Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Ukázky a jiné video

jibarr (792)|23.4.2008 21:50
Možná stojí za to udělat vlákno na nějaké ty zajímavosti a ukázky. Tady je něco z dneška. Trochu jsme před akcí blbnuli. Tak je tu ukázka Z-1 na GLIDECAM 4000 PRO bez vesty.

http://www.businessart.cz/ukazky/Z1.wmv
http://www.alangordon.com/s_stabilizers_glidecam.4mpro.html

Kdo chce, ať sem něco průběžně příhodí.
Pave1 (4279)|23.4.2008 22:56
To by mě bolela ruka, za chvíli .-) .

Koukal jsem, že "vedle" Lacco zaperlil, jeho věci se mi vždy líbily a opět je to moc pěkný (žádná exhibice, účelný záznam).

Tenhle steadicem taky nevypadá zle, jen ta cena s vestou asi ...
jibarr (792)|23.4.2008 23:10
Jo jo lacc umí. Taky jsem to zkoukl. Osobně mam trochu duševní problém s nakloněnou rovinou, ale budíž. Je to běžné. a hodně používané.
rjja (622)|23.4.2008 23:14
vůbec to nebylo vyvážené hodně se to kymácí
Pave1 (4279)|23.4.2008 23:21
Z těch šikmin mi lehce vadily jen věže kostela (obě, i ta později s průvodem svatebčanů), zbytek je top deluxe (včetně nejobtížnější části, večerního tance. Ten udělat tak, aby to pak nevypadalo "lacině", to je fuška).

Ten steadicam vyvážený nebyl, to je fakt (ale on s ním snad ani netočil, v tu chvíli).
jibarr (792)|23.4.2008 23:24
[quote=rjja;174409]vůbec to nebylo vyvážené hodně se to kymácí[/quote]


To nebyl momentální účel. Na konkrétní akci to ani nešlo použít. To jen že to měl kolega sebou, tak mě to zajímalo. I to šíro. V téhle variantě je potřeba cvičit zápěstí. Pracuje se s tím ale v pohodě.

Občas sem prý chodí, tak sem třeba dá odkaz na své stránky, má tam super ukázky.
jibarr (792)|24.4.2008 11:17
Tady je odkaz od doda, jak se má vyvažovat. Třeba to bude někomu užitečný.
http://www.glidecam.com/vid/mov/md/stability_of_balance.mov
rjja (622)|24.4.2008 13:09
to už je o něčem jiném, mám doma táké ( domácí výroby ), ale dělá mí problém to vyštelovat
jibarr (792)|24.4.2008 23:38
Něco nahrubo z té včerejší akce. Celé točeno z ruky. Na konci zachyceno pár kolegů. :)
http://www.businessart.cz/videa/Upir.wmv

Něco staršího - natočeno při indoor golfu.
[COLOR=#ff4400]http://www.businessart.cz/videa/Prestavka2.wmv[/COLOR]

Pave1 (4279)|27.4.2008 18:41
Jirko, ten záběr na listy a ufiknutý vozíky je drsnej .-) .

tam to chtělo zapracovat s tím pohybem (mírným) kamery (statická kompozice v té střihové skladbě nefunguje), např. v tom záběru vozíku na hole by to spravil švenk dolů na celek spodku (bez změny velikosti záběru, je to docela najetý a muselo by to být poměrně pomalý až středně rychlý, dost těžký záběr).

U těch listí by bylo dobré zase celou sekvenci "spojit", (střihovou skladbou a) mírným pohybem, do celé série záběrů (listí). Takto to vypadá, že jsi zapomněl vypnout kameru ;) .

P.S. Záběry "o hovně" jsou ta nejtěžší kameramanská disciplína .-) , sekvence z listí je přesně právě to.
Pave1 (4279)|27.4.2008 18:49
Taky v závěru (ty odjezdy z ananasu) nesprávně používáš zoom. I když to je cvičení "kompozice", celý fígl je ve správné střihové skladbě.

Namísto odjezdu bych opět radši použil v prvním záběru mírný švenk dolů (detail, opět těžké, klidně zastavit, ale tvůj sachtler by to měl zvládnout - snívá se mi o něm .-) ), pak ostrý střih na celek. Tím by to dostalo dynamiku, pomalý odjezd zoomem sice postupně odkrývá scénu, ale ta není dost "nosná" (sama o sobě), aby ten pomalý odjezd "pokryla" dostatečně zajímavým obsahem.

P.S. zajímavě divně na mě taky působí "křížení kompozice" u toho odjezdu u praporů. V detailu jsou komponovaný doleva s tím, že vlají doprava, kde je místo (to je ok). Při odjezdu na široký celek hřiště ale kompozici "křížíš", místo vznikne naopak vlevo a prapory přilepíš na pravou kantnu. To je docela problém - byť je kompozice hřiště sama o sobě správně, "nově" vytvořené místo v kompozici vlevo nic neobsahuje (kdyby tam někdo stál, bylo by to lepší).
jibarr (792)|27.4.2008 18:50
Né všechno se povede. To jsou pro samotnou práci úplně nepodstatný záběry, tak nějaká kompoziční chybka se může stát.
Letos snad bude lepší počasí, tak udělam nějaký lepší ukázky. Zrovna dělam z minulého týdne Hlubokou. Tak uvidíme.
Pave1 (4279)|27.4.2008 19:01
V druhé ukázce si všimnu jen práce se zoomem, u "kapra" by naopak bylo dobré (jeden z posledních záběrů krmení) najet na detail, zde si naopak zoom nepoužil.

Kompozic je tam víc, řekl by básník.

P.S. Já vím, znám ty ukázky z loňska. Zkus něco natočit, ty moc "dramaticky umělecké" tvorby neděláš, pak to tu "odsířám" jen já :D .
jibarr (792)|27.4.2008 19:09
[quote=Pave1;174888]
P.S. Já vím, znám ty ukázky z loňska. Zkus něco natočit, ty moc "dramaticky umělecké" tvorby neděláš, pak to tu "odsířám" jen já :D .[/quote]

Neboj. Já taky. Když člověk něco natočí a i to sestříhá, tak na to kouká úplně jinýma očima. Pořád je mu líto něco vyhodit. Někdo nezávislý to přeci jen vnímá jinak. Objektivněji. Proto rád stříhám cizí věci.
Někdo zase raději svoje. Ví co tam má za matroš.
Pave1 (4279)|27.4.2008 20:32
Mě zase baví to dělat ve své režii, ale moc rád šmikám ve dvou. Ta "oponentura" hned při šmiku (od s tebou "sladěného" člověka) je skvělá.

Doma spíš mám problém, že už na to "nemám sílu", stačí mi to v práci. Ale pořád mě to baví, i když už točím spíš míň.
Pave1 (4279)|2.5.2008 23:21
Jinak se mi tu teď v PC opéká tohle, ukázka ale nebude, neb "nic nezbylo" .-) .
pstruzi1.jpg
jibarr (792)|2.5.2008 23:25
:eek: :OO :-(( To já rád.
Pave1 (4279)|2.5.2008 23:36
Já taky :-) .

Povedl se i "kulturní kontext" .-) ...
stayman (12393)|3.5.2008 00:28
len mi robte chute, zena sa niekde zabava a ja tu sam s detmi o hlade :((
Pave1 (4279)|3.5.2008 00:59
Že necháš hladovět děti, to chápu .-) . Ale že i sebe, tak to docela koukám :-) .

Jinak tady je jedna zajímává "ukázka", 10min trailer
http://zinzin.us/view-type-Yt-p-1-q-bathory-trailer-code-2meKu7qQNIs-title-BATHORY-TRAILER-2008-Festival-PROMO-version.html
stayman (12393)|3.5.2008 01:07
Nastastie decka uz pospali a ja teda idem rabovat chladnicku...
Pave1 (4279)|3.5.2008 01:16
jsem si říkal, že to tomu hladu jen tak neprojde (když už jste tam jen "sami dva" :-) ),

bude ztrestán přítomností jídla .-) .


Ta Bathory vypadá dost dynamicky (byť je to trailer), kamera se pěkně hýbe.
jibarr (792)|4.5.2008 18:18
Jedna klipová rychlovka z akce.
http://www.businessart.cz/videa/KISS08.wmv
Pave1 (4279)|4.5.2008 21:25
Jirko je to moc pěkný, letadla jsou vždy parádní podívaná.

Nejlepší je střední část, kde zpěvák je v detailu (nejen on, ale vše je v detailu) a frekvence "éro prostřihů" je častější (tahle pasáž je skutečně povedená).

Trochu problematický je začátek, především "úvod do pojetí" (klipu), kdy první švenk po detailech aparatury není moc pěkný (kazí začátek, dojem, v porovnání s jinými záběry, které jsou všechny celkem pěkné, pěkně provedené), a především po něm (brzy) následující 1. prostřih na letadlo "jakoby nemá úvod".
Osobně bych třeba namísto té aparatury střihl nějaké lidi (poslouchající tu kapelu), z kterých bys nejlépe pomaleji švenknul (v širším záběru) na opodál stojící letadla, pak už nějaký detail letadla je ok, už jsi "v obraze".

Ale takhle (i přes titulek) to bylo takové překvápko, po tom "ledabyleji provedeném prostřihu" po aparatuře zvlášť.

Krom začátku pak už ok, (od prostředka se mi to vysloveně líbí). Akorát u tý cesny pořád přemýšlím, jestli to nebyl model - maketa (opět jen chyběl "úvodní kontext", zpočátku to vypadalo na modeláře - optický klam "perspektiv" a nepoměru záběru zpěváka a velikosti/vzdálenosti k té cesně která vypadala jako model; jistota byla až u prostřihu do kabiny a po přeletu stíhačky .-) )

P.S. Kdyby ten švenk po té aparatuře byl pomalejší, asi by to celé prošlo, ale takhle je to příliš (zkus ho zpomalit, jak to vyjde, stopážově stejně)
jibarr (792)|4.5.2008 21:57
Dík za nakopnutí. Vžtyť jsem úplně blbej. Jsem si udělal na prostřihy pár záběrů a nakonec jsem je tam nedal. Už jdu na to.
jibarr (792)|5.5.2008 00:14
Tak je to trochu překopaný. Chtělo by to tři kamery, pokud by z toho měl být primárně klip a všechno točit ze stativu.
http://www.businessart.cz/videa/LD08.wmv
stayman (12393)|5.5.2008 01:52
jibarr, perfektne spraveny zostrih, akurat mna asi poznas, trochu by som tie prestrihy niekedy zrychlil,alebo pouzil v pohybe, ako si to urobil v cca 2minute.... a co mi vadilo, polodetaily na kapelu a ziadny celok, ale ked som videl posledne zabery, pochopil som zamer, takze OK !!!

Taka technicka otazka, je to z rovnakych kamier? Dost silna aberacia asi v 3minute na gytaristu. A doporucujem pozerat tvoje videa v polovicnom rozliseni (WMP11 na 50% velkost videa (ALT+1))
Pave1 (4279)|5.5.2008 03:48
Tak k té první části (úvod do 1/3):

úplný začátek je je z hlediska "informace divákovi" (orientace v prostoru) jasně lepší.
Obě verze mají své kouzlo, ale přes klipové pojetí jsi v té druhé následně ale spíš přidal problémů s "kontextem" .-) .

Záběry (prostřihy) jsou v úvodu jasně výpravnější (řekněme, vidíš "víc" než v první verzi), ale někde méně navazují než předtím (z hlediska obsahu). Např. dva záběry na repliku historického éra, druhý záběr je podobné velikosti a úhlu na stejnou věc (je tam "jakoby dvakrát"), ale přitom v klipu nenavazuje (je buď příliš krátký - "klipově utržený", nebo jsi ho měl dát jinam) . To samé se např. týká pohledu na řídící věž (pěkné), kde jsi zkusil navázat "klipově" (mozaika s rytmickým střihem), ale následující záběr není z hlediska obsahu dle mého ideální (lepší by byl např. ten, kde je vidět název klubu).

Je vidět, že zkoušíš "klipový rytmus" střihu, ale ty prostřihy by měly mít svůj mikropříběh, i v tak krátké sekvenci dobře navazující. V první části klipu v první verzi to bylo dle mého lepší (jednodušší a přehlednější, čitelně jednotná koncepce), druhá verze je výpravnější a "složitější" , tím vlastně náročnější. Když chceš dosáhnout vyšší kvality, jsou klipy náročné, ta zkratka není jednodušší ale složitější, nejde to "rychle pokrýt" (jako např. u repky pro zprávy s komentem, který lecos překryje a spojí).

Záběry jsou pěkné, je to dobrý tréninkový materiál. Pokud bys prostřihy udělal opět např. "rytmicky systémově" (je to trochu nuda, na druhou stranu je to přehledné a pro diváka dobře čitelné .-) ) a snažil se je víc obsahově provázat, bylo by to ok. Hledisko "rytmu střihu" je jen jedna půlka úspěchu, právě obsah "informačně zpestřujících prostřihů" je, pro celkové vyznění této "přerušované reportáže" do klipu vložené, klíčový.

----

ZKus ještě poladit ten obsah těch prostřihových částí, aby byl např. (koncepce) jasně "chronologický" (úvod - info o místu, věž a název klubu; pokrač. příprava letadel - záběry letadel na stojánce; pojezdy na start a pohledy diváků na ně; starty; lety - příklad chronologického pojetí informace).

Je jedno, jak ty prostřihy pojmeš, ale vždy budou vypadat lépe, když v nich bude jasná (a pro diváka čitelná) koncepce (chronologická informace, pohybová "podobnost" např. záběrů "skejťák prostřihů" - u jiného klipu .-) , apod).

Tolik jen "pro nakopnutí" .-) , celé jsem to neskouk, předchozí klip byl v 2/2 pěkný (tohle ale není klasický klip, přes rytmický střih na hudbu je v něm opravdu vložená informace, která má svůj příběh/děj; jestli chceš cvičit, zkus např. tu info část střihnout napřed samostatně, bez hudby, pro své ujasnění pojetí té informace. Pak ji teprve (celou) znovu šmikni (jakoby potřetí, byť už třeba moc věcí měnit nebudeš), znovu zamontuj do klipu v jednotlivých "mikro" - info - částech).
Pave1 (4279)|5.5.2008 04:09
(např. máš v prostřihu PC/skoro celek lidi v prázdnějším prostoru - nemají "dynamiku", pak detail "svíčky" stíhačky - což má velkou "dynamiku " ale s volnějším předchozím záběrem se to moc nepotkává, lepší by byli lidi potom a v detailu, aby "jakoby sledovali" tu intenzivnost výkonu stíhačky, což šikovný detail podpoří - divák má ze záběrů v detailu "pocit většího náporu", volný prostor naopak nápor "uvolňuje" a děj rozvolňuje - to se právě hezky potkalo v první verzi v 2/3, kde se obrazové detaily a skladba hezky potkaly s intenzivností právě aktuální části písničky; ...pak jdeš ale v dalším prostřihu opět na stojánku a ukazuješ nějaký motor v detailu, my ale nevíme kde je - dal bych jako první záběr PC a ne ten motor (tedy nějaký záběr s větším kontextem prostoru), pak je prostřih éro a palubka - to je ok, atd, je to dost "proházené", což je jasně způsobené zkoušením si toho klipového pojetí, ale dle mého je to proházené místy už příliš)
jibarr (792)|5.5.2008 08:23
[quote=stayman;175903]jibarr,
Taka technicka otazka, je to z rovnakych kamier? Dost silna aberacia asi v 3minute na gytaristu. A doporucujem pozerat tvoje videa v polovicnom rozliseni (WMP11 na 50% velkost videa (ALT+1))[/quote]

Z dálky na podium není moje kamera. Tu aberaci tam dělá polarizační filtr. Taky jsem si toho všiml.

................................................................
Víc už se s tím Pavle patlat nebudu. Podstatný je samotný záznam akce a tohle bude jen bonus. Když tam hrála kapela, tak je škoda něco z toho neudělat. Samotný záběry jsou dost dlouhý, tak je to problém je tam smysluplně naflákat,
Pave1 (4279)|5.5.2008 13:30
To zcela chápu, Jirko .-) .

Jen jsem ti chtěl dát pár inspirací jako zpětnou vazbu, dík za ukázku, letadla já rád.
stayman (12393)|5.5.2008 22:38
Je to cista robota, netreba nic, iba tu dynamiku obcas pozmenit, aby to nevyznievalo "monotonne". Inak ten obraz ostry jak britva.
bugr (295)|6.5.2008 10:19
jsou v tom letadla? Už stahuju a těším se, já dělám letadla moc dokumentačně a moc dlouze tak se rád poučím ;)

Mě by se líbilo vynechat kapelu a dát tam spíš letadla :-) Ale opravdu, 1-2sec prostřihy mi přijdou divné, než si člověk uvědomí na co kouká je to pryč, nechal bych to trochu delší, hlavně gripena bych nechal přeletět celé letiště, myslím při té písničce.
Je pravda, že mi asi dost vadí ta plytká melodie a šílený text. Jestli máš víc letadel pls nahoď ještě něco.

Jsem tam nejel i když jsem měl protože zakázali profesionální videokamery a opravdu nevím jestli by mě tam ochranka s XH-A1 pustila ahádat se s někým jsem neměl chuť.
jibarr (792)|6.5.2008 14:22
bugr: Z toho to podstatný bude cca 30min sestřih. Tohle jsem si jen hrál. Viz výše. Když tam kapela byla, tak škoda toho nevyužít.

.......opravdu nevím jestli by mě tam ochranka s XH-A1 pustila.......
Jsi mohl jet s náma. Volný přístup všude. Na věž i plochu.
bugr (295)|6.5.2008 16:38
tak to jsem měl tušit. já zásadně točím letadla se stativem, no rád bych se někdy přidal

až to bude sestříhané bude to někde ke zkouknutí? Dochází mi inspirace ohledně způsobů zachcení letadel, snažím se teď dost experimentovat.
Pave1 (4279)|11.5.2008 19:59
Tak pokud sem chodí ještě nějaký "video-turista", tak jsem ještě "upravil" úvodní část (a zámeckou) Sázavy ( :D ).

http://www.videoproduce.cz/images/Klaster_final_2b.wmv

Dle mého pocitu to už teď líp "konvenuje" (ladí) s úrovní zpracování ostatních částí (trochu jsem to zestručnil, drobně pozměnil skladbu úvodní části a jemně pozměnil úvodní titulky). Od dvora je to zcela stejné, změnily se pak už jen závěrečné titulky.

Rozebírat už to nějak víc nebudu, ale kdo chce, je to ke skouknutí (drobné inspirativní postřehy v intencích dané ukázky jsou stále vítané .-) ).
jibarr (792)|11.5.2008 22:54
Zítra dam nějakou ukázku. Dneska jsem si spálil na sluníčku ruku a krk. Ještě to bylo ze Sušice ucpaný, tak jsem to jel 3 hoďky. Fuj silnice.
http://web.iol.cz/B-A/Susice.jpg
Pave1 (4279)|11.5.2008 23:10
Provokatére :-)

..ten "slunečník" na kameře a snad i ten monitor bych ti ještě odpustil, ale ten Sachtler s kolečkama (provokativně se vystavujícíma na běžecký dráze .-) ), to už je opravdu provokace (moc pěkná sestava, mňam ;) )

Dneska to opékalo, obloha modrá, jako kdyby na ni člověk koukal přes polarizák .-).
bugr (295)|11.5.2008 23:21
já dnes točil na LKPR/PRG a co tam dělal vzduch bylo neskutečný, to byl normálně lom světla ve vlnách, nahodím ukázku až se k tomu dostanu
Pave1 (4279)|11.5.2008 23:25
jj, byl (ještě jarně?) průzračný vzduch, na všem (jarně) syté barvy, do toho všude světla jak kdyby slunce jelo na 150pct.

Ty zkratky jsou pro mě lehkým tajemstvím .-)
jibarr (792)|12.5.2008 09:12
Kolečka jsou fajn. Akorát plocha musí být rovná.
http://www.businessart.cz/ukazky/Kolecka.wmv
bugr (295)|12.5.2008 10:34
to jsou ICAO/IATA kódy ruzyňského letiště, sorry.

http://cs.wikipedia.org/wiki/IATA_k%C3%B3d_leti%C5%A1t%C4%9B
bugr (295)|12.5.2008 10:36
ta hudba u fotbalu :D
to máš jako stativ na kolečkách? jsem o nich přemýšlel ale pro mě jako amatéra už je to moc....
jibarr (792)|12.5.2008 10:57
[quote=bugr;176906]ta hudba u fotbalu :D
to máš jako stativ na kolečkách? jsem o nich přemýšlel ale pro mě jako amatéra už je to moc....[/quote]

:D Tam nebude žádná hudba. To jen aby ta ukázka nebyla bez zvuku. :D
Až to natáhnu, udělam nějakou normální ukázku z obou kamer.
Dají se koupit i relativně levný kolečka. http://www.globalmediapro.cz/cz/shop.php?id=Libec_DL2&catid=LIBECKOL&act=item
Nevím jak jsou v praxi funkční. Osobně používám Vinten PD-114.
http://www.disk.cz/disk/detail1.csp?!PV,2302
Dávat 65.000,- za originál Sachtlera se mi nechtělo. Funkčně je to stejný.
bugr (295)|12.5.2008 11:03
já hudbu nepotřebuji,. mám rád originální zvuk.
Jaký používáš čas u toho fotbalu?
A bude nějaká ta ukázka z leteckého dne?
díky
jibarr (792)|12.5.2008 11:14
U fotbalu 1/250 dvojka ND, clona +-6. Ale šlo by to i na 1/50 a víc uclonit.
Z leteckýho dne něco udělam. Je to dost dlouhý cca 35 min i s povídáním a záběrama z ostatního dění okolo. Ještě tam válčili vojáci atp. Tak asi nejzajímavější bude ten Gripen. Taky se nejhůř loví.
stayman (12393)|12.5.2008 12:57
Len u 1/50 nemas tak ciste spomalovacky... Sporty naozaj s vyssim casom, posobi to aj ostrejsie (vacsia hlbka ostrosti, kvoli malej clone)
bugr (295)|12.5.2008 13:10
[QUOTE=jibarr;176914] Z leteckýho dne něco udělam. Tak asi nejzajímavější bude ten Gripen. Taky se nejhůř loví.[/QUOTE]

gripeny mám :-) http://www.planesvideo.cz/?p=8

když už to budeš mít natažený ve střižně tak vyhoď muziku a povídání a nech jen létací stroje ;)
Pave1 (4279)|12.5.2008 18:29
Tak dík za vysvětlení zkratek :-) .

Dneska jsem byl prvně trénovat na letišti (v Ruzyni), tak pak dám pár záběrů. Nejvíc mi zrazuje můj poměrně (velmi .-) ) obyčejný stativ, zdá se, že ho budu muset "aktualizovat". Na Sachtlera nemám a Manfrotto jsem měl (a už nechci .-) ). Tak to budu muset nějak vymyslet...
003.jpg 004.jpg 006.jpg 010.jpg 014.jpg 011.jpg
bugr (295)|12.5.2008 20:16
no nemám zkušenosti s lepšími ale myslím že hlava za 7000 by toho měla ukázat víc :-(