Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Promítání na stěnu - ano x ne?

dracihnev (11)|30.4.2011 19:34
Zdravím, plánuji projektor Epson EH-TW3200 jehož jedionu nevýhodou je jako u ostatních lcd projektoru slabší černá. Proto sem se rozhodl namísto rámového plátna upravit zeď. Četl sem že pokud se zeď vyhladí a natře šedou barvou tak podá v zatemněné místnosti stejně kvalitní obraz jako dobré plátno a navíc má lepší černou. Máte s tím někdo zkušenosti?
Pytkin (7947)|30.4.2011 22:16
ja premietam na neupravenu stenu a staci mi to ..
tommmyt (542)|1.5.2011 09:46
já promítám už tak 10 let jen na bílou zed a v pohodě. Ale zeď mi stačí protože jsem ještě nevyzkoušel (a nemohu porovnat) promítání za plátno- je docela možné že by se obraz zlepšil a pak bych si lámal hlavu proč jsem nepoužíval plátno už dřív. Ale jak jsem psal, s tím nemám zkušenosti tak proto promítání na zed považuju uplně v pohodě.
Možná by sem nějaký uživatal co má doma plátno mohl napsat jak hodně se pak obraz liší (zlepší) - za zed, na plátno
píďa_m (716)|1.5.2011 20:05
no jde spíše o chromatičnost.
testovali sme plátno (stříbrné) pro 16mm projekci, na zeď a na prostěradlo.
V chromatičnosti vyhrálo prostěradlo.
Barvy jsou živější avšak reálné.
Jenže je to u projekce z našeho doma udělaného projektoru. U těch profi, to může být jiné.
Takže to není ojektivní.
4pepe (96)|2.5.2011 10:17
Keď budeš mať projektor vyskúšaj rôzne nátery na nejakej malej ploche a to čo bude naviac vyhovovať použi. Ja osobne premietam na stenu no mám podstatne menší výkon čo sa svietivosti týka. Dôležité pri premietaní je hlavne dobre zatemnená miestnosť, čo má tiež podstatný vplyv na podanie čiernej farby.
Pytkin (7947)|2.5.2011 10:27
zrovna vcera som bol u suseda a pozerali sme na platne hokej .. a trosku mi vadilo , ze platno bolo jemne zvlnene a kraulove titulky dole jemne plavali hore/dole .. to mne doma na stene nerobi :)
mirekv (7169)|2.5.2011 11:32
Já projektor nemám, ale tady na Pradědu jsme si promítali půjčeným na oranžovou(!) zeď a v pohodě. Dnes snad mají projektory vyvážení bílé a srovnání rozměrů, ale v tom se nevyznám. Dojem byl příznivý.
ezechiel1917 (498)|2.5.2011 13:47
promitam taky na neupravenou bilou zed a bohate to dostacuje
Petr1201 (26)|30.7.2011 15:49
Ahoj.

Také jsem stál před rozhodnutím, jestli plátno, nebo pevnou projekční plochu a nakonec jsem preferoval pevnou projekční plochu natřenou speciální projekční barvou. Můžeš použít buď upravenou zeď (musí být perfektně rovná a hladká), nebo pevnou rovnou desku, obojí musí být posléze netřeno speciální projekční barvou (http://www.paintonscreen.com/3dprojectionscreen.html), druh musíš vybrat podle účelu ke kterému se projekční plocha bude používat (konferenční sál, kinosál, venkovní projekce ap.), aby bylo v daných podmínkách dosaženo nejlepšího obrazu (kontrast, sytost barev, podání černé). Je to tak trochu věda a tak trochu alchymie a bez zkušeností ostatních se prostě neobejdeš, jinak budeš dlouho zkoušet a hledat optimální druh projekční plochy i její povrch, aby si dosáhl co nejlepších výsledků a zároveň díky zkoušení utratíš zřejmě zbytečně spoustu peněz, tak jako já!

Zdraví tě Petr.
Birkov (2)|4.12.2011 10:41
Řešil jsem tento měsíc totéž.. plátno mi nevyhovovalo kvůli vlnění (plátno za dvojku)
Bílá zeď byla katastrofa, obraz jakoby v mlze, černá šedá..
koupil jsem si barvu tikkurila interier feelings H499 a je to paráda;) barva vypadá na zdi rozhodně lépe než bílá (v pokojích nemám bílé stěny) a černá je skutečně černá.. ano, trochu to snížilo jas, ale to je vidět jen při přímém porovnání (kus zdi bílé, kus h499) nic co by nespravilo nastavení jasu..
takže tuhle barvu mohu jednoznačně doporučit.....
Narozdíl od plátna mi vyhovuje, že si mohu nastavit velikost obrazu jak se mi právě hodí.. filmy 4:3 si mohu zmenšit páč jsou moc velké a filmy 16:9 si zase roztáhnu :)
draza.xxx (5)|8.6.2012 22:53
Zdravím,
začínám plánovat svoje soukromé kino a přemýšlím o tom jestli plátno nebo stěna.
Na webu sem našel projekční nátěry Mighty Brighty. Máte někdo další zkušenosti s projekčními nátěry než Birkov předemnou ?
interfernet422 (1575)|9.6.2012 09:54
Poté co jsem shlédl následující video bych už natíral stěnu jen na černo...

Pytkin (7947)|9.6.2012 11:27
v inej teme sa to tu tusim preberalo , ze to video je fake ..
interfernet422 (1575)|9.6.2012 12:11
Nevím, zda-li je fake, na stránkách http://www.screeninnovations.com/ je černé plátno nabízeno. Nicméně pro draza.xxx to asi nebude to pravé řešené.
Na těch stránkách jsem zároveň našel zajímavého wizzarda k projektorům. Koukněte.
http://www.screeninnovations.com/tools/projector-wizard/
KamilZ (10277)|9.6.2012 13:44
Pytkin: proč myslíš, že je to fake?
Pytkin (7947)|10.6.2012 00:54
kamilz : neviem .. narazil som tu dakde na to video .. a hned ma to zaujalo .. a ak si to dobre pamatam , tak to dakto hned dementoval .. ze to video neni realne ..
RomanKo-z-LC (118)|11.6.2012 14:20
Ak poznáme fyzikálne zákony: Ideálna biela plocha odráža maximum dopadajúceho svetla, naopak ideálna čierna všetko dopadajúce svetlo pohlcuje. Teda neodráža sa z takej plochy žiadne svetlo. Všetky odtiene medzi bielou a čiernou - teda sivé odtiene, znamená viac alebo menej odrazeného svetla. Na videu vidno biele projekčné plátno, ktoré má za úlohu odrážať svetlo projektora (a nie ho pohlcovať), pod ním vidím nejaký aktívny zobrazovač, možno LCD TV alebo plazmový TV. Ten svetlo vytvára. Rozptýlené svetlo dopadajúce na jeho plochu by kontrast len znižovalo. Preto je jeho plocha čierna. Ale skutočnosť je zložitejšia. Plocha televízorov je nielenže obyčajná čierna, je aj potiahnutá rôznymi polarizačnýnmi filtrami. V prípade projekčného plátna sa vplyvom priameho aj rozptýleného svetla dopadajúceho na plátno znižuje kontrast. Teda namiesto čiernej je sivá. Preto sa odporúča video projekcia v maximálne zatemnenej miestnosti. Väčší kontrast sa dá dosiahnuť väčším vyžarovacím výkonom projektora.
janforman (215)|11.6.2012 15:10
[QUOTE=Pytkin;412899]kamilz : neviem .. narazil som tu dakde na to video .. a hned ma to zaujalo .. a ak si to dobre pamatam , tak to dakto hned dementoval .. ze to video neni realne ..[/QUOTE]

není to fake, ale ta černá je opravdu extrém. šedá je lepší. běžná bílá se hodí na perfektně zatemněnou místnost kde se nic neodráží (kino)
klidně si to ozkoušejte, ale ten jas opravdu klesne hodně brutálně. pokud máte bílé zdi je odraz cca 1000 lumenů naprosto smrtící :-D
pokud má projektor cca 2000 a víc (většina běžných projektorů) tak promítání na černou bude dávat celkem uspokojivé výsledky.
dragony4 (1)|17.10.2016 00:53
Čau,
chci se s váma podělit o moje řešení. Existují barvy na stěnu přímo pro projektory. Možná se to dá sehnat i v ČR, každopádně je to na Amazonu, ale já jsem chtěl levnější a rychlejší řešení. Američani doporučují barvu Behr Silver Screen paint (770E-2), ta se tu ale asi neprodává, tak jsem zašel do Bauhausu a nechal si umíchat co možná nejpodobnější barvu značky Swingcolor v odstínu M 204. Pozor, musí to být 6210 Vinilová interiérová barva matná B 2/3/4. Správně by měl být odstín šedý, možná trochu do modré a především matný povrch.



To je tedy moje řešení a jsem s obrazem velmi spokojen. Můžete to ještě vylepšit tím, že stěny poblíž promítací stěny zakryjete něčím tmavým. Já to mám bílé a i tak to vypadá dobře. Levný rychlý řešení.

Good luck
Klouzek21 (7)|20.3.2017 11:36
čau, podle vás je to lepší zážitek si pouštět film na projektoru než na tv? Projektor je dost drahej a nevím jestli se mi vyplatí ho pořizovat jen kvůli filmům. A navíc se musí kupovat ta nová lampa a ta taky není zrovna levná.
Deputy (54)|11.4.2017 08:30
Má to smysl v případě, že máš pro projektor doma podmínky. Prostor na plátno, dostatečnou promítací vzdálenost, můžeš zatemnit sledovací prostor....
Pro mně je největší přínos projektoru ve velikosti obrazu - plátno máme skoro 3x větší než TV. Při zvažovaní 65' TV a 80' plátna bych do toho nešel.
Lampa - při životnosti 5000 hodin a sledování 2 filmů denně vydrží 4 roky..... s tím bych si hlavu nelámal.
maaria (1)|27.4.2017 13:28
Ahoj,
prosím o radu. Chystáme jednorázovou akci, kde se bude v kulturním domě promítat. Nehodláme kupovat žádné projekční plátno. Bude stačit natáhnout klasické plátno, bílé x šedé? Bude se promítat "skrz", tzn. za plátnem bude promítačka, před plátnem lidi (alá scéna z Pelíšků, když promítali Jeana Mareise). Prosvítí to ten projektor?
Díky!
xvydra (102)|3.6.2017 00:30
Zdravím. Nechcem zakladať nové vlákno. Mal som projektor epson. Malé rozlíšenie. Bolo vidieť pixely. Premietane na bielu stenu.. Radšej som to predal. V utorok mi príde benq W1090. Chcem skúsiť dlp a premietanie na čiernu stenu. Mate to niekto reálne doma? Viete mi poradiť akú farbu a kde kúpiť na Slovensku?? Videl som mnoho videí na YouTube typu crystal edge Black, 4k nano, new fusion. Ale toľko peňazí nemám. Chcel by som nájsť nejakú čiernu farbu ktorá by aspoň čiastočne odrazala svetlo ako v tých videách farba s nano technológiou. Tam bol skutočne viditeľný rozdiel...