Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

DVB-T: Napájení anténního zesilovače

Neregistrovaný (0)|29.5.2011 01:37
Tazatel: Honza.T

Znění dotazu: Prosím o radu. Chci přijímat digitální pozmní vysílání na původní širokopásmovou anténu s anténním zesilovačem. Anténní zesilovač je napájen starým napájecím zdrojem skoro 20 let přes koaxiál (je to taková černá krabice do ktreré vede síťový kabel, koaxiál k anténě /zasilovači/ a koaxiál k televizi/ set top boxu). Všechno funguje perfektně jak na analog tak ta set top box, ale set top box by měl umět takový zesilovač napájet sám. Problém je v tom, že původní napájecí zdroj dává napětí kolem 15V a set top box jen 5V, stačilo by těch 5 voltů na napájení zesilovače? že by se potom ten starý zdroj mohl odpojit (vyletovat) a na koaxiál přidělat klasickou koncovku, co se zapojí do set top boxu? S původním napájecím zdrojen žádné problémy nejsou, ale ušetřilo by to půlku energie (zvlášť na set top box a zvlášť ne ten zdroj a ušetřilo by to několik kabelů u televize, které se tam moc pletou a vypadají hrozně.

Děkuji za radu. Honza.T
snehulak2006 (109)|29.5.2011 07:49
Otázkou je, zda-li je u Vás vůbec nutný pro příjem DVB-T zesilovač. Sám jsem toto v minulosti řešil a při přechodu na pozemní vysílání to dopadlo tak, že zesilovač v širokopásmové anteně jsem nahradil symetrizačním členem a napájecí výhybku dole u televize vyřadil ( zmiňujete spotřebu energie - ten můj napaječ s výhybkou odebíral 2,2 W/hod - změřeno měřákem půjčeným od PRE ).
Symetrizační člen do antenní krabice je za pár desetikorun, za zkoušku to stojí.
U nás pro analogové vysílání byl potřeba zesilovač, pro DVB-T už ne a funguje to již několik let.
Pitomec (10211)|29.5.2011 13:50
[quote=Neregistrovaný;348487]Tazatel: Honza.T

Znění dotazu: Prosím o radu. Chci přijímat digitální pozmní vysílání na původní širokopásmovou anténu s anténním zesilovačem. Anténní zesilovač je napájen starým napájecím zdrojem skoro 20 let přes koaxiál (je to taková černá krabice do ktreré vede síťový kabel, koaxiál k anténě /zasilovači/ a koaxiál k televizi/ set top boxu). Všechno funguje perfektně jak na analog tak ta set top box, ale set top box by měl umět takový zesilovač napájet sám. Problém je v tom, že původní napájecí zdroj dává napětí kolem 15V a set top box jen 5V, stačilo by těch 5 voltů na napájení zesilovače? že by se potom ten starý zdroj mohl odpojit (vyletovat) a na koaxiál přidělat klasickou koncovku, co se zapojí do set top boxu? S původním napájecím zdrojen žádné problémy nejsou, [COLOR=red]ale ušetřilo by to půlku energie[/COLOR] (zvlášť na set top box a zvlášť ne ten zdroj a ušetřilo by to několik kabelů u televize, které se tam moc pletou a vypadají hrozně.

Děkuji za radu. Honza.T[/quote]Naprostý nesmysl 9-)
Honza.T (0)|30.5.2011 02:26
Jak naprostý nesmysl? Set top box má údaj příkon 10W a zdroj na napájení zesilovače má údaj odběr proudu 50mA, což je při 220V při zanedbání účiníku 11W ne?

snehulak2006: ono je za tímto set top boxem řazena v kaskádě další televize, kde v budoucnu také plánuju set top box a za ní rádio. Nevím jestli by to bez zesilovače šlo.
snehulak2006 (109)|30.5.2011 18:34
Bez vyzkoušení se nepohnete dál.
Já jsem začal jedním set top boxem a dnes včetně PC máme tři. Zesilovač jsem odmontoval, a postupně přidával anteny ( velká síta za cca 170,-Kč z hypermarketu ) až na současný počet tří ks. Pokud byl signál rozbočený z jedné anteny např. na dva set top boxy, tak občas se objevilo zakostičkování. Proto ty samostatné anteny. Teď už několik let absolutně bez kostek a bez závad ( náklady celkem kolem pětistovky ).
K tomuto způsobu mě vedlo to, že jsem se dříve snažil kontaktovat nějaké firmy zabývající se měřením DVBT signálu a doporučením způsobu rozvodů. Když mi v telefonu vždy přednesli svoji cenovou nabídku, většinou se mi udělalo zle ( u nich nějaká tisícovka žádná mince ). Ono umístit antenu na balkon zase není tak odborná práce. Za tu pětistovku na kterou mě to celé antenní dobrodružství přišlo ( a funguje léta bezvadně ) by nevzali ani za kliku.
Pitomec (10211)|30.5.2011 19:08
[quote=Honza.T;348635]Jak naprostý nesmysl? Set top box má údaj příkon 10W a zdroj na napájení zesilovače má údaj odběr proudu 50mA, což je při 220V při zanedbání účiníku 11W ne?

snehulak2006: ono je za tímto set top boxem řazena v kaskádě další televize, kde v budoucnu také plánuju set top box a za ní rádio. Nevím jestli by to bez zesilovače šlo.[/quote]
1. STB, který napájí předzesilovač, má logicky spotřebu vyšší.
2. Nákup předzesilovače s napájením +5V je další investice.
3. Vše bude závislé na jednom STB - když zdechne, tak nebude signál nikde. A když se budeš dívat na jinou TV (resp. s jiným STB na jiné TV), tak ten první (který napájí předzesilovač) bude muset být v provozu. Takže zbytečná spotřeba.
4. Časem STB vyhodíš úplně nebo koupíš jiný a ten mít napájení třeba nebude vůbec (nebo bude mít napájení na jiných hodnotách), takže opět budeš měnit předzesilovač.
Honza.T (0)|1.6.2011 19:47
Vyzkouším a uvidím. Předpokládám, že příkon STB se uvádí jako maximální, tedy i s napájením předzesilovače. Pokud STB vypnu a nechám zapojený v zázuvce, napájecí napětí zůstává v činnosti (vyzkoušeno, změřeno), pokud STB vyhodím a koupím nový, koupím takový, co má napájení (předpokládám, že to mají všechny, aspoň dá se to zapnout, nebo vypnout).
Pitomec (10211)|1.6.2011 20:01
Časem zmizí jak napájení STB, tak posléze i STB samotné...
Honza.T (0)|1.6.2011 20:24
Tak si tam přiletuju zdroj zase zpět :-)
Pitomec (10211)|1.6.2011 20:33
A vyměníš zesilovač za 12V, ne? :D Celkově to je fakt ptákovina, protože napájet zes. v anténě přes STB k žádné úspoře nevede, to mnohem víc ušetříš třeba pravidelným odmrazováním lednice a mrazáku...
Honza.T (0)|1.6.2011 20:42
Tak ani to tak nechci skrz úsporu, ale aby mohly konečně zmiznout nějaké kabely a nemusel mít v zásuvce 3 šňůry. Ještě když teď přibyla šňůra ze STB do televize :-)