Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

SOny Vegas - Trhaný náhled

Kigami (3)|27.9.2010 03:04
Omlouvám se předem bo to tu určitě už nekde je , ale mam dotaz ohledne trhaneho nahledu videa v Sony vegasu . Poridil sem si novou kameru a natacim v rozliseni 1920X1080 format MTS a prave jen pri tomto formatu (nebo este pri formatu Mp4 ) se mi obraz ve vegasu strasne seka a Střih je nemozny. Kdyz ale prekonvertuju video do jinyho formatu( napr AVI) tak mi to obraz ve vegasu neseka. Zkousel sem to uz na vice PC bo NB a seka se to vsude stejne takze v HW si nemyslim ze to je. Chtel bych ale pracovat s originalnim MTS Prave jen ve Vegasu(v zadnym jinym programu) abych dosahnul pri renderovani pak co nejlepsi kvality. Uz sem tu par podobnych temat cet ale Rady co tam byly mi nepomohli ..tak se chci zeptat osobne a byl bych za odpoved moc vdecny,usetri mi to spoustu hodin badani . DEkuji předem
Pavel07 (70)|27.9.2010 09:39
[quote=Kigami;298246]Omlouvám se předem bo to tu určitě už nekde je , ale mam dotaz ohledne trhaneho nahledu videa v Sony vegasu . Poridil sem si novou kameru a natacim v rozliseni 1920X1080 format MTS a prave jen pri tomto formatu (nebo este pri formatu Mp4 ) se mi obraz ve vegasu strasne seka a Střih je nemozny. Kdyz ale prekonvertuju video do jinyho formatu( napr AVI) tak mi to obraz ve vegasu neseka. Zkousel sem to uz na vice PC bo NB a seka se to vsude stejne takze v HW si nemyslim ze to je. Chtel bych ale pracovat s originalnim MTS Prave jen ve Vegasu(v zadnym jinym programu) abych dosahnul pri renderovani pak co nejlepsi kvality. Uz sem tu par podobnych temat cet ale Rady co tam byly mi nepomohli ..tak se chci zeptat osobne a byl bych za odpoved moc vdecny,usetri mi to spoustu hodin badani . DEkuji předem[/quote]

Bohužel s AVCHD výrobci spotřebních kamer šlápli vedle. Sice se na pamětovou kartu vejde cca. 2x více záznamu než u stařičké komprese Mpeg2, ale zato se to pěkně blbě stříhá. Důvod, proč se Vám mts záznam trhá je jasný, kodek AVC (H.264 Part 10) je příliš složitý a náročný na výkon počítače pro plynulý střih. Ani na 4jádru není střih AVCHD plynulý. Pro nativní střih AVCHD doporučuji zakoupit nějakou hardwarovou kartu, nejlépe Firecoder pro EDIUS 5 nebo Edius neo2 Booster, bohužel cena kolem 20.000 Kč. Pokud rád stříháte ve Vegasu, zkuste si počkat na Vegas 10ku, měla by už konečně podporovat CUDA decoding i encoding, samozřejmě, čím výkonější grafická karta od NVIDIA, tím vyšší výkon v CUDA a to se nejspíš projeví i v plynulosti náhledu AVCHD. ATI stream bohužel podporovám nebude. Zde je odkaz na preview http://www.sonycreativesoftware.com/vegaspro10

Pokud nechcete investovat do nových hardwarových karet, jediná možnost plynulého náhledu bude reencoding do Canopus HQ kodeku (Edius) nebo nějaký lossless kodek, případně Mpeg2 kodek s lentgh GOP alespon 35 Mbit (Vegas)
Plynulý nativní střih AVCHD je luxus, který bohužel potřebuje speciální hardware. Jinak jestli je H.264 kodek v M2TS,MTS,TS,MP4 nebo AVI kontejneru je uplně jedno, protože právě stream h.264 způsobuje trhání pro svoji hardwarovou náročnost. Pokud tedy bude H.264 stream v AVI kontejneru, bude se Vám to trhat stejně. Vám se to v avi kontejneru netrhalo nejspíš proto, že byl použit jiný méně náročný kodek.
Pytkin (7947)|27.9.2010 10:21
zacal by som tym , ze napises aky mas pocitac .. ak daku i7cku , tak by to malo byt ok ..

Firecoder je uplne na nic .. ten ti urychli export , ale nie strih ..

a vo vegase nezabudni nastavit DYNAMIC RAM = 0 ..

aha .. a na podporu CUDA je daky plugin do vegas .. stayman to tu kedysi daval .. alebo mozno na grafike ..
Pavel07 (70)|27.9.2010 15:44
[quote=Pytkin;298265]

Firecoder je uplne na nic .. ten ti urychli export , ale nie strih ..

[/quote]

Osobně jsem neměl možnost Firecoder vyzkoušet, ale měl jsem dojem nebo alespon to tady i někdo psal, že v Ediusu s Firecoderem se dá stříhat AVCHD nativně plynule. Myslel jsem, že Firecoder akceleruje náhled i efekty. (taky se mi to nezdálo, protože naprogramovat náhled a efekty přes spursengine bude nejspíš dost složité) Pokud je Firecoder jen na export, pak je lepší koupit kartu od Leadtek PxVC1100 za 5.000 kč, ta ale s Ediusem nefunguje, nicméně přes frameserver na export lze Leadtek PxVC1100 použít v Adobe CS3 nebo ve Vegas 9.0e, enkoduje se přes tmpeg encoder se spursengine plugin. S nejrychlejším Core i7 rychlostně nesrovratelné a kvalita slušná.
Pytkin (7947)|27.9.2010 15:53
Pavel07 : ale on chce strihat vo Vegase ! a podla toho co citam na webe , mam pocit ze Firecoder urychluje len exporty .. ale mozem sa mylit .. Edius nepoznam .. v kazdom pripade , s Vegasom to vobec nebude spolupracovat ..

pre vegas sa da pouzit toto : http://www.divideframe.com/?p=gpudecoder

je to GPU podpora pre AVCHD ..
arkij (540)|27.9.2010 18:09
Firecoder sice spolupracuje s EDIUSEM ale u samotnýho střihu se nazapojuje. Je to jednoúčelová karta, která výrazně (až 4x) urychluje export jak do HDV (MPEG2) tak do AVCHD. Nějaký orientační časy jsem tady už psal.
Kigami (3)|27.9.2010 19:15
Dik aspon za rady , zkusim neco z toho co jste mi tu poradili a jinak fakt uz nevim , vedet to driv tak si radeji koupim kameru kde bude pak nasledovne strih o mnohem lehci ,takhle sem akorat nastvanej. . . btw. zkousel sem u kamose Vegas 10. ku a taky ten strih(nahled) nepodporuje a sekani je stejny ..takze zatim jenom zklamani a bádání jak si mam sestrihat sva natocena videa s radosti
Pytkin (7947)|27.9.2010 23:26
Kigami : Vegas 10 vyde len teraz .. skusal si asi VEGAS MOVIE 10 ci ako sa vola ta zjedodusena verzia ..
Kigami (3)|28.9.2010 00:23
[quote=Pytkin;298364]Kigami : Vegas 10 vyde len teraz .. skusal si asi VEGAS MOVIE 10 ci ako sa vola ta zjedodusena verzia ..[/quote]

aha je to mozny , tak uvidime tedy
artam (1147)|28.9.2010 01:07
[quote=Pavel07;298259]Bohužel s AVCHD výrobci spotřebních kamer šlápli vedle....[/quote]
Nezmysel. Vyrobcovia kamier akurat predbehli o krok vyrobcov editacnych softverov.

Je to presne taka ista situacia, ako bola u MPEG2 v case, ked sa objavili DVD mechaniky do PC - tiez nebol softver (pre spotrebitelov), ktorym by sa dal zmysluplne strihat MPG2 a ked prisiel na trh softver, tak PC hardver tiez vtedy nestihal realtime nahlady, GPU akceleracia vypoctov neexistovala (bola era PCI a az pozdejsie AGP grafickych kariet). O smart renderingu ani nehovorim, ten sa dostal do komercnych editacnych softverov pre PC az za 10 rokov.

Takze len sa opakuje situacia a treba pockat takych cca 5 rokov, potom to bude aj hardverovo aj softverovo ok. ;)
ai (2993)|28.9.2010 02:35
ten divideframe neni dobry, generuje to jakesi omalovanky v preview, pro serioznejsi praci to neni, prave proto to uz davno tak utichlo , ted se ceka na to 10-tku

AVCHD je skutecne nestastne reseni pro obycejneho usera s kamerkou, ktery to chce postrihat, temata na to tema jsou evergreeny, tak jako jejich odpovedi, ze casem bude HW ok, to tem lidem vubec nepomuze

NIKOHO samozrejme z ucastniku diskuze neobvinuju, jiste chteji pomoct, ovsem kamerky maji dost mista dneska, maji to davat do mpeg2 jako option, bohuzel tu jde o neco jineho , nikdo nema chut spotrebiteli pomoct, a napsat neco jako Canon na 50Mbit mpeg2, na nic uz neni dnes cas, a penize, usera uz nikdo nezajima , proste to delaji vsichni a hotovo ...

lidi jsou kolikrat i sami proti sobe, rozebiraji se na forech , diskuzich stills z kamer, nekdy uplne nanic, to co natocim je dulezite predevsim, a H.264 samozrejme asi vzdy ma navrch, mpeg2 50 Mbit, mozna i 35 by byl ovsem pro obycejneho usera naprosto dostacujici, a hlavne pohodlny a levnejsi v procesu v konci ....
Pavel07 (70)|28.9.2010 13:19
[quote=artam;298373]Nezmysel. Vyrobcovia kamier akurat predbehli o krok vyrobcov editacnych softverov.

Je to presne taka ista situacia, ako bola u MPEG2 v case, ked sa objavili DVD mechaniky do PC - tiez nebol softver (pre spotrebitelov), ktorym by sa dal zmysluplne strihat MPG2 a ked prisiel na trh softver, tak PC hardver tiez vtedy nestihal realtime nahlady, GPU akceleracia vypoctov neexistovala (bola era PCI a az pozdejsie AGP grafickych kariet). O smart renderingu ani nehovorim, ten sa dostal do komercnych editacnych softverov pre PC az za 10 rokov.

Takze len sa opakuje situacia a treba pockat takych cca 5 rokov, potom to bude aj hardverovo aj softverovo ok. ;)[/quote]

Souhlasím s tím co píšeš, ano kdysi byla situace s mpeg2 obdobná, sám jsem si to prožil (člověk sháněl co nejrychlejší softwarový encoder např. od Ligosu, Cinemacraftu, Mainconceptu, a stejně nebyl s rychlostí enkodování na Celeronu spokojen) Tenkrát se šetřil ale každý MB a rozdíl v datovém toku MPEG2 oproti MJPEG byl mnohonásobně vyšší, než rozdíl, který je dnes mezi H.264 a Mpeg2. Dnes už takové problémy s uložením větších dat řádově v GB nejsou. Jsem přesvědčen, že starý MPEG2 s 35-50 Mbit Long GOP je pro záznam většiny HD kamer amaterských i poloprofesionálních ten nejlepší formát, jaký je dnes možný. Důvody jsou jasné, plynulý střih na většině PC, Kvalita obrazu vynikající, bezchybný smartrendering a za ty léta celková vyladěnost softwaru. A popravdě jestli nahraju na 16 GB pamětovou kartu 2 hodiny v 17 Mbitech AVCHD nebo jen hodinu v MPEG2 s 35 Mbity je pro mě nepodstatné, většinou stejně člověk natáčí méně než půl hodiny. A pokud by chtěl někdo točit např. delší koncert, není dnes problém koupit 32 GB i větší pamětové karty, náklady s tímto spojené jsou přeci jen o mnoho nižší, než si pořídit PC na plynulý, pohodlný střih formátu AVCHD. Kdyby alespon výrobci spotřebních kamer dali uživateli mezi formáty vybrat,. Proč firmware kamery nepodporuje záznam jak v HD MPEG2, tak AVCHD????

Ted´ pár vět k H.264 kodeku. Patří k mým nejoblíbenějším koncovým kodekům, podpora přehrávání je široká a poměr kvalita/bitrate je perfektní, zvláště v projektu x264 je mnoho nastavení ke zlepšení výsledné kvality, to sámé platí pro encoder od Mainconceptu, který používá i Procoder. Pro střihání je ovšem tento kodek nevhodný, a to především pro svoji nesmírnou složitost, a to je důvod, proč tvrdím, že "s AVCHD výrobci šlápli vedle" Doposud není žádný program, který by uměl bezchybný smartrendering s AVCHD, ani na core i7 není dnes náhled zcela plynulý, s AVC jsou delší prodlevy při vyhledávání určitého useku ve streamu, spousta artefaktů a kostiček v obraze na preview z důvodu neodladěnosti softwaru. A to vše jen proto, aby se ušetřila polovina místa na HDD, SDHC nebo Memory stick Duo. Kdyby byl alespon misto AVCHD použit formát AVC-Intra s tokem 30-35 Mbit, tam bych ještě přimhouřil obě oči. Formát AVCHD už je na trhu 3-4 roky, a špatně se to stříhá dodnes, stačí si prolést fora na netu a je vidět, jak nato všichni nadávájí. Jako koncový kodek, určený jen už pro přehrávání záznamu je kodek H.264 optimální a u mě má přednost před VC1, XVID nebo Theora kodekem.
Pytkin (7947)|28.9.2010 14:42
no podla mna vyrobcovia kamery nerobia na to aby sa dobre strihalo .. ale aby ponukli co najvacsiu kvalitu .. kto chce strihat , ma predsa na vyber kopu kamier az po Panavision ..
ai (2993)|28.9.2010 15:38
Pavel07 , zamerne se likviduje to stare a predhazuje to nove , i kdyby to pro usera bylo daleko lepsi, zlikvidovalo se ze specifikaci DV, zlikviduje se mpeg2, tim, ze proste kamery s tim nejsou,
dale
H.264 ma licenci do 2015, pak to budou muset zase prodluzovat, nebo taky ne, a co kdyz ne, to by bylo velice zajimave,..., jedna zajimava veta z http://en.wikipedia.org/wiki/H.264/MPEG-4_AVC#Patent_licensing , kde se pise ve vete, kterazacina tim "On August 26, 2010" ,...kde se pise , ze H.264 na netu bude free, ALE poplatky zustanou pro zarizeni, ktere dekoduji a enkoduji H.264

Pytkin - to ale neceka obycejny user ani nahodou, to je rana pod pas, pro kazdeho z nich, proste sok, maji nadupane PC a porad malo, prave proto by meli mit za chipem proces do kodeku podle situace ...
Pavel07 (70)|28.9.2010 21:22
[quote=Pytkin;298441]no podla mna vyrobcovia kamery nerobia na to aby sa dobre strihalo .. ale aby ponukli co najvacsiu kvalitu .. kto chce strihat , ma predsa na vyber kopu kamier az po Panavision ..[/quote]

A proto datový tok u prvních AVCHD kamer byl jen do 17 Mbit, to je ta kvalita, co jsme chtěli:)
Stříhat chce přeci každý, pro spoustu lidí to bylo nemilé překvapení, jak špatně se to slavné AVCHD edituje. O co je výsledná kvalita obrazu horší v MPEG2 s 35 Mbity než v AVCHD se 17 Mbity, zvláště u spotřebních kamer s malými CMOS chipy a optikou je rozdíl poznat:)
Je to jen reklamní trhák, doufám, že se výrobci spotřebních kamer raději zaměří na 60p záznam a klidně ve starém MPEG2, protože renderovat 60 minutové video při 60p/s v AVCHD na pomalejším PC by mohlo trvat i desítky hodin:)
Pytkin (7947)|29.9.2010 00:47
pavel07 : ja si myslim presny opak .. nestriha skoro nikdo .. vacsina ludi len natoci a potom si odlozia kazetu , alebo ju prepisu na dvd .. ale bezny dovolenkovy tocic , nestriha nic ..
Saxel (2279)|29.9.2010 08:12
[quote=Pavel07;298497]... protože renderovat 60 minutové video při 60p/s v AVCHD na pomalejším PC by mohlo trvat i desítky hodin:)[/quote]
Doba renderingu až tak nevadí, při té už člověk nic nedělá, ale samotný střih AVCHD, to je utrpení. Obzvlášť když je člověk zvyklý střihat HDV (mpeg-2) a pak dostane do ruky projekt z AVCHD kamery. Uf, k tomu už se nikdy nenechám ukecat - pomalé načítání projektu, dlouhé odezvy na jakýkoliv zásah, trhané preview, o vícestopou kompozici jsem se raději ani nepokoušel. Musím však přiznat, že mám "jen" čtyřjádro Core 2 Quad Q6600, 2,4GHz a k tomu Vegas.
Podle mého názoru potřebuje zpracování AVCHD podporu v hardwaru, ať už využíváním GPU nebo pomocí speciálního čipu. Konvenční procesory na to ještě nějaký čas stačit nebudou. IMHO.
Pavel07 (70)|30.9.2010 18:26
[quote=Saxel;298528] Uf, k tomu už se nikdy nenechám ukecat - pomalé načítání projektu, dlouhé odezvy na jakýkoliv zásah, trhané preview, o vícestopou kompozici jsem se raději ani nepokoušel. Musím však přiznat, že mám "jen" čtyřjádro Core 2 Quad Q6600, 2,4GHz a k tomu Vegas.
[/quote]

Naprostý souhlas a ještě se mi líbí fráze "jen" Quadcore 6600, to přesně vystihuje s jakým nesmyslem výrobci před 3 roky vylezli. Přesto se najdou jedinci(není jich mnoho), kteří tento formát brání zuby, nechty s argumenty typu "většina lidí nestříhá" apod. Na forech po celém světě je ale reakce naštvaných uživatelů zcela zřetelná a jasná, vlastně toto téma začalo také jedním neštastným majitelem kamery formátu AVCHD.

Dlouhý rendering vadí méně, než trhání při střihu, ale pokud uživatel renderuje častěji, dívá se i na spotřebu PC a navíc při renderingu je nemožné dělat jinou náročnější práci, protože CPU jede na 100%

Také vlastním Q6600 nataktované na 3,2 Ghz a spotřeba je hodně znát, proto renderuji raději přes Spursengine Leadtek PxVC1100, realtime 116% a spotřeba mnohem nižší.