Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Kvalita signalu Astra 3A

osvold (21)|29.4.2010 14:17
Můžete mi prosím někdo poradit, je možné, aby kvalita a intenzita signálu ruzných transponderů z jedné družice byla diametrálně odlišná?
Mám Monoblok, konvertor pro Astru 3A v oku ráhna, Astra 19,2 chodí v pohodě, intenzita a kvalita signálu v pořádku.
Na přijímači jsem vymazal všechny traspondery u Astry 3A, ručně tam doplnil skylink transpondery no a intenzita a kvalita signálů u jednotlivých transpondéru je úplně jinde. Třeba 12525/V/27500 chodí 90% intenzita 80% kvalita a 12109/H/27500 má intenzitu 30% a kvalitu 10%.

Já vím, že technicky je Astra3 hejno satelitů, který by ale měly být přece nasměrovány identicky, takže mně překvapila ta obrovská rozdílnost úrovní signálů u transpondéru stejné družice. Je to blbě nastavená parabola, nastavení přijímač nebo něco jiného? Díky předem za odpovědi.
losos (2977)|29.4.2010 19:16
1. neuvedl jsi, jaký máš sat. přijímač
2. neuvedl jsi, jak velkou máš parabolu
3. nepracuje ti buď horizontální polarizace, nebo, máš něco špatně v Menu/nastavení antény - musí tam být druh a frekvence LNB : univerzání (9750-10600)....
4. u někt. př. je třeba nastavit i druh polarizace na automaticky - já nevím, co jsi tam nastavil ty...
5. baví tě to, že nedodáš žádné pořádné podklady a očekáváš, že my budeme hádat a věštit z křišťálové koule ???
6. - jo, tak až ty informace doplníš, můžeme to probrat na Skype...
Pitomec (10211)|29.4.2010 19:55
On bude problém spíš v tom, že tazatel ten signál vůbec nemá změřený a vychází jenom z jakýchsi pochybných údajů, které mu v nějakých nesmyslných hodnotách v % servíruje přijímač...
Mářa (22)|29.4.2010 20:49
Mám taky problém s příjmem.Mám pár dní Openbox S7 HD parabola 80-tka s monoblokem.Jedu na Astrách Skylink kvalita signálu 70-80 % .Problém mám v tom že když přepnu s programu na program tak mi signál spadne uplně na 0 % (takže jen černá obrazovka) no za chvilku (někdy 10 vteřin,někdy minutu-dvě)se to chytne a zas to jede...
jarino1978 (8045)|29.4.2010 21:16
problémov môže byť viacero :
- zle nastavený STB - LNB
- zle nastavená parabola
- nekvalitná kabeláž
- skorodované, zaoxidované, povolené F-konektory
- shit STB
vivid.sk (11472)|29.4.2010 22:52
mne ta kvalita tiez kolise v zavislosti od TP, ale nie natolko ako pise osvold.
Teraz som prebehol niekolko TP, ktore su na astre 23.5:

TP, kde je:
- STV a Markiza (12565) 62%*
- JOJ (11798) 70%
- Nova HD, HBO HD (12109) 93%
- CT1 61%
- CT HD 70%

pod 61% to ale na astre nejde, pricom taky Thor, tam nie je problem aj 45-55% (napriek tomu, ze sa tam najdu kanaly v ramci CANAL DIGITAL, ktore idu cez 93%)


*kvalita prijmu, teda nejaka "virtualna" percentualna hodnota, ktoru mi vracia sat. karta
osvold (21)|30.4.2010 07:44
Díky za odpovědi
1) Přijímač je Ariva 100 tedy jistě asi jeden z nejhorších, kterej existuje:)
2) Parabolu mám 67, údajně se ziskem odpovídajícím zisku 80, je to tahle
http://shop.atoselektro.cz/parabola_pro_67_app_panorama/Z3941
3) H/V polarizace špatně není, protože mi fungují transpondery s oběma polarizacemi bez problémů, LNB je zadaný správně, jako universální i rozsah frekvencí je správně (9.75/10.6 GHz)
4) ano,p olarizace je nastavena na automaticky
5) Moje otázka byla primárně, zda je možné, aby chybným nasměrováním paraboly byly signály z různých transponderů stejné družice tak různé, nezávisle na použitém přijímači.
6) Díky za nabídku
7) Jasně, nemám měřič signálu a vycházím z pofiderních údajů z přijímače
8) Nekvalitní kabeláž. Mno, při vší úctě, když jeden transponder jede 90/80 a druhej 45/10 tak mi ta kabeláž nepřijde jako zdroj možných problémů. Fakt je, že mám koax vedenej skrz celej byt. Nicméně, když jsem anténu nastavoval, tak jsem měl STB píchnutej přímo u paraboly kabelem dlouhým cca 2 m a po přepojení na ten bytovej rozvod to se signálem v zásadě nic neudělalo.
9) Konektory, viz 8
10) Shit STB, jistě, Ariva 100 je sračka, nicméně může to být STB, když opět, jeden transpondér chodí a druhej ne?

Prostě, šlo mi o ohraničení problému. Já nejsem žádnej expert, ale prohledal jsem fóra a podobnej problém jsem nenalezl. Proto jsem si nebyl jistej, že je technicky možné, aby signál z různejch transpondérů stejné družice byl o tolik různej. Pokud to možné je a může to být nastavením antény, zkusím jí ještě potrápit. Pokud ne, tak anténu nechám jak je a vrátím přijímač. Každopádně všem děkuji za rady a čas.
jarino1978 (8045)|30.4.2010 09:46
sprav to tak, že si požičaj od suseda, známeho STB, ktorý len zapichneš na F-konektor a vyskúšaš intenzitu signálu na spomínaných freq. Týmto môžeš vylúčiť nesprávnu polohu paraboly, zlé zapojenie a pod.
Inak k tomu bodu 5. ) - áno, nesprávne nastavenie paraboly môže viesť k tomu, že napr. z 19,2E ti ide všetko v dostatočnej inzenzite, ale z inej družice, napr. 23,5E môžu mať určité freq. s menším výkonom problémy s intenzitou signálu, alebo aj v 0 signálu.

K tomu STB sa vyjadrovať ja osobne nebudem, lebo by som tu zbytočne vyvolal flame, o ktorý nestojím. Ale je to shit, samozrejme. :)
vivid.sk (11472)|30.4.2010 09:58
[quote=osvold;279560]
2) Parabolu mám 67, údajně se ziskem odpovídajícím zisku 80
[/quote]

To by som (na mieste vyrobcu) moc netrvrdil, obycajna Satelitná parabola Emme Esse 80Fe ma zisk 38.8db, pricom Satelitná parabola Mascom 85 Fe az 39,5db.

Takisto by som si dal pozor na kvalitu LNB, ktory by malo byt s co najmensim sumovym cislom (0,1db), napr: LNB konvertor Diavolo Single 0.1dB HD Ready
artam (1147)|30.4.2010 10:35
[quote=osvold;279560]Díky za odpovědi
2) Parabolu mám 67, údajně se ziskem odpovídajícím zisku 80...[/quote]

Uff, tak po precitani tohto som sa musel smiat asi 5 minut. :D
Samozrejme, niet divu, ked vzdelavaci system produkuje ludi s odporom k matematike alebo fyzike. Potom im marketing dokaze predat aj vodu v kosi, ked si nevedia spocitat, ze sa jedna o nezmysel odporujuci fyzikalnym zakonom - napriklad ze zisk suvisi s plochou a plocha s priemerom... Na taketo blaboly by mali vymysliet nejake "ocenenia", ako su u filmov tie anti-oskary. :)

[quote=osvold;279560]...je technicky možné, aby signál z různejch transpondérů stejné družice byl o tolik různej...[/quote]

Pochopitelne, ze to technicky mozne je a je tomu aj skutocne tak. V ramci jednej pozicie je viac satelitov (na 23.5 su tusim 3 ?) a nemaju identicke vykony, jednotlive transpondery v ramci jedneho satelitu tiez nemusia mat identicke vykony - napriklad ak sa nejaky pocas prevadzky pokazi, automaticky prepne na zalozny, ktory mava nizsi vykon.
A tiez starsie satelity casom stracaju vykon (solarne panely starnutim a poskodzovanim mikrocasticami davaju casom nizsi vykon), preto maju obmedzenu zivotnost a casom sa cely satelit musi nahradit - potom zreazu zo dna na den zistis, ze predtym slaby transponder, ktory ukazoval ledva 40% ma zrazu 100%.

PS: Najstarsi na 23,5 je napriklad z roku 1995!, dalsi z 1997... Vsetky maju byt nahradene novym satelitom 3B, ktory uz mal startovat v marci tohto roku, ale pre tech. problemy to uz 2x odlozili.
osvold (21)|30.4.2010 11:05
2 vivid: Monoblock ma šumové číslo 0,1

2 artam: upřimně řečeno, to s tou parabolou mi taky přišlo jako blbost. Když jsem se na to ptal dodavatele, tak to vysvětlovali tím, že tvar téhle antény pokrývá nejziskovější část 80 paraboly. ( V podstatě, že z 80 uřízli vršek a spodek, kterej moc zisku nepřidává) Což z mého pohledu tak může být, jistě ten zisk nebude 1:1 ale je otázka, o kolik míň to opravdu dává. Navíc, anténa stála směšný 400 a neni to taková kráva, jako 80. Takže jsem si řekl, že to zkusím. Navíc, přímo na stránkách astry píšou, že pro příjem jak 19,2 tak 23,5 u nás by měla stačit 60. když jsem se ptal u firem, co satelity montujou, proč všichni prodávaj 80, tak mi všude řekli, že je to proto, aby byla zajištěná rezerva, když třeba prší. Já nechtěl mít na terase tak obrovskej talíř, tak jsem si řekl, že uvidím, jestli to s touhle pojede.

O těch transponderech, zajímavý, díky za info. Dá se někde najít, kterej je jak starej atd.?
osvold (21)|30.4.2010 16:05
Problém vyřešen. Step by step jsem se přibližoval k příčině, až jsem to našel. Byla to souhra různejch vlivů, zajimavý je, že DVB-S2 je náchylný k rušení daleko víc, než DVB-S. V mém případě tedy pomohlo ještě trochu poštelovat anténu, pro jistotu předělat konektory a nebejt úplnej debil. Všem děkuji za pomoc, nejblíž byl asi jarino1978, a jako bonus, odpověď na mou otázku, zda úroveň kvality signálů z různejch transponderů jedné družice může být diametrálně odlišná je po několika hodinách experimentování jednoznačná: "Nemůže". Pokud vám to někomu přijímač ukazuje, jeden transponder v pohodě, některý úplně mimo, hledejte problém od paraboly dál, nebude to nasměrováním antény, je to někde od LNB dál. Ještě jenou díky.
artam (1147)|30.4.2010 16:06
[quote=osvold;279588]O těch transponderech, zajímavý, díky za info. Dá se někde najít, kterej je jak starej atd.?[/quote]

satelity tu:
http://en.wikipedia.org/wiki/SES_Astra
transpondery na nich tu:
http://www.parabola.cz/satelit/

Samozrejme, ze diametralne odlisna uroven "kvality signalu" pri dostatocnej citlivosti nebude, ale je odlisna uroven "sily signalu" u transponderov.
Zigáč (231)|30.4.2010 17:35
No je to celkem zajímavý s Astrou 23,5 žádný problém nemám a vše je prakticky identický, ale nedávno jsem si všiml, že Eurosport na Astra 19,2 mi solidně spadnul na nějakých 66-70% (dřív byla úroveň prakticky 99%) a DSF na jiném transpondéru A19,2 ukazuje asi 85%. Parabola, konektory, kabeláž stará cca 1 rok... U otce o 100km jinde je situace velmi podobná lépe řečeno zhruba o 10-15 % horší na A19,2 někdy od zimy.
losos (2977)|30.4.2010 17:45
[quote=osvold;279621] odpověď na mou otázku, zda úroveň kvality signálů z různejch transponderů jedné družice může být diametrálně odlišná je po několika hodinách experimentování jednoznačná: "Nemůže". [/quote]

Na Skype komunikovat asi nemíníš, jinak bychom to dávno probrali a hned na úvod bych ti řekl, že tato hodnota "12109/H/27500 má intenzitu 30% a kvalitu 10%" je vždy u Arivy JEN TEHDY, když do ní zadáš nějaký nesmyslný údaj, např. neexistující frekvenci, nebo se existující frekvenci snažíš naladit na nesprávné družici ! A tato druhá příčina byl pravděpodobně i tvůj problém !
Než jsem ti to stačil napsat, přišel jsi na to sám a to je dobře, aspoň si to budeš lépe pamatovat.
jarino1978 (8045)|1.5.2010 12:51
@osvold : DVB-S2 TP sú viac náchylné na presné nasmerovanie. Inak fajn, problém máš odstránený. Tak ostrý obraz.
SlovenskyKAKTUS (24)|21.12.2014 12:29
Zdravím, chcem sa spýtať používam arivu 202e a 103 mam problém pri zlom počasí, keď prší alebo je zamračene , HD programy mam výpadky . SD funguje intenzita signálu 90% kvalita signálu 60% ale HD mam intenzita signálu 90% kvalita signálu 30% seka obraz. Ale keď je vonku pekne tak to funguje ako ma intenzita signálu 90% kvalita signálu 80%. Chcem sa len informovať či aj viac lúdi má takýto problém ako ja , alebo to mam riešiť s parabolou tu mam 80 ale mam odloženú v garáži 120 ktorú som používal na internet. Neviem či by mi to pomohlo , nechce sa mi to zbytočne prehadzovať , tak sa pýtam.........? Ďakujem za odpoveď
vivid.sk (11472)|21.12.2014 12:39
Treba nastavit parabolu, problemy tohto rozsahu nesmu byt pri sledovani.
KamilZ (10277)|21.12.2014 12:42
Nepíšeš, jakou družici přijímáš. Jestli je to běžná klasika typu 19.2, 23.5 apod. tak 80 musí být v běžném počasí zcela OK. Běžným počasím myslím samozřejmě i zataženo, déšť apod. Výpadky jsou akceptovatelné pouze při velmi hustém dešti, sněžení atd. Takže si dolaď Tvoji 80 parabolu a budeš OK, případně zkontroluj kabeláž a konektory. Pokud máš nějaký starý LNB, tak ho zkus vyměnit. Ale začni tím doladěním paraboly (ne podle měřáku v Arivě).
geronimoh (2327)|21.12.2014 15:14
Já chytám Astru 23,5E se starou anténou 120/110 cm, která nemá nic moc zisk a za jasného počasí mám kvalitu signálu 98%, za hustého deště + zamračeno, nebo za hustého sněžení se signál ale ztrácí ...
Dagy2 (3153)|21.12.2014 17:52
kaktus viac-menej si si odpovedal sám.
SD 60%, HD 30%... ano viacero ľudí má tento problém, konkrétne všetci so zle nastavenými anténami. :-D
aj na tom arivovom teplomeri to určite možno trochu doladíť, 30% je aj na teplomer extrémne málo...
mirekv (7169)|21.12.2014 18:23
[QUOTE=geronimoh;502652]Já chytám Astru 23,5E se starou anténou 120/110 cm, která nemá nic moc zisk a za jasného počasí mám kvalitu signálu 98%, za hustého deště + zamračeno, nebo za hustého sněžení se signál ale ztrácí ...[/QUOTE]

Tu anténu ti dělal místní kovář? :-)-
SlovenskyKAKTUS (24)|21.12.2014 19:00
Tak Ďakujem všetkým za info. pošteloval som parabolu a čuduj sa HD mam 84% :D