Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Projektor VS svetle a tmave vymalovana mistnost - fotky (model Benq W1070)

KUFI (63)|28.12.2013 00:59
Zdravim. Psal jsem to na konkurencni forum a myslim, ze to pomuze inspirovat se vice lidem, kdyz to postnu i sem.
Pred nejakym casem jsem zakoupil FullHD projektor a od te doby stale premyslim jak jeste vice vylepsit uz tak pekny obraz. Zahy po koupi jsem zjistil, ze kamenem urazu je mistnost vymalovana bilym Primalexem, ktery trpel ohromnou odrazivosti svetla odrazeneho z platna zpet na projekcni plochu. Vzhledem k velikosti uhlopricky (254x144cm = 117"/298cm) a obzvlast pri scenach kde prevazovaly svetle tony, bylo v mistnosti jako za plneho denniho svetla. Coz melo za nasledek mdly obraz, "vysisovane" barvy a sepranou našedlou cernou.
Rozhodl jsem se tedy, ze vymaluji onu projekcni mistnost necim tmavsim a matnejsim. A proc ne rovnou cernou.. Po porade s clovekem z oboru, ktery dela kinosaly a divadelni kulisy, jsem zvolil fasadni cernou barvu (RAL9005) - hluboky mat spadajici pod 5% hranici lesku. Coz by mel byt odstin ktery nejvice dokaze pohlcovat svetlo. Vysledek me mile prekvapil, jelikoz jsem to cekal podstatne horsi. Mistnost neni v zadnem pripade temnou jeskyni, jak jsem se obaval, ale v kombinaci s bilyma bytovyma doplnkama a rude cervenym kobercem (snazim se o jakousi imitaci kinosalu) velice elegantnim mistem kde je radost sledovat filmy.
Pokud za bileho dne na okne velikem pres celou zed zatahnu roletu (cerna - nepropoustejici svetlo), je v mistnosti tma jako v pytli. Po rozsviceni lustru je šero. Barva tedy skutecne plni ucel. Jak to vse ve vysledku vypada, lze videt nize:




A zde je prime porovnani obrazu ve svetle a tmave vymalovane mistnosti. Cerna je tmavsi, barvy sytejsi, obraz kontrastnejsi a celkove ma vetsi hloubku:

VS
VS
VS

U obrazku s jeepem, kde prevazovala zelena barva vegetace, se od bilych sten odrazelo nazelenale svetlo zpet na projekcni plochu a barvilo tudiz obraz do zelena. Bylo to podobne jako bych na projekcni plochu svitil baterkou se zelenou zarovkou. Kdezto od cernych sten se odrazi minimum svetla a obraz je neutralni s barvami jake maji byt. Nastaveni projektoru je v obou pripadech stejne a je kalibrovany sondou ColorMunki. Taktez nastaveni fotoaparatu jsem nemenil.

Pro jednodusi srovnani jsem spojil dve fotky v jeden celek:

KUFI (63)|28.12.2013 01:08
Zde jsou jeste nejake fotky nasnimane kvalitni zrcadlovkou, ty predchozi byly z nekvalitniho kompaktu. Bohuzel pochazi jeste z doby pred vymalovanim mistnosti cernou barvou. Doufam, ze uzitecne pro ty, kteri zvazuji prave tento model.

Projektor:



Zde s postavou, pro lepsi predstavu meritka:






Detail rastru z cca 20cm vzdalenosti, jeden bod je 1mm velky pri 117":



A nejake hry, input lag cini solidnich 24ms a hrat se daji bez problemu i rychle multiplayerove akce:


zelenycaj (2)|22.10.2014 15:08
Ahoj KUFI, poslal som ti PM, skus mi dat odpoved. Dik
7711 (43)|24.10.2014 17:20
Tak to je paráda. Konečně to sem někdo dal. Přesně tenhle problém jsem měl já. Prostě furt obraz nebyl ono. Věděl jsem, že je to těma bílýma stěnama a stropem, ale jelikož nemám extra místnost, tak jsem si to nemohl ani vyzkoušet a bohužel si to takhle nemůžu ani udělat. Moc dobrý porovnáni a hlavně návod těm, kteří maji svojí extra mistnost jak si to mají udělat. Je vidět, že i levnější projektory udělají super obraz.
replay81 (36)|1.11.2014 22:26
Uáááuu,tak na tom spojenom obrázku kde je miestnosť svetlá vs čierna je ten obraz neskutočný,paráda.Tak už viem co ma čaká :(,idem si kúpiť projektor Epson EH-TW6100 ,ale mám strop ktorý je biely,steny sýce nemám biele ale svetlé sú.A kedže miestnosť je obývačka tak mi ju asi žena nedovolí vymalovať na čierno :)
KUFI (63)|17.11.2014 02:12
replay: taky jsem musel bojovat, abych mohl cerne vymalovat, ale vysledek vsechny mile prekvapil, vubec to nevypada tak zle jak by se dalo cekat. Akorat je treba dat dve vrstvy, kort kdyz tu cernou nanasis na bilej podklad.
igigi (9)|26.3.2015 20:42
a akou farbou si natieral?
je matna?
Hodila by sa mozno aj tabulová
KUFI (63)|28.6.2015 13:20
igigi pisu to tam - fasadni cernou barvou (RAL9005) - hluboky mat spadajici pod 5% hranici lesku.
honzanun (48)|1.7.2015 16:10
Nebudeš mít přesný odkaz na tu barvu? Mám extra místnost, takže vymalování nebude problém. Projektor mám stejný...
honzanun (48)|11.4.2016 22:23
Tak jsem se do toho v patek taky pustil. Drina desna, ale vysledek mi vyrazil dech! Je to jak koupit o rad drazsi projektor.