Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Příjem HD?

PecaNRacinG (7)|9.8.2014 19:03
Zdravím všechny a rovnou se omlouvám, pokud zakládám něco znovu, jsem tu nový.

Chci se zeptat, koupil jsem si novou Smart TV od Samsungu, která má DVB-T, DVB-C, DVB-S a DVB-S2 tunery. Je třeba, aby TV měla DVB-T2 tuner, abych chytal programy v HD kvalitě? Jde o to, že mi TV žádný HD program nenajde a nenaladí. Signál chytám přes obyč. pokojovou anténu ECG, co jsem měl u původního set-top boxu společně s CRT televizí. Musím mít i anténu, která tento příjem zvládne? Bydlím 3 km od vysílače Kojál, ale údajně na něj nechytám, jelikož na nás ''nevidí'' - tudíž chytáme na Zlín. Investovat do modulu, karty, konvertorů atd. se mi zatím nechce, rád bych zkusil i DVB-T, pokud zvládne HD. Pokud ale nebude řešení, budu jej muset nahradit satelitem, s čímž jsem počítal dopředu a volil tv i s tímto tunerem. Za odpovědi předem děkuji.
geronimoh (2327)|9.8.2014 19:18
Jestli se jedná o vysílač Brno Kojál, tak ten momentálně ani žádný TV kanál v HD nevysílá. Vysílač Brno město ano. Zlín nevím. Anténa je stejná, pokojová asi není ideální. Tuner DVB-T2 zatím není třeba ( vypadá to, že v ČR bude DVB-T2 zavedeno někdy po roce 2020, až bude dostatečně zastaralé ...)
PecaNRacinG (7)|9.8.2014 19:28
Aha, takže zkusit nějakou všesměrovou anténu a doufat, že se na Brno chytnu? Jsem od něj vzdušnou čarou cca 25 km. Zvládne to nějaká? Např. BEN-9016C?
geronimoh (2327)|9.8.2014 19:35
Já bydlím nedaleko Vyškova. Mám to na vysílač Brno město ještě dál a sousedi ho chytají na obyčejná síta. Já mám antény pod střechou a chytám pouze Brno Kojál, na Brno město bych musel antény přemístit nad střechu a to nechci ( kvůli bouřkám ). HD chytám přes satelit. Typy antén bohužel neznám, neporadím ....
PecaNRacinG (7)|9.8.2014 19:51
Chci se jen vyhnout vyšším investicím za DVB-S příslušenství. Parabolu a satelit mám, jelikož jej máme v obýváku, tam je to ale na obyč. CRT a v SD kvalitě. Jenže když si porovnám, že k pozemnímu mi stačí jen anténa a pár metrů koaxu, nedostanu se nad 1000,-. Ale... pokud zainvestuju do do satelitního, to je karta, konvertor, modul a další příslušenství + koncovky, jsem někde na 3000,- a to už je rozdíl
geronimoh (2327)|9.8.2014 20:02
Jasně, já se nesnažím doporučovat satelitní příjem, obzvlášť v dnešní době, kdy je zpoplatněné i to, co je v DVB-T zdarma. Jen jsem psal, jak to mám já. Sousedi chytají na vysílač Brno město i třeba ČT2 HD, který zatím přes satelit ani nevysílá. S anténama moc neporadím, mám známého, který se tím živí a dělá mi to ze známosti velmi levně a hlavně ví co kde jede a na co a ještě si to může ověřit měřákem dřív, než to udělá. Ale jak už jsem psal, sousedi chytají DVB-T z vysílače Brno město na obyčejná síta ( nad střechou ).
PecaNRacinG (7)|9.8.2014 20:14
Přesně tak. Jinak by to chtělo změřit sílu, abych zbytečně nekoupil anténu a nezjistil pak, že to bude jedno a to samý nebo naopak ještě horší. Každopádně moc děkuju za reakce a odpovědi.
KamilZ (10277)|9.8.2014 20:16
Nerozpoutávejte zde flame ohledně Skylinku a SP, předem děkuji.
RoPo (6061)|10.8.2014 00:41
K HD staci DVB-T s MPEG4 dekoderem. DVB-T2 pro stavajici HD nepotrebujes. HD je citlivejsi na kvalitu prijmu. Pokojova antena ti v takove vzdalenosti od vysilace Brno opravdu nestaci.
PecaNRacinG (7)|10.8.2014 00:52
Což TV umí, takže HD chytnu v pohodě... Zkusím nějak pořešit všesměrovou anténu a budu doufat, že těch programů (hlavně ty v HD) chytnu víc, díky ;) nebo mě ještě napadlo pichnout se původní síto na střeše a poté jednat dál
bastlir (3245)|10.8.2014 11:36
Někdo chytrý svého času napsal, že lidé jsou ochotni utratit peníze za drahou TV, ale už ne za kvalitní anténu, která je nezbytná. Takže opravdu na pokojovku zapomeň. Pokud budeš chytat Brno-město (Barvičova), má 10x nižší vysílací výkon jak Kojál a navíc vysílá logicky ve vertikálu.
RoPo (6061)|10.8.2014 13:24
Bastlir: tak, tak. To je stejne jako kdyz si nekdo koupi napr. Mercedesa a pak skudli na kvalitnim oleji. Je to podobna nesmyslna pararela jako s kvalitnim prijmem u TV.
Ivo Mašek (10205)|10.8.2014 14:55
PecaNRacinG:

[ATTACH=CONFIG]28159[/ATTACH]

http://www.dxc.cz/p493-antena-color-klasik-supra/
antena-color-klasik-original.jpg
PecaNRacinG (7)|10.8.2014 15:45
[QUOTE=RoPo;494207]tak, tak. To je stejne jako kdyz si nekdo koupi napr. Mercedesa a pak skudli na kvalitnim oleji. Je to podobna nesmyslna pararela jako s kvalitnim prijmem u TV.[/QUOTE]
Tady jde jen o to, jak zbytečně neutratit víc peněz za něco téměř totožnýho, to je jako kdybych šel do servisu, že chcu nové pneumatiky, kde si logicky naúčtují víc peněz, než kdybych vzal ty stejný z netu.

---------- Doplněno v 15:45 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 15:44 ----------

[QUOTE=Ivo Mašek;494210]PecaNRacinG:



http://www.dxc.cz/p493-antena-color-klasik-supra/[/QUOTE]
Je třeba k tomu ještě něco dokupovat? Nebo jen namontovat, namířit na ten správný směr a doufat, že se chytne?
Ivo Mašek (10205)|10.8.2014 15:51
S největší pravděpodobností se nebude potřeba dokupovávat nic. Tyhle licenční "hiršmanky" se používají i pro dálkový příjem (sám jsem ho kdysi provozoval).
Ivo Mašek (10205)|10.8.2014 16:12
Těmhle hračkám sem se vždy vyhýbal. Hezky to vypadá, ale je to defacto bytová antena umístěná venku.
bastlir (3245)|10.8.2014 18:08
A víš, co v tom je?! Kus drátu a zesilovač. Takže v podstatě to samé jak pokojovka.
Nevymýšlej (sorry) kraviny a nech si poradit, třeba jak píše Ivo. Pokud je Kojál s Barvičovou v jednom směru, tato anténa ti zkousne obě polarity, pokud ji namontuješ svisle.
nosaty63 (50)|3.1.2015 16:22
Dnes jsem lezl na střechu měnil koaxiál, doufal jsem, že je to příčina proč nenaladím asi 50km vzdálený vysílač UH Rovina s ČT v HD. Podle mapy pokrytí bych mohl mít šanci. Samozřejmě, že jsem se spletl. Stejně daleko mám i Brno město, ale to má slabší výkon. Takže v HD chytám akorát STV HD. A to jsem si dnes asi rozdrbal, ale stejně tam není na co hledět. Hlavně, že se hoši z Českých radiokomunikací můžou hrát a jako první v EU vyzkoušet vysílání K4, ale jsou neschopni zajistit pokrytí dnes už téměř morálně zastaralé HD MPG4. DVTB - T2 bude funkční až v roce 2022. A hádám, že ve světě už bude zastaralé.
bastlir (3245)|3.1.2015 17:30
[QUOTE=nosaty63;503810]Dnes jsem lezl na střechu měnil koaxiál, doufal jsem, že je to příčina proč nenaladím asi 50km vzdálený vysílač ..............[/QUOTE]
Tady využiji situaci a upozorním všechny, kteří náhle přišli o nějaké pozemní kanály napříč republikou. Věděl jsem již s předstihem, že LTE vysílání mobilních operátorů může rušit některé televizní kanály. Ale nakonec jsem netušil, že to bude tak vážné. Například v některých částech Prahy zmizela např. Prima ZOOM apod. Toto vyřeší jen LTE filtr vřazený do svodu od antény. Takže pokud již dnes zaměřuji anténu, bez LTE filtru už ani ránu.
Rash-182 (36)|14.4.2015 15:03
Já mám podobný problém s Nová HD, Fanda HD a i s Primou. Jediné, co chytnu v HD je ČT. Bydlím v Soběšicích na kraji Brna a celkem mě to štve. Takže jediné řešení je lezení po střeše ve 20 metrech?
RoPo (6061)|14.4.2015 15:30
Rash-182: Fanda HD a Nova HD v DVB-T není. Na pokrytí tvého bydliště z jednotlivých multiplexů se podívej sem.
Rash-182 (36)|14.4.2015 16:06
V těchto frekvencích se bohužel narozdíl od mobilních nevyznám. Mám od včera novou TV a podporuje i DVB-C a tu T2.. Pořad mám smůlu?
RoPo (6061)|14.4.2015 16:32
O frekvence ani tak nejde. Jde o tvoje místo příjmu, umístění vysílačů v Brně a těsně u Brna a anténu kterou máš směrovánu na domě určitým směrem. Podle toho můžeš zjistit co vše můžeš chytat (dle linku co jsem uvedl). Jelikož chytneš ČT HD, tak v TV problém není. Problém je v anténní soustavě, směru a typu antén a případně místě instalace vůči vysílačům.
Rash-182 (36)|14.4.2015 16:46
Dobře, večer na to mrknu a snad to vyřeším. Zatím díky moc
bastlir (3245)|14.4.2015 16:59
Zeptej se někoho z okolí, kdo má mobil s LTE, jak má silný signál LTE.
Rash-182 (36)|14.4.2015 19:33
LTE bylo ve velmi blízkém okolí a asi dva týdny jej chytnu i v pokoji, kde předtím signál nebyl (první patro 3 patrového domu)
RoPo (6061)|14.4.2015 19:40
Jsem také v LTE, kde dříve bylo velmi slabé (díky tomu se spíše přepínalo na HSDPA nebo UMTS) a nyní je silné. Žádný vliv na stávající DVB-T u mě v anténním rozvodu toto zesílení LTE nemělo.

V tomto případě odhaduji, že u tazatele je spíše problém v nastavení (směrování) antén.

Když se podívám na frekvence LTE a multiplexů kolem Brna, tak žádný DVB-T vs LTE nekolidují. Tady problém - rušení LTE TV nebude.
bastlir (3245)|14.4.2015 20:28
U nás ne/použití LTE filtrů je dost zásadní. Po nasazení tohoto filru se některé dříve nenaladitelné kanály (např. Prima Zoom) najednou objevily, a to i u mě doma.
MS61 (11)|16.4.2015 08:54
[QUOTE=RoPo;511995]Jsem také v LTE, kde dříve bylo velmi slabé (díky tomu se spíše přepínalo na HSDPA nebo UMTS) a nyní je silné. Žádný vliv na stávající DVB-T u mě v anténním rozvodu toto zesílení LTE nemělo.

V tomto případě odhaduji, že u tazatele je spíše problém v nastavení (směrování) antén.

Když se podívám na frekvence LTE a multiplexů kolem Brna, tak žádný DVB-T vs LTE nekolidují. Tady problém - rušení LTE TV nebude.[/QUOTE]

Jste si naprosto jistý? Kanál 59 je nepříjemně blízko (LTE 800 MHz), samozřejmě záleží na lokálních příjmových podmínkách a vzájemném poměru signálů. Samotný vysílač LTE může na svém výstupu nedokonale filtrovat rušivé signály a příjmovou situace ještě o něco zhoršit (údajně hlavně základnové stanice Huawei - O2 na Moravě...).

Navíc hrozí jiný problém - zahlcení aktivních prvků TV rozvodů a přijímačů v těsné blízkosti vysílače LTE. ČTÚ provedl rozsáhlý pilotní průzkum, kdy v řadě lokalit nainstaloval dočasné vysílače LTE a ověřoval jejich interakci s TV rozvody a příjmem. Kvalitní (profesionální) rozvody s kanálovými vložkami z toho vyšly velmi dobře, ale běžné domovní instalace a malé STA v některých případech úplně přišly o TV příjem. V mezních případech se doporučuje celou situaci nechat posoudit ČTÚ, který v rámci zkušebního provozu může do procesu spouštění zasáhnout (omezením výkonu, nařízením, aby operátor zaplatil úpravu antén atp.).

EDIT:
Problematika rušení příjmu TV rychlým internetem LTE: https://www.ctu.cz/ctu-informuje/problematika-souvisejici-s-provozem-siti-lte.html
Výsledky experimentu k dopadům LTE na TV příjem (PDF): https://www.ctu.cz/cs/download/experimentalni_vysilani/zprava_vysledky-experimentu_emc_dvb-t_lte_800_mhz_03_2014.pdf


MS61
RoPo (6061)|16.4.2015 11:13
[QUOTE=MS61;512062]Jste si naprosto jistý?[/QUOTE]

Jsem si naprosto jistý kolem Brna. Problematiku LTE vs TV jsem sledoval.

Horní hranice (okraj) kanálu 59 je od spodní hranice 800Mhz pásma LTE "vzdálena" 10Mhz. Střed pak 13Mhz.
Pokud, jak píšete, není anténní rozvod doslova "zbastlen", tak není problém.
bastlir (3245)|16.4.2015 11:32
Já nechápu jednu věc! Všichni víme, že LTE je tady, že ruší kanály DVB-T a že se rychle rozšiřuje, což jako uživatel LTE (4G) mohu sám potvrdit. Města a příměstské oblasti, tam není co řešit. Za chvíli to bude šlapat v každé díře, tak proč proboha se tomuto faktu tolik lidí brání a myslí si, že právě jich se to netýká? Když někomu náhle zmizí kanál, jsou tu jen tři možnosti: 1. rušení LTE, 2. odejde zdroj (výhybka) od zesilovače 3. mechanická závada. No a zapomněl jsem ještě na čtvrtou možnost: že někomu přes noc před anténu postavili mrakodrap.:-I Proč je divák ochotný v takovém případě utratit minimálně tisícovku do ještě větší a ještě výkonnější antény a nedá pár babek za váleček či krabičku, kterou navíc jen vrazí mezi TV a kabel?