Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

HDR FX7 nebo zrcadlovka

Kamiil (45)|2.9.2011 15:11
Dobrý den,
dovolte mi dotaz.

Mám kameru Sony HDR FX7, natáčím s ní svatby a jsem "celkem" spokojený ([video=vimeo;28317710]http://vimeo.com/28317710[/video])

Ale nemá výměnné objektivy! A já bych hrozně chtěl nějaké záběry přes širokoúhlý objektiv. Nyní mám dilema, koupit si k této kameře předsádku http://www.megafoto.cz/raynox-mx-3000pro-fisheye.html

nebo kameru prodat a koupit si zrcadlovku Canon s žádanými objektivy?

???Pletu se, pokud říkám, že:

Pro zrcadlovku hovoří následující: Kamera má malé snímače (jako většina poloprofi kamer - oproti zrcadlovkám), takže stačí trošku méně světla a obraz je zrnitý. Zrcadlovka má jeden full frame snímač a obraz z videa je perfektní i ve "tmě", jak jsem zkoumal.

Proti zrcadlovce: horší manipulovatelnost co se týká natáčení videa - kamera je k tomu přecejen přizpůsobená lépe (ostření atd...).

A finančně? Kamera stála 70tis a i když je jako nová tak typuji že ji nad 40 neprodám, nové tělo zrcadlovky Canon kolem 30tis + objektivy - jsem v mínusu :(


Byl bych moc vděčný za jakýkoliv komentář. Předem děkuji :)
KrocanX (243)|2.9.2011 17:32
hlavni otazka je, jak moc ses schopnej ovladat vsechno.. DSLR je narocnejsi na vse, ale zas z toho jde dostat mnohem lepsi obraz nez z FX7.

K tem financim bych dodal, ze za 40 ji opravdu nikdy neprodas.. Rekl bych, ze realna cena se bude pohybovat kolem 25k.. Kdyz se Z1, XH-A1 a jim podobny prodavaj za 40k.
Navic te fotak vyjde draz.. Dejme tomu 30k za telo + objektivy, externi mikrofon a nejakej rig, kvuli stabilizaci..
Kamiil (45)|2.9.2011 20:16
Díky za názor. To je pěkně blbé, koupím za 70 a prodám za 25 - je jako nová :( Do nových věcí už asi nepůjdu, i na ten DSLR bych se asi kouknul po Aukru apod.
jarino1978 (8045)|2.9.2011 20:20
FX7 si nechaj a dokúp, čo potrebuješ. Ísť do zrkadla kvôli videu by bola vrcholná hovadina.
Kamiil (45)|3.9.2011 11:58
Myslím že by to nebyla až taková hovadina, když se koukám na ten obraz ze zrcadlovek a z kamer... ne?
jarino1978 (8045)|3.9.2011 12:21
a to akože majú zrkadlá lepší obraz, ako dobré kamery ? neblbni človeče. vyskúšaj si to zopár krát, porovnaj ich fps, výdrž, ovládanie a ostrenie a pôjde zrkadlo von oknom.
Kamiil (45)|3.9.2011 12:35
No právě, když porovnám obraz z mojí FX7 s lepší zrcadlovkou - za horších tmavých podmínek - tak zrcadlovky vedou na plné čáře. Ovladatelnost je horší, to je fakt.... prostě dilema :)

U zrcadlovek dělá hodně ten full frame snímač podle mě, ty tři malé čipy v FX7 na to nemají, aby natáčely tmavé scény :(
janforman (215)|3.9.2011 13:56
[quote=jarino1978;364706]a to akože majú zrkadlá lepší obraz, ako dobré kamery ? neblbni človeče. vyskúšaj si to zopár krát, porovnaj ich fps, výdrž, ovládanie a ostrenie a pôjde zrkadlo von oknom.[/quote]

Prosím tě už ze sebe nedělej blbce, na zrcadlovky točí kde kdo.
I nový film George Lucase je točenej na kombinaci Canon 1D/5D/7D a Cine Alta.

Vtip je v tom že natáčení zrcadlovkou se hodně přibližuje natáčení normální kamerou (RED, Arri, SONY CineAlta) což se nehodí na reportáže i když je s tím lidi běžně točí.
FPS je naprosto v pohodě, protože se dá použít nízká hloubka ostrosti, jinak se dá jet i 50p když na to příjde. Většina kamer běžně neumí ani progresivní snímání a sypou prokládanej obraz.
Pro amatéra je samozřejmě normální kamera lepší, protože pro něj je "record" dostačující funkcionalita. (pochopitelně)

Pokud má člověk vůli, zájem, chce rozumnej obraz a nemá spousty miliónů na kontě tak šáhne po zrcadlovce.

Jinak si klidně koupí kamerku za 20-100 tisíc a taky bude happy, tím že máčkne na "record" a ono to taky něco nahraje, ale o slušných barvách, slušné dynamice, nešumícím obrazu a hraní si s hloubkou ostrosti si může leda tak nechat zdát.

Tohle je klíčové na co si každej musí sám odpověděť
a) chci pohybující obraz s minimem námahy.
b) chci něco víc a nebojím se investovat námahu.

a) ať si koupí nějakou hračku od Canonu nebo Panasonicu a dá pokoj
b) pak si holt musí rozmyslet kolik má peněz a vybrat dle toho. od Canon 550D po RED/ARRI třeba.
Pitomec (10211)|3.9.2011 14:52
Foťák je na focení, kamera je na točení. A stejně jako pračka neumyje nádobí a myčka nevypere, tak ani foťák nic kloudně nenatočí a kamera nenafotí. Už to začíná být trapný jak si někdo myslí, že s jakýmsi DSLR může udělat stejnou parádu jako s 3-čipovou kamerou a ještě se začne ohánět CineAltou, jakoby ten jeho DSLR byl na stejný úrovni 9-)
Kamiil (45)|3.9.2011 15:23
to Pitomec: taky jsem byl toho názoru, ale když se koukneš, jak vypadá video natočené zrcadlovkou (http://www.primetimevideo.cz/blog/) a porovnáš to s kamerou (do 100tis) tak zrcadlovka vede. Fotky na kameře ne, nádobí v pračce ne, ale video na zrcadlovce jo - ač mě to sere, protože jsem si koupil kameru :( a u kamer do 100tis nejsou ani výměnné objektivy vesměs :(
jarino1978 (8045)|3.9.2011 15:27
[quote=janforman;364714]Prosím tě už ze sebe nedělej blbce, na zrcadlovky točí kde kdo.
I nový film George Lucase je točenej na kombinaci Canon 1D/5D/7D a Cine Alta.[/quote]

na zrkadlovky točí možno taká istá trúba, ako si ty sám a nie nejaký Lucas. Takže ak si tá trafená hus, tak choď s tými tvojimi blbosťami otravovať inde. Ten dotyčný točí svadby a ty mu radíš nejaký zrkadlový bakelit, ktorý je vhodný maximálne tak na fotky a nie na video. Už ho vidím, ako sa pred nevestou vyrúti niekto s tým bakelitom a celý sprievod bude čakať a čakať vždy len na to, že si to nejaký jeliman musí stále nastavovať a skúšať ostrenie. Tak to teda prajem veľa zákazok....

Kameru niekto vymyslel, aby snímala pohyblivé fps a foťáky vymyslel niekto, ako robili statické snímky a nie nejaké trápne marketingové pokusy o video.

No a záverom si pozabudol na to najdôležitejšie : no koľko by ten dotyčný v kuse natočil videa ? žeby do vyhorenia toho bakelitu ?
A zrkadlá už vedia aspoň 50i, alebo žeby 50p ?
jarino1978 (8045)|3.9.2011 15:32
[quote=Kamiil;364735]to Pitomec: taky jsem byl toho názoru, ale když se koukneš, jak vypadá video natočené zrcadlovkou (http://www.primetimevideo.cz/blog/) a porovnáš to s kamerou (do 100tis) tak zrcadlovka vede. ([/quote]

z tých komprimovaných záberov sa nedá vôbec usúdiť, ktorá technológia je lepšia. Kamera ti poskytuje oveľa väčší komfort, manuálne nastavenie, ozvučenie a ten zrkadlový bakelit, no možno v štýle pokus-omyl. Rovnaké videá som videl na vimeu natočené aj s kompaktom HX9V....[video=vimeo;28221853]http://www.vimeo.com/28221853[/video]

Predáš kameru a kúpiš kompakt ?
Kamiil (45)|3.9.2011 15:49
Myslím, že je zbytečné se hádat, každý má na věc jiný názor podle jeho zkušeností :) A já děkuju za ty vaše názory, rozhodl jsem se si zatím kameru nechat a koupím si širokoúhlou přesádku...

Je fakt že nevím, jestli bych zvládl ovládání zrcadlovky, na kameře se ostří určitě jednodušeji a komfort je lepší.

Každopádně můj názor je, že jeden velký čip v DSLR je lepší než tři menší v kameře ... :) Třeba mě zkušenosti časem vyvedou z omylu :) Ale kvůli toho komfortu si zatím nechám kameru.
BEPE (539)|3.9.2011 17:05
Přiznám se, že o DSRL toho moc nevím, ale jako "reportážníka" by mne zajímalo jaká je práce s DSRL v režimu nepřetržiteho natáčení cca 2-5 minut s pohybem v prostoru, což při natáčení různých společenských akcí je poměrně častá záležitost, i když při střihu se třeba využije jen pár sekund.
Pitomec (10211)|3.9.2011 17:17
[quote=Kamiil;364735]to Pitomec: taky jsem byl toho názoru, ale když se koukneš, jak vypadá video natočené zrcadlovkou (http://www.primetimevideo.cz/blog/) a porovnáš to s kamerou (do 100tis) tak zrcadlovka vede. Fotky na kameře ne, nádobí v pračce ne, ale video na zrcadlovce jo - ač mě to sere, protože jsem si koupil kameru :( a u kamer do 100tis nejsou ani výměnné objektivy vesměs :([/quote]
Tam toho teda moc vidět není (resp. je to kvalita alá YT), ale s tříčipovou kamerou dostanu bezpečně kvalitnější podání barev než s jednočipovým foťákem. A u kamery samozřejmě hraje roli i celková ergonomie, kdy si neumím představit jak budu mít foťák někde na rameni, měnit za chodu vyvážení bílé a ručně přeostřovat, o zvuku ani nemluvě. Foťák na točení videa je prostě nesmysl :-k
Pitomec (10211)|3.9.2011 17:21
[quote=BEPE;364747]Přiznám se, že o DSRL toho moc nevím, ale jako "reportážníka" by mne zajímalo jaká je práce s DSRL v režimu nepřetržiteho natáčení cca 2-5 minut s pohybem v prostoru, což při natáčení různých společenských akcí je poměrně častá záležitost, i když při střihu se třeba využije jen pár sekund.[/quote]Sebrals mně to z huby :D
Pave1 (4279)|3.9.2011 19:44
[quote=Kamiil;364710]No právě, když porovnám obraz z mojí FX7 s lepší zrcadlovkou - za horších tmavých podmínek - tak zrcadlovky vedou na plné čáře. Ovladatelnost je horší, to je fakt.... prostě dilema :)

U zrcadlovek dělá hodně ten full frame snímač podle mě, ty tři malé čipy v FX7 na to nemají, aby natáčely tmavé scény :([/quote]

Foťáky jsou pro seriozní účely (v tomto případě točení svateb) vhodné spíš jako doplněk ke kameře, kameru nenahradí.

Problémy jsou asi následující:
- resize z 18mil (24mil u fullframe) bodů na 2mil bodů pro HD video působí problémy s vyhlazením. Aliasing způsobuje viditelné vady na jemnch rastrech (moaré). Kamery, které tohle mají víceméně uspokojivě vyřešeno jsou v dostupných cenách dvě - FS100 a AF101.

- foťáky vidí v lowlight lépe než běžné 3x 1/3 CCD nebo CMOS kamery, mají i lepší barvy. Ovšem skla na fullframe foťáky s dobrou světelností jsou VELMI drahá. Na foťáky s menším čipěm (550D, 60D, 7D) jsou skla levnější, ale i tak se pohybuješ v cenách 9 - 16k CZK za jedno, potřebuješ ideálně čtyři.
Druhým problémem je, že zoom skla pod světelnost f2,8 nejdou, to je srovnatelné s videokamerou (nastavení závěrky 1/25, +6 až +12dB), lepší jsou foťáky se skly se světelností f1,4 až f1,8, ovšem tato skla mají pevnou ohniskovou vzdálenost a nemají stabilizaci (takže tady spíš jen ze stativu).
Zoom skla se stabilizací jsou opět velmi drahá (f2,8).

- dalším problémem je zvuk (chybí XLR konektory) a pak autofocus, drtivá většina foťáků má nepoužitelný autofocus, navíc dík menší DOF je často správné zaostření obtížné.

- poslední problém je náhled, jen málo foťáků má výklopný displej. Většinou je vhodné dokoupit cca 5-7 palcový externí monitorek (opravdu kvalitní je v cenách cca 12 - 32k CZK).

K tomu připočítej cenu za nějakou podpěru, abys mohl použít doplněk pro jemné ostření (follow focus), což oboje dohromady je opět cca +8k CZK, a ND filtry na různá skla (abys i za denního světla mohl mít čas závěrky na rozumné hodnotě pro snímání pohybu bez strobování).

---

I při perfektní sestavě jsi nedořešil napojení profi mikrofonu (většina používá např. externí nahrávátko zoom H1, které je malé a dáš je přímo na foťák, ovšem zvuk musíš dodatečně synchronizovat s videem).

Celá sestava je poměrně velká, problémy s ostřením a především moaré umí pokazit mnoho záběrů.
Proto je vhodné foťáčky používat spíš jako doplněk (pouze 25 fází pohybu taky omezuje použití, u svateb nevadí, u sportu by to asi nešlo), reportážní použití je spíš snem (u home videa jistě lze i to .-) ).

Nakonec poznámka, režimy 720/50p trpí znatelně větším moaré a aliasingem, než režim 1080/25p. Takže i tady je použitelnost omezená.

Přesto mají foťáky svůj potenciál (třeba malá velikost je dovolí použít i tam, kam by se běžná kamera nevešla), mají velmi dobré barvy, někdy lepší lowlight (nutnost použít stativ), některé časosběrné záběry (vlastně série fotografií) jsou také nádherné, ovšem kamery typu FS100 nebo AF101 budou jejich široké využívání spíš omezovat. Pokud šikovně nakupuješ a víš co chceš (není třeba fullframe .-) ), tak lze pořídit foťáček a nějaká skla pro dopňkové (připravené) záběry za cca 1/2 ceny kamery FS100.

P.S. Zdá se, že k FS100 a AF101 se přidá ještě RED expic - http://reduser.net/forum/showthread.php?62864-EPIC-X-begins
doppetrspetla (40)|3.9.2011 20:09
.....
Pitomec (10211)|3.9.2011 20:20
Naprostá blbost, protože zpravodajskou kamerou budu točit to, co je v názvu, tj. zpravodajství a tam je mně nějakej foťák na stativu naprosto k ho* nu. A až začnu točit hranou tvorbu, tak si k tomu vezmu profi kameru s 3x 2/3" čipem a pořádným sklem a to tvoje DSLR šidítko může dělat leda momentky z natáčení :-)-
doppetrspetla (40)|3.9.2011 20:24
.....
Pitomec (10211)|3.9.2011 20:34
[quote=Pave1;364765]Foťáky jsou pro seriozní účely (v tomto případě točení svateb) vhodné spíš jako doplněk ke kameře, kameru nenahradí.

Problémy jsou asi následující:
- resize z 18mil (24mil u fullframe) bodů na 2mil bodů pro HD video působí problémy s vyhlazením. Aliasing způsobuje viditelné vady na jemnch rastrech (moaré). Kamery, které tohle mají víceméně uspokojivě vyřešeno jsou v dostupných cenách dvě - FS100 a AF101.

- [COLOR=red]foťáky vidí v lowlight lépe než běžné 3x 1/3 CCD nebo CMOS kamery, mají i lepší barvy.[/COLOR] Ovšem skla na fullframe foťáky s dobrou světelností jsou VELMI drahá. Na foťáky s menším čipěm (550D, 60D, 7D) jsou skla levnější, ale i tak se pohybuješ v cenách 9 - 16k CZK za jedno, potřebuješ ideálně čtyři.
Druhým problémem je, že zoom skla pod světelnost f2,8 nejdou, to je srovnatelné s videokamerou (nastavení závěrky 1/25, +6 až +12dB), lepší jsou foťáky se skly se světelností f1,4 až f1,8, ovšem tato skla mají pevnou ohniskovou vzdálenost a nemají stabilizaci (takže tady spíš jen ze stativu).
Zoom skla se stabilizací jsou opět velmi drahá (f2,8).

- dalším problémem je zvuk (chybí XLR konektory) a pak autofocus, drtivá většina foťáků má nepoužitelný autofocus, navíc dík menší DOF je často správné zaostření obtížné.

- poslední problém je náhled, jen málo foťáků má výklopný displej. Většinou je vhodné dokoupit cca 5-7 palcový externí monitorek (opravdu kvalitní je v cenách cca 12 - 32k CZK).

K tomu připočítej cenu za nějakou podpěru, abys mohl použít doplněk pro jemné ostření (follow focus), což oboje dohromady je opět cca +8k CZK, a ND filtry na různá skla (abys i za denního světla mohl mít čas závěrky na rozumné hodnotě pro snímání pohybu bez strobování).

---

I při perfektní sestavě jsi nedořešil napojení profi mikrofonu (většina používá např. externí nahrávátko zoom H1, které je malé a dáš je přímo na foťák, ovšem zvuk musíš dodatečně synchronizovat s videem).

Celá sestava je poměrně velká, problémy s ostřením a především moaré umí pokazit mnoho záběrů.
Proto je vhodné foťáčky používat spíš jako doplněk (pouze 25 fází pohybu taky omezuje použití, u svateb nevadí, u sportu by to asi nešlo), reportážní použití je spíš snem (u home videa jistě lze i to .-) ).

Nakonec poznámka, režimy 720/50p trpí znatelně větším moaré a aliasingem, než režim 1080/25p. Takže i tady je použitelnost omezená.

Přesto mají foťáky svůj potenciál (třeba malá velikost je dovolí použít i tam, kam by se běžná kamera nevešla), mají velmi dobré barvy, někdy lepší lowlight (nutnost použít stativ), některé časosběrné záběry (vlastně série fotografií) jsou také nádherné, ovšem kamery typu FS100 nebo AF101 budou jejich široké využívání spíš omezovat. Pokud šikovně nakupuješ a víš co chceš (není třeba fullframe .-) ), tak lze pořídit foťáček a nějaká skla pro dopňkové (připravené) záběry za cca 1/2 ceny kamery FS100.

P.S. Zdá se, že k FS100 a AF101 se přidá ještě RED expic - http://reduser.net/forum/showthread.php?62864-EPIC-X-begins[/quote]
Celkově souhlas. Akorát ty barvy fakt ne, protože 3 čipy jsou prostě 3 čipy a u videa to je bezpečně lepší barevný podání než s jednočipem.
Pitomec (10211)|3.9.2011 20:40
[quote=doppetrspetla;364774]Pitomec: Rozdíl mezi námi je ten, že Vy si půjčíte na natáčení filmu "profi kameru s 3x 2/3 čipem" a já si půjčím Redku :=)

Zrcadlovka je moje a zatím si nikdo na moji práci nestěžoval :) A dokud bude mít DSLR v Zacuto testu dobré výsledky a bude se používat na natáčení v USA (Dr. House, Iron Man), tak mě rádoby chytré názory od lidí jako jste Vy přijdou k smíchu. :-) Bez urážky..

Mimochodem nikde jsem nenapsal, že DSLR je vhodné na natáčení zpravodajství...ale dá se to. Na ukázku moje první reportáž (na zrcadlo), teď už jich mám tunu :D
BĚŽKA�I TESTOVALI V ŽACLÉ�I - YouTube

Je to snad reportáž na...? Ne.
Mimochodem zvuk byl nahrán na DSLR. Je ten zvuk na...? Ne![/quote]
Ty si sice nepůjčíš nic, ale to teď neřešme :D

Už na příkladu toho šotu je jasná věc, že s foťákem nemáš šanci, protože než někde rozbalíš stativ, cosi tam nastavíš a začneš milostivě zaznamenávat video, tak ti uteče všechno podstatný. Já si hodím kameru na rameno, stoupnu si kde je potřeba (klidně do svahu) a nemám problém se rychle přemístit jinam nebo točit za pochodu. A to je právě u sportovních záznamů hodně častá věc a možná až někdy něco skutečně natočíš a nebudeš jenom teoretizovat na webu (navíc s tím, že vychvaluješ DSLR, protože na kameru buď nemáš prostředky nebo s ní třeba neumíš zacházet), tak o tom můžeme ještě hodit řeč :-)-
vivid.sk (11472)|3.9.2011 20:42
Otazne je ake velke tie 3 cipy su :)

Inak tu je pekne videjko (background) z tocenia niektorych scen holywoodskeho filmu Red Tails zrkadlom (5D mark II)
http://www.petapixel.com/2011/07/29/shooting-a-big-budget-hollywood-film-with-canon-dslr-gear/
Pitomec (10211)|3.9.2011 20:45
[quote=vivid.sk;364778]Otazne je ake velke tie 3 cipy su :)

Inak tu je pekne videjko (background) z tocenia niektorych scen holywoodskeho filmu Red Tails zrkadlom.
http://www.petapixel.com/2011/07/29/shooting-a-big-budget-hollywood-film-with-canon-dslr-gear/[/quote]
Tak já samozřejmě srovnám čipy stejný velikosti, protože jedině to je adekvátní.
Pave1 (4279)|3.9.2011 21:21
[quote=Pitomec;364776]Celkově souhlas. Akorát ty barvy fakt ne, protože 3 čipy jsou prostě 3 čipy a u videa to je bezpečně lepší barevný podání než s jednočipem.[/quote]

Tak třeba Arri Alexa taky nemá tři čipy, o tom to není. Jde o cenu/kvalitu konkrétního řešení (např. kamera s jedním čipem namísto tří potřebuje větší/kvalitnější skla, což je cenově výrazně dražší záležitost, viz ta Alexa a spol, nebo F3).
Srovnával jsem (cituju) "3x1/3 CCD a CMOS kamery", tam má foťák typu 550D, 60D opravdu lepší barevné podání v lowlight situaci (než jakákoliv 3x1/3 kamera), zvlášť pokud k němu máš sklo se světelností f1,8 a lepší (pak je to i bez šumu), ten rozdíl v barvách je markantní a skutečně povšimnutelný (odstíny barev jsou přesnější, pleťovky kvalitní, z hlediska podání barev).

Ale určitě souhlasím, že klasická profi kamera 3x 2/3 CCD nebo CMOS už je úplně jinde :-) (to nejen z hlediska podání barev v lowlight). Ovšem to jsou kamery za milion CZK (se sklem), to je úplně jiná liga.

doppetrspetla - tvé závěry ohledně moaré, nepotřebnosti rigu, monitoru za 500Kč a spol naprosto nesdílím. Zkušeností od mnohem širšího spektra lidí je na netu (i v angličtině) dostatek a závěry lidí s delší praxí jsou prakticky identické. Dál to není potřeba komentovat (názory "ode zdi ke zdi" jsou tady naprosto k ničemu). Vlastních hodnocení foťák vs kamera při sledování na HD televizi mám taky dostatek (60D, MarkII, XDCAM EX, XH-A1, Z1, atd).

Ale to neznamená, že bych foťáky zavrhoval, jen je třeba je používat s rozvahou na vybrané způsoby natáčení.
jarino1978 (8045)|3.9.2011 21:31
[quote=Kamiil;364741]Ale kvůli toho komfortu si zatím nechám kameru.[/quote]

správne. pokiaľ ťa zaujíma video zo zrkadla, požičaj si nejakú od niekoho a vyskúšaj. zrkadlo sa dá použiť možno na nejaké prestrihy, ale jedna osoba nedokáže obslúžiť obe zariadenia. Aj z toho tvojho odkazu si vyčítaj, že ten chalan nerobí svadby na zrkadlo, ale len na prestrihy resp. snímajú viacerí rôznymi technológiami.

[quote=BEPE;364747]jaká je práce s DSRL v režimu nepřetržiteho natáčení cca 2-5 minut .[/quote]

všetky zrkadlá majú SW ochranu proti prehrivaniu ( hlavne kvôli stabilizácií ). Čas OFF-u je stanovený od režimu, prevádzky, od "vyťaženia" stabilizácie. Napr. Sony 4-6 min, Canon 7 min. nonstop. Soňák mi cez leto vypínalo po 3-4 min. súvislého záznamu , pri chôdzi po 2 min.
doppetrspetla (40)|4.9.2011 00:54
.....
Pave1 (4279)|4.9.2011 01:31
[quote=doppetrspetla;364801]Na to moje točení používám jen čtyři věci -> velbon c400, canon 60D, sigma 17-70 f2.8 - f4.0 a hledáček (za 500kč -> lupa zaostřená na lcd).
Točil jsem s tím cykloškolu -> obraz na TV jak víno.
Točil jsem s tím film -> obraz na plátně jak víno.

...stojím si zatím, že k dobrému výsledku stačí málo. A nepotřebuju k tomu tunu vybavení.
A v této diskuzi končím, poslední příspěvek =) Radši debatuji na zahraničních forech, tak jsou lidé vřelý a otevření novým věcem. V ČR/SK to je o něco pomalejší..[/quote]

Tvůj film jsem viděl a jako amatérský snímek se mi docela líbil. Jeho technická (čistě technická) úroveň je ale (velmi) mizerná (že ti tleskají v sále kamarádi z malého města, kde se znáte, to je úplně o něčem jiném .-) ). Až začneš svítit, jezdit delší záběry, budeš chtít skutečně seriozní a řemeslně dobře udělaný snímek, tak zjistíš, k čemu je to další vybavení nutné. Pak pochopíš, o čem mluví lidi, které tahle práce dlouhodobě živí (každý z nich je specialistou jen na část té práce, nikdo nedělá všechno, tu svou parketu znají ale perfektně).

Chápu tvé zapálení, mladické nadšení, však je to fajn. U amatérských snímků to není o technické dokonalosti, to je taky jasné (jde o zábavu, nadšení, chuť si něco zkusit). Ale na druhou stranu, tvrdit o tom tvém snímku, že je řemeslně perfektně udělaný, to je skutečně trochu silná nadsázka (to se týká jak obrazu tak zvuku). O tom ani na chvíli nepochybuj.

Dobrou.

dopl.: jinak se nedej otrávit a pokračuj v práci. Jen si prostě nemysli, že všichni kolem tebe jsou "starý dědci" a páprdové, kteří vůbec nevědí, o čem mluví. Ty lidi znají svou práci, trocha pokory zdobí každého. Ale k tomu jistě časem dojdeš sám :-) , pokud tedy vytrváš a začneš vidět svou práci (pokud nepůjde o čistě amatérský "nadšenecký projekt") z profesionálního úhlu pohledu. I když půjde třeba jen o menší zakázky.
doppetrspetla (40)|4.9.2011 01:42
.....
Pave1 (4279)|4.9.2011 01:53
[quote=doppetrspetla;364803]Pave1: O svém snímku to ani netvrdím. =)
Nesvítil jsem, neměl jsem storyboard, bylo málo času, nebyli peníze. Lidi z oboru znám, vím co ta práce obnáší.

Kašlu na to, nebudu chodit na fora zbytečně se rozčilovat.[/quote]

Možná postačí, když nebudeš psát takový nesmysly, jako "obraz na plátně jak víno" .-) .

Teď nedostatek vybavení doháníš dumpingovou prací (děláš po nocích, děláš i věci, které neovládáš, jako každý "na začátku", to celé gratis). Ale takhle se v profesionální branži dlouho žít nedá. Potřebuješ správné nástroje na určitý druh práce, aby pak nemusel sedět hodiny u sw a retušovat zmršeniny z placu. A o tom Pitomec mluvil (z pohledu profi reportážních TV kamer), o tom mluvím i já, co se týče profi použití foťáků.

To vybavení pro solidní (byť třeba na velkých penězích nezávislý) film jde i tak často do tun, naopak pro reportáž potřebuješ mít něco mobilního. Tvrdit něco jiného je prostě nesmysl.

Zopakuju: na to časem přijdeš sám, že diletantsví se v profi branži prostě nenosí. Drobný živnostník pak musí dvakrát vážit, jaký nástroj na jakou práci si pořídí, tam nejsou takové finanční možnosti, špatná koupě nástroje zabolí.
Pytkin (7947)|4.9.2011 02:01
jarino : fakt si ale trosku mimo .. So zrkadlovkou dokazes natocit zabery , ktore sa velmi podobaju toceniu s profi kamerou .. Cize ak chces tocit trebars amatersky film , a mas len velmi malo peniazi , tak so zrkadlovkou to je mozne .. dalsia vec je ze k zrkadlovke su objektivy vyrazne lacnejsie ako ku kamere ..

Ina vec je trebars tocenie svadieb , alebo reportaze , atd .. tam je urcite rozumnejsia kamera .. ta ale stoji viac ako ta zrkadlovka ..

Tocime teraz videa pre auto pozicovnu .. Ked to bude na WEBe , tak ti hodim link , aby si povedal , ako to vyzera ..
Pytkin (7947)|4.9.2011 02:04
[quote=Pave1;364765]
- resize z 18mil (24mil u fullframe) bodů na 2mil bodů pro HD video působí problémy s vyhlazením. Aliasing způsobuje viditelné vady na jemnch rastrech (moaré). Kamery, které tohle mají víceméně uspokojivě vyřešeno jsou v dostupných cenách dvě - FS100 a AF101.
[/quote]

tu treba ale povedat , ze FS100 nema fotakovy chip , ale video chip .. Cize nema 18 Mpixlov .. ale cca 3-4Mbpixle .. co je na obraze vidiet .. skusame akurat FS100 v praci a uz ju asi nepustime z ruky ..
Pave1 (4279)|4.9.2011 02:11
[quote=Pytkin;364806]tu treba ale povedat , ze FS100 nema fotakovy chip , ale video chip .. Cize nema 18 Mpixlov .. ale cca 3-4Mbpixle .. co je na obraze vidiet .. skusame akurat FS100 v praci a uz ju asi nepustime z ruky ..[/quote]

To se ale podle mě hluboce mýlíš, specifikace Sony pouze uvádí, že čip FS100 "používá pro video 3,5mil efektivních bodů". Rozměry jsou ale čistě "foťákové" a nikdo z nás neví, zda nejsou schopní spojit třeba 4pixely dohromady a vytvořit z nich "jeden efektivní pro video" .-) .

Ale přít se o tomhle nemůžu, protože takový známý u Sony nemám .-) . Ale ten člověk, co měří kamery pro BBC, ve zprávě o FS100 napsal, že reálný počet bodů na snímači odhaduje kolem 12mil, tu zprávu si najdi na netu. Podle mě to je nějaký Sony foťákový čip s upravenou interpretací signálu (čtením).
Pytkin (7947)|4.9.2011 02:12
[quote=vivid.sk;364778]
Inak tu je pekne videjko (background) z tocenia niektorych scen holywoodskeho filmu Red Tails zrkadlom (5D mark II)
http://www.petapixel.com/2011/07/29/shooting-a-big-budget-hollywood-film-with-canon-dslr-gear/[/quote]

na canon toci secondary unit .. prvy tym toci na velku kameru ..
Pytkin (7947)|4.9.2011 02:15
pavel : vychadzal som z tohto clanku http://skfilmar.wordpress.com/2011/07/26/zakladne-porovnanie-sony-nex-fs100-a-dslr/ .. mozno sa tam mylia .. v kazdom pripade obraz FS100 je daleko inde , ako obraz zo zrkadlovky .. uz len ten AVCHD zaznam z nej v 1080p50 je super truper ..
Pave1 (4279)|4.9.2011 02:23
[quote=Pytkin;364809]pavel : vychadzal som z tohto clanku http://skfilmar.wordpress.com/2011/07/26/zakladne-porovnanie-sony-nex-fs100-a-dslr/ .. mozno sa tam mylia .. v kazdom pripade obraz FS100 je daleko inde , ako obraz zo zrkadlovky .. uz len ten AVCHD zaznam z nej v 1080p50 je super truper ..[/quote]

http://www.thebrownings.name/WHP034/pdf/WHP034-ADD68_Sony_PMW-F3.pdf

Má to stejný čip, spekuluje tam hodně .-) .

Jinak FS100 je určitě mazel, ovšem ergonomie příšerná, umístění LCD je na nobelovu cenu za zvrhlost :D .

Nějaké citace (str. 12):
Sensitivity was not measured directly. The specification claims it to be T/11 at ISO800, and since ISO800 corresponds to 0dB gain, this means that the sensitivity is very similar to that of a 3-sensor ” sensor, which in turn implies that the pixels are about 5μm square. Given that the sensor is ‘super 35mm’ size, it must be 24x13.5mm.
For the pixels to be 5μm spaced, the sensor width must be about 4800 pixels, making the sensor approximately 4,800x2,700. This fits reasonably well with the estimations in section 1.2.1, and
means that the sensor has approximately 12.9 Megapixels, typical of a digital stills camera. It also explains why there is little or no coloured aliasing, and why the red, green and blue signals all have the same resolution and aliasing.
doppetrspetla (40)|4.9.2011 02:30
.....
Pave1 (4279)|4.9.2011 02:36
Petr - promiň, flame nechci. Viděl jsem ten film, o kterém jsi napsal "obraz jak víno" a dovolím si ponechat svůj názor (vše už bylo řečeno výše).

Já nejsem odpůrce foťáků, jen to prostě nevidím tak černobíle, jako ty (samozřejmě rozlišuju amatérskou a profi produkci, ale v tomhle vlákně se ptal živnostník, takže spíš jsem odpovídal jemu).

Každá práce má svůj správný nástroj, dobrou.
doppetrspetla (40)|4.9.2011 02:42
.....
Pave1 (4279)|4.9.2011 02:52
[quote=doppetrspetla;364813]...Já čistě reagoval jen na pitomce a jarina, který psali, že se zrcadlovka obrazu ze Sony FX7 ani nepřiblíží.[/quote]

Jsi si jistý? Já myslím, že těch rekací od tebe bylo trochu víc :-) ,
nejen na tyhle extrémní názory.

V tomhle vlákně by stačila hned ta první reakce, zbytek už je kolorit :D .
jarino1978 (8045)|4.9.2011 08:38
[quote=doppetrspetla;364813]Já čistě reagoval jen na pitomce a jarina, který psali, že se zrcadlovka obrazu ze Sony FX7 ani nepřiblíží.[/quote]
ale ty sa chlapče hlboko mýliš. buď nevieš čítať, alebo rozmýšľať.
On točí svadby a tam smerovala moja odpoveď, aby nevyzeral ako šašo, čo bude pred nevestou loziť zo zrkadlom.
V tomto smere si s tým tvojim zrkadlom ani neprdne.
jarino1978 (8045)|4.9.2011 08:40
[quote=Pytkin;364805]jarino : fakt si ale trosku mimo .. So zrkadlovkou dokazes natocit zabery , ktore sa velmi podobaju toceniu s profi kamerou .. [/quote]

jasné pytkin, ale on chodí točiť svadby...a o tom smerovala debata...tam je zrkadlo absolútne mimo. teda pokiaľ nerobím zábery pre bývalú frajerku...:D
bicista (280)|4.9.2011 08:51
Vzhledem k tomu ze sem taky muzikant, Vam muzu rici, ze pri toceni svateb se cim dal vice vyuziva zrcadlovka, nebo je to minimalne kombinace kamery a zrcadlovky. Jaka si spatne ergonomie se da u zrcadlovky snizit ruznymi doplnky pro toceni se zrcadlovkou. A pokud jde o toceni ze stativu tak tam je to vlastne jedno. Takovy ty recicky ze kamera je pro video a fotak pro fotky ... tak to mozna plati pro nejaky kompaktiky ... doba nejde zastavit a tyhle reci mi prijdou zpatecnicky.
Pokud chce nekdo tocit umeleckou praci a ne jen nejaky roztreseny zabery z dovoleny, tak jedinej moznej zpusob za malo penez je DSLR. Zabery ktere natocite DSLR plus slusnejsi objektivy tak jsme na cene rekneme 50tis. Na to by jste potrebovali kameru minimalne 4x drazsi. Samozrejme DSLR ma sve nepohodli, clovek musi mit v hlave k cemu to chce pouzivat a na jaky zabery. Pokud chce clovek delat ale vaznou praci a hlavne koukatelnou a nema penize na drahou kameru tak mu DSLR nabidne to nejlepsi. Hlavne kvalita obrazu nezpociva v dokonale ostrosti, ale o obsahu, kvalitnich zaberech, jaky to ma děj atp. Na vimeo je dost svateb natocenych zrcadlovkou a je to opravdu nadhera na koukani. O tom si nejakou levnou kamerou muzete nechat jen zdat.
To ze u DSLR spatne funguje AF, tak treba SONY to ma dlouhodobe uz vyresene
a prichodem A77 tu mame telo, ktere bude pro toceni videa jak delane.
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?t=29101

Tady jinak porovnani rozdilu Autofokusu u klasicke DSLR a u systemu Sony DSLT
[video=vimeo;26750127]http://www.vimeo.com/26750127[/video]

a tady jedna svatba tocena A55
[video=vimeo;27881008]http://www.vimeo.com/27881008[/video]
Pitomec (10211)|4.9.2011 10:12
[quote=doppetrspetla;364813]Pave1: Nevidím to černobíle. Mít doma F3, tak na zrcadlovku ani nešáhnu.
Živnostník ale porovnával starou Sony FX7...
Mimochodem rozlišuješ amatérskou a profi produkci...Dr. House je amatérismus? =)

Já čistě reagoval jen na pitomce a jarina, který psali, že se zrcadlovka obrazu ze Sony FX7 ani nepřiblíží.[/quote]
Já o Sony FX7 nenapsal ani slovo, máš to nějak popletený s někým jiným nebo sis to špatně vyložil. Já psal o tom, že se DSLR celkově nehodí na pořizování audiovizuálních záznamů, stejně jako se kamery nehodí na focení, za čímž si taky stojím bez ohledu na to, že to někdy v nouzi jde takto použít.
Pitomec (10211)|4.9.2011 10:15
[quote=bicista;364821]Vzhledem k tomu ze sem taky muzikant, Vam muzu rici, ze [COLOR=red]pri toceni svateb se cim dal vice vyuziva zrcadlovka, nebo je to minimalne kombinace kamery a zrcadlovky[/COLOR]. Jaka si spatne ergonomie se da u zrcadlovky snizit ruznymi doplnky pro toceni se zrcadlovkou. A pokud jde o toceni ze stativu tak tam je to vlastne jedno. Takovy ty recicky ze kamera je pro video a fotak pro fotky ... tak to mozna plati pro nejaky kompaktiky ... doba nejde zastavit a tyhle reci mi prijdou zpatecnicky.
Pokud chce nekdo tocit umeleckou praci a ne jen nejaky roztreseny zabery z dovoleny, tak jedinej moznej zpusob za malo penez je DSLR. Zabery ktere natocite DSLR plus slusnejsi objektivy tak jsme na cene rekneme 50tis. Na to by jste potrebovali kameru minimalne 4x drazsi. Samozrejme DSLR ma sve nepohodli, clovek musi mit v hlave k cemu to chce pouzivat a na jaky zabery. Pokud chce clovek delat ale vaznou praci a hlavne koukatelnou a nema penize na drahou kameru tak mu DSLR nabidne to nejlepsi. Hlavne kvalita obrazu nezpociva v dokonale ostrosti, ale o obsahu, kvalitnich zaberech, jaky to ma děj atp. Na vimeo je dost svateb natocenych zrcadlovkou a je to opravdu nadhera na koukani. O tom si nejakou levnou kamerou muzete nechat jen zdat.
To ze u DSLR spatne funguje AF, tak treba SONY to ma dlouhodobe uz vyresene
a prichodem A77 tu mame telo, ktere bude pro toceni videa jak delane.
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?t=29101

Tady jinak porovnani rozdilu Autofokusu u klasicke DSLR a u systemu Sony DSLT
http://www.vimeo.com/26750127

a tady jedna svatba tocena A55
http://www.vimeo.com/27881008[/quote]
Tuto fušeřinu radši ani nezmiňuj, protože už jsem zažil patláka, kterej měl v jedný ruce kameru a v druhý foťák a takto řádil na svatbě i při obřadu :-k Mimochodem na svatbách vidíš i točiče s mobilem, holt když chce někdo ušetřit a místo profíků s více kamerama tam zavolá "Lojzu od vedle", tak to podle toho i vypadá 9-)

A doba zastavit samozřejmě nejde, ale zrovna tak nejde nakombinovat kamera a foťák dohromady tak, aby to podalo stejně dobrý výsledky jako 2 samostatný přístroje. Podobně jako osobák taky nenahradí na poli traktor, byť jistě nějakou tu brázdu by s osobákem vyorat šlo...
bicista (280)|4.9.2011 10:53
Tahle debata je hlavne naprosto zbytecna, vzdy to budou jen subjektivni nikoliv objektivni nazory.
Tocit fotakem se na urovni da, fotit kamereou na urovni jiz nikoliv, ale to je nepodstatne.
Samozrejme pokud chci byt profik, nebo podavat profi vystup, potrebuji kameru a dobrou, to je proste jasne od toho tu ten kamerovej segment je, pokud by cokoliv jineho mohlo jen tak kameru nahradit tak to segment kamer muze zabalit. V tomto profi nebo poloprofi segmentu je to zcela jasne, zde treba zrcadlovka muze zastat chvilkouvou roli pro zajimavy zaber, napriklad tam kde nemame pro kameru ten spravny objektiv.

Co se tyce ale amaterske prace, tam se proste domnivam ze zrcadlovka ma vyznamnou ulohu.
jelikoz segment handy kamer do 30tis nam proste zabery a tvurci cinnost v porovnani s DSLR nenahradi. Samozrejme nejlepsi je mit oboje, na reportaz, na rychle akce kamerku a na zabery pripominajici profi zaber je dobre DSLR. A vzhledem k casnosti vyuziti kamery v amaterske tride, dokaze DSLR takovou kameru nahradit ve vsem. A vsechno je to o tom co tocim. Pokud mam na dovolenou tahat fotak a kameru zvolim All in One reseni. Jediny velky limit pro DSLR je omezena delka zaznamu, takze na besidky, koncerty, projevy u obradu to neni.
Ale co se tyce kvality video-obrazu dokaze DSLR to same ne-li lepe nez kamera do 30tis.
Ale kamera za 30tis neudela ani vzdalene dobrou fotku jako DSLR.
Sony od rijna nabidne plnej manual pro video stejne jako pro foto, 50p, Hledecek jako vrata do stodoly, rychly AF pri videu, zaznam az 30 minut, display vyklopnej vsema smery - co vice si prat.
Snad ten rucni zoom zustane limitem.

A na zaver rikam ze tu nesrovnavam DSLR s profi kamerama, ale DSLR jako alternaci za kamery za stejnou cenu jako ta DSLR.

V prilozenem fotu prikladam jak si vylespit ergonomii u DSLR :) kdby si nekdo myslel ze zabery z DSLR nestoji za nic nikdo by se nezabyval vyrobou tohoto prislusenstvy ktery DSLR posunou do profi segmentu pro opravdovou filmovou praci. Nekde jsem cetl ze BBC zvazuje zarazeni DSLR (hold cena vs. kvalita mluvi za vse)
A77_a.jpg A77_c.jpg
bicista (280)|4.9.2011 11:26
Tady jeste fotka jak stanice BBC toci ze zrcadlovkama.
Ja chapu, ma-li nekdo drahou kameru tak zkousnout to ze neco jako DSLR muze slouzit k filmove praci je neprekousnutelne ale proste smirte se s tim :))
Je proste neprehlednutelne ze kvalita vystupu je na takove urovni, ze se tim proste na vaznou praci nekdo zabyva.
Jalikoz cena vs vykon je v tomto smeru nedostizna.
Screen-shot-2010-09-02-at-17.41.27.png
jarino1978 (8045)|4.9.2011 11:31
[quote=Pitomec;364832]A doba zastavit samozřejmě nejde, ale zrovna tak nejde nakombinovat kamera a foťák dohromady tak, aby to podalo stejně dobrý výsledky jako 2 samostatný přístroje. [/quote]

presne tak.
jarino1978 (8045)|4.9.2011 11:35
[quote=doppetrspetla;364840]Jarino: napsal jsi "a to akože majú zrkadlá lepší obraz, ako dobré kamery ? neblbni človeče. vyskúšaj si to zopár krát, porovnaj ich fps, výdrž, ovládanie a ostrenie a pôjde zrkadlo von oknom. " tak se to teď nesnaž zachránit :D
[/quote]

ale veď ja si za tým stále stojím, človeče.
a ono to platí, aj keď sa 100x hodíš o zem. Špičkové zrkadlo nikdy nenahradí špičkovú kameru, to je jasné aj pre malé dieťa. O cene sa fakt nemá zmysle baviť.
bicista (280)|4.9.2011 11:43
Pokud se bavime pouze o vysledku, tak to bohudik nakombinovat jde !!!
Kameru v rozmezi do 50 litru tam ma ve vysledku (obraz a sceny) navrh urcite DSLR.
Pokud chceme DSLR posunout do profi urovne se vsema ficurama co jsou tu na obrazcich nahore tak
ano, dostaneme se treba na 300 tis ale pak uz kokurujeme kameram zase od pul mega vyse.
Takze zase ma DSLR navrh. Ale nema cenu vas presvedcovat kdyz to nechcete pochopit, rikate ze to nejde, ale jeste nikdo z Vas neprodlozil padnej argument, jen to vase ergonomie. Ale ja se bavim o vysledku coz je hotove dilo na ktere se v televizi divam.

PS. a uz naposledy, pokud nekdo chce spickove DSLR nahradit spickovou kamerou za nekolik milionu tak to beze sporu nelze. Ale o tom se tady snad nebavime ne ??
ja myslel, ze se tu pohybujeme na urovni amatera ci poloprofi a tam je to silne diskutabilni.