Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Problém při vytváření souboru

erik_h (20)|14.10.2011 16:28
Dobrý den, nejprve popíšu systém, potom můj problém:
Core2duo 3,00 GHz, 4 GB RAM 800, 2xHDD RAID0, 1xHDD pro exporty, Visty Home 32bit, Sony Vegas PRO 10.0.

Mám v timeline dva .m2ts soubory (1920*1080i; 16 Mbps), jeden má 2,5 GB, druhý má 2,9 GB. Celková doba v timeline je přibližně 42 minut.
Renderuji je do mp4 (1920*1080i; dva průchody; 16 Mbps). Rendering trvá asi 20 hodin.

Dotazy:
1. Rendering doběhne, ale při následném vytváření souboru vyskočí hláška: Chyba nastala při vytváření souboru. Důvod chyby nemůže být popsán.
2. Je 20 hodin na této sestavě moc?

Když renderuji s úplně stejným nastavením nějaké krátké 10-ti minutovky, tak nemám vůbec žádný problém, vše proběhne bez problému.

Byl bych moc rád, kdyby někdo zkušenější poradil, co by mohlo být špatně.
Děkuji.
StD (8612)|14.10.2011 20:05
Neuvedl jsi, kolik máš na těch hadrech volného místa... Mělo by být teoreticky nejméně jednou tolik, než kolik bude veliký výsledný soubor. Tohle vypadá, že nemá kam psát.
erik_h (20)|14.10.2011 20:17
[quote=StD;371899]Neuvedl jsi, kolik máš na těch hadrech volného místa... Mělo by být teoreticky nejméně jednou tolik, než kolik bude veliký výsledný soubor. Tohle vypadá, že nemá kam psát.[/quote]

Díky za 1.reakci. Tam problém nebude, pracovní RAID0 má volných asi 300 GB a ten exportní taky asi 300 GB. Ještě doplním že je vše naformátováno na NTFS.

Budu ale rád za každou radu, díky!
StD (8612)|14.10.2011 21:52
A kolik má systemový disk? Vsadím se, že máš swapovací adresář Vegasu mapovaný na něj.
erik_h (20)|14.10.2011 22:03
[quote=StD;371917]A kolik má systemový disk? Vsadím se, že máš swapovací adresář Vegasu mapovaný na něj.[/quote]

Aha tak ještě upřesňuji že systémová část (C:) z toho RAIDu0 má volných 5 GB z celkových 50 GB. Logická (D:) je volných 326 GB z celkových 417 GB. (V tom RAID0 jsou 2x250 GB HDD).
StD (8612)|14.10.2011 22:14
5 giga je na system strašně málo. To bych ani nemohl nic dělat třeba s Auditionem s wavy nebo Photoshopem. Já mám na system minimálně pětinásobek instalace - pamatuj, že si vytváříš také nějaké body obnovy a to to pak pěkně bobtná ten objem. Takhle to měl vnuk (pouhých 6 GB volných na C: ) a strašně se divil, že mu mašina kolabovala, když spustil nějakou náročnější hru...
erik_h (20)|14.10.2011 22:17
[quote=StD;371921]5 giga je na system strašně málo. To bych ani nemohl nic dělat třeba s Auditionem s wavy nebo Photoshopem. Já mám na system minimálně pětinásobek instalace - pamatuj, že si vytváříš také nějaké body obnovy a to to pak pěkně bobtná ten objem. Takhle to měl vnuk (pouhých 6 GB volných na C: ) a strašně se divil, že mu mašina kolabovala, když spustil nějakou náročnější hru...[/quote]

Dobře, souhlasím, a nejde to swapování nastavit někam jinam?
StD (8612)|14.10.2011 22:20
Nevím jak u Vegasu (nepoužívám), ale ve většině slušných programů se toto obvykle nalézá v Options (pracovní Default adresář a swapovací disk(y), má-li tu volbu.

P.S. Ten systemový partition jde dodatečně zvětšit/zmenšit i s daty, ale musí se hooodně opatrně. Já na to mám prográmek Easeus Partition Master.
erik_h (20)|14.10.2011 22:30
[quote=StD;371923]Nevím jak u Vegasu (nepoužívám), ale ve většině slušných programů se toto obvykle nalézá v Options (pracovní Default adresář a swapovací disk(y), má-li tu volbu.

P.S. Ten systemový partition jde dodatečně zvětšit/zmenšit i s daty, ale musí se hooodně opatrně. Já na to mám prográmek Easeus Partition Master.[/quote]

o.k. zkusím s Tím něco provést, přiznám se že tohle by mě nenapadlo. Ještě přemýšlím nad Ramkou. Když výsledný soubor bude mít hodně přes 5 GB v tomto případě, tak jestli to celé nepotřebuje RAMka načíst najednou a potom celé najednou uložit na HDD. Nebo je to úplná blbost???
StD (8612)|14.10.2011 23:14
Nee, RAM je dost, ale od toho je právě virtuální RAM ve swapech. To neřeš.
erik_h (20)|15.10.2011 00:26
[quote=StD;371932]Nee, RAM je dost, ale od toho je právě virtuální RAM ve swapech. To neřeš.[/quote]

Dobrá tedy, pořeším swapování na jiné místo, když nepůjde tak zvětším C:. Každopádně moc děkuji. Potom dám vědět jak to dopadlo.
StD (8612)|15.10.2011 00:29
[quote=erik_h;371943]Dobrá tedy, pořeším swapování na jiné místo, když nepůjde tak zvětším C:. Každopádně moc děkuji. Potom dám vědět jak to dopadlo.[/quote]

Předem si ten disk také defragmentuj a zkontroloval bych ho i na vadné sektory (minimálně ChkDsk), fragmentované soubory také způsobují komplikace...
Pytkin (7947)|15.10.2011 01:12
[quote=StD;371921]5 giga je na system strašně málo. To bych ani nemohl nic dělat třeba s Auditionem s wavy nebo Photoshopem. [/quote]

vo vacsine programov sa da nastavit , kde si dava docasne fajly .. scratch disky a podobne ..
Saxel (2279)|15.10.2011 11:32
[quote=erik_h;371852]1. Rendering doběhne, ale při následném vytváření souboru vyskočí hláška: Chyba nastala při vytváření souboru. Důvod chyby nemůže být popsán. [/quote]
Máš cílový disk pro rendering naformátovaný na systém NTFS? Pro FAT32 je omezení maximální velikosti souboru 4GB, do toho by ses v tvém případě asi nevešel.
Adresář pro Temporary Files se nastavuje v Preferences-General, defaultně je to na systémový disk. Pokud máš málo místa na systémovém disku, nastav ten adresář na jiný disk.
StD (8612)|15.10.2011 11:37
[quote=Saxel;371982]Máš cílový disk pro rendering naformátovaný na systém NTFS? Pro FAT32 je omezení maximální velikosti souboru 4GB, do toho by ses v tvém případě asi nevešel.
Adresář pro Temporary Files se nastavuje v Preferences-General, defaultně je to na systémový disk. Pokud máš málo místa na systémovém disku, nastav ten adresář na jiný disk.[/quote]

Viz jeho post #3... Se chlapi probouzíte ňák pozdě... 9-):BB:
erik_h (20)|15.10.2011 11:55
[quote=Saxel;371982]Máš cílový disk pro rendering naformátovaný na systém NTFS? Pro FAT32 je omezení maximální velikosti souboru 4GB, do toho by ses v tvém případě asi nevešel.
Adresář pro Temporary Files se nastavuje v Preferences-General, defaultně je to na systémový disk. Pokud máš málo místa na systémovém disku, nastav ten adresář na jiný disk.[/quote]

Tak přesně toto nastavení jsem udělal. Nastavil jsem temporary files adresář na ten exportní disk. A nepomohlo to. Zase to vyhodilo stejnou chybu. Na NTFS mám naformátované všechno. Prosím nějaké další nápady?
StD (8612)|15.10.2011 11:56
...a ten systemový disk už máš zvětšený?
erik_h (20)|15.10.2011 11:58
[quote=StD;371988]...a ten systemový disk už máš zvětšený?[/quote]

Ne ještě ne. To bude další pokus..., doufám že to pomůže, jinak už nevím...
Saxel (2279)|16.10.2011 14:06
Ještě mě napadlo zrušit vypínání disků při nečinnosti, ale to je asi k ničemu...
erik_h (20)|17.10.2011 07:11
[quote=StD;371988]...a ten systemový disk už máš zvětšený?[/quote]

Ahoj, tak jsem zvětšil systemový disk na 101 GB. Teď je 60 GB volných. Hned poté jsem udělal i defragmentaci všech disků. Bohužel, nepomohlo. Opět při asi 90 % renderingu vyskočí nespecifikovaná chyba. Tento neúplný soubor se tváří jako poškozený, nejde přehrát.
Saxel: Myslím, že ty disky mám nastavené aby nevypínaly, ale zkontroluji to.
Má prosím někdo nějaké další nápady?
erik_h (20)|18.10.2011 20:44
Ahoj, tak po nějaké době sem napíšu další poznatek. Zkusil jsem renderovat to samé, úplně se stejným nastavením ve Vegasu 11.0 PRO TRIAL. V této verzi mě to vyhodí stejnou chybu hned při 5% renderingu. Nevím co mám ještě zkusit. Poradí někdo?
Saxel (2279)|19.10.2011 09:54
No, už jsem se odobně i na různých fórech setkal se stížnostmi na podobné problémy, jako máš ty. Konkrétní obecné řešení jsem ale nikde neviděl. Nejčastější jsou názory, že za to může ne/stabilita železa, ale asi se na tom velko měrou podílí i stabilita samotného Vegasu. Myslím, že každy Vegasista tento crash při renderu už zažil. Mám vypozorováno, že Vegas někdy začíná mít problémy, když jím alokovaná operační paměť dosáhne hranice 2GB. Asi správa paměti není jeho nejsilnější stránkou. Také je fakt, že některé vydané subverze jsou stabilnější než ostatní. Např. verze "10c" je podle mě nejlepší z desítek, co se stability týče. Jakou máš ty?
Ještě jednu malou poznámku k tomu železu. V práci mám značkový počítače jedné nejmenované firmy a na něm se mi ještě nestalo, že by Vegas spadnul během renderingu. Doma jsem si PC stavěl sám, a pády Vegasu se občas vyskytnou, zejména když zpracovávám AVCHD, což naštěstí není často. U mě převažuje materiál z mé HDV kamery a při jeho renderingu je Vegas "držák".
ai (2993)|19.10.2011 14:03
[quote=erik_h;372743]Nevím co mám ještě zkusit. Poradí někdo?[/quote]
export pres frame server, precti si tuto stranku
http://www.unival.realservers.info/
a pak
http://www.unival.realservers.info/index.php?page=frameserver
http://www.unival.realservers.info/index.php?page=avisynth
a pak treba tento H.264 enkoder
http://www.unival.realservers.info/index.php?page=ripbot264
erik_h (20)|19.10.2011 16:31
Děkuji ai za ty odkazy, rád se na ně podívám. Ve Vegasu 11 PRO je oproti 10 PRO možnost nastavit v main konceptu encode mode: Render using CPU only. Zkusil jsem to tak nastavit a ejhle, výsledný soubor je velikosti 4,3 GB, rendering doběhl normálně na 100%, soubor je funkční. Když bylo encode mode: Automatic (recommended) tak to hodilo tu chybu už při 5% jak jsem už psal, ale po těch 5% to docela uprašovalo, mám grafiku s podporou nvidia CUDA. Přemýšlím co je špatně, jestli to nebude grafika. Zkusím dát nejnovější ovladač. Kdyby měl ještě někdo nějaký nápad tak dejte prosím vědět. Díky
ai (2993)|19.10.2011 16:55
jakou mas kartu, musi to pry byt verze 2.0
http://developer.nvidia.com/cuda-gpus
erik_h (20)|19.10.2011 17:58
[quote=ai;372889]jakou mas kartu, musi to pry byt verze 2.0
http://developer.nvidia.com/cuda-gpus[/quote]

mám geforce gt430, ale přesnou verzi nevim. V te 11 PRO je ale check CUDA a tam to napíše že je available
erik_h (20)|19.10.2011 20:53
Mám nainstalovaný nejnovější ovladač a nepomohlo to. Chová se to pořád stejně.
steviezah (272)|19.10.2011 21:51
Domnívám se,že tvoje karta je sice v seznamu podporovaných CUDA,ale není to pravděpodobně ten nejlepší výrobce nVidia.Tím mám na mysli,že je to třeba výrobce MSI,ASUS a použili tento typ čipu.Nejsem žádný guru v hardwaru,jsem rád,že si bez cizí pomoci postavím a odladím PC.
Napadlo mě to,když jsem vyměnil Saphire ATI 6850 za GTX 460,přičemž nVidia měla být výkonnější.Jenomže jsem koupil Gainward GTX 460 GE a není tomu tak.Možná kdybych koupil od jiného výrobce.
Zřejmě víc informací seženeš na foru věnující se hardwaru,já v tom moc zběhlý nejsem.
Takže se může stát,že skuteční znalci nad mým tvrzením upadnou do komatu smíchu:-)
erik_h (20)|20.10.2011 07:19
[quote=steviezah;372946]Domnívám se,že tvoje karta je sice v seznamu podporovaných CUDA,ale není to pravděpodobně ten nejlepší výrobce nVidia.Tím mám na mysli,že je to třeba výrobce MSI,ASUS a použili tento typ čipu.Nejsem žádný guru v hardwaru,jsem rád,že si bez cizí pomoci postavím a odladím PC.
Napadlo mě to,když jsem vyměnil Saphire ATI 6850 za GTX 460,přičemž nVidia měla být výkonnější.Jenomže jsem koupil Gainward GTX 460 GE a není tomu tak.Možná kdybych koupil od jiného výrobce.
Zřejmě víc informací seženeš na foru věnující se hardwaru,já v tom moc zběhlý nejsem.
Takže se může stát,že skuteční znalci nad mým tvrzením upadnou do komatu smíchu:-)[/quote]

Je to ASUS, možná na tom něco bude, ale nevím. Poptám se, možná zkusím i servis, na vyzkoušení jiné CUDA karty a když bude funkční tak tu moji zkusím reklamovat. Protože rychlost toho renderingu je opravdu někde jinde. Mám ji teprve asi 1 rok.