Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Panasonic DMC-FZ1000 vs. Canon HF G30

Pavel2000 (46)|1.9.2014 19:13
Zdravím, chci se s vámi podělit o zkušenost. Jsem majitelem Canonu HF G30 s kterým točím cca rok a půl a jsem s ním velmi spokojený. Zaujal mne ale Panasonic se svým DMC-FZ1000. Prostudoval jsem si návod k obsluze a líbily se mi i jeho parametry. Na internetu o tomto ultrazoomu všichni velice dobře mluví. A tak jsem vážně uvažoval o výměně. Jenže jsem měl možnost něco si s novým Panasonikem natočit na svou vlastní kartu. A vše je najednou jinak. Točím převážně pro svou potřebu, rodinu a malé akce. A k tomu ten Panasonic určitě není. Má mnohonásobně horší stabilizátor a z ruky se sním točí o hodně hůře, než s HF G30. 4K video je pouze 25p, takže je nutné každý záběr dobře připravit, jinak se to samozřejmě klepe (strobo). Ve fullHD uvádí 28Mbps, a i když HF G30 natáčí se stejným datovým tokem, je jeho kvalita viditelně lepší. Jde to hned vidět i na LCD. Píšu to proto, že jsem dlouhá léta zastával názor, že kamera je kamera a odmítal jsem foťáky používat na točení videa. Myslel jsem, že s pokrokem se situace změnila. Ale není tomu tak. Kamera je opravdu kamera. Ten Panasonic DMC-FZ1000 na Canon HF G30 nemá. Můj názor. Doufám, že se někdo nebude zbytečně čertit. Myslím to dobře. FZ1000 dělá nádherný fotky a má spoustu jiných pozitivních vlastností. Ale na video to podle mne není. I když má nádhernej 1" snímací čip. https://www.tvfreak.cz/forum/images/icons/icon7.png
jarino1978 (8045)|1.9.2014 19:36
nechcem protirečiť, ale môj názor je ten, že lepší obraz dostaneš práve z toho panasa. Neviem, či je možné zmeniť systém na 4K/30p, pokiaľ áno, ten Canon by nemal zmysel. Aj keby si previedol 4K na 1080p, obraz bude o level viac, ako z Canonu.

Inak nikdy nerob záver len z toho, čo si krátko testoval.
Pozri si vlákno o GH4 a pokiaľ som videl ukážky od nick Monys, tak ten Canon je porazený už teraz.
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/37121-Panasonic-Lumix-GH4
Pavel2000 (46)|1.9.2014 20:32
Ano, já s tebou souhlasím, že ten Paňák dokáže udělat lepší obrázky, než Canon. Ale hodně záleží, jakým stylem točíš. Já potřebuji být pohotový. Někdy musím rychle natočit (z ruky) velké množství záběrů, a potom z nich teprve vybírám to nejlepší, co se povede. Někdy potřebuji ještě dostabilizovat pomocí SW (Prodad Mercalli apod.) A k takové práci se Panasonic absolutně nehodí. Je to podobné jako s malýma outdoorovýma kamerkama - GoPro apod. Když se podíváš na videa, která byla dobře natočena a za perfektních podmínek, jsou fantastická. A pak si kamerku koupíš, vezmeš ji na kolo nebo pod vodu a musíš slevit. Najednou máš pocit, že to není tak pěkné. Je to jen o přípravě a podmínkách. Ale jinak ten Panasonic je fakt povedený kousek. Ať si ho každý vážný zájemce zkusí vzít do ruky (teď už to jde) a uvidí, že je to povedená mašinka. Jen já jí v této chvíli nechci. Canon HF G30 mi vyhovuje lépe. PS: POZOR!! GH4 nabízí mnohem lepší výsledky než FZ1000. Jednoznačně.
Pavel2000 (46)|1.9.2014 20:57
Dal jsem na ulozto.cz jeden záběr z FZ1000. Je FullHD 1080 50p.

http://ulozto.cz/x5KgorxC/p1000001-mp4

Nastaveno na režim P, auto focus. Asi tři vteřiny jsem měl namířeno a pak jsem stiskl nahrávání. Přestože jsem měl chvíli před natáčením foťák nastavený, stejně nějak divně přeostřuje. Sledujte logo GLOBUS. A nad tímto logem je taková mřížka. Jsou tam pod ní lišty s elekto-instalací. Všimněte si, jak se to mele. Řekl bych, že jsou to docela dobré světelné podmínky. Žádný extrém. Mě se takový výsledek zdá poněkud slabší. Vám ne?
HF G30 vykresluje lépe a je při auto-focusu mnohem stabilnější. Mám samozřejmě více záběrů, ne jen tento jeden. A přeostřování je u Paňáka častý jev. Stejně tak nedokonalý záznam vodorovných linek, problémy se stabilizací apod.

A pozor. Samozřejmě si uvědomuji, že existují manuální režimy, které by zaostřování zlepšily, a když se točí na stativu, tak vodorovné linky taky nejsou tak hrozné, stabilizace není potřeba ....
Ale jak říkám. Potřebuji být velmi často akční a točím velmi často z ruky.
joeh (1358)|1.9.2014 21:21
Nespoľahlivosť autofokusu je u videofoťákov s veľkými snímačmi bežná záležitosť. V ukážke od Pavla nemal foťák sebemenší dôvod na preostrenie, cez to všetko to spravil. Evidentne autofocus rozhodila tá dvojica, čo prechádzala v pozadí.
marko65 (193)|2.9.2014 09:48
Ano u fotakov je autofocus velke minus. Keby sa to doriesilo, asi by viac uzivatelov dalo prednost dslr. S GH3 tocim uz dost dlho ale na rychle sceny ako popisoval pavel si netrufam. Obrazovo je gh3 alebo gh4 nieco neskutocne.
rjja (622)|30.10.2014 20:37
A když by se posuzoval záznam z Panasonic DMC-FZ1000 a Canon 550D + sigma DC 17-70 ? ( mimo 4K )
MONYS (460)|30.10.2014 21:08
Apropo G30 mám taky, přesto na video používám více FZ1000.
romana51 (355)|22.11.2014 12:11
Tak jsem se stal vlastníkem Panasonic DMC-FZ1000 a už jej téměř 14 dní zkouším. Smířil jsem se s tím, že při švenkování ve 4K nefunguje stabilizace, že musím mít kamču na stativu, že musím švenkovat opatrně a pomalu. Ale co mne naprosto rozhodilo je to, že teprve při točení v místnosti (před tím jsem zkoušky dělal venku na ulici) je zvuk prakticky nepoužitelný a místo breptání vnoučat tam hučí něco co mi připomíná strojovnu klimatizace v parném létě. V přírodě to překryl vítr.
A co víc, stejný hluk je i v ostatních nastaveních videa, ne jenom ve 4K !! Ale já to chci ve 4K !
Proti tomu je tolik kritizovaný ventilátorek Panáka SD700 a této řady úsměvnou hloupůstkou. Tam mi stačil starý externí mikrofon a bylo po hluku. Ale tady na Panasonic DMC-FZ1000
to nějak nefunguje.
Ptám se proto ostatních vlastníků této kamery mají-li stejný problém, nebo je to vada pouze mého kousku a měl jsem smůlu ? Pomáhá nějaký moderní externí mikrofon za rozumný peníz ??
Kdyby mi šlo pouze o foťák, potom je to excelentní přístroj, ale já ho chci na video a když to není lepší než moje stará SD700, je mi na dvě věci.

Naštěstí mám možnost kameru vrátit do dvou měsíců, ale kdyby se s tím dalo něco dělat, můžete poradit ?
MONYS (460)|22.11.2014 16:18
Tak jsem to taky postřehl dokonce je o tom debata na Lumix foru de.Vidím to na ext. mic.Chce to pokud možno na zkoušku jestli má někdo z Vašich přátel.Všiml jsem si že nejvíce to je při zapnutém stabilizátoru po vyp. se to částečně ztlumí.Zkoušel jsem to ale až dodatečně nahr. je ale se stabil.Zde ukázka FHD http://ulozto.cz/xxwRsio4/p1040005-mp4 Heslo HLUK.
romana51 (355)|22.11.2014 22:26
Tak to je přesně ono !! Ještě vyzkouším nějaký slušnější externí mikrofon, jinak půjde FZ z domu. Díky za informaci.
RoPo (6061)|22.11.2014 22:41
FZ1000 na fotky slusna universalni varianta vzhledem k cene, ale na video pokulhava. Toť muj nazor a romana51 to napsal po vlastni zkusenosti jasne.
romana51 (355)|23.11.2014 12:19
Tak vážení, už jsem zase pašáček, už jsem si s hrůzným zvukem z FZ1000 poradil !!!
Chce to mít MAGIX Audio Cleaning Lab a jde to ! Ve Ediusu jsem z videa zkopíroval jenom zvuk do wav, ten jsem v uvedeném programu upravil, no a je to !!
Posoudit to můžete, stáhněte si zvuk před a po úpravě z Ulozto.
Pochvalné mručení si můžete odpustit, ale na příp. dotazy v rámci možností odpovím !

http://ulozto.cz/x6hkaUuS/224-4k-sileny-zvuk-pred-wav

http://ulozto.cz/xc641mrQ/224-4k-sileny-zvuk-upravene-wav
BEPE (539)|23.11.2014 14:13
Nemohu si odpustit poznámku. V ukázkách byl odstraněn "dešumátorem" ten parazitní hluk, ale asi by byl problém ten hluk odstranit z relevatního ambientu či komentáře a pod., protože ten "dešumátor" odstraňuje celé to zvukové spektrum, které je v dané chvíli parazitické, ale ty samé kmitočty odstraní i z užitečného audiozáznamu. Proto buď externí mikrofon, nebo samostatný externí audiorekorder a při montáži ve střižně oba zdroj e sesynchronizovat.
MONYS (460)|23.11.2014 16:07
romana51 (355)|23.11.2014 18:11
Pro Monys - Nějak mne ten exterňák nenadchl, to šrotování je tam stále slyšet. A já jsem si objednal právě RODE VideoMic Rycote za 2690,- Kč a zítra si pro něj půjdu.
Tady jsem upravil ten zvuk v mém programu, ke kterému se BEPE "odborně" vyjádřil, ale pro mně jako neodborníka se zdá být dobrý. Ať si to každý posoudí podle svého gusta !! http://ulozto.cz/xvEdGzye/p1040022-rode-uprav-wav
BEPE (539)|24.11.2014 13:14
Nedělám odborníka, ale posuzuji z vlastní zkušenosti, když jsem chtěl svého času odstranit vrnění kamery (ještě na pásku) pomocí SW. V každém případě to bylo poznat na frekvenčním průběhu zvuku. Pokud výsledek, jak je odkaz, stačí, tak v pořádku. Jenom pro skutečnou ukázku výsledku odfiltrování nežádoucího hluku, šumu by bylo dobré zaznamenat krátký text před úpravou a po úpravě pro porovnání a ne jen ticho s tikotem hodin (?), tam se frekvenční změna nepozná.
romana51 (355)|24.11.2014 17:22
BEPE - klídek příteli, nechtěl jsem tě nijak urazit, jsem profesí stavař a pro mne je každý kdo začne o relevantním ambientu a kmitočtech odborník. Já o slabo a silnoproudu vím hlavně to, že se nemám dotýkat drátů ani na zem spadlých.
Ale k tomu programu, neměl jsem zatím čas si s tím nastavováním pohrát, na ventilátorek SD700 jsem měl vymakané nastavení, na FZ1000 to ještě nemám vyladěné.
Ale ještě k hluku FZ1000. Dnes jsem mluvil s odborníkem na kamery a ten tvrdí, že je to vlastnost většiny kamer s vysokým rozlišením a že to zřejmě není stabilizátorem (jak jsem se původně domníval), ale pravděpodobně chlazením a že na to trpí dokonce i profi kamery. Údajně se čipy musí nějakým způsobem chladit.
To mne přivedlo k tomu, že jsem si znovu přehrával video z kamery Sony FDR-AX100E (stažené originály z Ulozto) a to co jsem původně považoval za venkovní hluk je
i v interiéru a mimo hlučné prostředí a velice se podobá tomu, co produkuje FZ1000. A to Sonka je 2x dražší než FZ1000.

Takže asi kdo bude chtít 4K za amatérskou cenu, musí to nějak řešit, třeba exterňákem nebo programem a nebo náhradou zvukové stopy hudbou a vlastním komentářem (tak to řeším většinou), když tam ale chci mít breptání vnoučat a moudra dospěláků, tak je to průšvih.
appa (109)|25.11.2014 11:32
[QUOTE=romana51;500348]Takže asi kdo bude chtít 4K za amatérskou cenu, musí to nějak řešit, třeba exterňákem nebo programem a nebo náhradou zvukové stopy hudbou a vlastním komentářem (tak to řeším většinou), když tam ale chci mít breptání vnoučat a moudra dospěláků, tak je to průšvih.[/QUOTE]

Teď si na to kápl. Každý, kdo se trochu víc zabývá videotechnikou, tak tyhle různé pazvuky neřeší, protože absolutní základ je externí nahrávání zvuku přes klopák nebo z mixu, evnt. odhlučněným směrovým mikrofonem co nejvíce mimo tělo kamery.
BEPE (539)|25.11.2014 13:09
Já jenom doplním. Od prvopočátku, po zkušenostech s hlukem kamery, používám externí mikrofon případně ještě k tomu externí audiorekorder (Edirol R-09HR) zejména u multikamu. On mikrofon v kameře, i kdyby kamera sama byla velmi tichá, sbírá i nechtěné poklepy a šátrání prstů o motorku zoomu nemluvě.
kombai (78)|26.11.2014 06:34
Perfektní test na natáčení s touhle super mašinkou:
http://www.eoshd.com/2014/11/panasonic-fz1000-review-bargain-4k-super-zoom/
romana51 (355)|26.11.2014 13:23
kombai - milý příteli, takových testů jsem četl ! A je docela podivné, že všechny videa jsou doprovázené hudbou, nebo hlukem okolního prostředí ! Docela jsem přesvědčený, že je to záměr. Že by nikoho z recenzentů nenapadlo udělat nahrávku v tichém prostředí ? Ta audio stopa je prostě nepoužitelná při točení v domácím prostředí (třeba vnoučat). A jak jsem se přesvědčil, ani externí mikrofon s tím moc neudělá i když jsem ho dal od kamery na 2 metry ! Nakonec BEPE a appa to vyjádřili přesně.
Ještě dodám, že jako foťák je to super, ale dnes video 4K bez 50p je pro mne na 2 věci. To 50p bez 4K umí i moje stará kamča SD700.

V recenzi od p. Neffa (jako foťák jen chvála) je to dosti přesně řečeno: Video je až 4k, MPEG-4 a AVCHD. Tahle možnost 4k videa je hodně vychvalovaná, zatím mi to připadá jako marketingový tah.
kombai (78)|30.11.2014 01:21
Tak pokud je na tom se zvukem opravdu takhle spatne tak je to mrzute...
romana51 (355)|11.12.2014 14:29
Do žita se nemá házet flinta, ale ani kamera! Nakonec jsem se s mojí FZ1000 skamarádil a to díky tomu, že na radu chytřejších při švenkování ve 4K používám krátké časy závěrky, švenkuji pomalu a používám stativ. To rozlišení ve 4K je úžasné a při případném roztřesení pomáhá stabilizátor v Ediusu.
On i výstup v AVCHD 50p a MP4 v 50p z FZ1000 je kvalitnější, díky velikosti čipu, než z SD700.
A se zvukem jsem si také pohrál, externí mikrofon RODE má kromě odpružení od tělesa kamery i nízkofrekvenční nastavení prahu - pro odstranění brumu nebo šumů.
A nakonec se v FZ1000 dá snížit úroveň vstupu zvuku až na -12 dB, použil jsem -6 dB a celkem pohoda.
Takže když je konec dobrý, všechno dobré!

Jenže to jsou věci, které se člověk doví až po usilovném pátrání, zkoušení a i rozčilování. To jsou výrobci tak natvrdlí, že to nemůže být v návodu?
Přece všichni uživatelé nejsou profíci a v mém případu stačilo málo a kameru bych býval vrátil.

Možná že někomu toto moje blábolení pomůže, pokud se dostal do problémů jako já!
MONYS (460)|11.12.2014 16:55
To romana 51: No vida tak přece jste přišel FZ1000 na chutˇ.Já už téměř ani videokameru nepoužívám.Máte tam vFZ už nový FW ver.2.0?
romana51 (355)|11.12.2014 17:40
To Monys - FW v.2.0 už tam byl z fabriky. Už jste zjistil jak založit Preset pro 4K v Ediusu? Ve v.7.4 trialu se mi to podařilo, teď to chci zkusit ve v.6.55 pro případ, že by se mi nepodařilo prodloužit uživatelskou
dobu u trialu v.7.4.
MONYS (460)|11.12.2014 19:15
V6.55 preset je ale renderovat jde jen do FHD alespoň jsem na to nepřišel .To umí SV12 a asi jak říkáte ED7.
RoPo (6061)|11.12.2014 21:09
4K oficialne podporuje az Edius 7. Ani "mensi" verze Edius Neo 7 neumi 4K video.