Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Vegas 9 - zpoždění obrazu

Martin Ševčík (6)|1.8.2009 14:45
Zdravím, potýkám se s problémem posunu obrazu v Sony Vegas 9. Nastíním situaci - přehrávám z klasických videokazet rodinná videa pomocí AVerTV Hybrid Volar HX (z anténního vstupu, do formátu MPEG2 720x576 a 25 FPS) a ty pak naskládám do Vegasu, různě upravím a vyrenderuju. Ovšem vždy, i když nastavím Template projektu jako PAL DV při 720x576 a 25 FPS je výsledném videu obraz rychlejší a rozdíl se zvětšuje, čím dál se ve videu posunu. Po 150 sekundách je již rozdíl přibližně 6 sekund (video je napřed o 6 sekund), což je už dávno nesledovatelné a k ničemu. V nastavení renderu nastavuju MainConcept MPEG-2 a Template DVD PAL (samozřejmě jsem jich zkoušel moc, i třeba různá AVI nebo WMV, jenže nic nepomohlo. Opravdu netuším, jak dosáhnout správného výsledku).
Pracuju na Win7 a nejsem si jist, zda to pomůže, ale používám K-lite mega codec pack.
Nevíte, v čem tkví můj problém? Díky za každou dobrou radu :)
marek62 (168)|2.8.2009 07:47
nebylo by to kvalitnejsi tahat cinchema? To je mimo otazku, omlouvam se. Ja to tak delal a upravoval ve Womble, ktery je urcen na zpracovani MPEG.
StD (8612)|2.8.2009 08:06
[quote=Martin Ševčík;235148]...Pracuju na Win7 a nejsem si jist, zda to pomůže, ale používám K-lite mega codec pack. Nevíte, v čem tkví můj problém? Díky za každou dobrou :)[/quote]

Tam hledej zdroj svých problemů... a netřeba děkovat, jen si trochu čtením rozšiř "obzory". :BB:
Martin Ševčík (6)|2.8.2009 17:34
[quote=marek62;235202]nebylo by to kvalitnejsi tahat cinchema? To je mimo otazku, omlouvam se. Ja to tak delal a upravoval ve Womble, ktery je urcen na zpracovani MPEG.[/quote]

Už je to delší dobu, co jsem to přehrával do PC, ale mám pocit, že přes cinche se mně nepodařilo rozjet zvuk. Samozřejmě v té době mně nefungoval zvuk ani v DVB-T u MPEG4. Nové ovladače to vyřešily, tak snad třeba i u toho nahrávání. Teď už je na to pozdě, je to hodně hodin videa, které už mám na disku a já bych rád vyřešil ten problém s posunem obrazu.

StD: Snad toto malé nakopnutí postačí, uvidí se.
Saxel (2279)|3.8.2009 09:37
[quote=Martin Ševčík;235148]... i když nastavím Template projektu jako PAL DV při 720x576 a 25 FPS je výsledném videu obraz rychlejší a rozdíl se zvětšuje, čím dál se ve videu posunu. Po 150 sekundách je již rozdíl přibližně 6 sekund (video je napřed o 6 sekund) ...[/quote]
Neřekl bych, že je video napřed, spíš zaostává zvuk, ale to je teď asi vedlejší. Pravděpodobně je to už takhle špatně nabrané tím AverTV tunerem. Ve Vegasu bys mohl zkusit upravit délku audia podle délky videa - rozpojit audio od videa (ungroup) a při držení klávesy Ctrl chytit myší za konec audiostopy a srovnat ho s koncem videostopy. Ovšem při takto velké změně se to může ve zvuku negativně projevit(4% je dost). Rozhodně je to ale lepší cesta (menší zlo), než měnit rychlost videa.
Martin Ševčík (6)|4.8.2009 02:16
[quote=Saxel;235357]Neřekl bych, že je video napřed, spíš zaostává zvuk, ale to je teď asi vedlejší. Pravděpodobně je to už takhle špatně nabrané tím AverTV tunerem. Ve Vegasu bys mohl zkusit upravit délku audia podle délky videa - rozpojit audio od videa (ungroup) a při držení klávesy Ctrl chytit myší za konec audiostopy a srovnat ho s koncem videostopy. Ovšem při takto velké změně se to může ve zvuku negativně projevit(4% je dost). Rozhodně je to ale lepší cesta (menší zlo), než měnit rychlost videa.[/quote]

Videa z Averu jsou vpořádku, aspoň teda na první pohled - zvuk perfektně sedí, vadná jsou až pro prolítnutí Vegasem. A opravdu je obraz napřed. Když pustím zdrojový soubor a vyrenderovaný zaráz, tak obraz vyrenderovaného je rychlejší a během dvou minut je už rozdíl hodně velký - kolem těch 6 sekund no. Přitom zvuky obou videí jsou správně.
K té úpravě ve Vegasu - to bohužel nejde, jelikož video a zvuk se shodují, není tam rozdíl, to asi proto, že zdrojové soubory jsou vpořádku, teda opakuju, tváří se tak při přehrávání :)

Edit: Pokud nahrávám analogovou televizi do stejného formátu jako obraz z kazety, tak vyrenderované video z televize je vpořádku, zatímco právě video z kazety má posunutý zvuk. Přitom jdou obě přes anténní vstup. No asi zkusím sehnat někde SCART konektor, zda to ten nespraví. Nebo zkusit převést v PC zdrojová videa do jiného formátu před vložením do Vegasu.. Toť můj tok myšlenek :)
Saxel (2279)|4.8.2009 07:30
Nemůžeš někde uložit ukázku zdrojového videa? Nějak nevidím důvod, proč by Vegas takhle blbnul na mpeg-2.
Martin Ševčík (6)|4.8.2009 14:42
Součást jedné kazety rodinných videí je také záznam záplav 1997, které nás sice nepostihly, ale byly všude kolem. To jsem chtěl sem hodit jako příklad, tak jsem to pro jistotu zkusil vyrenderovat ve Vegasu, ale video bylo vpořádku. Pokud vyrenderuju celé video o délce 4 hodin, je vadné, pokud jen část se záplavami, je to vpořádku. Tak mě napadá, že to bude tím, že při sledování rodinných videí jsou tam často výpadky obrazu (to dělá právě Aver při nahrávání), ale u záplav není jediný výpadek. Kazeta asi v místě záplav není tak "ohoblovaná" jako jinde (často se ty kazety pouštěly, bohužel) a nahrávání probíhá korektně.
Ve zdrojovém souboru je obraz a zvuk vpořádku i přes ty výpadky. Ale po průchodu právě Vegasem je to vadné. Jinak jsem zkoušel převody i jiným programem do jiného formátu a opět byl posunutý zvuk. Zdrojové video bych sem nějaké hodit mohl snad, mám teď pocit, že stačí krátký úsek, kde jsou ony výpadky.
Martin Ševčík (6)|4.8.2009 16:49
Tak jsem uploadnul jedno kratší video, po renderu ve Vegasu se na něm dá dobře vidět posunutý zvuk (např. ve 3. minutě při záběru na špičku vánočního stromu, kdy přeskakuje obraz a zvuk nesedí).
Prosím video nikde nešířít, jsou to přeci jen rodinné záběry :) Heslo archivu je "tvfreak" a za velikost se omlouvám, jinak to nešlo.
http://www.edisk.cz/stahni/02750/Kazeta_1_4_.rar_136.53MB.html
Saxel (2279)|5.8.2009 10:49
Hmm, tak jsem na to koukal. Video je opravdu pobourané díky výpadkům synchronizace v průběhu grabování (poškozená páska). Na digitalizaci VHS je lepší videopřehrávač, který má obvody na obnovu synchronizační směsi ve videosignálu (tzv. TBC - Timebase Correction). Ale na to je asi pozdě, ty potřebuješ řešit již zdigitalizované video s výpadkama. Možná existuje SW, který umí opravit takto poškozené mpeg-2 soubory, ale teď mě nenapadá žádný. Ještě je možnost přímo ve Vegasu poškozené části obrazu vystřihnout a posunout audio stopu aby byla synchronní, čili ruční práce.
Martin Ševčík (6)|5.8.2009 13:20
Tak mě napadla dneska ještě jedna dost zajímává metoda, ale funguje to :)
V přehrávačí pustím onen vadný zdrojový mpeg2 soubor a pomocí Fraps zachytávám obraz a ukládám do dalšího souboru (velikost souboru je sice velká, kvůli 83333 kbps). Logicky pak vyrenderované video ve Vegasu je vpořádku! Fraps nějaké výpadky totiž nezajímají. Sice to zabere hodně času takhle přehrát ta videa, ale funguje to.
marek62 (168)|5.8.2009 14:24
martin: ja na rychly strih z nahravek z TV karty (zacatky, konce, reklamy), kde byvaji obcas vypadky bud vlivem poklesu sily signalu nebo treba tim, ze nekdo zrovna poruci PC udelat nejaky obtiznejsi ukon, VidoeReDo, tam se da nastavit priorita obrazu nebo zvuku. Ja osobne mam nastaveno, ze zvuk ma byt zachovany, ale v mistech vypadku se pak udela skok v obraze, nicmene synchron si to diky tomu drzi.