Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Strihový softvér Lightworks beta opensource!

mishkooo1 (137)|2.4.2012 15:35
Zdravím,
na jednom webe venujúcom sa Linuxu som natrafil na novinku, že Lightworks bude čoskoro opensource. Na stiahnutie je už beta verzia na stránke http://lightworksbeta.com/

Citujem z článku na linuxexpres.cz:
"Pokud jste o Lightworks ještě neslyšeli, tak vězte, že se nejedná o žádné ořezávátko. Na svém kontě už má několik „áčkových“ filmů, včetně oscarové Královy řeči. Celkem příznivě zní cenová politika: Každému bude k dispozici verze zdarma, která bude mít určitá, ale zřejmě nijak zásadní omezení. Plná verze Lightworks bude stát čtyřicet britských liber ročně a pro výukové účely bude za polovic. Autoři navíc v budoucnu plánují editor vydat jako open source."

Sťahujem a som zvedavý.
BEPE (539)|2.4.2012 18:19
Doporučuji, kdo má zájem, se podívat zde http://16mm.cz/index.php/board,70.0.html . Zatím se mi zdá, že to asi nebude v této fázi úplně "in". Zkušebně jsem nainstaloval a v podstatě obratem vyhodil, protože neznal HDV a tuším ani AVCHD. Ale od té doby se už mohlo spoustu změnit.
steviezah (272)|3.4.2012 00:30
Lightworks mi připadá, že je to spíš program, který softwarově emuluje stříhání klasického kinofilmu než video editory jaké tu probíráme.
AVCHD ve free ferzi neumí, XMF sice podporuje, ale neotevře všechno.Z ostatních formátů je třeba otestovat co načte.
Neumí např. AVI/xVid/H263 ze starších Toshib.MP4 720p/50 z Gopro načte bez problému.
Ovládá se to z mého pohledu dost debilně, ale to je z toho, že jsem ozkoušel kromě premiery snad všechny videosofty.
Ale pokud se naučíte ovládání umí to dost věcí.Ripple trimm editace jde nastavit téměř libovolně v jakémkoliv bodě.
Okna preview je možno si vytvořit co stačí obrazovka:D, totéž platí pro timeline preview.
Víc jsem zatím toho nestihl osahat,nevím jak se dělá crossfade nebo PIP, ale podívám se na to až budu mít čas.
Líbí se mi možnost upravit si pracovní prostor podle potřeby.Ještě přihodím nějaké screeny.
lightworks.JPG
steviezah (272)|3.4.2012 00:53
Přidávám slíbené screeny.Na prvním je Bin s preview dvou klipů a timeline jednoho z nich se dvěma preview.
Na druhém je okno volby projektů, jeden z nich má tři nezávislé okna Room.
Nelze míchat v jednom projektu videa s jinou framerate než má projekt.
Filozofie ovládání je naprosto něco jiného, než jsem si zatím osahal v ostatních videosoftech.
Manuál doporučuji opravdu aspoň prohlédnout, bádání ve stylu pokus, chyba, hurá to je ono moc nefunguje.:D
Na to, že je to free editor, tak má funkce, které bych uvítal i v placených verzích editorů.
lightworks_project.JPG lightworks_room_3.JPG
steviezah (272)|4.4.2012 13:11
Hm, tak po dalším laborování s tímto softem docházím k názoru, že to bude zas další soft s mouchami.:D
Exportní možnosti bych řekl, že běžnému točičovi nic neřeknou
a laborovat nad neúspěšným exportem bude taky masakr.Momentálně se mi export do AVI,MXF a MOV nepovedl a ostaní jsem nezkoušel.
Tím nechci říci, že Vám to nepojede, ale já prostě nad tím nemíním laborovat.
Co se týká práce s tím to editorem, musel bych se všechno učit, protože ovládání je naprosto odlišné od toho co jsem doposud zkoušel a v čem jsem dělal.
To je pro mně nepřijatelné, protože je mi jedno v jakém jiném obecně rozšířeném editoru se rozhodnu dělat, ale tohle se vymyká naprosto všemu.
Myslím, že pro zanícené linuxáře to bude program se kterým si vyhrají.Pochybuji o tom, že by se tento soft uchytil na Mac OS X ve srovnání
s Final Cutem.
Přidávám screeny s exportními možnostmi.
Laboroval jsem s verzí 10.0.4 beta, poslední momentálně stažitelnou.
Doporučené Matrox kodeky jsem nainstalil.
lightworks_export3.JPG lightworks_export4.JPG lightworks_export2.JPG lightworks_export.JPG
steviezah (272)|5.4.2012 01:19
Po další laboraci se mi povedlo exportovat jak film, tak sekvenci snímků filmu.ale počkal bych na finální verzi.Tato beta se mi nejeví jako odladěná
a ne všechno funguje tak jak je napsáno v manuálu.Přihazuju screen z programu a výpisy z MediaInfo.Tím bych zatím ukončil laborování s tímto softem,mám zažité zvyky
z jiných editorů a protože neuvažuju o přechodu na tento soft, je pro mně neefektivní se ho učit.Tím nevylučuju, že někomu může vyhovovat.
lightworks_mediainfo_short.JPG lightworks_export_avi.JPG lightworks_mediainfo.JPG
ai (2993)|5.4.2012 01:59
Ty mas NTSC kameru ?
steviezah (272)|6.4.2012 10:46
Ano, Evolve DDV 1100 HD a tam je nastavení NTSC 29,97.Je to obdoba první řady Toshiby pro záznam na kartu.Kvalitou to nijak nevyniká
mám to hlavně jako pohotový audio video foto záznamník, který se vleze do kapsičky košile.
Tato kamera stejně jako Toshiby je levná, v současné době cca do 2000 Kč a pro začátečníky nevhodná.
S tímto nahrávadlem je nutné se naučit zacházet a brát v úvahu omezení z toho vyplývající.
Ale myslím si, že u nás už není v prodeji.Nepátral jsem po tom.
SmirickyT (377)|17.4.2012 08:54
Zkousel jsem to nekolikrat, uz pred rokem a pul, pak pred pul a ten vyvoj jde desne pomalu kupredu. Desne nestabilni, desne narocny na studium a ovladani, vsechno e naprosto ale naprosto jiny, nez v cemkloliv jinym.

Rekl bych ze je to pro cloveka co v zivote nestrihal, pak se to muze naucit. ;-)
Nemam nic proti jiny filozofii ovladani, ale mela by bejt inovativni, tak aby to bylo intuitivni, a to popravde moc staricky Lightworks neni...

Meli jsme tu o tom diskuzi uz asi pred rokem a pul. Je to v archivu.

Nevim jetsli se ten cas straveny experimentovanim, s polofunkcnim sw vubec kdy vrati. Spis jsem zastancetoho ze je lepsi usetrit cas na poradnou praci, vydelat si penize a koupit si i nejlevnejsi Vegas studio a hned zacit strihat nez tohle....


Doplnek: Vubec s tim nehnuli, evidentne s tim maji problem, nemaji lidi a penize. Je to furt v ty alfa verzi, kde to bylo pred pul rokem a jediny co tam pridavaji je delayed. Moc duvery tonebudi, sleduju to uz dva roky a moc se to z mista nehnulo.
Jsem zvedav jestli vydaji vubec prvni stabilniverzi do konce roku 2012. Zatim to moc nevypada.
steviezah (272)|18.4.2012 08:59
Tak já to zkusil letos prvně, nemám proto možnost srovnání.Ale souhlasím s tím, že ovládání je úplně něco jiné než jsem doposud zkoušel.
Stabilitu neposoudím, nespadlo mi to, ale asi proto, že jsem se s tím pomalu seznamoval.Je pravda, že intuitivní to zrovna není i když to má
piktogramy.