Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Brno FNB 64 kanál, síť4 (MUXC) MPEG-4

gUstaFO (50)|14.2.2009 16:58
V Brně přibližně před týdnem došlo k přerušení pozemně šířeného HD 1080i nebo upscaling signálu se stanicemi HD Nova a ČT1. Signál šel z Fakultní nemocnice Brno jedná se o vysílací síť 4 (C).

Podle tohoto návrhu Nařízení vlády:
http://www.proglas.cz/res/data/019/002387.pdf
by měla síť 4 začít vysílat v roce 2010 v únoru (pro jihomoravský kraj) v tabulce na straně 6/15 jsou vypsány všechny termíny

rozumím tomu dobře že od února 2010 bude v síti 4 šířen pozemně MPEG-4 signál už na ostro? je síť 4 určena výhradně pro 1080i
Muzstary (28)|14.2.2009 17:27
Podle uvedeného nařízení je stanoven nejpozdější termín uvedení do provozu.

Průběžně ale dochází k zavádění provozu s předstihem, aby bylo vůbec možné dodržet v případě obtíží stanovené termíny.
Dá se hovořit o tom, že již dnes je Multiplex 4 v některých lokalitách (se základními kanály) provozován na ostro.
Někde již proběhlo testovací vysílání a nastavení provozních podmínek se již stabilizovalo (toto ale zatím nevylučuje možné budoucí úpravy s ohledem na nové zkušenosti).
gUstaFO (50)|14.2.2009 18:22
ano, vysílání v Muxu4 bylo v Brně bezprobrémové, nedocházelo vůbec k výpadkům, já jsem si na pořady v 1080i tak zvyknul, že v tuto chvíli pro mě SD představuje absolutní katastrofu..

tak že je Mux4 na 64 kanále výhradně pro HD 1080i?
Muzstary (28)|15.2.2009 01:17
Byly přiděleny frekvence pro jednotlivé multiplexy a území.
Není to plošně jen 64 kanál.
http://www.digizone.cz/texty/pokryti-sit-c/
Multiplex 4 je provozován společností Telefonika O2 a z HD vysílání by neměl ustoupit.
karel99 (4)|16.2.2009 19:28
Chápu to dobře, že se teď v Brně nevysílá v HD?
gUstaFO (50)|17.2.2009 09:37
[QUOTE=karel99;216365]Chápu to dobře, že se teď v Brně nevysílá v HD?[/QUOTE]
ano pokud jde o pozemní vysílání tak Telefonica O2 přestala šířit signál od začátku února...no stejně nedostanu nejspíš odpověď, ale napsal jsem jim jak to bude dál s pozemně šířeným signálem v HD
podle mě tady někdo nahoře zaspal, před 5-6 lety se masově začaly prodávat lcd a plazmy přes 102cm úhlopříčky a nikoho nenapadlo (možná ano) se podívat na rozdíl mezi SD a HD
satelit to samozřejmě vyřeší, ale proč cpát na každej balkón a dům satelit? jak to bude vypadat? za krátko bude MPEG-4 tuner standartem va každé tv a mě přijde že nabízet programovou nabídku prostřednictvím terestriálního vysílání v HD v rámci státu je přirozený postup, ale třeba se mýlím

a přidělování frekvencí a licencí to je kapitola sama pro sebe

v Praze jede testovací provoz v HD normálně?
MomoBrut (205)|17.2.2009 16:50
[QUOTE=gUstaFO;216415]ano pokud jde o pozemní vysílání tak Telefonica O2 přestala šířit signál od začátku února...no stejně nedostanu nejspíš odpověď, ale napsal jsem jim jak to bude dál s pozemně šířeným signálem v HD
podle mě tady někdo nahoře zaspal, před 5-6 lety se masově začaly prodávat lcd a plazmy přes 102cm úhlopříčky a nikoho nenapadlo (možná ano) se podívat na rozdíl mezi SD a HD
satelit to samozřejmě vyřeší, ale proč cpát na každej balkón a dům satelit? jak to bude vypadat? za krátko bude MPEG-4 tuner standartem va každé tv a mě přijde že nabízet programovou nabídku prostřednictvím terestriálního vysílání v HD v rámci státu je přirozený postup, ale třeba se mýlím

a přidělování frekvencí a licencí to je kapitola sama pro sebe

v Praze jede testovací provoz v HD normálně?[/QUOTE]

CO pises, neni zadna novina, to vi velmi dobre vsichni majitele novych TV a nejen ti. Jenze si to neuvedomuji lide odpovedni. Osobne by me zajimalo, kdo rozhodl o standardu MPEG-2 pro DVB-T. To melo smysl pred x lety, kdy zacinaly vyspele staty se zavadenim DVB-T, dnes je to uplne mimo, jakoby lidi nutili davat motor ze skodovky do mercedesu.

Nehlede na to, ze bezne lidi za par let budou znova nutit, aby si koupili nove TV zarizeni. Kdyby se zaclo hned s h.264 mohl byt klid na delsi dobu, nikdo nemusel byt nastvany ...

A argumenty o nedostupnosti potrebnych zarizeni nemuze uspet, nez by se odpovedni rozhybali a vysilani se stalo skutecnosti, davno by dekodery h.264 byly dostupne v cene naprosto dostupne ...
Letohradok (94)|18.2.2009 09:04
U nás na Slovensku sme už boli celkom blízko, ale zasiahla vládna mafia, odstránili "nepohodlného" predsedu TÚ a tender na DVB-T MPEG-4 na poslednú chvíľu zrušili. Obávam sa, že u nás sa bude DVB-T v MPEG-2 zavádzať v rokoch 2011-12. To je ešte len absurdita.
artam (1147)|18.2.2009 11:21
Letohradok: Ani nie tak vladna ako televizna mafi, ktora ma dobry lobing u vladnej mafie :-).
Pre nich je dolezite, aby obsadili multiplexy MPEG2 signalom a zabrali co najvacsiu sirku pasma, aby ostalo menej pre konkurenciu, ktora by im zakonite uberala z reklamnych prijmov. A to predsa nesmu dopustit....
Muzstary (28)|22.2.2009 21:14
Vnesu do diskuze trochu i jiný pohled.
Nehodlám nikoho (ani diskutující) kritizovat za jeho názory.

Je rozdíl mezi šířením SD a HD vysílání a také mezi kompresí do MPEG2 a MPEG4.
Na jeden multiplex se v udržitelné kvalitě vejde jen omezený počet kanálů a to rozdílně pro SD a HD.
Jde o to, že jeden multiplex má pro všechny své kanály danou souhrnnou maximální přenosovou rychlost.
SD kanálů se tedy uvažuje 4-5 bez kritického snížení kvality a HD by to měli být 3.

Při omezeném množství kanálů pro pozemní vysílání a současném požadavku vyššího počtu TV programů se jeví volba stěžejního vysílání v SD jako vhodnější.

Dále pak byl například zveřejněn názor čínských odborníků, podle nichž je z hlediska maximálních požadavků na kvalitu obrazu lepší standard MPEG-2, u kterého lze při dostatečném bitovém toku dosáhnout situace, kdy je subjektivní vjem diváků při srovnání s originálem (PAL) stejný, zatímco signál zpracovaný v MPEG-4 vnímají mnohem častěji jako zhoršený.

To vše jen pro rozšíření pohledu na věc.
MomoBrut (205)|23.2.2009 09:32
[QUOTE=Muzstary;217199]Vnesu do diskuze trochu i jiný pohled.
Nehodlám nikoho (ani diskutující) kritizovat za jeho názory.

Je rozdíl mezi šířením SD a HD vysílání a také mezi kompresí do MPEG2 a MPEG4.
Na jeden multiplex se v udržitelné kvalitě vejde jen omezený počet kanálů a to rozdílně pro SD a HD.
Jde o to, že jeden multiplex má pro všechny své kanály danou souhrnnou maximální přenosovou rychlost.
SD kanálů se tedy uvažuje 4-5 bez kritického snížení kvality a HD by to měli být 3.

Při omezeném množství kanálů pro pozemní vysílání a současném požadavku vyššího počtu TV programů se jeví volba stěžejního vysílání v SD jako vhodnější.

Dále pak byl například zveřejněn názor čínských odborníků, podle nichž je z hlediska maximálních požadavků na kvalitu obrazu lepší standard MPEG-2, u kterého lze při dostatečném bitovém toku dosáhnout situace, kdy je subjektivní vjem diváků při srovnání s originálem (PAL) stejný, zatímco signál zpracovaný v MPEG-4 vnímají mnohem častěji jako zhoršený.

To vše jen pro rozšíření pohledu na věc.[/QUOTE]

To je takovy hezky politicky prispevek. Abych pravdu rekl, nemam chut uvadet argumenty. Pokud nekdo rekne ci tvrdi ze MPEG-2 je lepsi pri srovnatelnem datovem toku jako MPEG-4 (h.264), tak bud dela cistou politiku nebo nevi, o cem mluvi. Pokud to nekdo srovnava pri ruznych datovych tocich, je to nesmysl ve spojeni s DVB-T, tam jde o payload, takze srovnavat pri stejnem datovem toku.

Napr. TV Prima ma mirne vyssi prumerny datovy tok, nez ostatni v Muxu2. Zaznam celovecerniho filmu ma mezi 3,5 az 4,2 GB podle jeho delky. Celovecerni film v 720p a v H.264 se pri nizsim datovem toku pohybuje mezi 4 az 5 GB. Narust datoveho toku je asi 15 % a kvalita je naprosto, naprosto nesrovnatelna.

Co se tyce tzv. "pozadavku", tak bych byl velice opatrny v tom, co je pozadavkem komercnich firem - provozovatelu TV (kazdy druhy chce mit svou TV, na kterou se stejne temer nikdo koukat nebude) a co je pozadavkem lidi, co se na to budou koukat.
Pitomec (10211)|23.2.2009 11:37
TV Prima to má jenom do doby, než spustí ten svůj druhý program. Pak se zařadí do šedi průměru.
gUstaFO (50)|1.3.2009 08:53
nestačím se divit jak každý přispěje do threadu, ať už vhodným či nevhodným příspěvkem :)

každopádně TelefonicaO2 opět šíří v Brně signál v HD
plikous (62)|2.3.2009 15:05
[QUOTE=gUstaFO;216415]
v Praze jede testovací provoz v HD normálně?[/QUOTE]

V Praze to fičí jak z partesu.
Leon78 (67)|1.9.2009 21:44
Co se dá nyní vše chytit v Brně na DVB-T a co je v HD?
Ja chytám v HD - Novu a CT1 a zbytek v SD - Nova, Nova Cinema, CT1, CT2, CT4, CT24, Prima, Prima Cool, O2TV a testovaci kanal.
pepawo (29)|6.9.2009 18:51
[quote=Leon78;239033]Co se dá nyní vše chytit v Brně na DVB-T a co je v HD?
Ja chytám v HD - Novu a CT1 a zbytek v SD - Nova, Nova Cinema, CT1, CT2, CT4, CT24, Prima, Prima Cool, O2TV a testovaci kanal.[/quote]
Zajímal by mě velice příjem HD signálu v okolí Brna - najde se někdo, komu se to podařilo, a kde? Mně asi 20 km od Brna zatím ani ťuk (12 dB Yagi + 18 dB nízkošumový předzes.). Jinak mám MUXy 1-3 a Rakousko v super kvalitě, jen to HD nějak ne a ne...
MomoBrut (205)|8.9.2009 12:58
[quote=pepawo;239702]Zajímal by mě velice příjem HD signálu v okolí Brna - najde se někdo, komu se to podařilo, a kde? Mně asi 20 km od Brna zatím ani ťuk (12 dB Yagi + 18 dB nízkošumový předzes.). Jinak mám MUXy 1-3 a Rakousko v super kvalitě, jen to HD nějak ne a ne...[/quote]

Hmm, ja bydlim v brne vzdusnou carou ani ne 5 km od vysilace a ani tuk. Staci zastavba a je po ptakach ....
pepawo (29)|8.9.2009 13:34
[quote=MomoBrut;239895]Hmm, ja bydlim v brne vzdusnou carou ani ne 5 km od vysilace a ani tuk. Staci zastavba a je po ptakach ....[/quote]

Děkuji za reakci, i když spíš čekám na úspěšnější...Takhle to nevypadá moc nadějně. Fakt je, že nevím, že by někdo z mého okolí kanál 64 zachytil. Tak asi nezbývá, než přejít na satelit.