Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Zrcadlovka na video

Kamiil (45)|27.10.2011 07:37
Zdravím Vás,
při přečtení nadpisu se asi většine z Vás zježí vlasy na hlavě, jelikož u tohoto tématu se tu již nejeden člověk pohádal:)

Přesto bych prosil o radu nebo názor. Rozhodl jsem se pořídit k mé FX7 jako druhou kameru zrcadlovku. Nevýhody "kamer vs DSLR" (a naopak) tím eliminuju :)

Každopádně nemám zkušenosti s objektivy! Cenový limit mám kolem 20ti tisíc.
Byl jsem rozhodnut pro Canon EOS 550D, ovšem bylo mi řečeno, že setové objektivy nejsou nic moc a v této cenové relaci seženu spíše lepší univerzální objektiv u Nikonu D5100.

Co natáčím? Upřímně - nejčastěji svatby. Ovšem ani ne tak dokumentárně jako spíš umělecky. Pokud je chvíli čas, hraju si s hloubkou ostrosti atd... což mi FX7 moc nedovoluje

viz

Hlavní důvod ale je, že lowlignt je u FX7 mizerný, trošku se setmí a obraz zrní. DSLR chci používat hlavně při tmavších scénách.

Moc děkuji za každý názor, s kterým se se mnou podělíte:)
Pave1 (4279)|27.10.2011 10:45
Pokud chceš lepší lowlight, než mají kamery 3x1/3" (+6dB, prodloužená závěrka 1/25), pak musíš mít skla s velkou světelností - f1,4 nebo f1,8. To jsou skla s pevným ohniskem a bez stabilizace, dá se ušetřit, pokud nebudeš kupovat skla na full frame (foto) ale pro APS-C (menší čip). Takže první rozhodnutí musí být o tom, jak velký čip má foťák mít (zda nepřejdeš časem na 5DMII, to bys pak musel kupovat skla drahá na fullframe).

Osobně vidím jako smysluplná skla pro lowlight 30mm/f1,4 (f1,8) a 50mm/f1,4 (crop faktor APS-C čipů je někde kolem 1,6 podle výrobce, takže reálná ohniska jsou x1,6). Časem se hodí přikoupit nějaký zoom objektiv se stabilizací (např. 24mm-50nebo70mm/f2,8 IS) pro natáčení za běžného světla, je to pohodlnější. Člověk ocení i perfektní světelná šíra, která nesudovatí (pro APS-C např. Tokina 11-16mm/f2,8).

Určitě se vyplatí mít foťák s výklopným displejem, oblíbený Panasonic GH2 má výhodu malého aliasingu (moaré), zas je na něj míň skel, Canon foťáky jsou o vous tupější (a víc trpí aliasingem - moaré na jemných vzorech), ale zase máš velký výběr skel (kombinace záběrů s kamerou ale není problém, zvlášť těch s malou DOF, kde se problémy hodně schovají a ostrost je "subjektivně zvýrazněná" neostrými částmi obrazu mimo pole ostrosti).

Nutný je ale stativ nebo nějaký rig u těch skel bez stabilizace, začít můžeš např. levnějším Canonem 600D + sklem 50mm/f1,4 (je dražší ale vyplatí se, koupit lze i levnější 50mm/f1,8, ale to je mechanicky dost šuntový objektiv), pak bych přikoupil 30mm/f1,4.

Tak to je asi vše, co ti k tomu můžu napsat.
doppetrspetla (40)|27.10.2011 10:59
Na svatbu bych vzal Tokina 11-16mm f2.8 a k tomu třeba Canon 50mm f1.4 nebo Samyang 35mm f1.4.
Kamiil (45)|27.10.2011 13:22
Moc díky za rady!
Když si vybírám objektiv, podle čeho si můžu být jist, zda bude sedět na Canon 550D nebo na Nikon D5100? Asi hodně amatérská otázka, omlouvám se:) Ale našel jsem si dva objektivy:

Sigma 30 mm F 1,4 EX DC HSM
http://www.megapixel.cz/sigma-30-14-e-xdc-hsm

Nikon 35 mm F 1,8 AF-S NIKKOR G DX
http://www.megapixel.cz/nikon-35-mm-f-1-8-af-s-nikkor-g-dx

Typuji že objektiv Nikon je pouze pro zrcadlovky Nikon, sigma půjde na oba druhy? Jakto, že mají skoro stejnou světelnost, ale Nikon je o polovinu levnější? :)
doppetrspetla (40)|27.10.2011 13:27
Pokud máte u objektivu napsáno, že je pro zrcadlovky značky Nikon, tak je pro zrcadlovky značky Nikon. Jestli chcete pro Canon, tak musíte najít stejnou verzi pro Canon.

Co se týče světelnosti, tak skoro stejnou světelnost nemají, ten rozdíl je obrovský :)
Kamiil (45)|27.10.2011 13:33
Díky!! :)
bastlir (3245)|27.10.2011 22:48
Abych se vrátil k předmětu vlákna ... nevíte někdo o nějaké slušné zrcadlovce do 30tis., kde bych si nemusel připlácet za stupidní funkci video? Rozčiluje mě totiž, když mě výrobce nutí platit za něco, o co nestojím. To je jako by mě ve Škodovce nutili koupit si k Octávce radlici.
Pytkin (7947)|28.10.2011 00:32
no ale to video je pridana hodnota .. nepriplacas si za to ..
bastlir (3245)|28.10.2011 10:24
A jak to víš? Vždyť často byly téměř stejné fotoaparáty, jenže ten dražší měl video i se zvukem. Takže se asi nejednalo jen o přidanou hodnotu.
Ale ono je to asi jako u kamer, které mají v praxi spoustu nepoužitelných funkcí, které se stejně realizují až v PC. Nicméně to je "placený přívažek".
mikestraka (7)|28.10.2011 16:29
[quote=bastlir;374410]Abych se vrátil k předmětu vlákna ... nevíte někdo o nějaké slušné zrcadlovce do 30tis., kde bych si nemusel připlácet za stupidní funkci video? Rozčiluje mě totiž, když mě výrobce nutí platit za něco, o co nestojím. To je jako by mě ve Škodovce nutili koupit si k Octávce radlici.[/quote]

Ale tím se přece k tématu nevracíš;) Téma bylo zrcadlovka na video ne naopak:D
mikestraka (7)|28.10.2011 16:35
pro Kamiil: Souhlas s Petrem a Pavlem. Pokud je zásadní cena, tak téhle relaci ti vyjde jen 550D a dvě manuální skla (starý M42), což ale není špatná varianta... doporučil bych ohniska 24 a 50mm, na svatbu to myslím celkem stačí. Tady je třeba co jsme dělali s kámošem http://dibproduction.cz/Svatba/
Pokud bys ale ty peníze měl, tak doporučuju připlatit si pár tisíc navíc a koupit 60D, kterej je o kus kvalitnější
Kamiil (45)|28.10.2011 16:55
bastlir: Děkuji za navrácení k vláknu :)

mikestraka: díky za názor, ty Vaše videa jsem viděl a právě že se mi v nich líbil obraz i lowlight tak proto hodně uvažuji o 550D :) Pokud to není tajemství, můžu se zeptat, jakými objektivy byly natáčeny právě tyhle svatební záběry?

Jinak všem moc díky za rady, týdny studuji parametry a vlastnosti objektivů a vy mi to tady objasníte a poradíte během pár minut!
mikestraka (7)|29.10.2011 02:33
To první točil Kubo, ale myslím, že 90% lowlight byl můj objektiv - japonskej M42 55mm f/1.4, ale z hlavy nevím značku... koupil jsem v Bazaru v Brně za 2500,- a je fantastickej. Bohužel na ty svatby to chce určitě i něco širšího, ta 24 aspoň podle mýho...
Kamiil (45)|29.10.2011 17:29
Super, díky za info!
KrocanX (243)|30.10.2011 17:18
ja bych dodal, ze 550D uz nema smysl. To radeji 600D. Prakticky stejnej fotak, jen s vyklopnym displejem, coz se hodi. Cena je taky skoro stejna
keto (136)|1.11.2011 20:09
Já bych se poohlédl i po Sony alfách 65 nebo 77. Nejsou sice tak používané jako Canony, ale obrázek je úžasnej. A přes adaptér se dají použít objektivy Minolty a že jich je hafo. Mimochodem, excelentní kvalita leze i z prcka NEX 5n. A ceny velice příjemné.
mikestraka (7)|2.11.2011 21:07
KrocanX: Souhlas. Navíc 600D má možnost nastavení audio levels (ikdyž to lze jinde řešit s Firmware)
Fricoolinek2 (675)|20.11.2011 11:02
Retro - http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10176269182-retro/211411000360037/

Točeno na DSLR, téma todoto dílu skutečně stylové. Ovšem tedy moaré jak prase. Taky barvy mi přišly moc do červena/žluta....

Pokud už foťák, tak GH2. Nevím. co i (polo) profíci viděj na těch Canonech....
Jarda.Bar (1238)|20.11.2011 11:14
No obávám se, že tady udělali soudruzi z ČT chybu při zpracování :). Taky je otázka, jestli není do***vený jen tento internetový export.
SmirickyT (377)|21.11.2011 14:09
Cetl jsem ted nekolik srovnani na nekolika americkych webech, taky me to zajimalo tak ti to sem shrnu.

Tela a sety:
Rozhodovani mezi Nikon 5100 a Canon 600D.
Na fotky z duvodu lepsiho setoveho objektivu je Nikon. Jenze ty chces tocit video.
Na Video je naopak lepsi Canon, protoze umoznuje lepsi nastaveni a podava lepsi vysledky ve videu. Ty navic bude potrebovat beztak jinej objektiv nez "setak"

Canon 600D vs 60D.
60D je trochu lepsi na foceni, ma kvalitnejsi telo, a vic profi funkci pro fotografa.
Maji ovsem ty same cipy a 600D byla uvedena pozdeji, takze ma novejsi a lepsi funkce.
60D nebrat, zbytecne utracene penize...

Canon vs Sony.
Sony ted uvedla excelentni radu fotaku a vsechny toci skvele. Ale jsou drazsi, nez ten Canon.
A65, A77, Nex5n a Nex7n jsou perfektni fotaky na video.

Panasonic GH2. Toci skvele video, ale budes omezenej objektivama, kterych stale neni dost a taky neni levnej. Kdyz sectes dohromady telo, a dva objektivy s pevnou vzdalenosti 25mm a 45mm, tak to vychazi desne draho.

Objektivy:
Presne jak to napsali kluci nade mnou. Porid si jednu 24mm a jednu 50mm a muzes s kterymkoliv z tech uvedenych fotaku tocit skvely video.

Canon a Sony maji vyhodu ze na ne sezenes spousty zajimavejch a levnejch objektivu i zdruhy ruky. S manualnim ostreni a pripadni i s manualni clonou. (Sony pouziva Minoltu).

Nejlevnei vychazi ten Canon 600D a Sony Nex5n.

Canon ma oproti Sony(Minolta) jeste jednu vyhodu. Je mezi lidmi dost rozsirenej, takze budes mit lespi moznosti s objektivy:
1) Muzes sehnat snadneji od znamych na pujceni.
2) Sezenes jich hromady z druhy ruky
3) Mely by jit myslim pujcit i za penize v nejaky pujcovne (Minoltu tezko sezenes)
4) Kdyz to budes chtit prodat a koupit neco jinyho, treba lepsiho, bude jednodussi to prodavat, protoze je spousta lid co maji Canon tela.
Jarda.Bar (1238)|21.11.2011 19:58
Staré info ... cena GH2 už spadla dolu, tělo se dá sehnat za 15 tis., což je téměř stejně jako 600D (13 tis.). 60D (19 tis.) Dnes je opravdu lepší volba GH2, celkově, řekl bych.

zdroj cen: heureka
SmirickyT (377)|22.11.2011 03:05
No je to mozny, nevim. Ja jsem srovnaval podle mistnich americkych cen jedu podle BH Photo, malokdy je nekdo levnejsi nez oni, nebo maximalne o dolar.
Cekal jsme ze to bude v CR podobne.

Ale zaroven jsem to taky srovnaval jako balicek telo(da li se sehnat) + jeden prime objektiv, tedy fix foxus s originalnim mountem (bez adapteru). Ne jako zakladni set. Problem jsou ty ceny pevnejch skel. Zvlast 50mm tam ten Panasonic nevychazi dobre.

GH2 je jen jako kit, za 899
T3i za 659 (764 se setakem)

Objektiv na Panasonic M. Zuiko Digital ED 45 mm f/1.8 Lens stoji ale 400$
Objektiv na Panasonic Lumix 20mm f/1.7 Aspheric G- Series Lens pak 345$

Ovsem
Canon 50 mm f/1.8 Lens stoji ale jen 100$
Ty 24mm/28 mm s nizkou clonou jsou drazsi cili tak 450$




---Celkem:-----------------------------
T3i 50mm -> 760$
GH2 45mm -> 1300$

T3i 28mm -> 1110$
Gh2 20mm -> 1245$

T3i Komplet -> 1209$
GH2 -> 1645$

Cili ses o nejakjch 30% vejs.

__________________________________________

To jsem nepocital pro vas, s tim bych se nenamahal. :D Zrovna jsem to vcera delal pro sebe.

Nejlevnejsi APS-C Nikkon 3100 je za 646 jen jako set a k nemu 50mm/1.8 s manualni clonou, 120$ kdyz se clovek obejde bez jacka na mikrofon a bude nahravat externe. A jsem na ty samy cene 766 co -> ten Canon T3i.


Cili at pocitam jak pocitam pod pod 750$ dolaru s APS-C videem neda dostat, pokud nekupujes z druhy ruky. Ty setovy objektivy se kterejam se dostanes jeste o sto dolaru niz, jsou ovsem tak malo sveteleny ze se to neda pouzit.

Ten Panasonic vypada ze je lepsi na wide, protoze ma levnej excelentni svetelenej 20mm objektiv. Ty sou drahy jak svina u velkejch zrcadalovek.
Otazkou je, jestli potrebujes svetelnej wide a jestli s nim dosahnes vubec nejakyho rozostreni pozadi - prave protoze je wide.... kde se obecne del nizak hloubka ostrosti spatne i u velkejch full frame fotaku.

Naopak ty 50mm objetivy jsou u formaty APS-C uz na hloubku ostrosti zajimavy


Proc i myslis ze je ten Panasonic lepsi volba? To me zajima.
SmirickyT (377)|22.11.2011 03:17
Zkoumal jsem jeste datovej tok videi z tech kamer a vyplynulo mi z toho nasledujici.

Canon uklada v bitrate kolem 45 mb/s,
Vsichni ostatni, tedy Sony, Nikon a Panasonic, kolem 16 - 20 Mbs.

Jenze nevim jestli se to da srovnavat, protoze Canon uklada v Profilu Baseline@L5 a stereo PCM zvuk

Ostatni v profilu High@L4, Variable a v AC3 (s vyjimkou Nikonu ten taky stereo)
U Canonu si nejsem jistej, jestli je to konstantni nebo Variabilni tok.

Canon pouziva pro video, dvojnasobny datovy tok, ale asi zaroven mene pokrocile metody komprimace.
Ostatni pouzivaji mensi datovy tok a nejake lepsi metody kodovani. (CABAC vypocty)

Detaily o videu:
--Fotaky-----------------------------------------------------------------------------------------
Canon D600@29 -> AVC Baseleine@L5.0, 43 mb/s, Cabac = NO, GOP M=1 N=12, PCM
Nikon D5100@29 -> AVC High@L4.0, 20 mb/s, Cabac = YES, GOP M=1 N=15, PCM
Panasonic GH2@25 -> AVC High@L4.0, 16 mb/s, Cabac = NO, GOP M=3 N=12, AC3
Sony A65@29 -> AVC Baseleine@L5.0, 16 mb/s, Cabac = YES, GOP M=2 N=15, PCM

Pro srovnani
--Kamery-----------------------------------------------------------------------------------------
Canon G10@24 -> AVC High@L4.0, 23 mb/s, Cabac = YES, GOP M=3 N=12, AC3
Sony NX5U@24 -> AVC High@L4.0, 22 mb/s, Cabac = YES, AC3
Sony FS100@24 -> AVC High@L4.0, 22 mb/s, Cabac = YES, GOP M=1 N=12, PCM


Nejsem si jisty jak se to projevi na kvalite videa, ale pocitove na me pusopi lip ten vetsi tok, tak nejak vypada duveryhodnejc.

Co taky ted dodatecne vidim je ze:
Opravdicky kamery semi-pro az pro maji kodovani HIGH@L4.0 na datovym toku kolem 22 az 23 MB/s S Cabac Compresi.

To je presne to co ma i Nikkon na svych fotakach. Jestli to eni tim, ze nema na trhu zadny vidokamery, takze si nekonkuruje svejma fotakam, takze to tam klidne vrznul.

Oproti tomu, Sony a Panasonic stlacili na fotakach bitrate jenom na 16Mb/s.

Canon ma na zrcadlovak ch jinej profil -> Baseline na dojnasbnym datovym toku, takze se spatne porovnava ta ucinnost.

Kazdopadne me z toho vychazi, ze ciste co se tyka Bitratu je na tom z fotaku nejlip Canon a Nikon. A melo by se to objevit i v ty kvalite ulozenych informaci.
Jestli to tak je ovsem i v praxi je otazkou....
janforman (215)|22.11.2011 07:00
Je fakt že není H264 jako H264 (zrovna CABAC přidává cca 10% úsporu prostoru cca)
Blbý je že při enkódování se dá navolit mnoho a mnoho parametrů, který mají zásadní vliv na obraz.
Při přehrávání nejsou vidět (tzn. jak moc se při kompresi prohledává obraz atd...) Není problém jen změnou několika parametrů vytvořit 2x lepší obraz.
Nicméně některý nastavení jsou natolik náročný na DSP/CPU, že se raději vyplatí zvednout datovej tok.
To je jako brek uživatelů RED že žere jako tank. Nevím, ale pokud opravdu provádí nějakej třeba bicubic resize na fullhd tak to by i 4 jadernej počítač toho měl plný zuby.

Píšeš že GH2 má super 20mm objektiv, ale čip je menší než APS-C tak to má cca 40mm (přepočet 35mm) to zas tak širokoúhlý není.
Světelnost se na menší čip dosahuje snadno menším sklem. Čím větší čip tím složitější na něj to světlo dostat - dražší objektiv.
janforman (215)|22.11.2011 07:12
[quote=Fricoolinek2;379033]Retro - http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10176269182-retro/211411000360037/

Točeno na DSLR, téma todoto dílu skutečně stylové. Ovšem tedy moaré jak prase. Taky barvy mi přišly moc do červena/žluta....

Pokud už foťák, tak GH2. Nevím. co i (polo) profíci viděj na těch Canonech....[/quote]

Ten obraz je strašnej - nechápu jak to vůbec mohli pustit - je to vidět i v SD. Hlavně že maj děsný nároky na video, berou jenom 1080i a podobný kraviny - pak pustí tohle :-)
Jarda.Bar (1238)|22.11.2011 08:31
[quote=SmirickyT;379478]No je to mozny, nevim. Ja jsem srovnaval podle mistnich americkych cen jedu podle BH Photo, malokdy je nekdo levnejsi nez oni, nebo maximalne o dolar.
Cekal jsme ze to bude v CR podobne.

Ale zaroven jsem to taky srovnaval jako balicek telo(da li se sehnat) + jeden prime objektiv, tedy fix foxus s originalnim mountem (bez adapteru). Ne jako zakladni set. Problem jsou ty ceny pevnejch skel. Zvlast 50mm tam ten Panasonic nevychazi dobre.

GH2 je jen jako kit, za 899
T3i za 659 (764 se setakem)

Objektiv na Panasonic M. Zuiko Digital ED 45 mm f/1.8 Lens stoji ale 400$
Objektiv na Panasonic Lumix 20mm f/1.7 Aspheric G- Series Lens pak 345$

Ovsem
Canon 50 mm f/1.8 Lens stoji ale jen 100$
Ty 24mm/28 mm s nizkou clonou jsou drazsi cili tak 450$




---Celkem:-----------------------------
T3i 50mm -> 760$
GH2 45mm -> 1300$

T3i 28mm -> 1110$
Gh2 20mm -> 1245$

T3i Komplet -> 1209$
GH2 -> 1645$

Cili ses o nejakjch 30% vejs.

__________________________________________

To jsem nepocital pro vas, s tim bych se nenamahal. :D Zrovna jsem to vcera delal pro sebe.

Nejlevnejsi APS-C Nikkon 3100 je za 646 jen jako set a k nemu 50mm/1.8 s manualni clonou, 120$ kdyz se clovek obejde bez jacka na mikrofon a bude nahravat externe. A jsem na ty samy cene 766 co -> ten Canon T3i.


Cili at pocitam jak pocitam pod pod 750$ dolaru s APS-C videem neda dostat, pokud nekupujes z druhy ruky. Ty setovy objektivy se kterejam se dostanes jeste o sto dolaru niz, jsou ovsem tak malo sveteleny ze se to neda pouzit.

Ten Panasonic vypada ze je lepsi na wide, protoze ma levnej excelentni svetelenej 20mm objektiv. Ty sou drahy jak svina u velkejch zrcadalovek.
Otazkou je, jestli potrebujes svetelnej wide a jestli s nim dosahnes vubec nejakyho rozostreni pozadi - prave protoze je wide.... kde se obecne del nizak hloubka ostrosti spatne i u velkejch full frame fotaku.

Naopak ty 50mm objetivy jsou u formaty APS-C uz na hloubku ostrosti zajimavy


Proc i myslis ze je ten Panasonic lepsi volba? To me zajima.[/quote]

Nějak moc nerozumím proč koukat na ceny v USD, když tu asi většina bude kupovat v CZK.
Chápal bych to u zboží, které se jinde než ve státech nekoupí, ale tohle prostě nechápu :). Nebo žiješ mimo ČR?

GH2 má jednu obrovskou výhodu, nemá problémy s moaré. Nemám ho doma, ale co sem viděl tak kreslí fakt hezky. Pro mnoho lidí by to myslím bylo velké plus.
Pak si můžeš si pořídit redukci EOS to 4/3. A nebo využít nabídky Samyangu:
http://www.syopt.co.kr/eng/product/35mm.asp
http://www.syopt.co.kr/eng/product/14mm.asp
http://www.syopt.co.kr/eng/product/8mm.asp
http://www.syopt.co.kr/eng/product/manual_zoom_85PortraitLens.asp

Levná skla s velmi dobrými parametry. Navíc mají manuálně ovládanou clonu. (Pro natáčení videa myslím výhoda.)

Nevýhody má samozřejmě taky (už o tom bylo psáno), ale když to shrnu, z mého pohledu dnes vychází nejlépe.

p.s.: GH2 zrovna v širokých záběrech excelovat nebude, protože má crop 2x, takže pojme méně než Canony APS-C.

p.p.s.: co se datového toku týká, Canony s 50ti Mbity budou mít větší rezervu v dynamických scénách, to je jednoznačný. Ale je to o celku, jak to funguje celé, a také o tom, co tobě konkrétně (ne)vadí.

EDIT: Kdybych šel dnes koupit DSLR pro video, koupil bych GH2. Před dvěma roky to byl Canon 550D. Ale tehdá nebylo moc na výběr. Za rok bych rád 550D vyměnil, už bude mít 3 roky za sebou a budu mít dilema, jestli druhou FS100 a nebo DSLR. Uvidíme, co bude na trhu. Vývoj jde rychle dopředu. Taky je otázka s čím přijde Canon. Viz. nová oznámená zrcadlovka.
SmirickyT (377)|22.11.2011 09:15
[quote=Jarda.Bar;379493]... Nebo žiješ mimo ČR?
[/quote]

Jo ja ziju patym rokem v Americe... Ale ty ceny myslim budou v CR stejny, cili by ta kalkulace mel vyjit podobne.

Diky za odpoved prectu si to.
SmirickyT (377)|22.11.2011 09:18
[quote=Jarda.Bar;379493]
GH2 má jednu obrovskou výhodu, nemá problémy s moaré. Nemám ho doma, ale co sem viděl tak kreslí fakt hezky. Pro mnoho lidí by to myslím bylo velké plus.
Pak si můžeš si pořídit redukci EOS to 4/3. A nebo využít nabídky Samyangu:
http://www.syopt.co.kr/eng/product/35mm.asp
http://www.syopt.co.kr/eng/product/14mm.asp
http://www.syopt.co.kr/eng/product/8mm.asp
http://www.syopt.co.kr/eng/product/manual_zoom_85PortraitLens.asp

Levná skla s velmi dobrými parametry. Navíc mají manuálně ovládanou clonu. (Pro natáčení videa myslím výhoda.)
[/quote]

To znam tady se to jmenuje Bower, ale je to to samy.
SmirickyT (377)|22.11.2011 09:22
Jde o to co clovek potrebuje. Ja jsem vychazel i z toho z toho co psal ten klucina na zacatku, ze to chce na svatby na umelecke pokusy.

V zasade jako prvni zrcadlovku na video. Hledam kde je nejmensi mozny naklad na porizeni video s nizku hloubkou strrosti.
Jarda.Bar (1238)|22.11.2011 09:44
USD vs CZK: Tak tím je to vysvětlené :).

Moaré vadí hodně lidem, hlavně při 720p u T3i a dalších modelů ... Ať si vybere podle sebe, ale když je možnost (i když jak píšeš o něco dražší) se těmto problémům vyhnout, asi bych se raději vyhnul. Obvzlášť pokud by s těmi přístroji začínal.
Kamiil (45)|23.11.2011 10:04
Děkuji všem za rady a názory.
Nakonec jsem se rozhodl koupit jako druhou kameru k mé FX7 pro lepší lowlight a menší hloubku ostrosti:

Nikon D5100 +
AF-S 50mm f/1.8G

D5100 má podle mě jednu praktickou výhodu - umí ostřit průběžně (sledovat pohybující se předmět). V praxi nevím, jak to funguje a zda to vůbec funguje u videa, nemáte s tím někdo zkušenost?
SmirickyT (377)|23.11.2011 16:07
Kamiil: Bezva volba. Tak nam sem pak napis jak si spokojeny s tou video casti.
Jak se ti s tim pracuje, jak si spokojeny s ovladanim.

Prubezny ostreni:
Osobni zkusenost nemam ale v recenzi co jsem cetl, pisou:
Implementace kontinualniho autofokusu se da povazovat za zdarilou, jak se muzete presvedcit ve videich dale. Obcas se stava ze na vterinu az dve ovsem dojde k rozostrei, kdyz si fotoaparat "neni jisty", nez to nakonec zvladne...

Z tohoto pohledu bezzrcatkove 4/3 systemy jako Panasonic GH2 a Sony NEX jsou - diky sve kontrukci lepsi a prubeznu autofokus je u nich jeste lepsi, nez u D5100

Pokud mas zajem ta rezenze i ty videa (v anglictine) je zde:
http://www.dpreview.com/reviews/nikond5100/page18.asp
Fricoolinek2 (675)|23.11.2011 16:08
ad GH2: A je takovej problém točit se záklaďákem 14-42, pokud budu mít dost světla? Dle mýho názoru ne, jelikož video o TEORETICKÉM rozlišení 2Mpx je příliš malé na to, aby v něm byly vidět nějaké optické vady, které se zkoumají v 100% zvětšení při pořizování mnohamegapixelových fotografií. Pokud jde o DOF, tak tam bych byl klidnej taky. 4/3" je velikostně někde mezi 16mm a 35mm celuoidem a má 2x větší diagonálu než televizních 2/3" (kde už se taky s DOF pracovat dá).

ad 5100: Vždyť má jen odporně cukavých 25/30 fps.

Když lidem konečně dojde, že těch filmových 24fps nebylo kvůli tomu, aby to vypadalo filmově, ale kvůli kompromisu PLYNULOST X ÚSPORA MATERIÁLU. Já osobně si už film bez motionflow nepustím.
SmirickyT (377)|23.11.2011 16:58
[quote=Fricoolinek2;379766]ad GH2: A je takovej problém točit se záklaďákem 14-42, pokud budu mít dost světla? ATERIÁLU. Já osobně si už film bez motionflow nepustím.[/quote]

To bych si musel zkusit... nevim. Mozna to zkusim v obchodaku. Uz jsem s tim hral. Ale moc se mi to nezdalo...
novklem (4)|23.11.2011 17:28
Zdar, reaguju na to video. Bylo to dost dobré! Jen bych já osobně zvolil buď jiné téma nebo muziku. Jinak parádní :)
joeh (1358)|23.11.2011 17:44
Fricoolinek2 má pravdu, 30 fps je des. 50i resp. 50p je nutnost.
Jack08 (8)|23.11.2011 17:51
televize Ti běží na 25fps a vidíš tam snad nějaký "cukající děs"??
Fricoolinek2 (675)|23.11.2011 18:28
Televize běží 50i, znalče :-)
Jack08 (8)|23.11.2011 19:03
no dobrý, a mezi 50i a 25p poznáš rozdíl? leda že ho tam budeš hledat. V kině ti 24fps taky škube?
Pytkin (7947)|23.11.2011 19:03
televizne vysielanie ide na 50i .. sama telka (plocha) ho zobrazuje 50p .. ale neni to az tak podstatne :)
Pytkin (7947)|23.11.2011 19:05
jakc08 : v kine 24 skube jak diva svina .. hrozne ma to serie .. a teraz ako su digitalne kina , tak to skube este viac .. bol som na cars 2 a bol som totalne znechuteny , co sa dialo na platne . . uz nikdy do digitalneho kina nepojdem .. jedine film .. myslel som, ze to dojebali pri renderi .. ane na blureji to netrha ..

no a 50i a 25p rozdiel vidis hned .. pri pohyboch ..
Jack08 (8)|23.11.2011 19:36
že někomu 24fps v kině škube, tomu samozřejmě věřím (zejména pokud tam jde počítat fps a pozorovat pohyb), ale pro většinu diváků je tento problém nezajímavý až nepostřehnutelný. Jen jsem zareagoval "na odporně cukavých 25/ 30fps..." Ale chápu fajnšmekry kteří se honí spíše za počtem snímků, než za obsahem. "Cukání" obrazu není vinou pouze nízkou snímkovací frekvencí, ale také technikou/způsobem snímání.
Jack08 (8)|23.11.2011 20:00
[quote=Kamiil;379703]Děkuji všem za rady a názory.
Nakonec jsem se rozhodl koupit jako druhou kameru k mé FX7 pro lepší lowlight a menší hloubku ostrosti:

Nikon D5100 +
AF-S 50mm f/1.8G

D5100 má podle mě jednu praktickou výhodu - umí ostřit průběžně (sledovat pohybující se předmět). V praxi nevím, jak to funguje a zda to vůbec funguje u videa, nemáte s tím někdo zkušenost?[/quote]

objektiv 50mm f/1.8G nebude moc vhodný, má poměrně dlouhé ohnisko (75mm přepočítaných) a v místnosti budeš hodně limitovaný. Spíš bych doporučil 35mm/1.8G.
Pytkin (7947)|23.11.2011 23:17
Jack : no ale je smutne, ak to v kine cuka a doma necuka ..
Fricoolinek2 (675)|25.11.2011 13:27
http://www.barrandov.tv/68734-mame-dite-19-11-2011

Mé znalé oko říká: DSLR, asi...
joeh (1358)|12.12.2011 20:34
V prípade fakt presadenia sa 3D, bude malá HO u zrkadloviek na dve veci...
kess (8)|27.12.2011 00:03
Lidi, existuje nějaká zrcadlovka co při Full HD umí víc jak 60 fps? Nebo je snad jen nový Nikon J1/V1 tohoto schopný? Rád bych točil videa, při kterých pomocí twixtoru chci zpomalovat detaily, ale všiml jsem si, že i 60 fps, které se doporučují tomu moc nepomahají a obraz špatně dokreslují. Nebo čím by jste řešili pri točení videa tento problém? Nějaký kompromis? Zrcadlovka ve full hd + něco co točí ve full HD aspon víc než těch 60 FPS? děkuji!
Fricoolinek2 (675)|27.12.2011 03:50
[quote=kess;386871]Lidi, existuje nějaká zrcadlovka co při Full HD umí víc jak 60 fps? Nebo je snad jen nový Nikon J1/V1 tohoto schopný? Rád bych točil videa, při kterých pomocí twixtoru chci zpomalovat detaily, ale všiml jsem si, že i 60 fps, které se doporučují tomu moc nepomahají a obraz špatně dokreslují. Nebo čím by jste řešili pri točení videa tento problém? Nějaký kompromis? Zrcadlovka ve full hd + něco co točí ve full HD aspon víc než těch 60 FPS? děkuji![/quote]

Už jsem odpovádal vedle. Obětuj HD a pořiď si Casio EX-F1. 6x (při výslednym 50i videu) nebo dokonce 12x (při 25p) zpomalený záběry bez ztráty plynulosti ohroměj každýho natolik, že zapomenou na to, že rozlišení je jen 512x384.

Nicméně je zajímavá otázka to, jestli by byl či nebyl problém pro dnešní 1080/50p/60p fullHD kamery natáčet i v 1080/100i/120i....
kess (8)|27.12.2011 09:36
Ok, děkuji za odpověď. Četl jsem to i vedle, ale jde o to, že toto rozlišení když pustíš na 117cm TV, tak to neohromí nikoho. A dnešní doba jde tak napřed, že když jdete za zákazníkem první otázka je: budu to mít ve Full HD? Aspoň já se s tím při prvním styku setkal. Proto prodávám svůj Nikon D90 a přecházím na Canon 7D v případě počkám do února na Canon 650D a uvidím co nabídnou tyto zrcadlovky s tím, že pokud chce zákazník video ala Ken Block, musí se spokojit s HD formátem. V tomto případě bych mohl používat i GoPro HD2, která má 120 FPS při WVGA (848×480) rozlišení.
Pytkin (7947)|27.12.2011 11:56
preco si na natacanie neprenajmes nejaku rychlobezku ?

trebars tuto http://www.avistudio.sk/rental.php .. klikni si na phantom HD

HD (1920 x 1080) and 2K (2048 x 1536) resolution under a PL-mount lens & 2048 x 2048 under an F-mount lens
Up to 1000 frames-per-second (fps) frame rate at HD resolution