Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Spolehlivost HDD

tdlmarek (1566)|3.5.2014 09:18
Jak se ti bude spávat značka disků moc neovlivňuje :) Tomuhle se říká "anecdotal evidence" a určitě by se tu našel někdo, kdo by mohl uvést úplně tutéž zkušenost s Western Digital. Disky zkrátka umírají bez ohledu na značku, s tím se člověk musí smířit - důležité je tomu předejít a nenechávat důležitá data na jednom místě, kde o ně můžeš snadno přijít. Tím odsouváš nějakou statistickou poruchovost konkrétního modelu na druhou kolej a zajímají tě už pouze jeho provozní vlastnosti.
romana51 (355)|3.5.2014 19:29
Souhlasím s tdlmarek, za těch cca 22 let co PC používám mi odešla celá řada HDD a to jak Western Digital, tak Seagete. Je to o štěstíčku, protože na druhé straně mám ještě funkční HDD staré 10 let a dokonce 2 ks ještě starší, které nemohu používat, protože jsou jestě na staré datové kabely (kšandy) a mé zálkadní desky už pro ně nemají sloty. Na druhou stranu některé HDD odešly ještě v záruční době.
Už mi odešel i SSD 120 GB OCZ, který mi bez problémů nahradili za nový v záruce.
Postupem času jsem došel k názoru, že HDD jsou v běžných kejsech špatně chlazené a umírají na přehřátí. Teprve po nainstalování programu Ashampoo HDD Control 2 jsem zjistil na jakou teplotu se disky zahřívají a to jsem zíral ! Přes Googla jsem se poučil, že teplota HDD nemá překračovat 40 st.C dlouhodobě. To jsou údaje, které se běžně člověk nedoví (od výrobců určitě ne, čím dřív HDD odejde, tím lépe) a když jsem to začal sledovat, bude to asi pravda. Je zajímavé, že některé disky se hřejí více, některé méně. Na ty více topící jsem nainstaloval chladiče HDD a pohoda, teplota se drží do 30 st.C.
Dokonce jsem jeden exterňák Seagete Barracuda 3 TB musel vydolovat z debilního obalu, který nezaručoval chlazení. Sice jsem přišel o záruku, ale když mi zkolaboval při 60 st.C (vypnul PC a tím se asi zachránil - data zůstala, ale program Ashampoo HDD Control 2 mi hlásí "zdraví 78%", "výkon 80%"). Také dostal samostatný chladič a zatím pohoda.
Konec přednášky, možná že to někomu pomůže. Ale stále platí to jak říkal s.Lenin: zálohovat, zálohovat. zálohovat !!!!
peter.urblik (355)|3.5.2014 21:07
čo používate na zalohovanie?

zálohujete prostredníctvom windowsu? alebo máte nato špecializované programy?

premýšlam že zakúpim acronis
romana51 (355)|3.5.2014 21:50
Pokud máš na mysli Acronis True Image 2014, je to dobrá volba, sám jej používám. Klonuji systémové disky a je to super! Výhoda je v tom, že se nemusí při pádu systému nebo při zasvinění registrů pracně instalovat a konfigurovat nejen Windows, ale ani nainstalované programy. Hlavně to oceňuji u Ediusu, který dnes má licence o které se dá při pádu systému přijít a na klonovaných HDD je to bezpečně zálohované!! Ještě poznámka: u trial verze klonování nefunguje, je funkční až u plné placené verze! Jinak důležitá data zálohuji na externích HDD vč. videa a konsolidace projektu.
vivid.sk (11472)|3.5.2014 22:10
[QUOTE=romana51;488246]že teplota HDD nemá překračovat 40 st.C dlouhodobě[/QUOTE]
Nieje to celkom pravda. Sam Google publikoval studiu ohladom odchadzania HDD (a myslim, ze ich ma desiatky tisic), kde toto nepotvrdzuje. 40C je teplota, ktora je uplne v pohode aj na dlhodobu prevadzku (takuto teplotu pre priklad dosahuju disky 5400 ot WD RED 4TB v NAS Synology a nemyslim, ze je to hranicne).
Tu je dany dokument, kde sa uvadzaju aj presne teploty. Idealna je samozrejme teplota co najnizsia. Statisticky podstatne viac diskov odchadza do 3 mesiacov (aj mne osobne sa to stalo) potom az po 2-3 rokoch to ide dolu vodou rapidne.

[QUOTE=romana51;488254]u trial verze klonování nefunguje, je funkční až u plné placené verze![/QUOTE]
Ja davam pre tento ucel do pozornosti Marcium Reflect, kde free verzia dokaze klonovat (+ plno dalsich uzitocnych veci). Vyzdvihujem fakt, ze z komprimovaneho image su nasledne aj samostatne subory dostupne z disaster recovery, takze v pripade poskodenia konkretneho suboru/adresara sa da obnovit len ten.
tdlmarek (1566)|3.5.2014 22:41
[QUOTE=peter.urblik;488253]čo používate na zalohovanie?

zálohujete prostredníctvom windowsu? alebo máte nato špecializované programy?[/QUOTE]
Mně zálohování ve Windows docela vyhovuje. Člověk si jednoduše vykliká složky, které ho zajímají, nastaví časový plán a o víc se nestará, vše probíhá automaticky na pozadí (tedy v mém případě, kdy zálohuju na always-on NAS). Zálohy jsou inkrementální, komprimované a lze je jednoduše spravovat. A protože tohle je v podstatě vše, co chci, tak vždy šáhnu raději po odladěném nástroji přímo z OS, než abych do každého počítače instaloval nějaký software třetí strany.

Systémové SSD zálohuju jednoduše pomocí bitové kopie. Ale zde se rovnou přiznám, že jsem se ještě nedokopal k tomu vyzkoušet si prakticky i obnovu - mám to na pořadníku, ale nějak to pořád odkládám :) Nicméně podle článků, co jsem četl, by to skutečně měl být kompletní image celého disku, podobně jako v Acronisu, a pro obnovení stačí opět pouze instalační cd/usb Windows. Je to nejspíš o něco jednodušší řešení, než zmiňuje vivid.sk (např. nevím o možnosti extrahovat jednotlivé soubory), ale protože tento požadavek já osobně nemám (na systémovém disku si žádné soubory tohoto typu nedržím), tak mě to zas až tak netrápí.
vivid.sk (11472)|3.5.2014 23:02
[QUOTE=tdlmarek;488262]ale protože tento požadavek já osobně nemám[/QUOTE]
Vsetko je raz prvy krat. Pred 2 tyzdnami som prisiel o jedny dolezite nastavenia jednej app z Users\AppData\Roaming, aplikacia crashla a nejako sa jej podarili prepisat nastavenia.
No a keby som nemal kompletny image zo SSD spred 2 mesiacov, asi si trham vlasy .... Tiez nemam nic dolezite na systemovom SSD, ale su tam vsetky nastavenia sw, ktore pouzivam.

[QUOTE=tdlmarek;488262]jsem se ještě nedokopal k tomu vyzkoušet si prakticky i obnovu[/QUOTE]
To bola prva vec, ktoru som skusal na sw tohto typu. Cize nielen backup, ale prax - obnovenie na cisty HDD a rozbehanie OS v takom stave, v akom bol zalohovany.
tdlmarek (1566)|3.5.2014 23:11
[QUOTE=vivid.sk;488265]Vsetko je raz prvy krat. Pred 2 tyzdnami som prisiel o jedny dolezite nastavenia jednej app z Users\AppData\Roaming, aplikacia crashla a nejako sa jej podarili prepisat nastavenia.
No a keby som nemal kompletny image zo SSD spred 2 mesiacov, asi si trham vlasy .... Tiez nemam nic dolezite na systemovom SSD, ale su tam vsetky nastavenia sw, ktore pouzivam.[/QUOTE]
Asi si nerozumíme, kompletní image samozřejmě mám, pouze nemůžu jednoduchým způsobem extrahovat samostatné soubory. Pokud by nastala situace, že bych něco opravdu důležitého samostatně vytáhnout potřeboval, tak mi to zkrátka bude trvat o 15 minut déle - obnovím celý image na prázdný HDD a následně si už soubory zkopíruju.
vivid.sk (11472)|3.5.2014 23:15
Aha, jasné. V prípade malého SSD sa to dá.
tdlmarek (1566)|3.5.2014 23:35
No... ačkoliv použití SSD beru v dnešní době už za samozřejmost, tak to s tím nemá zas až tak moc společného. Velikost image je přece udávána skutečným množstvím dat na systémovém oddílu, kapacita disku nehraje roli. Dost dobře si u běžného PC nedovedu představit situaci, kdy je na aplikační data potřeba více než nějakých 200 GB - čest 1% výjimek při nějakém profesionálním použití. A pokud si někdo na systémový oddíl cpe i multimediální/"datové" soubory, tak je to jeho problém :D

PS: Ale nadráždil jsi mě, zítra asi vyzkouším tu obnovu :)
Pytkin (7947)|4.5.2014 01:54
kompletny image je zbytocny , ked mas inkrementalne zalohy .. takto sa vies vratit k lubovolnemu datumu ..
tdlmarek (1566)|4.5.2014 12:57
[QUOTE=vivid.sk;488265]To bola prva vec, ktoru som skusal na sw tohto typu. Cize nielen backup, ale prax - obnovenie na cisty HDD a rozbehanie OS v takom stave, v akom bol zalohovany.[/QUOTE]
Takže otestováno, právě jedu ze včerejší zálohy obnovené na volný HDD. Sidenote: přímé porovnání rychlosti bootu a odezvy systému na plotnovém disku, hrůza! Už nikdy více...

Každopádně mohu potvrdit, že vše probíhá tak, jak jsem očekával a celkem bez problému. Stačí nabootovat instalačku Windows, zvolit opravení systému a obnovení z bitové kopie a po pár kliknutích se už tahají data ze sítě. Měl jsem jeden drobný zádrhel - protože mám poměrně novou základní desku (Z87), tak jsem si musel na instalační USB přikopírovat ovladače Intelu k síťové kartě a zvolit jejich načtení, jinak nebylo možné připojit se k síti a získat záložní image. Následně se ještě hodí instalační USB odpojit (instalátor zde už jede z RAMky), alespoň člověk v posledním kroku nemusí řešit více přítomných diskových jednotek.

Sice jsme tu tímto už docela dost off-topic, ale třeba to někomu pomůže - přecejen je zálohování věc, kterou by měl řešit snad každý, a toto je jedna z relativně jednoduchých a snadno dostupných metod.

A vivid.sk si rozhodně zaslouží mé díky, že mě namotivoval k tomu si konečně vyzkoušet, co jsem strašně dlouho odkládal :)
vivid.sk (11472)|4.5.2014 13:08
[QUOTE=Pytkin;488273]kompletny image je zbytocny[/QUOTE]
jisteee. Ak budes mat v praci system s x - servermi, ktore rozbehavas tyzden, urcite si po odideni disku na mna spomenies. Ja som mal taku poziadavku, aby som mohol po fyzickom odideni HDD (neroztoci sa, alebo inak crash-ne), mohol ihned pracovat z ineho HDD (t.j. fyzicky vyberies odfajceny HDD a normalne nabootujes z druheho disku). Jedna vec je totiz domaci HTPC, kde mas cas na obnovu. Druha vec je pracovny PC, kde ide o cas - ak mas dajake terminy.


[QUOTE=tdlmarek;488309]...že mě namotivoval k tomu si konečně vyzkoušet...[/QUOTE]
rado sa stalo.

[QUOTE=tdlmarek;488269] Velikost image je přece udávána skutečným množstvím dat na systémovém oddílu[/QUOTE]
Ano, narazal som len na tu velkost. Ak ma totiz uzivatel systemovy 500GB HDD, potrebuje minimalne tolko volneho priestoru na obnovenie celeho image. A ak nema tak ?
V tomto je prave dany sw fajn. Image mozes mountnut a mozes si s nim robit, co treba.
[ATTACH=CONFIG]27314[/ATTACH]
mount-6.png
geronimoh (2327)|4.5.2014 13:22
HDD Seagate raději nebrat. Mám s nimy také negativní zkušenosti. WD zatím drží. Raději bych volil 3TB, nebo 4TB HDD, ale musí ti je podporovat základní deska.
KamilZ (10277)|4.5.2014 13:28
Podle mě nelze takto (WD/Seagate) paušalizovat. Ono záleží, kde byl vyroben, občas jsou některé série horší, podle ně se to střídá. Pravda je, že teď ale Seagate není moc v oblibě.
tdlmarek (1566)|4.5.2014 15:03
Nevím, jestli je slůvko "teď" úplně na místě, když za tu ošklivou statistiku mohou hlavně staré štětky Barracuda. V závěru se totiž situace trochu obrací:
V současné době se Backblaze zaměřuje na 4TB disky Seagate Desktop (ST4000DM000), které se ukázaly jako bezproblémové. Dalším oblíbeným diskem je pak Western Digital 3 TB Red (WD30EFRX). Naopak z pochopitelných důvodů vůbec nenakupují Western Digital 3 TB Green a Seagate 2 TB LP.

V tomto tématu je řeč o Seagate SV35, které také patří do novější generace a jsou přímo dimenzované na provoz 24/7, podobně jako WD Red.
KamilZ (10277)|4.5.2014 15:25
Myslel jsem to jako "veřejnou náladu". Prostě psychologický dopad té studie, který si vyvodí 90% lidí po přečtení, kteří nad tím dál nepřemýšlí. Já mám oblíbené WD Red, ale se Seagate (včetně Barracuda) jsem problémy nikdy neměl.
Pytkin (7947)|5.5.2014 01:42
[QUOTE=vivid.sk;488313]jisteee. Ak budes mat v praci system s x - servermi, ktore rozbehavas tyzden, urcite si po odideni disku na mna spomenies. Ja som mal taku poziadavku, aby som mohol po fyzickom odideni HDD (neroztoci sa, alebo inak crash-ne), mohol ihned pracovat z ineho HDD (t.j. fyzicky vyberies odfajceny HDD a normalne nabootujes z druheho disku). Jedna vec je totiz domaci HTPC, kde mas cas na obnovu. Druha vec je pracovny PC, kde ide o cas - ak mas dajake terminy.
[/QUOTE]

clovece .. to dakto prevadzuke servery bez mirroru ? v siteli mam v racku asi 15 serverov a 2 diskove polia .. bezia tam 4 roky .. v priemere mi tam odide 1-2 disky za rok (dokopy je tam asi 70 diskov) .. a vsetko bezi bez jedineho vypadku ..

---------- Doplněno v 01:42 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 01:41 ----------

[QUOTE=geronimoh;488317]HDD Seagate raději nebrat. Mám s nimy také negativní zkušenosti. WD zatím drží. Raději bych volil 3TB, nebo 4TB HDD, ale musí ti je podporovat základní deska.[/QUOTE]

to je uplne jedno .. zrovna mi v domacom SYNOLOGY odisiel zeleny WD ..
romana51 (355)|5.5.2014 08:12
Souhlasím s Pytkinem. HDD odchází ať je WD nebo Seagete. Protože jsem preferoval WD (Seagete byly dražší i když dříve rychlejší), odešlo mi více disků od WD. Záleží na štěstí, i když některé série jsou povedenější, jiné méně. A co je štěstí ? No přece jenom můůůůška zlatá !!!
vivid.sk (11472)|5.5.2014 10:06
[QUOTE=Pytkin;488384]to dakto prevadzuke servery bez mirroru [/QUOTE]
Preco porovnavas jablka a hrusky? V tomto vlakne sa bavime o domacich pracovnych staniciach resp. HTPC a ich lokalnych diskoch. Moja poznamka patrila tiez k pracovnej stanici s lokalnymi servermi (nemyslim VM, ale bavime sa stale o software, ktory bezi nad nejakym OS). O diskovych serveroch (HW) tu rec nebola. Naviac RAID nieje BACKUP.
Pytkin (7947)|5.5.2014 11:50
clovece , ved ja reagujem len na teba ..

[QUOTE=vivid.sk;488313]jisteee. Ak budes mat v praci system s x - servermi, ktore rozbehavas tyzden, urcite si po odideni disku na mna spomenies. [/QUOTE]

ty si zacal o serveroch .. a domaci NAS ma predsa tiez mirror .. aspon ja by som si nedovolil mat doma NAS bez nejakej ochrany .. pri dvoch diskoch mirror , pri viacerych raid 5 alebo 6 ..

ako som uz napisal , prave mi odisiel v SYNOLOGY jeden WD ..
vivid.sk (11472)|5.5.2014 12:07
[QUOTE=Pytkin;488402]ty si zacal o serveroch ..[/QUOTE]
Server = myslene lokalny server (napr. Apache, Mysql, WAS, atd atd ...viac v PM).

Ako riesis zalohu lokalneho HDD na PC / Notebooku / HTPC ?
romana51 (355)|5.5.2014 13:04
Ale chlapci, tady se řeší výběr PC na střih HDV, proč sem taháte servery ? No a lokální HDD zálohuji klonováním jak na stolním PC, tak v noťasu. V noťasu díky chladící podložce se šuplíkem pro další HDD mohu připojit další disk a obnova z klonu je otázkou cca 15 až 20 minut. Data pro NTB (a i pro PC) mám na exterňáku připojeném přes USB 3. To samé u stolního PC, tam je to ještě jednodušší!
RoPo (6061)|5.5.2014 13:49
Každá značka má svoje vadné série, či modely. Za roky mnou používaných různých HDD mě odešel od každá značky alespoň jeden kus. Namátkou vzpomenu výrobce, které jsem měl: WD, Caviar, IBM, Seagate, Toshiba, IBM, Hitachi a ještě další, které si teď nevybavuji.

Nelze tedy napast, že ta či ona značka je špatná. Je jen horší či lepší.

Každopádně uživatelé jsou dvojí kategorie:
[LIST=1]
  • ti, co zálohují
  • ti, co ještě nepřišli o data

  • Pak je zde ještě třetí kategorie, ale do té nepatří běžní uživatelé, ale ti co "vědí". Ti co o data nepřišli, protože zálohují od provopočátku používání jakékoliv výpočetní/elektronické techniky co obsahuje nějaká data.

    Ohledně teplot HDD. Vždy šla tato informace z HDD nějakým způsobem vyčíst a je známo, že HDD škodí teplota od 50 stupňů celsia nahoru. Nehledě na to, že při vyšší teplotě dochází k více roztahování ploten a někteří výrobce pak provádí během provozu rekalibraci pozice vzdálenosti první a poslední stopy na HDD vůči čtecí hlavě. To je zném jako občasné cvaknutí u některých modelů v HDD. Neplést si tetnto stav s parkováním hlav. To funguje jinak a i zvuj z HDD je jiný.

    Zálohám zdař!
    vivid.sk (11472)|5.5.2014 13:52
    [QUOTE=RoPo;488414]Ti co o data nepřišli, protože zálohují od provopočátku používání jakékoliv výpočetní/elektronické techniky co obsahuje nějaká data.[/QUOTE]
    Najde sa aj niekto takyto? :)
    Tu casto plati, ze na svojich chybach sa ucime najlepsie.
    RoPo (6061)|5.5.2014 13:56
    Mohu říci, že sem patřím já. Zálohuji dost přes 20let od disket, přes pásky, různá externí média (dříve připojované na externí SCSi či paralelní port), atd... Prostě záloha se dala řešit vždy. Jen se na to muselo dříve více myslet.

    K vlastním chybám:
    Chybovat je lidské a běda a škoda rad člověku, který se není schopen poučit ze svých vlastních chyb. :-E
    mirekv (7169)|5.5.2014 14:39
    Zálohování, to asi patří jinam, já zálohuji zásadně osobní a firemní dokumenty, fotky a homevidea. Většinou na druhý disk a něco jako druhou zálohu vypálím na DVD.
    Pytkin (7947)|5.5.2014 18:04
    [QUOTE=vivid.sk;488403]Ako riesis zalohu lokalneho HDD na PC / Notebooku / HTPC ?[/QUOTE]

    lokalny HDD z kazdeho pocitaca doma, si zalohujem na synology .. incrementalnym backupom .. v mojom pripade time machine ..

    ---------- Doplněno v 18:04 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 18:03 ----------

    [QUOTE=romana51;488409]Ale chlapci, tady se řeší výběr PC na střih HDV, proč sem taháte servery ? No a lokální HDD zálohuji klonováním jak na stolním PC, tak v noťasu. V noťasu díky chladící podložce se šuplíkem pro další HDD mohu připojit další disk a obnova z klonu je otázkou cca 15 až 20 minut. Data pro NTB (a i pro PC) mám na exterňáku připojeném přes USB 3. To samé u stolního PC, tam je to ještě jednodušší![/QUOTE]

    ako casto robis to clonovanie ? ja kazdu hodinu ..
    romana51 (355)|5.5.2014 23:01
    Klonování systémového HDD provádím před instalací nějakého důležitějšího programu nebo jeho upgrade (tedy z HDD který mám jako zálohu) pro jistotu že nejsou zaprasené registry nebo že tam není natažený škodlivý SW). Nebo když HDD spadne nebo se mi tam vetře nějaký "vetřelec". Nebo když mám pocit, že se mi PC zpomaluje.
    Video projekty mám na externích HDD, důležitější na 2 exterňácích (obdoba mirror).
    Ještě dodávám, že na klonech je naklonována i tabulka diskových oddílů MBR, takže nemusím nic instalovat ani konfigurovat.
    vivid.sk (11472)|13.5.2014 14:51
    Teplota nemá vplyv na kazenie diskov, okrem 1.5 TB Seagate

    Titulok je trosku tendencny, treba si to precitat cele
    tdlmarek (1566)|13.5.2014 15:04
    Trochu bulvární titulek, ale jinak rozhodně zajímavý článek (tedy spíše onen původní zdroj). K přebírání těchto závěrů mám však drobnou výtku k tomuto:
    The chart below shows the distribution of drive temperatures for our four most popular drives. As you can see, all of the drives are well within the 0˚C (or 5˚C) to 60˚C that the manufacturers specify for the drives. And almost all of the drives are in the nice comfortable range from 15˚ to 30˚.

    Obávám se, že u domácích počítačů málokdo klepe kosu s puštěnou klimatizací, takže i ve slušně chlazených skříních bude teplota disků spíš od těch 30˚ nahoru.
    vivid.sk (11472)|13.5.2014 15:33
    [QUOTE=tdlmarek;489020] disků spíš od těch 30˚ nahoru. [/QUOTE]
    A v lete pri teplote okolia 28-29C aj tych 40-42.

    Inak clanok je zaujimavy z ineho dovodu. Ak budeme ignorovat teplotu okolia (kedze je konstantne nizka), ukazuje peknu statistiku chybovosti diskov. V danom pripade je zrejme, ze Barracuda 1.5TB bol naozaj nepodarok (nevraviac o 500GB Green verzii, ktora aj pri tom nizkom pocte dosahuje neskutocne vysoku kazivost).
    Ivo Mašek (10205)|13.5.2014 16:03
    Používám už hodně let podobný box pro 3 HDD, jaký je na obrázku. Nikdy, zdůrazňuji že nikdy, nestoupne teplota HDD na víc, jak 29 stupňů. Tenhle box jsem dal do všech mých PC. Nemůžu si ho vynachválit. Je potřeba mít velkou skříň, box zabere 3 pozice

    [ATTACH=CONFIG]27390[/ATTACH]
    box.jpg
    StD (8612)|13.5.2014 17:15
    A já mám totéž od CoolerMastera (navíc s modře podsvíceným ventilátorem) a vejdou se mi tam do tří 5,25" posic hned 4 3,5" HDD, heč... Teplota taky kolem 30° C (SATA disky Hitachi) a do 37° C páreček SCSI Seagate Cheetahů o 15000 otáčkách.



    ---------- Doplněno v 17:15 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 17:11 ----------

    ...a co se bedny týče, toto je ideální řešení na HDDpole o 12 discích:

    vivid.sk (11472)|13.5.2014 17:22
    [QUOTE=Ivo Mašek;489029]Nikdy, zdůrazňuji že nikdy[/QUOTE]
    Bud byvas v pekne chladnom RD, alebo si vymyslas :BB:.
    Pretoze ak teplota vzduchu v priestore dosiahne viac ako 29C, neexistuje sposob, ako disk uchladit na 30C (ak ho nemas v chladnicke). A v extremnom teple v lete mam aj v zateplenom panelaku zopar dni viac ako tych 30C.
    StD (8612)|13.5.2014 17:26
    To ale podceňuješ to aktivní chlazení - ten 12cm ventilátor něco vzduchu prožene.
    vivid.sk (11472)|13.5.2014 17:31
    [QUOTE=StD;489034]To ale podceňuješ to aktivní chlazení[/QUOTE]
    Nepodcenujem. V tomto pripade logika nepusti. Nech je ventilator velky 16cm :D


    Btw, ked uz sa tu bavime o teplotach, pred par dnami som rozsiril zbierku diskov o WD RED 3TB, ktory je momentalne asi najchladnejsi HDD, ktory som mal.
    Po 10 hodinovom kopirovani bola jeho teplota len 34C, v idle 31C, pri teplote okolia cca ~ 24. Disk je na dotyk vlazny, chladeny minimalne (len noctua na par sto otacok).
    V lete vsak pri internej teplote 30C pojde jeho teplota az k 40tke.
    StD (8612)|13.5.2014 17:37
    Hm, tak si to vyzkoušej vysunutím ruky z auta za jízdy při 20°, co dělá vítr. Budeš to po chvíli cítit jako sotva 15° (v závislosti na rychlosti).
    vivid.sk (11472)|13.5.2014 17:41
    Subjektivne pocity klamu. Rychlost vzduchu a realna teplota su 2 rozne veci. Dnesne auta maju teplomer (senzor) vonkajsej teploty v bocnom zrkadle, takze po par minutach rychlej jazdy ukaze len aktualnu teplotu vzduchu.
    StD (8612)|13.5.2014 18:08
    To není "klam" ale odvod tepla z tělesa prostřednictvím proudícího vzduchu. Prostá fysika. Navíc ty klece na HDD jsou z hliníku, takže se to teplo rozvádí do co největší ofukované plochy.
    vivid.sk (11472)|13.5.2014 18:12
    Tak mi skus vysvetlit (pouzi kludne aj fyziku), ako mozes ochladit teplejsie teleso na nizsiu teplotu, aku ma vzduch, ktorym ho ofukujes?
    Azda mas v lete doma chladnejsie, ak si tam pustis ventilator? Potom vsetci hlupaci ti, co si kupili klimatizaciu :D
    StD (8612)|13.5.2014 18:52
    No já když si na sebe pustím v létě ventilátor, tak je mi za chvíli zima a akorát tak z toho podchlazení nastydnu (proto mám rýmu i v létě). Klimatisace funguje naprosto stejně, akorát se to teplo odvádí na jiném místě ve výměníku v uzavřeném cyklu.
    vivid.sk (11472)|13.5.2014 19:56
    Tak to máš potom zázračný ventilátor. Ja keď pustím na teplomer doma ventilátor, ukazuje vždy rovnako, bez ohľadu na otáčky ventilátora. Odskúšaj.
    Ivo Mašek (10205)|13.5.2014 20:34
    [QUOTE=vivid.sk;489033]Bud byvas v pekne chladnom RD, alebo si vymyslas :BB:.
    Pretoze ak teplota vzduchu v priestore dosiahne viac ako 29C, neexistuje sposob, ako disk uchladit na 30C (ak ho nemas v chladnicke). A v extremnom teple v lete mam aj v zateplenom panelaku zopar dni viac ako tych 30C.[/QUOTE]
    Nevymýšlím si. Nemám to zapotřebí. V zimě, když v bytě topím, tak 26 - 27 stupňů. Ve skříni mám jinak vepředu dva takto velké ventilátory (jeden je ještě úplně dole a fouká vzduch odspoda do skříně), další dva mám z boku (směrované na grafárnu a CPU). A na zadní stěně mám dva výfukové ventilátory + ventilátor ze zdroje. A když dám ruku na záď skříně, tak na dlani cítím jak fouká chlad a ruku mám pěkně studenou
    RoPo (6061)|13.5.2014 20:45
    [QUOTE=vivid.sk;489039]Dnesne auta maju teplomer (senzor) vonkajsej teploty v bocnom zrkadle[/QUOTE]

    To asi mají tato auta dva teploměry, protože venkovní teplota je nutno hlídat (pro řidiče je důležitá teplota nad povrchem vozovky, ne metr nad vozovkou) nad povrchem vozovky kvůli možné námraze při teplotě pod 4 stupně celsia která je pro řidiče podstatná. A ne teplota cca. metr nad vozovkou. To může být i o 2 stupně vyšší. Proto je čidlo teploměru u mlhovky či blízko povrchu vozovky u předního nárazníku. To jen tak mimo HDD a reakce na teploměr v zrcátku...

    Zmňované klece CoolMasterů mám v jednom serveru 3 a chladí skoro jak vinotéka :-) . Zde zmiňované zkušenosti s teplotami HDD ostatních potvrzuji i při vyšších okolních teplotách, že jsou u HDD v těchto klecích nízké.
    Ještě mám 3 klece do pozice 3x3,5" na 5 SATA HDD s hotswapem od Supermicro, ale ty už nepoužívám. Ty půjdou na prodej. Mají také ventilátor a chladí podobně jako CoolMaster.
    [ATTACH=CONFIG]27391[/ATTACH]

    Tato řešení fungují pro chlazení HDD více než dobře .
    hdd_bay.gif
    vivid.sk (11472)|13.5.2014 21:07
    [QUOTE=RoPo;489055]To asi mají tato auta dva teploměry[/QUOTE]
    Neviem kolko ich maju, takisto nevravim, ze to plati obecne pre vsetky auta, to som pouzil len ako priklad v danej chvili, a je to uz OT.
    Chcel som poukazat na fakt, ze nieje mozne vychladit cokolvek na nizsiu teplotu, ako je teplota okolia (vzuchu, ktorym sa ochladzuje).

    Preto nemozes mat v miestnosti, kde je 27C HDD s teplotou 26C, to sa skratka neda (jedine, ze budes mat teplotny senzor na diskoch Samsung, ktory ukazuje o 5C menej default. Svojho casu som mal viacere HDD Samsung Spinpoint, ktore vsetky ukazovali menej, hned po roztoceni).


    [SPOILER]
    [ATTACH=CONFIG]27392[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]27393[/ATTACH]

    [ATTACH=CONFIG]27394[/ATTACH]
    [ATTACH=CONFIG]27395[/ATTACH]


    [/SPOILER]
    00c5.jpg laguna.jpg clio.jpg moVbLHUAvOVSFe-Ck5R8OEg.jpg
    Ivo Mašek (10205)|13.5.2014 21:15
    Miluju teorie :-) . Život mě naučil, že praxe je mnoha (opravdu v mnoha) ohledech odlišná.
    vivid.sk (11472)|13.5.2014 21:17
    Ja som realista, odfot mi teploty interieru z digitalneho teplomera v lete, ked budes mat v byte 27C a nasledne aj teploty HDD po hodinke a potom mozme pokracovat v debate dalej. Inak to nema vyznam. Takisto si prosim teplotu "studeneho" HDD ihned po nastartovani, nech vieme, na com sme.
    Ivo Mašek (10205)|13.5.2014 21:35
    Já ty boxy používám mnoho let. fakt to mám vše zjištěné za ty dlouhé roky. Já jsem do té debaty původně vstoupil proto, abych se podělil se svými mnohaletými zkušenostmi právě ohledně těch boxů. Rozhodně nebylo mým úmyslem, aby to nakonec sklouzlo k nějakému dokazování a podobně. Já vím svý, vím jaké teploty mají moje HDD právě díky těm boxům (a ano, i v létě nevyjdou nad 29 stupňů., v zimě i 27 stupňů) a to jsem dělal pro sebe. Ne pro nějaké dokazování. Takže ať si každý myslí co chce :-)
    StD (8612)|13.5.2014 21:56
    [QUOTE=vivid.sk;489049]Tak to máš potom zázračný ventilátor. Ja keď pustím na teplomer doma ventilátor, ukazuje vždy rovnako, bez ohľadu na otáčky ventilátora. Odskúšaj.[/QUOTE]

    Ale o to právě vůbec nejde, co ukazuje teploměr statického okolí, jde právě o to podchlazení vzduchem obtékaného předmětu, ze kterého prostě rychle odvedeš (vzduchem, nebo jinak, třeba absorbcí vlhkosti jako v ledničce) to vyzařované teplo, a je úplně jedno, jestli je to tělo nebo HDD, prostě předmět. Ten HDD je ve statickém stavu také na stejné teplotě jako okolní vzduch, ale jakmile ho pustíš, zahřeješ a začneš ofukovat, tak tu jeho teplotu můžeš regulovat rychlostí toho toku/odvádění tepla. Když tam dokážeš natlačit do tunelu více jak je nutné, tak klidně ten disk uchladíš i na méně, než je statická teplota okolí nebo i vstupni teplota vzduchu na vstupu.