Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Ext. HDD cez lan

Neregistrovaný (0)|23.8.2014 16:26
Tazatel: Jakub

Znění dotazu: Ahojte

Chcem si kúpiť tento HDD
http://www.hej.sk/sietove-uloziste-western-digital-my-cloud-2tb-wdbctl0020hwt-eesn-biele/

Použitie nasledovné:

Mám router TP-LINK-WDR4300
do routeru mám privedený samozrejme Internet - Optiku prikladám screen merania rýchlosti pre info.(orientačné)

Mám Desktop pc - prepojený káblom LAN
TV - Sony KDL50W805B - pripojená káblom LAN
Receiver - Yamaha RX-V475 - taktiež prepojená káblom LAN
Notebook - pripojený cez WIFI

Otázka znie keď kúpim tento disk a pripojím ho cez LAN port do routeru, budem ho videť v celej sieti?
Ak áno ako to je s rýchlsťou kopírovania a čítania.?

Ide mi o to, že na desktop PC stiahnem film a pošlem ho p osieti do disku a z disku ho pustím do TV.

poprípade nejaké iné riešenie? alebo iný disk? Viem NAS ale to je už premňa drahé riešenie.

ďakujem az každú odpoveď
webster9 (11)|23.8.2014 16:29
Ahojte

Chcem si kúpiť tento HDD
http://www.hej.sk/sietove-uloziste-western-digital-my-cloud-2tb-wdbctl0020hwt-eesn-biele/

Použitie nasledovné:

Mám router TP-LINK-WDR4300
do routeru mám privedený samozrejme Internet - Optiku prikladám screen merania rýchlosti pre info.(orientačné)

Mám Desktop pc - prepojený káblom LAN
TV - Sony KDL50W805B - pripojená káblom LAN
Receiver - Yamaha RX-V475 - taktiež prepojená káblom LAN
Notebook - pripojený cez WIFI

Otázka znie keď kúpim tento disk a pripojím ho cez LAN port do routeru, budem ho videť v celej sieti?
Ak áno ako to je s rýchlsťou kopírovania a čítania.?

Ide mi o to, že na desktop PC stiahnem film a pošlem ho p osieti do disku a z disku ho pustím do TV.

poprípade nejaké iné riešenie? alebo iný disk? Viem NAS ale to je už premňa drahé riešenie.

ďakujem az každú odpoveď
Network.jpg
RoPo (6061)|23.8.2014 16:49
Je to normalni jednodiskový NAS. Tak jak popisuješ bude fungovat.
Z TV muzes filmy z disku pouštět pres DLNA standard. Neni to stejne jako kdyz poustis film na PC. Nektere formaty přehrát tvoje TV přehrát nemusi.
RoPo (6061)|23.8.2014 16:51
Proc zakládals nove tema a opakujes se? Rychlost pripojeni do internetu je zcela nepodstatná.
webster9 (11)|23.8.2014 17:03
Pretože som sa pomýlil. je to taký hriech?
Slušne som požiadal o radu.
ďakujem
Pytkin (7947)|23.8.2014 21:50
ano bude to fungovat vsetko ako chces ..
vivid.sk (11472)|23.8.2014 22:30
Az na to prehravanie cez DLNA, tam by som si vzhladom k tomu, ake je SONY fajnove na obsah a titule, taky isty nebol. Ale lahko poriesis MMC, ak by bolo potrebne.
webster9 (11)|23.8.2014 22:57
[QUOTE=vivid.sk;494905]Az na to prehravanie cez DLNA, tam by som si vzhladom k tomu, ake je SONY fajnove na obsah a titule, taky isty nebol. Ale lahko poriesis MMC, ak by bolo potrebne.[/QUOTE]

V pripade kupi MMC a nasledne pripojenie tiež kablom LAN k routeru by nemal byt problem s videnim disku na sieti.?
vivid.sk (11472)|23.8.2014 23:09
Samozrejme, ze nie. Len vznikne problem s tym, ze budes mat 5 zariadeni, ktore do routra nevopchas (cize bud dokupit switch, alebo jedno zo zariadeni odpojit, pripadne prepojit cez wifi - TV?)
webster9 (11)|23.8.2014 23:13
Za routetom uz mam gigabytovy switch 5 portovy a z neho mi ide kabel do TV a Receiveru takze este 2 zariadenia mozem pripojit na ten switch..
Pytkin (7947)|24.8.2014 00:03
ja by som sa za MMC prihovoril hned .. vacsinou ma vacsie moznosti a prehra viac formatov , ako prehravnaie v telke ..
webster9 (11)|24.8.2014 00:14
A viete mi poradit nejake mmc? Nieco lacne co prehra vacsinu filmov aj s ext titulkami...? Ďakujem
webster9 (11)|24.8.2014 00:14
A viete mi poradit nejake mmc? Nieco lacne co prehra vacsinu filmov aj s ext titulkami...? Ďakujem
Pytkin (7947)|24.8.2014 12:00
to vie asi kazdy ..
bastlir (3245)|24.8.2014 12:57
S MMC vlastně zabiješ dvě mouchy jednou ranou, protože ten HDD do něj můžeš vložit. Takže rovnou vybírej MMC pro (s) HDD.
miro333 (716)|25.8.2014 15:14
len potom aby nenastal problém s prístupom na disk z ostatných zariadení v sieti resp. ak bude mmc vypnuté, disk nebude prístupný...

podľa mňa stačí jednoduché mmc bez disku (a hlavne bez vetráku) a disk pripojiť ako má v pláne cez switch, potom bude ku disku bezproblémový prístup z každého zariadenia v sieti.
bastlir (3245)|25.8.2014 16:23
[QUOTE=miro333;494981]len potom aby nenastal problém s prístupom na disk z ostatných zariadení v sieti resp. ak bude mmc vypnuté, disk nebude prístupný...

podľa mňa stačí jednoduché mmc bez disku (a hlavne bez vetráku) a disk pripojiť ako má v pláne cez switch, potom bude ku disku bezproblémový prístup z každého zariadenia v sieti.[/QUOTE]
Jo, s tím souhlasím, nicméně si myslím, že ani NAS by nepoužíval celý den. A koneckonců proč vypínat MMC, když tam můžeš (podle typu) nastavit i usínání HDD, že.
tdlmarek (1566)|25.8.2014 16:49
Teď jsem si všiml, že se tu mluví o disku WD MyCloud, takže připojím odkaz na pár svých postřehů:
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/26235-Datova-uloziste-pro-multimedialni-centrum?p=483141&viewfull=1#post483141

S odstupem to zařízení hodnotím velice dobře. Aktualizace firmwaru vyřešily některé dětské nemoci, a pořád se mi líbí to, že za méně než 1000 CZK člověk dostane jednoduché a funkční řešení, jak elegantně zpřístupnit disk v síti. Nenapadá mě moc jiných alternativ za podobnou cenu - s nějakým připojováním USB disků/flashek k routeru se to vůbec nedá srovnávat.

Musím ale doplnit dvě výtky k vlastnostem, které jsem objevil až časem. Obě mohou být jak naprosto zásadní, tak i zcela nezajímavé - záleží na požadavcích uživatele a způsobu použití:
[LIST=1]
  • Nemá WoL ani RTC, takže nelze nastartovat jiným způsobem, než zapojením do sítě.
  • Protože OS běží z vlastního datového disku, tak nefunguje úplně dobře jeho uspávání. Disk se zkrátka jednou za čas probudí, když si nějaká systémová služba usmyslí, že chce něco přečíst/zapsat. Docela dost se to ale řešilo na diskuzních fórech, takže problém možná pokrývá nějaká aktualizace firmwaru nebo někdo vymyslel nějaký uživatelský zásah - já to nezkoumal.


  • Jinak souhlasím s tím, co píše miro333 výše. A kromě těch praktických rozdílů bych doplnil ještě to, že většina MMC s nasdíleným diskem budem mít výrazně nižší přenosové rychlosti, s tím je třeba počítat.
    bastlir (3245)|25.8.2014 17:04
    No bezva, ale nepochopil jsem, co to umí víc jak NAS, který žádné problémy zpravidla nemívá. A pokud ano, odpojím ho od sítě a k datům se dostanu přes USB.
    Upřímně a opravdu jen za sebe: když jsem si přečetl ty příspěvky ke WD cloudu, no to by mně mohl být ukradený!
    K HDD v MMC, to není pravda (tedy aspoň ne obecně) HDD chová se stejně jako v NASu (aspoň ten můj), v oknech ho vidím jako standardní síťové uložiště. Naopak v mém případě přístup k němu mám rychlejší jak na NAS.
    vivid.sk (11472)|25.8.2014 17:05
    [QUOTE=bastlir;494992] co to umí víc jak NAS,[/QUOTE]
    Nič, ale plnohodnotny NAS (povedzme Synology) stoji podstatne viac. A mnoho ludí na toto počúva.
    bastlir (3245)|25.8.2014 17:20
    Rozumím, pak to je level, který prostě neakceptuji. Mám svá data příliš rád.:-)
    tdlmarek (1566)|25.8.2014 17:31
    [QUOTE=bastlir;494992]K HDD v MMC, to není pravda (tedy aspoň ne obecně) HDD chová se stejně jako v NASu (aspoň ten můj), v oknech ho vidím jako standardní síťové uložiště. Naopak v mém případě přístup k němu mám rychlejší jak na NAS.[/QUOTE]
    Jasně, to samotné sdílení funguje stejně. A pokud není problém mít MMC zapnuté i jen kvůli dostupnosti disku, tak pak vidím už jen dva hlavní rozdíly:
    [LIST=1]
  • Umístění MMC je limitováno délkou HDMI kabelu. Síťový disk (=NAS) můžeš schovat "kamkoliv", a nic tě při sledování neruší. Pokud ti chod 3.5" disku u TV nevadí, pak gratuluji - máš to jednodušší :)
  • Jakou máš přenosovou rychlost kopírování? O jakém MMC je řeč?

  • [QUOTE=bastlir;494995]Rozumím, pak to je level, který prostě neakceptuji. Mám svá data příliš rád.:-)[/QUOTE]
    Nerozumím, mohl bys to rozvést?
    bastlir (3245)|25.8.2014 21:28
    Ano to je pravda, limit HDMI je daný, ale mně stačí základní délka, stejně MMC mám pod TV. HDD slyšet není, rozhodně ne tak, jako je slyšet NAS. Typ mého MMC je dole v podpisu. Rychlost zápisu po LAN jsem pravda neměřil, protože jednak v tomto případě není pro mě podstatný a také proto, že po těchto věcech pátrám až v okamžiku, kdy mně to nějak vadí.

    "Nemá WoL ani RTC, takže nelze nastartovat jiným způsobem, než zapojením do sítě" - takže když jsou problémy s rozhraním apod., jak se k datům dostaneš?
    tdlmarek (1566)|25.8.2014 22:08
    [QUOTE=bastlir;495006]Typ mého MMC je dole v podpisu. Rychlost zápisu po LAN jsem pravda neměřil, protože jednak v tomto případě není pro mě podstatný a také proto, že po těchto věcech pátrám až v okamžiku, kdy mně to nějak vadí.[/QUOTE]
    Tak možná mám zkreslenou představu :) Mně 100 Mbit síť (což je tak běžné reálné maximum levných MMC) přišla na na běžné kopírování filmů (případně jiných dat, protože se zde diskutuje myšlenka použití MMC i jako obecného NASu) otravně pomalá. Možná není úplně fér srovnávat s tvým MMC, což je zařízení trochu jiné cenové kategorie. Třeba právě v přenosové rychlosti se proto může chovat o dost lépe, než je běžný průměr.

    Zde se však bavíme o zařízeních výrazně levnějších, což tazatel výslovně zmiňuje.

    [QUOTE=bastlir;495006]"Nemá WoL ani RTC, takže nelze nastartovat jiným způsobem, než zapojením do sítě" - takže když jsou problémy s rozhraním apod., jak se k datům dostaneš?[/QUOTE]
    Nerozumím. Co myslíš problémy s rozhraním? Jak to souvisí s WoL/RTC?
    bastlir (3245)|25.8.2014 22:56
    Myslel jsem to, kam se strká RJ-45.
    vivid.sk (11472)|25.8.2014 23:35
    [QUOTE=bastlir;495006]HDD slyšet není, rozhodně ne tak, jako je slyšet NAS[/QUOTE]
    Vstupim vam do diskusie - v kvalitnom NASe je najhlucnejsi komponent prave HDD. Pokial su disky dva/tri/styri, hlucnost sa nasobi. Samotny NAS nema byt preco hlucny - teda pokial niekto vyrobu neodflakol a nedal tam ventilator za 5 korun na najvyssich otackach :))
    bastlir (3245)|26.8.2014 01:16
    Jeden můj NAS je dvoudiskový, ale kupodivu je slyšet jen aerodynamický hluk ventilátoru. To je tam fakt nějak blbě řešené, protože tam hlučí i jinak tiché ventilátory.
    Nojo, ale je pravda, že jsem tehdy za něj dal jen okolo pěti tisíc.
    tdlmarek (1566)|26.8.2014 08:05
    [QUOTE=bastlir;495013]Myslel jsem to, kam se strká RJ-45.[/QUOTE]
    "Zapojením do sítě" jsem myslel napájení, ne RJ-45. Tzn. že zařízení nelze z vypnutého stavu nastartovat jinak (obvykle právě WoL), než že vezmu adaptér a strčím ho do zásuvky. Případně nějakou automatizací - já jsem si pomohl zásuvkou mPower.
    bastlir (3245)|26.8.2014 09:23
    Takže je k datům přístup i jiným způsobem?
    Teď mi nejde o ON/OFF.
    tdlmarek (1566)|26.8.2014 09:30
    Přístup k datům pouze přes RJ-45 (NFS, SSH, SMB, ...).

    Pokud by OS z nějakého důvodu nenajel, tak je na zařízení tlačítko pro reset do továrního stavu. Pokud by ani potom nenajel, tak nejspíš umřela nějaká hardwarová komponenta nebo došlo k fatálnímu poškození filesystemu na disku -> reklamace.

    Snažit se nějakým složitějším způsobem zachránit data nedává moc smysl, protože data, která je třeba zachraňovat, by na jednošachtovém NASu nikdy neměla vůbec být. Ale v případě porušení téhle zásady, nebo pokud bych např. nechtěl posílat na reklamaci disk s citlivými daty, tak je tu samozřejmě ještě možnost zařízení rozdělat a disk si připojit klasicky přes SATA.
    bastlir (3245)|26.8.2014 10:12
    Ale jo, na to je celkem dost HW nástrojů. Jenže to je zdržení, když z HDD potřebuješ data rychle vydolovat. Pro někoho může nastat problém, je-li disk naformátovaný pro Windows nestandardním souborovým systémem. No a pokud klekne disk, pak je stejně jedno, do čeho je vražený.
    Za sebe se přiznám, že mě cloud opravdu neoslovil, raději bych volil HDD připojený do USB portu wifirouteru.
    Ale "proti gustu žádný dišputát".:)
    tdlmarek (1566)|26.8.2014 10:40
    Holt ty jednotlivé vlastnosti spolu souvisí. WD MyCloud podává takové pěkné výkony a nabízí tolik rozšiřitelnosti právě proto, že je připojený nativně přes SATA a ta řídicí deska je v podstatě malé PC běžící na Linuxu. Jakmile k disku přilepíme nějaké USB, tak sice máme pěkně pohodlný přístup "zboku", ale při zapojení do domácího routeru budou rychlosti takřka desetinové, o spolehlivosti ani nemluvě.

    Nicméně souhlasím s tím, že by si každý měl vybrat podle svých požadavků takové zařízení/řešení, které mu bude vyhovovat.
    savko (74)|6.10.2014 10:49
    [QUOTE=tdlmarek;494988]Teď jsem si všiml, že se tu mluví o disku WD MyCloud, takže připojím odkaz na pár svých postřehů:
    https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/26235-Datova-uloziste-pro-multimedialni-centrum?p=483141&viewfull=1#post483141

    S odstupem to zařízení hodnotím velice dobře. Aktualizace firmwaru vyřešily některé dětské nemoci, a pořád se mi líbí to, že za méně než 1000 CZK člověk dostane jednoduché a funkční řešení, jak elegantně zpřístupnit disk v síti. [/QUOTE]

    Mozes prosim ta mi dat typ kde stoji WD My Cloud za mene nez 1000CZK ? napr. http://www.alza.sk/western-digital-my-cloud-2000-gb-d499028.htm
    RoPo (6061)|6.10.2014 11:02
    Odečetl si cenu disku... ;)
    tdlmarek (1566)|6.10.2014 12:01
    Jak píše RoPo. Nevyjadřoval jsem se k ceně toho zařízení, ale kolik člověk v porovnání s jinými možnostmi zaplatí za to, aby získal disk dostupný v síti. Je třeba to číst v celém kontextu:

    [QUOTE=tdlmarek;494988]... za méně než 1000 CZK člověk dostane jednoduché a funkční řešení, jak elegantně zpřístupnit disk v síti. Nenapadá mě moc jiných alternativ za podobnou cenu - s nějakým připojováním USB disků/flashek k routeru se to vůbec nedá srovnávat.[/QUOTE]

    Parametrově nejbližší alternativa jsou jednošachtové NASy, o jejichž cenách nechť si každý udělá přestavu sám:
    http://www.czc.cz/nas-servery/produkty#q-order=PRICE&q-c-0-f_138549481=d1.0
    vivid.sk (11472)|6.10.2014 12:18
    [QUOTE=tdlmarek;497178] ale kolik člověk v porovnání s jinými možnostmi zaplatí za to, aby se mu disk ukázal v síti.[/QUOTE]
    Mozno ani nic. Staci mat vyssiu triedu Wifi routra s USB konektormi. Rychlost sice nebude zavratna, no na pozeranie filmov to postacuje.
    tdlmarek (1566)|6.10.2014 12:34
    :) :)

    A proč myslíš, že jsem přesně tuhle věc ve svém příspěvku zmínil? Právě proto, že každého napadne jako nejjednodušší low-cost řešení, avšak vlastnostmi je úplně někde jinde. Ať už zmiňovanými rychlostmi (na přehrávání OK, ale co nahrávání dat na ten disk?), spolehlivostí (USB prostě není dělané na permanentní připojení, na nejrůznějších Linuxech ověřeno znovu a znovu) nebo možnostmi správy. A samozřejmě se tím člověk omezí na onen určitý typ routerů a na externí USB disky namísto klasických SATA.

    Ale alternativa to bezesporu je. Pokud někoho baví opakovaně přepojovat externí USB disk mezi PC a routerem, tak proti gustu...
    vivid.sk (11472)|6.10.2014 14:06
    [QUOTE=tdlmarek;497185]Pokud někoho baví opakovaně přepojovat externí USB disk mezi PC[/QUOTE]
    Prave, ze by nic neprepajal. Skratka do routra pripoji nejaku vacsiu flashku, kam sa zmesti 10 filmov a skopiruje si tam to, co pojde akurat sledovat.
    Iste, toto nieje ani moja salka kavy, ale ak si zoberies, ako funguje velka cast uzivatelov (stiahne z uxxx.to film rychlostou 100kB/s, nasledne ho uz tych par minut kopirovania rychlostou 6-9MB/s nezabije). Ale docieli to, co chce 1) nemusis nic prenasat, 2) moze vypnut PC.
    tdlmarek (1566)|6.10.2014 14:36
    Pokud se bavíme o flashce, tak je situace jiná. Menší náklady, žádný management (uspávání a napájení disku, ...), přenosové rychlosti limitované už samotnou flashkou, ... Jestli ale primární využítí má být přehrávání filmů, tak se nabízí otázka proč vlastně takovou flashku nepíchnout přímo do MMC/HTPC.

    Hlavně jde ale o to, že já v kontextu tohodle vlákna uvažoval spíš o větších úložištích od 2 TB nahoru, tzn. s klasickým 3.5" diskem. Tam už ty nevýhody vysdílení přes USB na routeru začínají nabývat docela obludných rozměrů.