Ohledně mikrofonu RODE NTG1 pozor, nemá svoje napájení a musí jít přes XLR. Pokud bys potřeboval někdy mikrofon jen přes 3,5mm jack, raději vezmi NTG2, byť je o cca 500,-Kč dražší a delší, ale má možnost svého napájení na tužkovou baterii, jinak jsou ty mikrofony stejné.

Osobně bych na tak malou kameru, takový mikrofon (NTG1, NTG2) nedával. Mrkni např. na RODE VideoMic Pro nebo za polovic RODE VideoMic GO. Jsou to stejně více či méně lepší ruchové mikrofony a na kvalitní zvuk potřebuješ jiné řešení. Pokud potřebuješ snímat i mluvené slovo, ideální je nějaký bezdrát, např. v rozumné cenové relaci kolem 5tis SONY ECM-AW4. Věř, že profi bezdrát vyjde na cca 4x tolik, např. zn. Sennheiser (mám ho doma a je vynikající, ale cenově je to mimo běžného smrtelníka), takže cena kolem 5tis je rozumná volba. Canon vyrábí něco podobného, Canon WM-V1. Slyšel jsem z toho zvuk a je to velice rozumné řešení. Pak je dobré mít něco na individuální nahrávání zvuku, popřípadě se s tím dá slušně zastoupit ruční mikrofon (někdy jsem to tak i praktikoval na reprotáže, když nebyla velká handka po ruce), Zoom H1. Zvukově velice slušné zařízení, není tak směrové jako klasický ruční reportážní mikrofon, ale co už, za ty prachy. Používám ho min 2roky a jsem nadmíru spokojen.

Nezapomeň na stativ, tady doporučuji zn. Manfrotto. Má širokou řadu stativů od laciných po drahé a je to slušná kvalita. Hlavně pozor na jiné značky stativů, abys do budoucna nezaplakal. Nešvar výrobců je ten, že každý používá svůj rozměr destiček pod kameru a pak je šílené dohánět kompatibilitu, pokud potřebuješ narychlo přehodit kameru někam jinam.

Moje doporučení je Manfrotto 755XB (viděl jsem cenu do 6ts) plus video hlava Manfrotto 701HD (kolem 3tis). Na první pohled dražší komplet, ale vyplatí se. Ten stativ má výhodu v tom středovém sloupku. Nebudeš muset pro srovnání kamery do roviny neustále měnit délku nohou, stačí povolit středový sloupek a měnit jeho vertikální polohu (taková polokulová hlava).

Další položkou je světlo. Tady stačí v podstatě v cenové relaci kolem 1tis cokoliv, co půjde na kameru nasadit.

Baterky to chce min 2, lépe 3. Už se dají sehnat i neznačkové s čipem, které jsou o půlku lacinější než originál.

Náhradní SD karty, stačí 3-4ks 32GB respk. např. 2ks 64GB. S tím si v poho vystačíš na cokoliv.

Pak nějakou brašnu, kupu kabelů na audio, abys byl připraven se připíchnout k mix pultu, když bude možnost nabrat kvalitní zvuk.
akg (71)|13.10.2014 10:42
To appa - pár poznámek k Tvýmu příspěvku

Z velký části s Tebou souhlasím, ale pár doplňujících info: to madlo, i když je fakt drahý, tak se ty ovládací prvky na něm často hoděj. XA 10 má svoji flash paměť 64GB a dva sloty na karty, který jsem nikdy nemusel použít. Stativ mám taky Manfrotto, ale nechal jsem si i původní Velbon DV 7000, kterej je v zápřahu cca 3 roky a teď jsem na něm jenom vyměnil novou fluidní hlavu (600,--) a fachčí v pohodě dál.
Měj se
josefíka (651)|13.10.2014 11:29
Kompletně vybavenou a doplněnou G30 jsem nedávno viděl na FB za 35k (vše jej stálo přes 50k). Zkus se zeptet jestli ještě je https://www.facebook.com/ladislav.bittner Tady jsem to našel http://videoakce.cz/prodam-canon-legria-hf-g30/
haja (33)|13.10.2014 12:03
Dík kluci za cenné rady, s pokročilým natáčením teprve začínám. Ale známej, co točí řadu let, mi radí abych na tom horním držadle trval. Je to prý neocenitelné.
Ten mikrofon ještě zvážím, myslíte, že je moc velký pro xa10ku? Neměl by jste někdo foto jak vypadá nasazený na kameře?
akg (71)|13.10.2014 12:47
podle mě není, jestli mám foto mrknu pak doma.
appa (109)|13.10.2014 14:35
[ATTACH=CONFIG]28714[/ATTACH]

Jako první je XA10 s NTG1, pak je G30 s madlem, XF100 a XF200

K tomu madlu. Já jej nehaním, ba naopak, ale stojí o proti kameře bez +15tis. Pokud jej bude "haja" chtít jen jako držadlo, tak stačí jen držadlo .-)). Na madle jsou XLR, které nemusí využívat a REC se ZOOMem. ZOOM je nahoře nepoužitelný a REC se dá stisknout vzadu na kameře. Takže raději bych oželel madlo a koupil sólo a ty peníze vrazil do pořádného stativu, kde většina lidí dost šetří, přitom stativ je podstatně důležitější součást než to madlo.

Já mám XF100 a dělám s ní více jak tři roky reportáže, svatby, klipy atd. Madlo je dobré, ale méně podstatné než co jsem napsal výše. Krom XLR, které využívám. Rady známého, pokud nevím co a jak a s čím točí, jsou k ničemu.

Ke kartám a poznámce o vnitřní flash paměti. Práci odevzdávám na kartě, někdy potřebuji zálohu a někdy zálohu zálohy. Od toho jsou tam dva sloty. Stalo se mi, že jsem musel nahrávat 7hod v kuse. Prostě sport a abych měl vše, musel jsem jet non stop. Nestává se to pořád, ale je potřeba být připraven, proto min 2ks karet jsou v podstatě podmínkou.
canony.jpg
haja (33)|13.10.2014 15:03
Díky za srovnávací fotografii. A co se problematiky XA10 a G30 týče, tak ta G30 má asi skutečně víc výhod než nevýhod. Jen pravda, že když s netáčením začínám, tak asi stejně nepoznám zvukovou kvalitu XLR konektoru. A ta G30 stojí asi o 4 tisíce méně než ta XA10. Mě jen prostě ta XA10, biď je starší, přišla vhodnější pro budoucí profesionálnější práci.
appa (109)|13.10.2014 15:39
Kvalitu XLR konektoru o proti 3,5mm jacku nepoznáš, protože tam není v kvalitě pro video prakticky žádný rozdíl. 3,5mm jack je náchylnější na problémy (může se ulomit. ohnout), XLR jsou bytelnější, ale praktický rozdíl ve zvuku tam není. Pak ještě v napájení, přes 3,5mm, potřebuješ mikrofon s vlastním napájením, s XLR tam dostaneš fantomové napájení z kamery (proto pozor na případný výběr NGT-1 vrs. NGT-2).

Pro profesionálnější práci budeš potřebovat jinou kameru. To co teď vybíráš je střední amatérská, s kterou se budeš učit a zkoušet. Vyšší amatérská je XF100 nebo teď nově XF200. To je už vrchol amatérské třídy. Taky musíš promyslet, aby se ti alespoň vrátila investice. Proto radím kvalitní příslušenství, které vydrží poměrně déle než samotná kamera, kterou bys měl tak jednou za 3-4roky vyměnit.

To madlo opravdu není špatné, ale hodně drahé na svoji přidanou hodnotu. G30 je o jednu generaci mladší kamera než XA10. Takže opakuji, to madlo rozhodě nezavrhuji, chválím ho, jen ta cena ..... .-((
haja (33)|13.10.2014 15:45
Jasně, a co se týče obrazové kvality G30 vs XA10 ? Co jsem koukal na youtube, tak tam zásadní rozdíl nevidím.
appa (109)|13.10.2014 15:49
JJ, kvalita, respk. rozdíl tam bude poměrně menší, ale G30 je novější model, s lepším čipem. Poznal bys to zejména za nízkého osvětlení. Záznam z G30 od kamaráda opakovaně kombinuji s moji XF100, a G30 v tmavším prostředí dobře natáčí.
MONYS (460)|13.10.2014 18:10
To haja:Pozor na g30 bez odpruženého mic. a užití jen vestavěného mic. je v nahrávkách slyšet šramot tím jak se pohybuješ rukou při úchopu plastového těla kamery.To by kamera za pomalu 40t. rozhodně dělat neměla.
haja (33)|13.10.2014 20:48
[QUOTE=MONYS;497608]To haja:Pozor na g30 bez odpruženého mic. a užití jen vestavěného mic. je v nahrávkách slyšet šramot tím jak se pohybuješ rukou při úchopu plastového těla kamery.To by kamera za pomalu 40t. rozhodně dělat neměla.[/QUOTE]

Díky za upozornění. Tak či onak mám ale v plánu používat mikrofon směrový

---------- Doplněno v 20:48 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 20:46 ----------

Ještě se mi docela líbí kamera Sony HDR-CX900E, ale zatím toho o ní moc napsáno není. Ikdyž nejsem zrovna fanda Sony, tak tato by i šla :)
haja (33)|13.10.2014 21:42
A nemáte někdo zkušenosti s PANASONIC AG-HMC41?
MONYS (460)|14.10.2014 19:05
No tak kamera SONY HDR CX900 to už je jiná .Je osazena 1" čipem což posledně jmenované kamery nemají .Tudíž má i větší světelnost a točí progresivně FHD 50p s datovým tokem až 50Mps.
marko65 (193)|14.10.2014 19:41
nie je lepsie kupit jazdenku vo vyssej triede? Tieto kamery co spominate su viac menej dovolenkove, na svadbe by som sa s tym neukazal, jedine tak kamaratom
haja (33)|15.10.2014 06:27
To je napsáno tak, že bych se měl snad i stydět že chci kameru JEN za 40 tisíc :D
haja (33)|15.10.2014 06:42
Díval jsem se i na canon xf100 to je sice trochu za rozpočtem, ale asi by se dalo. Nebo novějši canon xa20
RoPo (6061)|15.10.2014 08:07
Ona nová kamera v ceně 40t je opravdu jen vyšší amatérská třída. Pracovat se s tím dá slušně, ale tak to prostě je.
Ty kamery nejsou stavěny na každoddenní používání, proto vyšší amatérská třída.
appa (109)|15.10.2014 10:46
[QUOTE=marko65;497677]nie je lepsie kupit jazdenku vo vyssej triede? Tieto kamery co spominate su viac menej dovolenkove, na svadbe by som sa s tym neukazal, jedine tak kamaratom[/QUOTE]

Tak přesně kvůli podobným lidem jako si ty, vznikají tato zvěrstva, jako je Panasonic AG-HMC81E, Panasonic HC-MDH2, aneb čím více proužků, tím více Adidas......

---------- Doplněno v 10:44 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 10:43 ----------

[QUOTE=haja;497689]Díval jsem se i na canon xf100 to je sice trochu za rozpočtem, ale asi by se dalo. Nebo novějši canon xa20[/QUOTE]

XF100 je více jak tři roky starý model, ale mám ji, mohu tedy doporučit. Z druhé ruky se dá sehnat kolem 35tis. Rozhodně je to vynikající kamera na uvedené účely


Hlavně jde o prachy. Pokud si chceš půjčit, zbytečně bych se neukvapoval a to zejména i proto, že s natáčením začínáš. Uživit se s tím, či jen návratnost investice je problémová.

---------- Doplněno v 10:46 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 10:43 ----------

[QUOTE=haja;497688]To je napsáno tak, že bych se měl snad i stydět že chci kameru JEN za 40 tisíc :D[/QUOTE]

Kecy o tom, že by se někdo za kameru za 40tis styděl, neber v potaz. Tyhle kecy mají lidi, kteří v životě netočili. A hlavně, jsou to tvoje prachy, ne jejich...
marko65 (193)|15.10.2014 10:50
appa, ja som to nemyslel zle. Ja osobne mam na sukromne ucely sony hdr pj 780 a je to dobra kamerka. Pouzivam ju aj na svadbach ale iba na par pohyblivych a postrannych zaberoch. Poznat kvalitu ak to porovnas s kamerou z vyssej triedy. To som tym myslel. Podla mna, je lepsie si kupit 3-4 rocnu jazdenku hoci aj hdv a ucit sa na nej. Toz to je moj nazor.
Edit:
Appa a netvar sa ze si najvaccsi odbornik, tocim uz dost aby som mohol mat nejaky nazor. Ked ti niekto zaplati za svadbu, pozaduje aj kvalitu. To si potom vsetci mozu nakupit hd kamerky z nay a tocit ostosest. Ked to chce niekto seriozne robit, potrebujem okrem kvalitnej kamery aj dalsie veci ako to bolo tu uz pisane, hlavne stativ a kvalitnu hlavu. A tam su uz ine peniaze. Tiez som si bral na to ked som zacinal uver a nebolo to 40 tis. ceskych. Takze to nezlahcuj a porad ako profesional ked sa tak tvaris.
haja (33)|15.10.2014 12:00
Do začátku chci dát za kameru a příslušenství cca 75 tisíc
josefíka (651)|15.10.2014 12:46
haja: když nebudeš chtím moc peněz, tak lidé zkousnou i tu slabší výbavu. Nabereš zkušenosti (nepočítej rodiná videa) a trochu vyděláš. Potom se rozhodněš, jestli na to máš a pořídíš lepší techniku. Věř, že v segmentu do 5000Kč se vklidu můžeš s touto technikou pohybovat.
Jestli ale již zkušenosti a možnosti se získáním zakázek máš, držel bych se potom rady "marko65".
haja (33)|15.10.2014 15:37
Docela hodně svateb jsem fotografoval, ale táhne mě to spíš k tomu natáčení. Když jsem za dobu své foto-praxe viděl, s jakými kamerami tam lidé (placení točí) tak jsem si říkal, že kamera typu Canon XA10, s kvalitním mikrofonem, nějakým záznamovým zařízením do klopy oddávajícímu atd, musí do začátku stačit. Ale vy tu máte určitě víc zkušeností, proto si rád nechám poradit.
josefíka (651)|15.10.2014 16:11
[QUOTE=haja;497708]Docela hodně svateb jsem fotografoval, ale táhne mě to spíš k tomu natáčení. Když jsem za dobu své foto-praxe viděl, s jakými kamerami tam lidé (placení točí) tak jsem si říkal, že kamera typu Canon XA10, s kvalitním mikrofonem, nějakým záznamovým zařízením do klopy oddávajícímu atd, musí do začátku stačit. Ale vy tu máte určitě víc zkušeností, proto si rád nechám poradit.[/QUOTE]

Myslím, že jsi zvolil tu nejlepší cestu. S točením zkušenosti nemáš (focení je o něčem jiném), takže utrácet za dražší kameru je zbytečné a s XA10 se to naučíš a nemusíš se stydět za kvalitu obrazu. Točí slušně. Jinak dotazoval jsi se na tu G30 jak jsem tu dal? Obraz pro běžné porovnání s XA je stejný (to, že je lepší, nikdo ze svatebčanů nebude pitvat) a tu ručku si fakt můžeš vyrobit.
haja (33)|15.10.2014 16:23
Na G30 jsem se díval, je malinko robustnější než ta XA10 ale právě jak říkáš, kvalitou obrazu tam nepozoruju rozdíl. Jasně, je novější, ale když to řeknu blbě, k čemu mi to je když má stejný obraz? A za ty samé peníze mám XA10 s ručkou. Obojí točí do AVCHD, obojí zaznamenává na SDčka. Že má G30 výkonnější zoom, to mě nějak nefascinuje. Nevím. Čím víc se o to zajímám, tím víc se ztrácím :) Moc se mi ale líbí například XA20, což je ale jak jsem pochopil G30 s ručkou za 15 tisíc :)
josefíka (651)|15.10.2014 17:21
[QUOTE=haja;497712]Na G30 jsem se díval, je malinko robustnější než ta XA10 ale právě jak říkáš, kvalitou obrazu tam nepozoruju rozdíl. Jasně, je novější, ale když to řeknu blbě, k čemu mi to je když má stejný obraz? A za ty samé peníze mám XA10 s ručkou. Obojí točí do AVCHD, obojí zaznamenává na SDčka. Že má G30 výkonnější zoom, to mě nějak nefascinuje. Nevím. Čím víc se o to zajímám, tím víc se ztrácím :) Moc se mi ale líbí například XA20, což je ale jak jsem pochopil G30 s ručkou za 15 tisíc :)[/QUOTE]

Ta G30 točí v 50p a to se mnohem lépe zpomaluje a je plynulejší švenk. Jo ta ručka je fakt super, co jsem to koupil, tak jsem ji nesundal. Hodně s tím točím a nemusím se tak ohýbat, což kvitují moje záda.
appa (109)|15.10.2014 17:23
[QUOTE=marko65;497697]appa, ja som to nemyslel zle. Ja osobne mam na sukromne ucely sony hdr pj 780 a je to dobra kamerka. Pouzivam ju aj na svadbach ale iba na par pohyblivych a postrannych zaberoch. Poznat kvalitu ak to porovnas s kamerou z vyssej triedy. To som tym myslel. Podla mna, je lepsie si kupit 3-4 rocnu jazdenku hoci aj hdv a ucit sa na nej. Toz to je moj nazor.
Edit:
Appa a netvar sa ze si najvaccsi odbornik, tocim uz dost aby som mohol mat nejaky nazor. Ked ti niekto zaplati za svadbu, pozaduje aj kvalitu. To si potom vsetci mozu nakupit hd kamerky z nay a tocit ostosest. Ked to chce niekto seriozne robit, potrebujem okrem kvalitnej kamery aj dalsie veci ako to bolo tu uz pisane, hlavne stativ a kvalitnu hlavu. A tam su uz ine peniaze. Tiez som si bral na to ked som zacinal uver a nebolo to 40 tis. ceskych. Takze to nezlahcuj a porad ako profesional ked sa tak tvaris.[/QUOTE]


Nejsem profesionál, jen točím tak asi 20let se vším co mi přišlo pod ruku, jako čistokrevný koníček...

Pokud někdo nemá s kamerou jako takovou valných zkušeností, cpát se hnedle do profi ranku je blbost. Kamera v cenové relaci, jakou si vybral je v pohodě. Nikdo ze zákazníků neřeší s čím točí, ale výsledek. Když to zvládneš, klidně to dávej i na mobil.

Výběr mezi XA10,G30 atd. je spíš o příslušenství, čímž haja uvažuje správným směrem. Raději o chlup horší kameru, ale kvalitní příslušenství je základ. Proto radím raději ušetřit na kameře, ale koupit kvalitní stativ, opěrku, světlo, mikrofon atd.
haja (33)|17.10.2014 18:07
Prosím kdyby jste kdokoli věděli i někom, kdo prodává Canon XA10 nebo XA20 nebo XF100 za rozumnou cenu, dejte prosím vědět!
josefíka (651)|17.10.2014 21:58
Co je rozumná cena. Já pořídil XA10 za 27k.

Jinak se dá půjčit http://www.videokameraman.cz/videokamery/c2/katalog.html
KrocanX (243)|17.10.2014 22:32
bazar foto-skoda ma xa10
haja (33)|18.10.2014 09:39
Na foto škoda ji nevidím, a třeba 27 tisíc je pro mne za xa10 rozumná cena
haja (33)|24.10.2014 06:18
Tak nakonec se mi naskytla možnost koupit XA20 bez DPH, takže cena jen o 4 tisíce víc než XA10. Teď už se jen dočkat až dojde :)
josefíka (651)|24.10.2014 17:03
[QUOTE=haja;498171]Tak nakonec se mi naskytla možnost koupit XA20 bez DPH, takže cena jen o 4 tisíce víc než XA10. Teď už se jen dočkat až dojde :)[/QUOTE]

Gratuluji a těším se na zajímavé video ;-)
haja (33)|24.10.2014 23:48
:) díky, jsem také velice zvědavý na směrový mikrofon který jsem rovnou objednal také ( Rode NTG-1 ). A protože si chci nahrávat i okolní zvuky, pořídil jsem si audiorekordér Zoom H1