Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

MP4 - sony vegas

Rondo5 (16)|18.8.2014 02:21
Zdravím,

potreboval by som radu s formatom(codecom, kontajnerom). po stovkach hodin googlovania som sa uz asi stratil.

Vela ludi odporuča kodek H.264, kontajner MP4 a format Mpeg-4 - preto som sa rozhodol do neho skonvertovať moju zbierku videi (a nerad by som niečo pokazil).

Povodné video (videá su rozne, od pal DV až po hd videa z gopro. ale zatial ma zaujima len pal dv)
Parametre povodného videa



Vybral som Mainconcept AVC/AAC (*MP4 , *AVC)
Moje nastavenie Renderingu



Finalne video (mediainfo):




čo je kodek MP42 nemalo by sa tam niekde vyskytnut H.264?
Je to spravne nastavenie? a je to teda kodek H.264, kontajner MP4 a format Mpeg-4?

Poradte mi prosim Vás najlepšie nastavenie renderingu, čo by ste zmenili (iny format, kodek? adt.). Vysledne video by malo byť:
- čo najlepšie kompatibilne zo zariadeniami a prehravačmi
- s čo najlepšou kvalitou (s ohladom na velkost)
- kompatilibilita s budúcnosťou :D (povodne pal DV vymažem, tak aby som si za 10 rokov netrieskal hlavu)


Dakujem za rady.
ai (2993)|18.8.2014 03:07
Ten nazev by snad nemel vadit, ale je tam dost velky problem, protoze to mp4 je 25p, progresivni, tedy z odstranenim prokladani. Video nemuze pak byt tak plynule jako original, ktery je PAL 25i, prokladane.

Nastav tedy lower fields first v tom enkoderu. Ale pak zase budes mit anamorf video, jako je tvuj original, ne ctvercovy pixel, nektere prehravace ti ten nectvercovy aspect ratio mohou ignorovat. U PALovych videi to neni az zas tak problem, pokud to prehravac ignoruje, ale abys o tom vedel. Pokud tedy risknes to anamorfni video tak akorat zmen "field order" pri tom exportu na "lower field first" a za druhe zaskrtni ten 2pass box, protoze 1pass , tak jak to tam mas neni to prave.

Pokud bys chtel enkodovat na ctvercovy pixel, tedy presny pomer 4:3, musis zmenit rozliseni, treba na to 720x540. Ale v tom pripade musis zmenit video na progresivni s dvojnasobnou snimkovou frekvenci 50p. 25p by ti znicilo plynulost. To je dobre tak na web, ale pro zachovani plynulosti musis odstranit prokladani na 50p. Tedy z 25i na 50p. Ja jsem si udelal na to programek, ktery mi jakekoliv DV avi prevede na mp4 , ctvercovy pixel s tim deinterlace na dvojnasobnou snimkovou frekfenci (50p v tvem pripade) a ktery pouziva nejlepsi QTGMC deinterlace, je to tu nekde na foru o tom vlakno. Tam to stahni treba, vyzkousej. Nejdrive exportujes tedy DVavi klasicky z Vegasu, to se deje vlastne bez rekomprese, to si taky archivuj a pak z toho DVavi udelas ten 50p mp4.
Saxel (2279)|19.8.2014 09:03
Musím podpořit doporučení ai, také jsem podobným postupem všechny své DV-AVI videa komprimoval do h.264, 50p. Nainstaluj Avisynth (plus plugin QTGMC) a k tomu MeGUI a přečti si o tom víc např. tady: https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/32078-Nastaveni-x264-MeGUI-Staxrip-a-prokladani-DV nebo tady: https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/29947-vhodny-vystupni-format-pro-digitalizovane-video, atd...
Já bych jen kvůli čtvercovému pixelu nezmenšoval video na 720x540, ale raději zvětšil na 768x576.
Rondo5 (16)|2.9.2014 19:59
Dakujem za odpovede,

dlho som uvazoval co stym,

Rád by som to rendroval v Sony vegase (lebo avisynt ani meGui nemam ani stym neviem robit, + sony vegas mi rychlo rendruje kvoli podpore grafickej karty, ale ak by to bol velky rozdiel tak sa priklonim aj k tej moznosti).


1.Prekladanie: po skuskach s prekladanim a rendrovianim ako upper/lower field som to zavrhol, na pc to bolo lower field zubkovane, a pri prehravani na mojej Led tv (prehravanie z USB) to nestihalo a video sekalo. Takze chcem progresivny vystup.

2. FPS: Rendrujem to v sony vegase Template Mainconcept avc/AAC - nedá sa (alebo neviem) zadať hodnotu 50 fps. Ale 25p sa mi zdá docela plynulé, určite je to bez trhania.

3. Pixel aspect ratio: aký je dôvod zmeny pixel aspect ratio z 1,0926 (PAL DV) na 1,0000 ? nezdeformuje sa obraz? či prave ked nechám aspect ratio 1,0926 je zdeformovaný?

Ked nechám nastaviť project properties podla pôvodného videa tak sony vegas to nastaví takto: 720x576, pixel aspect ratio 1,0926 (PAL DV) lower field first, frame rate 25

Skusal som nato najst odpoved sám:
Takze skusil som prehrať v prehravačoch media player clasic a vlc player tieto možnosti:
1.pôvodné video pal DV
2. MP4 25p, 720x576 pixel aspect ratio 1,0926
3. MP4 25p 768x576, pixel aspect ratio 1,0000
Obrazky som odmeral iba pravítkom na obrazovke :D, sofistikovanejsie ma to nenapadlo, ale vysledky dopadli zle (meral som samozrejme iba rozmer obrazu prehravaneho videa bez ciernych pruhov.

Prehrávanie v MEDIA PLAYER CLASIC
1. pôvodné pal dv video
ROZMER: širka 26,5cm
výška 19,9cm

http://postimg.org/image/cz6nej02z/


2.MP4 25p, 720x576 pixel aspect ratio 1,0926
Rozmer šírka 24,8 cm (zle)
výška 19,9 cm (dobre)

http://postimg.org/image/ciouzl72h/


3. MP4 25p 768x576, pixel aspect ratio 1,0000
Rozmer šírka 26,5 cm (dobre)
výška 19,2 cm (zle)

http://postimg.org/image/6wg6fjmlj/


Prehrávanie vo VLC
1. pôvodné pal dv video
ROZMER: širka 27cm
výška 20,2cm

http://postimg.org/image/r6nsbabr3/


2.MP4 25p, 720x576 pixel aspect ratio 1,0926
Rozmer šírka 27,6 cm (zle)-v media player clasiku bol tento rozmer menši, teraz je zasa vačši od povodneho(fakt nechapem)
výška 20,2 cm (dobre)

http://postimg.org/image/4wkqnqt4r/


3. MP4 25p 768x576, pixel aspect ratio 1,0000
Rozmer šírka 27 cm (dobre)
výška 19,8 cm (zle)

http://postimg.org/image/6xmj93bn5/


Prosim Vás poradte mi čo robím zle, lebo taketo vysledky som nečakal. Nechcem si predsa uložit svoje spomienky na zdeformovanom obraze :(


Prikladám sem aj pôvodné súbory aj vyrendrované súbory kto by mal trochu času tak sa nato pozrite prosim Vás.
http://uloz.to/xQZuLWo4/rendering-analog-zaznamu-zip

vopred dakujem za každú radu . :):):)
ai (2993)|2.9.2014 22:04
nevim jak vedecky spravny je postup toho mereni, ja bych to porovnal tak, ze dam DV.avi prehravat (MPC-HC), a pak prevedeny mp4 prehravat v jinem prehravaci (MPC-BE) a pak se snazim pomerovat rozmery live na screenu a me to sedi. Ty pomery.

Ja prevadim DV.avi video pomoci DV avi helperem . Vegas totiz neudela kvalitni 50p (abys nelikvidoval temporal resolution toho originalu 50i a zaroven vyrobil progresivni video) jak ten program, musis to vyzkouset, abys to videl. 25p neni optimalni.

1.exportuj DV avi z Vegasu (doufam, ze neupravujes barvy atd.), zalohuj si ten DV.avi, to je original.
2a.poloz ten DV.avi na "make progressive MP4.BAT" a to ti udela 50p mp4 video. Pouziva to QTGMC, je to pomale, ale stoji to za to.
2b.muzes vyrobit i interlace 50i a DV aspect ratio, pokud to polozis na "make interlace mp4.BAT"

Pozor, musis mit instalovany Avisynth 2.5.8 verzi a Cedocida DV kodek v PC, aby to jelo. Jen to nainstalovat, nic vic. Muzes vybrat a polozit velke mnozstvi DV.avi najednou z nejake slozky, vyrabi to ty mp4 pak postupne, treba pres noc atd.

Da se renderovat i primo ten mp4 z Vegasu, bez nutnosti exportovat DV.avi ven nejdrive. Pokud delas barevne korekce nebo hodne grafiky tak je lepe exportovat primo timeline z Vegas, ale to potrebujes Debug mode frameserver a zase jiny zip, ktery funguje s tim debug mode server avi souborem. Ale stejne se mi nezda, ze by ten Vegas to nejak nedelal korektne, myslim ten pomer stran.
Rondo5 (16)|2.9.2014 23:37
pfuuuha, vyzera to fakt ze natom nieje čo pokazit ale predsalen mi to nefunguje, nainstaloval som avisynth aj tu cedocidu (nic ine som nerobil). spustil som ten program ale vybehlo mi toto:

ai (2993)|3.9.2014 01:34
Tam je dulezity ten prvni Error, a to Avisynth nenacte dvsd kodek, to DV, tedy Cedocida nepomohla,..., skusil bych PC restartnout, nebo se Cedocida nenainstalovala, mas treba VirtualDub ? Tam by se to mela Cedocida nabidnout jako moznost komprese. Take, mas Windows 7?
Rondo5 (16)|3.9.2014 17:30
mam win 7, pc som restartol, ta ceocida je nainstalovana(teda aspon ju vidim v ovladacich paneloch - odistalovanie programov), nerobi problem 64 bitovy windovs? virtual dub mam tiez ale zatial sa tam neviem zorientovat a kde mam tu ceocidu hladat, pozrem sa nato v noci, potom ti napisem

Ale skor je pre mna dolezité to ASPECT RATIO a rozlisenie videa.

Uvazoval som preco nesedia rozmery, takze: PAL DV je 720x576 (aspect ratio 1,0926) = 720*1,0926=787 pixelov ( takze nie 768 ale 787 pixelov)
preto ked chcem dodržať rozmer 4:3 teda 768*576 (aspect ratio 1,0) tak musim OREZAŤ pal obraz na kazdom okraji o 9,5 pixelov, a malo by to sediet, je to tak?? zatial som to testoval na par prehravačoch a vyzera to byt ok. len chcem mat istotu či to je spravny postup, aby to zasa neblblo na nejakych inych prehravačoch atd.

a este ked chcem vytvorit DVD 25p tak nechavam rozmer 720x576 a aspect ratio 1,0926 ? tam to ziadne problemy nerobi? alebo mam zvoliť postup ako pri MP4?
ai (2993)|3.9.2014 18:09
4:3 je ctvercovy pixel, pokud chces spravne proporce musi ti vzdy vychazet 4/3=1,333333; 768/576=1,33333

Pozor na spect ratio ve Vegasu, ti to maji spocitano na 704/576. Coz dava 769.19, tedy 768. Vegas dodrzuje 100% normu a timpadem se dostava nekdy do podobnych problemu. Pokud treba nactes SD mpg (jako treba VOB atd.) do Vegasu, musis dat efek v pan, crop, je presne na to udelany, aby ti to pak neudelalo male cerne prouzky po stranach. To mi dela u NTSC, u PAL ted momentalne nevim, treba ty prouzky jsou nahore a dole ....

Porovne j proporce na screenu, pomoci dvou prehravacu.

Ja jsem si to ted zkusil Ve Vegasu, sice z NTSC DV avi. Nacetl jsem ten NTSC DV avi do Vegasu, NTSC DV projektu. Exportoval jsem 30p 640x480 ctvercovy pixel mp4 a pak kdyz porovnavam NTSC DV avi a ten mp4 pomoci dvou prehravacu, tak proporce jsou stejne.