Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

HV40 + Notebook bez firewire

petr1ab (11)|22.3.2010 10:24
Zdravim lidicky.
Mam tu jednu zalezitost, se kterou bych potreboval poradit. Muj tatik si koupil novou kameru Canon HV40, aniz by se predem poradil a ted se desne divi, ze ji nema jak pripojit ke svemu notebooku ACER 5810T.

Tento notas nema IEEE 1394 ani slot pro express kartu,se kterou bych tam to rozhrani pridal, pouze USB a HDMI. Tak se chci zeptat ma jeste nejakou moznost jak prenest video do notasu, nebo mu budu muset koupit nejaky starsi komp s FireWire?

Pocitam ze HDMI bude u notasu pouze vystup, tak zbyva USB. Nasel sem odkaz na tohle http://www.usbfirewire.com/Parts/rr-527950.html ale v cechach se mi nic takoveho nepodarilo dohledat.. A kupovat neco ze zahranici, aniz bych mel overenou funkcnost se obavam.

Pokud vas neco napadne, ci ste uz neco podobneho (vy)resili, tak mi prosim dejte vedet. Pomalu uz zacinam pocitat s variantou bazaroveho kompu a spoustou casu ztraceneho s kompletni reinstalaci... :o(
artam (1147)|22.3.2010 12:16
V pripade konvertorov USB-Firewire sa zrejme nakupu zo zahranicia nevyhnes, aspon v tychto koncinach som take nieco u nikoho nevidel.
Tu su tiez nejake adaptery, otazkou je, ci to aj skutocne funguje tak, ako ma.
http://www.bizrate.com/computer-cables-adapters/firewire-usb-adapter/
petr1ab (11)|22.3.2010 14:26
[quote=artam;273576]
http://www.bizrate.com/computer-cables-adapters/firewire-usb-adapter/[/quote]

Presne tak, vzhledem k tomu, ze u tech produktu neni absolutne zadne technicka dokumentace nebude to nejspis fungovat tak jak bych potreboval. Jelikoz USB a FireWire jsou rozdilne komunikacni protokoly je nutne aby byla nejaka inteligentni soucastka mezi tim. Ty veci co tam nabizej mi pripadaj spise jako prodluzky s ruznejma konektorama...
Pitomec (10211)|22.3.2010 16:03
http://www.gio.cz/produkty/fs5/fs5.htm, ale to bude asi levnější novej noťas...
impaler_bxl (197)|23.3.2010 08:59
Taky nevim, jak to zaridit bez firewire. Ovsem k tomu problemu zdlouhave reinstalace na starsim stroji plus k otazce rozpoctu muzu rict, ze mam dobrou zkusenost i s capture v linuxu pomoci dvgrab. Instalace ubuntu, ktere pouzivam ja, je za dvacet minut nebo pozdeji podle stroje, coz asi vis sam. Dal je to brnkacka a podle me bude stacit nejaka vykopavka. Vystupy z dvgrab normalne striham ve Vegasu a nevidim problem. Pro uplnost dodavam, ze jsem neprovadel zadne hnidopisske testovani, proste grab a editovat, delam si domaci video, ne praci. dvgrab umi ukladat timecode do nazvu souboru, umi tusim i scene splitting. Nedelam to bezne, nepamatuju presne.

Pokud by to byl jen stroj na capture, myslim, ze by i predstavou linuxu jinak vydeseny tatik mohl byt v pohode. Pres sambu zviditelnis cilovy folder a dal muze pan otec pracovat v pohodli sveho windowsiho notesu. S funkcnosti samby v ubuntu mam rovnez ty nejlepsi asi trilete zkusenosti, taham si pres domaci router tam a zpatky prave videa z kamery (win>linux) a nekdy nahravky z televize (linux>win).
Lachtan11 (139)|23.3.2010 22:56
Je to jednoduché, stačí koupit staré PC za nějakých 1000kč (někdo ho dá klidně i zadarmo), koupit do toho HDD (aspoň 250GB) a v případě, že nebude mít ie1394 sběrnici, tak ji prostě koupit.

Jiná možnost bohužel není.
Mimochodem hdmi se hodně používá a to na přímé nahrávání do notebooku. Výhodou je nekomprimované video http://www.hv20.com/showthread.php?t=273 .
petr1ab (11)|24.3.2010 10:41
[quote=Lachtan11;273879]Je to jednoduché, stačí koupit staré PC za nějakých 1000kč (někdo ho dá klidně i zadarmo), koupit do toho HDD (aspoň 250GB) a v případě, že nebude mít ie1394 sběrnici, tak ji prostě koupit.

Jiná možnost bohužel není.
Mimochodem hdmi se hodně používá a to na přímé nahrávání do notebooku. Výhodou je nekomprimované video http://www.hv20.com/showthread.php?t=273 .[/quote]

No abych rekl pravdu mam jiste pochybnosti. To s kompem tu opakovat neni treba a co se tyka toho HDMI tak zas tak caste to taky nebude, jelikoz na to potrebujes pridavnou kartu. Navic v mem pripade to nelze. A standartni HDMI na kompu je jen vystupni port...
artam (1147)|24.3.2010 11:21
[quote=Lachtan11;273879]Mimochodem hdmi se hodně používá a to na přímé nahrávání do notebooku. Výhodou je nekomprimované video http://www.hv20.com/showthread.php?t=273 .[/quote]

Ale kedze notebooky maju len HDMI "vystup", je potrebna prave ta karta s HDMI "vstupom" napriklad do ExpressCard slotu ktory tazatel nema. Okrem toho, HDMI grabovanie funguje LEN pre video bez HDCP ochrany, takze len vlastne video z kamery, pripadne nejaky ten rip z PC, ale uz nie prehravanie priamo z Blu-ray, alebo z vystupov zo set-top-boxov, alebo inych prehravacov (vdaka "ochrancom" copyrightu a celosvetovemu "boju proti kopirovaniu"). :)

[quote=petr1ab;273915]...To s kompem tu opakovat neni treba...[/quote]
Ja to predsa len este raz zopakujem ;)
Najlacnejsie riesenie v tvojom pripade bude skutocne nejaky starsi pocitac, alebo napriklad notebook s FW portom + externy disk, ktory bude sluzit na to nahravanie. Tipnem si (a nebudem daleko od pravdy), ze to bude lacnejsie, nez lubovolne ine riesenie prevodnika USB-FW, ktore najdes alebo zozenies na internete.
Lachtan11 (139)|24.3.2010 14:59
artam: O tom hdmi jsem napsal jen pro zajímavost a mezi komprimovaným a nekomprimovaným videem je rozdíl dost znát. Funguje to ale pouze v případě, že kamera nahrává přímo do notebooku (v tom případě, který jsem napsal).
petr1ab (11)|25.3.2010 08:17
[quote=artam;273921]
Ja to predsa len este raz zopakujem ;)
Najlacnejsie riesenie v tvojom pripade bude skutocne nejaky starsi pocitac, alebo napriklad notebook s FW portom + externy disk, ktory bude sluzit na to nahravanie. Tipnem si (a nebudem daleko od pravdy), ze to bude lacnejsie, nez lubovolne ine riesenie prevodnika USB-FW, ktore najdes alebo zozenies na internete.[/quote]

JJ popravde receno sem se s tim uz smiril jen hledam na aukru a ruzne nejakej komp, kde by cena odpovidala konfiguraci. Aby to melo apon 1GB pameti, DVD RW mechaniku a aspon 40GB disk. Proc nad 1.5G a cenou do 2000. Vetsinou prodavaj osekany sunty bez pameti a vypalovacky. Jeden mi slusnej proklouz tesne pod rukama, tak ted hledam jestli nenajdu jeste nejakej. Kdyby nekdo mel typ na slusnej bazar na nete ci po Praze, tak mi pisnete.
impaler_bxl (197)|25.3.2010 11:29
Divim se tomu pozadavku na paleni a vykon. Pokud samozrejme nejsou jine potreby nez tady uvedene, tj. capture.

Paleni je zdlouhave a otravne, tezko se bude delat jinde nez doma. Podle me je mnohem lepsi sitove propojeni pres router, ten muze stat par kacek, i kdybys zadny nemel po ruce, a pohodli prace je kolosalne jine. Zrovna tak disk - vyhradne na capture jedne kazety staci volnych cca 13 giga. Samozrejme vic je lip.

Proc a pamet uz jsou uplne zbytecne nadsazene. Ale treba to chces na neco jineho este. Dobry bazar je pcbazar.net.
petr1ab (11)|25.3.2010 12:57
Presne tak, mit kompik jen pro pretazeni videa je skoda mista, tatik ma predstavu, ze ty videa bude take nejak upravovat.Tak at to ma pri jednom. S tim kompem asi poleze i na net, tak kdyz si predstavim XP se servispackama a nejakej ten programek na video, tak ta pamet jen tak tak, aby u toho nevyrost. Paleni a disk je snad jasne.
Lachtan11 (139)|25.3.2010 14:55
Pokud chce na tom stříhat, tak aspoň 2GB operační paměti a dual core procesor...jednojádro prostě střih HD videa nezvládne.
impaler_bxl (197)|25.3.2010 15:21
Lachtan11: ale zvládne, ale je to otázka pohodlí. Bavíme se přece o HDV.

Stříhal jsem výstupy z HV20 na P4 2,4 GHz s 512 MB RAM. Jde to, ale není to úplně pohodlné. Ale když říkám, že to jde, tak to neznamená, že se sedí půl dne u jednoho klipu. Myslím samozřejmě velmi jednoduchý střih, tj. doslova střih a ne efekty apod. Zdá se, že pan otec nebude mít větší nároky.

Ten komp měl na sobě WinXP Pro SP2 a Vegas 8c. Po čase jsem místo laborování s RAMkou, což by i podle jiných mělo dost pomoct, rovnou postavil nový se čtyřjádrem, a je po nepohodlí. Ale nemusel jsem.

Takže petr1ab: za těchto okolností bych minimální HW požadavky ještě navýšil tam, co já popisuju jako zkušenost na hranici únosnosti. RAM určo aspoň 1 T a disku teda v tom případě taky víc. Řekl bych skoro řádově, jinak s třetí kazetou dojde místo a je škoda se muset hned tlačit do uklízení. Gigabyty jsou dnes poměrně levné, jak víme.

Musím říct jednu důležitou věc: moje střižna stará i nová jedou mimo Internet, pouze domácí síť. Nemám dobrou zkušenost s AVG ani Avastem, jejichž free verze jinak spokojeně používám. Ty přesuny velkých souborů jim nedělaly moc dobře, nebyl jsem ochoten laborovat s nastavením a nějak tyto soubory filtrovat mimo scan, takže jsem antivir zase vypráskal a pozamykal na routeru přístup mimo barák. Aspoň doufám. :)

Pálení stále nechápu. Já to tak nenávidím právě po zkušenostech se zpracováním a archivací videa z kamery. Tuny koleček a hodiny času. Pásková mechanika umožňuje zálohu zpět na pásku, velmi dobrý archiv. Běžně k prohlížení je záloha na HDD stokrát lepší než někde v šuplíku na kolečku náchylném na zacházení. Nemám rád kolečka, a že jsem jimi byl dost let upřímně fascinován, co je na světě možné. Doba je pro mě už jinde.
man100 (235)|25.3.2010 18:18
Nějak se v tomto vlákně ztrácím...

Jmenovaná kamera komunikuje s PC pomocí portu USB a tady se sáhodlouze řeší chybějící port IEEE 1394.
Viz: http://www.fotoskoda.cz/eobchod/p4032271-cz-canon-legria-hv40

Může původní tazatel vysvětlit podrobnosti?
jojkovid (651)|25.3.2010 18:56
[quote=man100;274158]Nějak se v tomto vlákně ztrácím...

Jmenovaná kamera komunikuje s PC pomocí portu USB a tady se sáhodlouze řeší chybějící port IEEE 1394.
Viz: http://www.fotoskoda.cz/eobchod/p4032271-cz-canon-legria-hv40

Může původní tazatel vysvětlit podrobnosti?[/quote]


To tedy doopravdy tápeš. USB je na foto.
petr1ab (11)|25.3.2010 19:08
[quote=man100;274158]Nějak se v tomto vlákně ztrácím...

Jmenovaná kamera komunikuje s PC pomocí portu USB a tady se sáhodlouze řeší chybějící port IEEE 1394.
Viz: http://www.fotoskoda.cz/eobchod/p4032271-cz-canon-legria-hv40

Může původní tazatel vysvětlit podrobnosti?[/quote]

Presne tak, I kdyz je to ponekud absurdni, tak vyrobce si usetril par penizku a usb s flash kartou zpristupnil pouze pro fotografie... :(
artam (1147)|25.3.2010 20:49
[quote=petr1ab;274166]Presne tak, I kdyz je to ponekud absurdni, tak vyrobce si usetril par penizku a usb s flash kartou zpristupnil pouze pro fotografie... :([/quote]

Absurdne to nie je, on totiz realtime video streaming dat z pasky potrebuje ist plynulo tak, ako paska toci a jedine schodne riesenie je ukladanie prijatych dat do pamate pocitaca cez DMA kanal, ktory FW ma, ale USB nema.
Ta plynulost streamingu bez nejakeho prebuffer cachovania dost dobre cez USB nejde vymysliet, jeho pristupy k datam su ovplyvnene i/o handshakongom cez OS a nejde presne odhadnut o kolko sa data v roznych okamzikoch spozdia.
petr1ab (11)|26.3.2010 07:28
No presne jak rikas, jeden buffer by to vyresil.

Abych to uzavrel. Vcera jsem nakonec koupil kompa, celeron 2.9GHz, 1GB ram a 120GB disk + DVD_RW (treba bude chtit tatik nekomu darovat video a na pasce to bude celkem prd platne, proto ty placky :)). Za 1800 se mi to zdalo jako dobra cena. Necham tatika chvilku potrapit, a kdyz se neozve tak ok. Kdyz jo, tak mu jeste zvednu tu ramku, aby mohl v klidu strihat (myslim ze nejake "efekty" v jeho pripade moc nehrozi... Ted uz jen prikoupit radic (kouwell za 390kc) a je to.

Dik vsem za rady. Skoda ze se neobjevil nejakej ten prevodnik, ale clovek nemuze mit vsechno :D
man100 (235)|26.3.2010 08:00
Omluva:
To připojení USB mě zmátlo, protože ani na webu Canon není uvedeno, že kamera má mimo tento port ještě IEEE1394. Ani žádný perodejce to neuvádí, pravděpodobně každý přece musí vědět, že kamera s kazetou to má "automaticky".

Práce s HD videem a na Celeronu? Kdysi jsem na stejné sestavě stříhal SD video. Střih celkem ušel, ale rendering - škoda pomyslet. Poměr délky videa a času renderingu byl 1:6. U HD si netroufnu odhad.

Převodník 1394/USB nic neřeší, protože většina střihových programů (snad mimo Pinnacle) očekává signál na portu 1394 a to, že je mu servírován na USB, fungovat nebude.

Nepíšete, jaký soft bude použit na vlastní editaci. Vyzkoušeno na nb Inspiron 1525 s dualcore Intel 1,75GHz, 2GB RAM. V rozlišení 1440x1080 (soubor m2v, 50i) se s tím dalo dělat jakž takž ve Vegasu.
Takže je možnost to ve stolním kompu jen stáhnout a přenést přes LAN do nb a mělo by to fungovat. Ale ten ACER má jen 1,4GHz...
petr1ab (11)|26.3.2010 09:09
Popravde, ja video nikdy nestrihal. Ani nevim, jestli tatik ma ambice pracovat s HD.. Mel mu na to stacit komp do 3000, tak sem mu ho poridil. Stejne by do toho vyssi sumu dat nechtel...
impaler_bxl (197)|26.3.2010 09:26
Jsem taky zvědav, jak ten Celer. Jinak pro zajímavost uvádím, že miniDV kamera Panasonic GS280 kromě firewire podporovala i přenos z pásky po USB, ovšem výhradně v dodaném softu. Problém s capture jsem neměl, ale nakonec si pořídil stejně firewire, protože ten jejich soft je samozřejmě poněkud, no...

petr1ab: na capture doporučuju HDVSplit, je zdarma, lehký, dobrý. Umožňuje vsadit timestamp (nebo timecode, nevím teď přesně - prostě datum a čas záznamu na pásce) do názvu souboru, umožňuje i scene splitting. Jenom na začátku kazety se nechytí hned a potřebuje nový start capture, až se páska trochu navine.

Pokud jde o render, Vegas pro HDV bez problému podporuje smart render, čili renderuje se pouze místo ručního zásahu střihače. Zbytek se kopíruje tak, jak to zvládá harddisk. Nemuselo by to tím pádem být moc náročné ani pro tvůj stroj, pokud se pan otec omezí na pár titulků, nějaké prolínačky nebo zatmívačky a podobně. Nastavení projektu ve Vegasu musí být mpeg2 HDV 50i, čili to, co je v kameře. Je tam na to šablona. Jakákoli změna nastavení výstupu samozřejmě znamená render všeho.

Jinak na převod do DVD formátu používám avidemux a mám pro něj připravený skript, který bezvadně funguje tak, že koukne do složky s videama v HDV a do druhé složky vsype mpeg2 v rozlišení PAL. Výsledek je touto cestou nejlepší, jaký jsem dokázal udělat v různých programech různými postupy, a je to suverénně nejpohodlnější co do obsluhy. Jenom to samozřejmě trvá i čtyřjádru s 4 GB RAM, takže tam bych se obrnil trpělivostí a pouštěl to na noc. Skript ochotně poskytnu na požádání zde.
man100 (235)|26.3.2010 14:51
Ten skriptík jste mohl vystavit. Ještě lepší by bylo, kdyby byl univerzální i pro SD video. I když kodek MPEG-2 ve Vegasu snad není nejhorší.
impaler_bxl (197)|26.3.2010 22:04
Nemohl, neměl jsem ho po ruce. Přidávám zde. Upozorňuju, že nejsem programátor, vzniklo to metodou pokus omyl kompilací z různých zdrojů. Předpokládá instalovaný Avidemux ve složce C:\Program Files\avidemux, cestu je samozřejmě možné upravit.

Do této složky patří šablona batchdvd.js, i cestu k ní si lze v hdv2dvd.bat případně upravit k obrazu svému. hdv2dvd.bat můžete samozřejmě spouštět odkudkoli.

Oba soubory předpokládají vstupní složku D:\hdv a výstupní složku D:\dvd. V případě, že budete tyto cesty měnit, pozor na obrácená lomítka v .bat a normální lomítka v .js. Kdyžtak připomínkujte, kdyby to nějak nefungovalo.
impaler_bxl (197)|26.3.2010 22:07
[quote=man100;274292]Ještě lepší by bylo, kdyby byl univerzální i pro SD video. [/quote]

Nerozumím otázce - myslí se DV?

To bohužel nemohu sloužit, už to nepotřebuju a v minulosti jsem to dělal každé zvlášť v Pinnaclu. Až teď si lebedím.
petr1ab (11)|27.3.2010 07:39
ok diky za tipy. Ted necham tatika chvili badat a ucit se a kdyby byl problem tak se na vas jeste obratim...