Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

3 televize v RD

stavik (41)|9.12.2011 11:29
Dobrý den. Budem se stehovat do RD.Jelikoz se v sat. technice nevyznam,potreboval bych poradit jak vyresit, aby fungovaly 3 tv a mohly na nich zaroven bezet ruzne programy.Z pudy je vytazen 1 kabel ven pro parabolu a na pudu jsou vyvedeny 3 koax. kabely do 3 mistnosti.Neni vyveden kabel do kuchyne, kde by byla treti tv.Snad to nejak propojit s obyvakem.Jedna se mi o HD prijimace.Diky
Pytkin (7947)|9.12.2011 11:37
no ak nemas moznost dat na pudu dalsie kable , potrebujes unicable LNBcko .. hehe aky mudry som , ked som sa to vcera dozvedel :)
stavik (41)|9.12.2011 11:49
Dotahnout koax z kuchyne na pudu a mel bych pripravu pro 4 tv, ne?Ale jelikoz jsou omitky hotove, nechtel bych sekat nebo listy.

Jak je to s tim LNB unicable?
bastlir (3245)|9.12.2011 14:22
Jééénže (!) ... budeš muset mít tím pádem 3 karty: Skylink+Skylink-Next+Skylink/(Cslink)
bastlir (3245)|9.12.2011 14:52
PS. Když jsem se na LNB unicable díval, připadá mně, že to je docela drahé řešení. Raději bych použil starý typ quad či tri LNB se třemi kabely. Ono se totiž někdy stane, že i atmosferický výboj LND odpálí a pak je to drahá sranda. LNB unicable bych opravdu viděl jen pro případ, kdy nejsou jiné technické možnosti.
mirekv (7169)|9.12.2011 15:03
Takže: od paraboly na půdu tolik koaxů, kolik je přijímačů (optimálně 4 pro jednu pozici), jako LNB použít quad (4 nezávislé výstupy) a od každého výstupu táhnout kabel ke každému přijímači zvlášť. Každý přijímač musí mít svou kartu nebo sdílení (to už je mimo mě). Obyvák a kuchyň - existuje možnost použít jeden kabel pro dva přijímače (unicable), ale je to dost krkolomná záležitost, lepší je dostat kabel z půdy do kuchyně sólo z půdy.
bastlir (3245)|9.12.2011 15:18
Nejjednodušší a také asi i nejlevnější je pro každý STB táhnout od LNB vlastní kabel. Jen zvaž, zda je to nutné a zda by na některé TV stačilo jen DVB-T. To je však jen na tvých finančních možnostech. Nejdražší by pak stejně byly ty karty.

A sdílení ... ta možnost tu samozřejmě je, ale asi žádná profesionální firma ti to neudělá, protože to je nezákonné. Nehledě k tomu, že to vyžaduje STB ve vyšší cenové hladině.
stavik (41)|9.12.2011 18:03
[quote=mirekv;383426]Takže: od paraboly na půdu tolik koaxů, kolik je přijímačů (optimálně 4 pro jednu pozici), jako LNB použít quad (4 nezávislé výstupy) a od každého výstupu táhnout kabel ke každému přijímači zvlášť. Každý přijímač musí mít svou kartu nebo sdílení (to už je mimo mě). Obyvák a kuchyň - existuje možnost použít jeden kabel pro dva přijímače (unicable), ale je to dost krkolomná záležitost, lepší je dostat kabel z půdy do kuchyně sólo z půdy.[/quote]

Diky. Proc 4 nezavisle vystupy? Neslo by zapojit jen 3?
Takže kdybych dotahl koax do kuchyne a dalsi 2 od paraboly, musel bych koupit 3 prijimace-3 stb a 3 karty? Do CI slotu v tv uz nic neprijde?
stavik (41)|9.12.2011 18:09
[quote=bastlir;383431]Nejjednodušší a také asi i nejlevnější je pro každý STB táhnout od LNB vlastní kabel. Jen zvaž, zda je to nutné a zda by na některé TV stačilo jen DVB-T. To je však jen na tvých finančních možnostech. Nejdražší by pak stejně byly ty karty.

A sdílení ... ta možnost tu samozřejmě je, ale asi žádná profesionální firma ti to neudělá, protože to je nezákonné. Nehledě k tomu, že to vyžaduje STB ve vyšší cenové hladině.[/quote]

DVB-t by asi nestacilo, protoze kdybych chtel casem rozsirenou nabidku (placene programy), tak by to asi neslo.ze?

O kolik vic by stal STB pro sdileni? Musely by byt 3 stb-3 prijimace-3 karty?
bastlir (3245)|9.12.2011 19:28
[quote=stavik;383460]DVB-t by asi nestacilo, protoze kdybych chtel casem rozsirenou nabidku (placene programy), tak by to asi neslo.ze?

O kolik vic by stal STB pro sdileni? Musely by byt 3 stb-3 prijimace-3 karty?[/quote]

Podívej se na nabídku STB s Linuxem.
Legálně: 3 STB, 3 karty. Ale jak jsem to popsal v prvním příspěvku, lze volit levnější řešení kartou NEXT od SkyLinku.
KamilZ (10277)|9.12.2011 20:04
Jestli se budeš stěhovat a nově zařizovat, tak do toho raději více sáhni, pak budeš litovat, a nebude se Ti to chtít upravovat. Podle mě je rozumné řešení (s poměrem výkon/cena):
- na parabolu namontovat dva Quattro (pozor, ne Quad) konvertory na Astry 19.2 a 23.5, na půdu půjde 8 kabelů
- na půdu dát multiswitch 8+1/4, do něj to zapojit (+ přisloučit DVB-T, pokud budeš chtít)

Takto budeš mít nachystaný příjem ze dvou družic pro 4 přijímače (zapojit můžeš samozřejmě jen tři), nebo pro 2 jednotunerové a jeden dvoutunerový. Pokud by jsi chtěl více dvoutunerových přijímačů, tak bys musel pořídit multiswitch 8+1/8. Pro dvoutunerový přijímač potřebuješ táhnout z půdy dolů dva kabely.

Pokud jsi si na 100% jistý, že Ti stačí jedna družice a max. 4 jednotunerové (nebo 2 jednotunerové a 1 dvoutunerový) a nechceš DVB-T, tak Ti stačí na parabole jeden Quad, jak bylo řečeno výše. Ale má zkušenost je, že to pak lidi předělávají.
interfernet422 (1575)|9.12.2011 20:09
V baráku jsem instaloval 7 anténních zásuvek a taky jsem uvažoval o multiswichi 17/8. Nakonec rozum zvítězil, protože satelit mi stačí v tuto chvíli na 2 místech, třetí přežívá na DVB-T a ostatní jsou - jen kdyby bylo třeba, nezapojené. Řešil jsem to DiSEqC přepínačem 4/1, takže kdyby stavik chtěl více než 1 družici pro max 4 přijímače, tak určitě levněji vyjde počet družic × LNB Quad (pro 4 přijímače), DiSEqC přepínače namontovat na parabolu, jsou pro vnější použití a dolů tahat jen počet koaxů podle počtu přijímačů a ne chumel 8 koaxů pod střechu. Toto řešení vyjde i citelně levněji.
stavik (41)|9.12.2011 23:23
[quote=bastlir;383469]Podívej se na nabídku STB s Linuxem.
Legálně: 3 STB, 3 karty. Ale jak jsem to popsal v prvním příspěvku, lze volit levnější řešení kartou NEXT od SkyLinku.[/quote]

Abych tomu spravne rozumnel, jelikoz se v tom vazne nevyznam. Nepotrebuji satelitni prijimac, ale stb s tunerem(s 1 nebo 2?)?
Karta next je jen pro 2 tv, ne?
interfernet422 (1575)|9.12.2011 23:33
Satelitní přijímač = satelitní set top box (stb). Je to totéž. Tuner je vstupní jednotka v satelitním přijímači. Tobě bude stačit s stb s jedním tunerem. Pro dvojtunerový stb potřebuješ dva svody.
Kartu NEXT si nastuduj na webu skylinku. Je pro druhý stb v domácnosti.
Pokud tomu skutečně nerozumíš a nerozumíš ani linuxu, tak doporučuji se linuxovým stb nezabývat a pořídit něco, co je ověřené a funkční, nejlépe skylinkem certifikované stb. Podívej se např zde.
stavik (41)|9.12.2011 23:43
[quote=KamilZ;383475]Jestli se budeš stěhovat a nově zařizovat, tak do toho raději více sáhni, pak budeš litovat, a nebude se Ti to chtít upravovat. Podle mě je rozumné řešení (s poměrem výkon/cena):
- na parabolu namontovat dva Quattro (pozor, ne Quad) konvertory na Astry 19.2 a 23.5, na půdu půjde 8 kabelů
- na půdu dát multiswitch 8+1/4, do něj to zapojit (+ přisloučit DVB-T, pokud budeš chtít)

Takto budeš mít nachystaný příjem ze dvou družic pro 4 přijímače (zapojit můžeš samozřejmě jen tři), nebo pro 2 jednotunerové a jeden dvoutunerový. Pokud by jsi chtěl více dvoutunerových přijímačů, tak bys musel pořídit multiswitch 8+1/8. Pro dvoutunerový přijímač potřebuješ táhnout z půdy dolů dva kabely.

Pokud jsi si na 100% jistý, že Ti stačí jedna družice a max. 4 jednotunerové (nebo 2 jednotunerové a 1 dvoutunerový) a nechceš DVB-T, tak Ti stačí na parabole jeden Quad, jak bylo řečeno výše. Ale má zkušenost je, že to pak lidi předělávají.[/quote]

Jestli Astra 23,5 jsou nemecky mluvici programy, tak ty nechci. Na tech strankach pisou: pokud chcete přijímat signál z jedné družice pro 4 satelitní přijímače, doporučujeme quad LNB. Vy rikate, ze ne quad. Quad je pro jednu druzici? Takze na pudu pujdou 3 koaxy od paraboly pro 3 tv. Multiswitch na 4 vstupy. Jednotunerovy nebo dvou? Proc to lidi predelavaj?Pokud nechci "nemce", staci co jsem psal?
bastlir (3245)|10.12.2011 00:04
[quote=stavik;383517]Abych tomu spravne rozumnel, jelikoz se v tom vazne nevyznam. Nepotrebuji satelitni prijimac, ale stb s tunerem(s 1 nebo 2?)?
Karta next je jen pro 2 tv, ne?[/quote]

STB = sat.přijímač (psal jsem s úvahou jen jednotunerových)
Karta NEXT je jakousi kopií (levnou sestřičkou) hlavní karty SkyLink. Ale jen jedna k jedné hlavní kartě za 80Kč měsíčně. Pokud by jsi měl 2 hlavní karty SkyLink, můžeš pochopitelně mít i dvě NEXT.
bastlir (3245)|10.12.2011 00:14
[quote=stavik;383521]Jestli Astra 23,5 jsou nemecky mluvici programy, tak ty nechci. Na tech strankach pisou: pokud chcete přijímat signál z jedné družice pro 4 satelitní přijímače, doporučujeme quad LNB. Vy rikate, ze ne quad. Quad je pro jednu druzici? Takze na pudu pujdou 3 koaxy od paraboly pro 3 tv. Multiswitch na 4 vstupy. Jednotunerovy nebo dvou? Proc to lidi predelavaj?Pokud nechci "nemce", staci co jsem psal?[/quote]

Na Astře 3 - 23,5° máš umístěné právě kanály SkyLinku a CSlinku, tedy české. Tuto družici ber jako dominantní. Německy mluvící kanály najdeš asi všude, avšak nejvíc asi na Astře 1 - 19,2°.

Mám dvě paraboly, přičemž jedna je s motorem. Jenže ten stejně trčí jen na jedné družici, takže jsem motor sice mít "musel", ale stejně na prd. :-) Pospojování většího počtu kabelů do přepínačů se většinou realizuje nad střechou a střechou pak procházejí jen kabely k jednotlivým STB. U velkých rozvodů s větším počtem obyvatel se to však realizuje pochopitelně jinak.
stavik (41)|10.12.2011 00:21
[quote=bastlir;383526]Na Astře 3 - 23,5° máš umístěné právě kanály SkyLinku a CSlinku, tedy české. Tuto družici ber jako dominantní. Německy mluvící kanály najdeš asi všude, avšak nejvíc asi na Astře 1 - 19,2°.

Mám dvě paraboly, přičemž jedna je s motorem. Jenže ten stejně trčí jen na jedné družici, takže jsem motor sice mít "musel", ale stejně na prd. :-) Pospojování většího počtu kabelů do přepínačů se většinou realizuje nad střechou a střechou pak procházejí jen kabely k jednotlivým STB. U velkých rozvodů s větším počtem obyvatel se to však realizuje pochopitelně jinak.[/quote]

Ja mam pudu, takze propojeni bude tam, a stejne budu muset dalsi 2 koaxy z paraboly vest na pudu, takze budu muset vrtat.
bastlir (3245)|10.12.2011 00:39
Každopádně bych to řešil tak, že bych střechou protáhl "husí krk" o příslušném průměru a jím protáhl všechny kabely. Ten husí krk se nad střechou ohne do tvaru rukojeti hole - aby nezatékalo a po ukončení instalace se otvor buď zavoskuje, nebo zaplní nějakou neagresivní, voduvzdornou plastickou pěnou. Stačí jen u hrdla, aby byla možná případně pozdější výměna některého z kabelů.
KamilZ (10277)|10.12.2011 06:54
[quote=stavik;383521]Jestli Astra 23,5 jsou nemecky mluvici programy, tak ty nechci. Na tech strankach pisou: pokud chcete přijímat signál z jedné družice pro 4 satelitní přijímače, doporučujeme quad LNB. Vy rikate, ze ne quad. Quad je pro jednu druzici? Takze na pudu pujdou 3 koaxy od paraboly pro 3 tv. Multiswitch na 4 vstupy. Jednotunerovy nebo dvou? Proc to lidi predelavaj?Pokud nechci "nemce", staci co jsem psal?[/quote]
Já jsem psal dva Quattro, protože to bylo určeno pro příjem ze dvou družic s počtem výstupů > 4. Pokud chceš pouze jednu družici a mít omezení max. na 4 výstupy (schválně píšu výstupy, ne přijímače), tak stačí jeden Quad. Tady se podívej na pozice 19.2 a 23.5, co se tam vysílá a uvidíš, jestli je to pro Tebe zajímavé: http://www.lyngsat.com/europe.html

Rozdíl mezi Quattro a Quad máš pěkně popsaný zde: https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/11626-quad-switch-lnb-vs-quattro-lnb

Nepochopil jsem dotaz "Jednotunerovy nebo dvou?".

Lidi to předělávají, protože nemyslí dopředu. Většina si řekne, stačí mi jeden/dva přijímače na jednu družici. Pak si pořídí dvoutunerové přijímače (dvoutunerový přijímač je z hlediska vstupů jako dva jednotunerové) aby se mohli dívat a současně nahrávat jiný kanál a nemají ho kde zapojit. Nebo si vzpomenou, že by chtěli zprávy - CNN, Sky, které jsou na jiné družici (19.2). Nevyznají se v tom a myslí si, že to je jako TV - že je jedno, kolik je doma TV zásuvek a blbě se jim vysvětluje, že to tak opravdu není.
stavik (41)|10.12.2011 11:00
Aha. Tak tedy quad s prepinacem a muzu pouzit 4 koax pro nahravani na DVD HDD, pokud bych dotahl jeste 1 koax do obyvaku. Parabolu 80cm AL nebo staci FE?
bastlir (3245)|10.12.2011 11:14
Nahrávání a materiál paraboly sem zatím nepleť. Pokud si pořídíš např. STB s HDD (USB), můžeš ho pak připojit k jakkémukoliv koaxu od satu.

Materiál paraboly je jen věcí teoretické trvanlivosti.

Ještě k tomu rozvodu ... přesvědčil jsem svého kolegu, aby si v právě stavěném baráku určil centrální bod pro dráty - vyšla půda. Odtud do každé místnosti vedl zatím prázdné husí krky.
Toto rozhodnutí později velmi ocenil, protože mohl později kdykoliv bezbolestně rozvést kabely od satu i DVB-T a jak se ukázalo, tak i vznikla potřeba uložení modemu od WiFi, který má být co nejblíž k anténě. No a pak už na půdu vedly kabely LAN k NASu a routeru apod. Ačkoliv se mu zpočátku roury nelíbily, nakonec řekl, co by si bez nich počal. :-)
bastlir (3245)|10.12.2011 11:31
KamilZ se dotknul problematiky dvoutunerových STB. Jak píše 1tuner=1kabel. Satelitní signál (kabel) nelze klasicky rozbočit rozbočovačem, jak jsme zvyklí u pozemního vysílání, protože sat-tuner při přepínání kanálů si i přepíná polaritu signálu. Všimni si, že za udávanou frekvencí kanálu je písmenko H nebo V - horizontál/vertikál. Neboli kdyby byly tunery na jednom kabelu a jeden by byl přepnutý na některém kanálu např. na horizontálu, druhý tuner by mohl přijímat kanály také jen v horizontálu.

U antény na pozemni vysílání (terestriál) je to jiné. Tam stačí jeden kabel od antény na půdu a až tam to rozbočit do jednotlivých místností. V případě slabého signálu, a tedy přítomnosti zesilovače v krabičce antény, doporučuji vřadit výhybku (kabelové souosé napájení zes.) mezi zesilovač a rozbočovač. Kdybys neměl na půdě proud, pak bych ti poradil jiný rozvod a specifický rozbočovač pro terestriál.
KamilZ (10277)|10.12.2011 12:08
[quote=stavik;383553]Aha. Tak tedy quad s prepinacem a muzu pouzit 4 koax pro nahravani na DVD HDD, pokud bych dotahl jeste 1 koax do obyvaku. Parabolu 80cm AL nebo staci FE?[/quote]
Pokud má DVD HDD DVB-S tuner, tak ano. Tím si tedy osadíš všechny 4 výstupy z Quadu (3x TV a 1x DVD HDD) a každý kabel půjde "ze spodu" přímo k parabole.

Výběr paraboly se diskutoval zde: https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/30393-vyber-paraboly
stavik (41)|10.12.2011 17:30
Nema bohuzel DVB-S tuner, ted jsem se dival. Takze ho nepouziju?
stavik (41)|10.12.2011 18:36
Co rikate na satelitni komplety? Nebo radeji vybrat si zvlast?
Dagy2 (3153)|10.12.2011 19:40
Slavik, osobne by som urobil takéto riešenie:
- sat anténa osadená quad LNB (= 1 družica, výstup na 4 prijímače)
( v prípade že chceš 2 a viac družíc tak zodpovedajúci počet LNB a k tomu 4ks DiseqC prepínače)
- 2 koax káble do hlavnej izby
- 1 koax na TV č.2
- 1 koax na TV č.3
- u TV č.2 a TV č.3 by som použil jednotunerový SAT prijímač, ktorý možno pripojiť cez LAN a bude vedieť prehrávať nahrávky z NAS serveru. Resp. v budúcnosti telky s DVB-S tunermi a LAN pripojením.
- u TV č.1 by som použil dvojtunerový prijímač s dvomi koax vstupni z antény, ktorý by bol akési centrum pre pozeranie a nahrávanie. Nahrávky z tohto prijímača by sa potom cez sieť dali pozerať aj na zvyšných prijímačoch. K tomu nepotrebuješ žiadny linuxový prijímač, pretože to dnes zvládajú aj prijímače z nižších cenových priečok.
Napr. riešenie ISIO1 ako hlavný SAT prijímač a 2xTechniStar ako prijímače 2 a 3.

Dá sa to určite riešiť aj inými prijímačmi, len vždy závisí od toho čo uprednostňuješ a či požaduješ napr. spoľahlivosť nahratia alebo je ti to jedno keď občas niečo ujde.
bastlir (3245)|10.12.2011 19:59
[quote=stavik;383624]Co rikate na satelitni komplety? Nebo radeji vybrat si zvlast?[/quote]

Sat-komplet je ideálním levným řešením pro začátečníky, kde navíc bývá i karta se základní nabídkou, popřípadě s promonabídkou.
Jenže to není řešení pro tebe, protože v kompletu na 100% bude konvertor (LNB) jen s jedním výstupem, někdy tam bývá i monoblok. Avšak všechno v kompletu vč. STB je to nejlevnější a nejjednodušší, kde kvalita je přinejmenším diskutabilní.
geronimoh (2327)|10.12.2011 20:17
[quote=stavik;383624]Co rikate na satelitni komplety? Nebo radeji vybrat si zvlast?[/quote]

Ty si to budeš instalovat sám ? Jestli to budeš zadávat nějakému odborníkovi, tak on ti navrhne sestavu podle tvých představ. Tu můžeš pak s místními odborníky přes satelitní techniku prokonzultovat.
bastlir (3245)|10.12.2011 20:34
To má ale jeden háček, oni totiž někteří podnikavci rychle poznají technickou zdatnost své "oběti", navrhnou mu řešení, které se jim dělá nejlépe a s komponenty, které mají na skladě. Letos mně odešel konvertor a jelikož jsem byl zrovna po operaci a nemohl se hýbat, požádalal jsem svého známého, co se tím živí, aby mně vylezl nahoru a LNB vyměnil. Avšak nejdřív jsem ho požádal, aby mně konvertor ukázal. Když jsem viděl, jakou ludru mi tam chce namontovat, řekl jsem mu, ať si ho strčí do pr... a namontuje mi tam něco pořádného. A řekl to, co jsem čekal: "Tyhle běžně montujeme a nebyly zatím žádné reklamace". Takže, jak si to tedy toto tvrzení mohu ověřit, a pak ... když to byť s malým výkonem funguje, kdo by to mohl reklamovat, že?! Na toto tvrzení bývám alergický. Já si už kupuji LNB s certifikátem, kde mám jakous takous jistotu kvality.
geronimoh (2327)|10.12.2011 20:46
Proto píšu, že návrh od zmíněného odborníka může prokonzultovat zde, než na něj kývne :)
bastlir (3245)|10.12.2011 20:53
Rád bych byl u toho, jak se bude technik ksychtit, až se ho stavík zeptá, jaké komponenty mu tam hodlá namontovat. :D
geronimoh (2327)|10.12.2011 20:57
"stavik" je zákazník, jsou to jeho peníze a je v pořádku, že je chce vynaložit co nejúčelněji. A pokud se bude sat.technik nějak ksichtit, tak ten job taky nemusí dostat. :D
bastlir (3245)|10.12.2011 21:03
Jo, souhlas. :-)
bastlir (3245)|10.12.2011 21:12
PS. Mě jen někteří "fachmani" s odpuštěním serou! K zákazníkovi přijedou jak ministři zeměkoule a nakonec parabolu ladí pípákem. Přitom zákazníka zahrnují odbornostma, jako kdyby tu družici na oběžnou dráhu vynesli osobně. Je to asi hloupost, ale já se jim často dívám do ruky, jak montují F-ka. Nemusím pak už jít ani na střechu a tuším, co bych tam uviděl. :-)
geronimoh (2327)|10.12.2011 21:22
To ale platí ve všech oborech. U nás v kraji funguje to, že si navzájem doporučujeme firmy, se kterými jsme spokojení (jednáním, kvalitou i cenou).
bastlir (3245)|10.12.2011 21:32
To asi není jen u vás (možná - u nás). :-) Doma mi také realizovaly přestavbu bytu firmy na doporučení.
Po revoluci jsem byl jeden z mála, který uměl opravit motorky SHARP plotterů a ačkoliv jsem nikdy nikde neměl žádnou reklamu, někdy jsem nestíhal. Pro zajímavost, značkový servis si za výměnu účtoval 800Kč s tím, že se závada i u nového opět objevila, kdežto já jsem je opravoval za 300Kč s doživotní zárukou.
geronimoh (2327)|10.12.2011 21:38
[quote=bastlir;383697]To asi není jen u vás (možná - u nás). :-) [/quote]

Jasně, ale já nevím, jak to chodí v jiných krajích :D
Známý se dal počátkem devadesátých let na montování a prodej antén a satelitní techniky a vypracoval se jen přes doporučení spokojených zákazníků. Dělal vše v hodinové sazbě, zatímco brněnští měli v té době různé sazby, jako například 800 Kč za seřízení paraboly (prý aby se zaplatil drahý měřák, ovšem ten měl i můj známý) a podobné výmysly na rychlé zbohatnutí.
bastlir (3245)|10.12.2011 21:56
Já jsem sice z Práglu :D, ale je to tu nachlup stejné. :-)

Sám jsem chtěl místní machry vidět před asi dvěma roky v akci a třeba něco se i přiučit. Tak jsem si řekl, že asi také těch osm stovek oželím a nechám si nastavit motor. No pááááni! Pak jsem to už nevydržel a přinesl jsem svůj měřák, který má i spektrální analýzu a i přímo TV a udělal jsem jim na místě školení. :D Když jsme se na chalupě sešli s kámošema - opravdickýma odborníkama, mezi kterýma jsem jen čičmunda a vyprávěl jim to, mohli se potrhat smíchy. Ale říkali, že i takoví se dnes uživí.
stavik (41)|10.12.2011 22:59
[quote=Dagy2;383631]Slavik, osobne by som urobil takéto riešenie:
- sat anténa osadená quad LNB (= 1 družica, výstup na 4 prijímače)
( v prípade že chceš 2 a viac družíc tak zodpovedajúci počet LNB a k tomu 4ks DiseqC prepínače)
- 2 koax káble do hlavnej izby
- 1 koax na TV č.2
- 1 koax na TV č.3
- u TV č.2 a TV č.3 by som použil jednotunerový SAT prijímač, ktorý možno pripojiť cez LAN a bude vedieť prehrávať nahrávky z NAS serveru. Resp. v budúcnosti telky s DVB-S tunermi a LAN pripojením.
- u TV č.1 by som použil dvojtunerový prijímač s dvomi koax vstupni z antény, ktorý by bol akési centrum pre pozeranie a nahrávanie. Nahrávky z tohto prijímača by sa potom cez sieť dali pozerať aj na zvyšných prijímačoch. K tomu nepotrebuješ žiadny linuxový prijímač, pretože to dnes zvládajú aj prijímače z nižších cenových priečok.
Napr. riešenie ISIO1 ako hlavný SAT prijímač a 2xTechniStar ako prijímače 2 a 3.

Dá sa to určite riešiť aj inými prijímačmi, len vždy závisí od toho čo uprednostňuješ a či požaduješ napr. spoľahlivosť nahratia alebo je ti to jedno keď občas niečo ujde.[/quote]

Jsem Stavik: :-) Takze quad LNB bez prepinace pro 1 druzicove pripojeni nebo taky musi byt? K 2 a 3 tv nebudu do budoucna pripojovat nas server, nebude tam potreba sledovat nahravky, jedna tv bude v kuchyni pro manzelku pri vareni a na druhe tv do budoucna budou jen gratis programy.
bastlir (3245)|10.12.2011 23:10
Už naposledy :-) : 1družice=1parabola=1quad LNB=4 kabely od LNB přímo pro 4 jednotunerové STB.
stavik (41)|10.12.2011 23:12
[quote=bastlir;383636]Sat-komplet je ideálním levným řešením pro začátečníky, kde navíc bývá i karta se základní nabídkou, popřípadě s promonabídkou.
Jenže to není řešení pro tebe, protože v kompletu na 100% bude konvertor (LNB) jen s jedním výstupem, někdy tam bývá i monoblok. Avšak všechno v kompletu vč. STB je to nejlevnější a nejjednodušší, kde kvalita je přinejmenším diskutabilní.[/quote]

Nepodarilo se mi zjistit, zda ty sety maji jen LNB s 1 vystupem. Asi tedy budu vybirat z overenych komponentu. Rad si od vas tady necham poradit, protoze dle potreby chodim na ruzne diskuze a musim rict, ze tady je mnoho ochotnych lidi co poradi a myslim ze i dobre a zatim jsem nezaznamenal jeden jediny negativni prispevek, ktery by na mne , co by laika nejak utocil. (Ne ze by se mi to bezne stavalo..)
stavik (41)|10.12.2011 23:13
[quote=bastlir;383729]Už naposledy :-) : 1družice=1parabola=1quad LNB=4 kabely od LNB přímo pro 4 jednotunerové STB.[/quote]

Fajn. Uz jsem se v tom zacinal stracet.
Dagy2 (3153)|11.12.2011 00:13
prečo by na teba tu niekto útočil. tu nie si hyperbole.
pindáme len tým, ktorí nakúpia čo im sused a švagor poradí bez znalosti toho čo si od zariadenia sľubujú a potom dodatočne zháňajú informácie pretože to nefunguje ako si predstavovali.
stavik (41)|11.12.2011 00:18
Prave, ze tady je to jinak, fajnove. Stalo se mi, ze kdyz jsem necemu nerozumnel, byl jsem za blbce atd.. Diky vsem ochotnym co maji radost z toho, ze nekomu pomuzou...A nekdy i trpelivost..
stavik (41)|21.4.2012 23:14
Dobrý den. Opět prosím o radu. Změnili jsme názor. Chceme i německy mluvící programy kvůli pohádkám pro dceru a music. Vezmeme 2 karty od skylink a dva HD stb, 80 al parabolu. Třetí tv moc využívána nebude, tak jí dáme na síto nebo intérní digi anténu. Co tedy budu potřebovat? Pro 2-3 tv (nechám si rezervu pro zakoupení 3-tího stb), Quad nebo quatro LNB pro ty 2 družice? Na 2 družice 6 koaxů? ...Díky
interfernet422 (1575)|21.4.2012 23:34
Pokud ti stačí 4 svody, tak QUAD LNB? Quattro jsou jen pro multiswitche. Pokud bys chtěl tahat kabeláž dvojmo, tzn. 6 svodů, tak OCTO LNB.
Dávat ale do baráku 3 ks dvojtunerové stb mi přijde mírně řečeno snobské.
KamilZ (10277)|22.4.2012 07:11
Musíš si určit, na kolik DVB-S tunerů to budeš chtít mít dimenzované (včetně případných DVB-S tunerů v TV). Pak je jedna cesta jak píše Interfernet422 (dva QUAD/OCTO LNB na 19.2 a 23.5), další možnost je dva QUAD a k tomu multiswitch, do kterého můžeš přisloučit i pozemní TV.
stavik (41)|22.4.2012 11:50
Dnes jsem to celé prošel. K parabole vedou 2 koaxy z půdy. Z půdy vedou dolů 3 koaxy, do každé místnosti jeden. V 1. místosti ze zásuvky trčí 1 koax, v 2. 4 koaxy a ve 3. 2 koaxy. A teď už se v tom ztrácím úplně.
KamilZ (10277)|22.4.2012 12:54
V čem se ztrácíš? Ze zásuvky nic "trčet" nemůže, leda z krabice/husího krku/zdi. Nebo tím myslíš, že máš do SAT-TV zásuvky připojeny tři kabely TV + R + DVB-S? Jestli nevíš, jak to máš propojeno, tak všechno odpoj a snaž se to propípat. Ale ať je to jakkoli, tak 2 kabely k parabole umožní nezávisle sledovat (bez použití specialit typu Unicable):
- v případě jednoho Monoblock Twin LNB na dvou tunerech dvě družice (třeba 19.2 a 23.5)
- v případě jednoho obyčejného Twin LNB na dvou tunerech jednu družici
- v případě dvou obyčejných LNB na jednom tuneru jednu družici a na druhém tuneru druhou družici
Takže s tím žádnou slávu neuděláš. Minimálně k parabole budeš muset z půdy dotáhnout další kabely a zřejmě i vyměnit LNB (už si nepamatuji, co tam máš, pokud jsi to psal).