Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Propojení PC(DVI)-->LCD TV(HDMI) - jak na zvuk?

Andree (1)|11.12.2007 12:01
Zdravím,

dnešní dopoledne jsem strávil prohledávaním TV Freak fóra, bohužel nepovedlo se mi najít odpověď na následující otázku - rád bych propojil stávající PC (osazené VGA kartou s DVI výstupem) a novou LCD TV (HDMI vstup).

Ohledně přenosu obrazu není problém (řekl bych), kabelů DVI-HDMI je na trhu dostatek...

Starosti mi přidělává přenos zvuku - nerad bych vedl další dodatečný kabel (mno, kabel až takový problém není, spíš vrtání skrze dvě docela tlusté zdi...), otázka tedy zní zda se někdo nesetkal s redukcí, která by byla schopna spojit výstup jak z DVI konektoru grafické karty tak i výstup ze zvukové karty v počítači do jednoho HDMI-HDMI kabelu?
nodiggity (199)|11.12.2007 13:15
To si upřímně neumím v praxi představit. Předpokládám, že výstup na zvukové kartě máš analog, DVI je digitál, což jistě zkombinovat nelze. A i pokud by jsi měl výstup na zvuku digitální (jack, koax či optiku), musel by existovat kabel, který by pro výstupy z PC měl kombinaci DVI a jacku / koaxu / optiky, na druhé straně HDMI. Nic takového jsem já osobně nikdy neviděl, ale možná se mýlím a existuje. Zvuk tedy budeš muset zřejmě vést zvlášť kabelem.
Foolproof (2713)|11.12.2007 14:13
Záleží na kartě a základní desce.
Ati dodává ovladač pro SouthBridge a zvukový výstup tím pádem dostane na DVI, k tomu je speciální redukce pro HDMI kabel. V systemu se to objeví jako další zvuková karta, u mě se jmenuje ATI HD Audio.
Neumí to dts zvuk a 7.1m jinak všecko.
Ve Vistě je to automaticky, XP se musí patchnout, je to oficiální oprava od Microsoftu - ovladač pro UAC nebo tak nějak.
Konycz (56)|11.12.2007 20:41
no ja resim trosku jinaci problem, ale taky se tyka tohoto probleu... Propojil jsem HTPC DVI-HDMI kabelem s LCD... a potom ze zvukovky do LCD pomoci jack - 2x Jack do TV kde je vstup pro zvuk... myslim cerveny a bily sinch... ale zvuk ani za boha nejede a nejde.. moc se mi nechce kupovat dalsi repraky....
robert.kotasek (777)|11.12.2007 21:53
to bude mozna tim ze tahas obraz digitalne a zvuk analogem... zkus (pokud mas) digitalni koaxial nebo digitalni opticky (nejlepe do avreceriver)....
Gardfield (21)|11.12.2007 22:09
nene myslim ze problem bude ten ze to "pchas" do uplne ineho vstupu resp. nie do audio vstupu ktory prislucha k prislusnemu video vstupu!! neviem ako to je u samsungov ale musis sa pozret do manualu ako to je ked pripajas PC a chces doviest aj zvuk - niektore TV neumoznuju pripojit zvlast zvuk ak mas tv pripojeny cez HDMI (logicky sa caka ze cez to pojde aj zvuk) - niektore ano.
robert.kotasek (777)|11.12.2007 22:22
gardfield: myslis ze pokud to natahnu (zvuk) primo do AVR tak bude vse v poho... (zvuk z tv uz vubec neposloucham - jen z avr) tzn do tv hdmi z redukce dvi - obraz, spdif do avr?
Gardfield (21)|12.12.2007 10:11
jj to uz bude fungovat. a dokonca nemusis pouzit ani optiku. Ked ma tvoj AVR aj vstupy pre stereo zariadenia, tak to napichni na to - predpokladam ze ano, tak ti staci kabel 3,5jack-2x Cinch - da sa bezne kupit alebo urobit :P (predpokladam ze vstupy na tvojom AVR su cinchove). Na AVR samozrejme nastavis spravny vstup :)
Krayzie (325)|12.12.2007 10:21
Pokial to mozes prepojit s AVR digitalne (optikou alebo koaxialom), tak nad stereo prepojenim AVR s PC ani neuvazuj, lebo tym prichadzas o AC3 a DTS pri filmoch, nehovoriac o tom, ze pokial mas v PC integrovanu zvukovku, tak stracas na kvalite DA prevodnikov aj pri obycajnom stereu.
robert.kotasek (777)|12.12.2007 10:32
OK - vidim to na digitalni koax - uz kvuli tem asi 10m... (zvukovka je integ. o Nvidia na Asus a7n8x deluxe, AVR Onkyo TX-SR505E)
potreboval jsem si to jen overit ;) dik
Gardfield (21)|12.12.2007 10:47
ok, ja len aby boli jasne vsetky moznosti :)
jarecek (1)|23.4.2008 18:10
zdravim .. resim stejny problem s propojenim pc a lcd tv .. obraz v pohode pres dvi out / hdmi in .. ovsem zvuk nejede .. 3,5 jack out / l+r cinch in .. pritom je to zapojene do spravnych cinchu patricich k hdmi 2 in .. ktere je specielne urcene pro dvi pripojky (pak mam jeste hdmi 1, ale to je pro hdmi / hdmi propojeni) .. v nastaveni zvukovky mam spravne na jack nastaveno line out .. nic neni zeslabeno .. tak jsem z toho fakt jelen

pevne verim, ze to neni kvuli tomu, ze by jedno bylo digital a druhy analog. fakt ted zrovna nemam zbytecnych 20k na avr, 10m optiky a alespon nejaky dve obyc bedny .. no .. i vic nez 20k
RoPo (6061)|21.8.2008 14:04
[QUOTE=jarecek;174352]zdravim .. resim stejny problem s propojenim pc a lcd tv .. obraz v pohode pres dvi out / hdmi in .. ovsem zvuk nejede .. 3,5 jack out / l+r cinch in .. pritom je to zapojene do spravnych cinchu patricich k hdmi 2 in .. ktere je specielne urcene pro dvi pripojky (pak mam jeste hdmi 1, ale to je pro hdmi / hdmi propojeni) .. v nastaveni zvukovky mam spravne na jack nastaveno line out .. nic neni zeslabeno .. tak jsem z toho fakt jelen

pevne verim, ze to neni kvuli tomu, ze by jedno bylo digital a druhy analog. fakt ted zrovna nemam zbytecnych 20k na avr, 10m optiky a alespon nejaky dve obyc bedny .. no .. i vic nez 20k[/QUOTE]

Toto jsem také řešil. Pořiď si ATI kartu (HD2x00, HD3x00, HD4x00) s DVI výstupem případně HDMI výstupem. U karty s DVI je dodávaná redukce DVI-HDMI. ATI má integrovaný audio chip na grafické kartě vyhovující HDCP a posílá zvuk přes DVI->HDMI nebo jen přes HDMI ven.
Funguje to perfektně .
F4ITH (24)|18.2.2009 10:21
může mi pls někdo poradit....mám grafickou kartu ATI a kabelem DVI-HDMI propojenou LCD TV...obraz funguje perfektně ale nejede zvuk....potřebuju, abych měl zvuk na TV

všude se tady píše že ATI tohle umí, přenést zvuk přes DVI

chci se zeptat....měl by zvuk fungovat přes DVI>HDMI kabel nebo musím mít nějakou speciální redukci...jakože do grafiky redukci DVI>HDMI a pak TV propojit jen s HDMI kabelem? přijde mi to jedno a to samé...

díky za rady
RoPo (6061)|18.2.2009 10:29
[QUOTE=F4ITH;216518]může mi pls někdo poradit....mám grafickou kartu ATI a kabelem DVI-HDMI propojenou LCD TV...obraz funguje perfektně ale nejede zvuk....potřebuju, abych měl zvuk na TV

všude se tady píše že ATI tohle umí, přenést zvuk přes DVI

chci se zeptat....měl by zvuk fungovat přes DVI>HDMI kabel nebo musím mít nějakou speciální redukci...jakože do grafiky redukci DVI>HDMI a pak TV propojit jen s HDMI kabelem? přijde mi to jedno a to samé...

díky za rady[/QUOTE]

Jakou máš ATI kartu?

Máš nainstalován ovladač pro audio HDMI na kartě? Máš správně nastaveno v operačním systému, že zvuk mám jí an HDMI out?

Pokud HDMI-out pro audio máš správně nastaveno (ovladač a nastaven výstup), tak:

Používáš přímo kabel DVI->HDMI? To může být problém. Tento kabel nemusí reflektovat audio na DVI. Audio na DVI není stadardem. Proto takovýto kabel nemusí fungovat nebo je bez podpory audio přenosu.

Vyzkoušej použít přiloženou DVI->HDMI redukci, co je u karty a použij HDMI->HDMI kabel.
MlokCZ (636)|18.2.2009 10:55
[QUOTE=F4ITH;216518]může mi pls někdo poradit....mám grafickou kartu ATI a kabelem DVI-HDMI propojenou LCD TV...obraz funguje perfektně ale nejede zvuk....potřebuju, abych měl zvuk na TV

všude se tady píše že ATI tohle umí, přenést zvuk přes DVI

chci se zeptat....měl by zvuk fungovat přes DVI>HDMI kabel nebo musím mít nějakou speciální redukci...jakože do grafiky redukci DVI>HDMI a pak TV propojit jen s HDMI kabelem? přijde mi to jedno a to samé...

díky za rady[/QUOTE]

Zvuk může fungovat pouze přes následující kombinaci. ATI musí být z řady HD Radeonů (tedy cokoliv trošku novějšího).
A současně musí být použit buď přímo hdmi výstup, pokud ho některý model má přímo na kartě nebo pokud má jen DVI výstup, tak musí být použita originál ATI redukce.
A někteří výrobci ATI grafik redukci k modelům, která má jen DVI výstup nedávají, pak máš smůlu.
F4ITH (24)|18.2.2009 11:15
[QUOTE=RoPo;216519]Jakou máš ATI kartu?

Máš nainstalován ovladač pro audio HDMI na kartě? Máš správně nastaveno v operačním systému, že zvuk mám jí an HDMI out?

Pokud HDMI-out pro audio máš správně nastaveno (ovladač a nastaven výstup), tak:

Používáš přímo kabel DVI->HDMI? To může být problém. Tento kabel nemusí reflektovat audio na DVI. Audio na DVI není stadardem. Proto takovýto kabel nemusí fungovat nebo je bez podpory audio přenosu.

Vyzkoušej použít přiloženou DVI->HDMI redukci, co je u karty a použij HDMI->HDMI kabel.[/QUOTE]


mám HD4870X2, ve zvukových zařízení vůbec neni vidět jiné zvukové zařízení jako HD out nebo tak něco...je tam pouze moje zvukovka v PC

používám přímo DVI > HDMI kabel, měl sem za to, že tento kabel přenáší i zvuk, zajímalo by mě potom jaký rozdíl mezi tímto kabelem a touto redukcí http://www.alza.cz/redukce-hdmi-dvi-hama-dual-link-zlacene-konektory-d79465.htm

myslel sem, že tuto redukci obsahuje právě DVI > HDMI kabel


nejlepší řešení tedy použít DVI > HDIM redukci ? a pak HDMI > kabel ?
F4ITH (24)|18.2.2009 11:17
RoPo (6061)|18.2.2009 11:19
[QUOTE=F4ITH;216524]mám HD4870X2, ve zvukových zařízení vůbec neni vidět jiné zvukové zařízení jako HD out nebo tak něco...je tam pouze moje zvukovka v PC

používám přímo DVI > HDMI kabel, měl sem za to, že tento kabel přenáší i zvuk, zajímalo by mě potom jaký rozdíl mezi tímto kabelem a touto redukcí http://www.alza.cz/redukce-hdmi-dvi-hama-dual-link-zlacene-konektory-d79465.htm

myslel sem, že tuto redukci obsahuje právě DVI > HDMI kabel

nejlepší řešení tedy použít DVI > HDIM redukci ? a pak HDMI > kabel ?[/QUOTE]


DVI->HDMI redukce lze dokoupit. Dvakrát jsem dokupoval a zvuk funguje.


Co máš za verzi OS? Jestli máš nějakou verzi Win, tak se podívej do správce zařízení zda tam nemáš nějaké zařízení se žlutým trojúhelníkem. Chybí ti ovladač.
RoPo (6061)|18.2.2009 11:22
[QUOTE=F4ITH;216525]nebo vlastně spíš touto redukcí http://www.alza.cz/redukce-dvi-hdmi-hama-dual-link-zlacene-konektory-d79466.htm[/QUOTE]

To jsou špatné redukce... Jen DVI-D

Potřebuješ redukci DVI-I -> HDMI.
MlokCZ (636)|18.2.2009 11:31
[QUOTE=F4ITH;216524]mám HD4870X2, ve zvukových zařízení vůbec neni vidět jiné zvukové zařízení jako HD out nebo tak něco...je tam pouze moje zvukovka v PC

používám přímo DVI > HDMI kabel, měl sem za to, že tento kabel přenáší i zvuk, zajímalo by mě potom jaký rozdíl mezi tímto kabelem a touto redukcí http://www.alza.cz/redukce-hdmi-dvi-hama-dual-link-zlacene-konektory-d79465.htm

myslel sem, že tuto redukci obsahuje právě DVI > HDMI kabel


nejlepší řešení tedy použít DVI > HDIM redukci ? a pak HDMI > kabel ?[/QUOTE]

Rozdíl mezi kabelem DVI-HDMI a tou redukcí, co uvádíš není žádný. V ani jednom případě přes to zvuk nepojede.

DVI standardně vůbec zvuk nepodporuje, tedy standardní kabely zvuk umět nemohou. DVI je čistě konektor soužící k přenosu obrazu.

ATI ale využila některých volných pinů u DVI konektoru (které slouží normálně taky k přenosu obrazu, ale nejsou potřeba pro přenos obrazu z grafiky do jedné TV) a použila je pro přenos zvuku.

HDMI vzniklo právě proto, že chyběl zvuk. Tedy standardní hdmi-hdmi kabel zvuk umí.
A ATI tou svojí specifickou redukcí, kde využilo nestandardně piny pro obraz k přenosu zvuku, tak zvuk dostane na hdmi tak kam patří.

Proto to lze použít pouze s originál ATI redukcí nebo nějakou alternativní, která je konstruovaná specificky jako ta originál ATI.
MlokCZ (636)|18.2.2009 11:42
[QUOTE=RoPo;216528]To jsou špatné redukce... Jen DVI-D

Potřebuješ redukci DVI-I -> HDMI.[/QUOTE]

Nebyl bych si vůbec jistý obecně redukcí DVI-I -> HDMI. Nevím, jak jsou standardně zapojovány tyto redukce, ale obecně DVI-I konektor má současně na grafice na výstupu jak digitální signál tak analogový a standardně to slouží k tomu, aby se mohla použít redukce DVI-I->D-SUB a byl tam analogový signál. Se zvukem se standardně ani tady nepočítá a originál ATI redukce používá piny z DVI na výstup pinů pro zvuk na HDMI, což je i pro DVI-I zcela nestandardní a používá se to pouze u grafik, nikde jinde.

Tobě skutečně fungovala jiná redukce než přímo originál ATI?
RoPo (6061)|18.2.2009 11:49
[QUOTE=MlokCZ;216536]Nebyl bych si vůbec jistý obecně redukcí DVI-I -> HDMI. Nevím, jak jsou standardně zapojovány tyto redukce, ale obecně DVI-I konektor má současně na grafice na výstupu jak digitální signál tak analogový a standardně to slouží k tomu, aby se mohla použít redukce DVI-I->D-SUB a byl tam analogový signál. Se zvukem se standardně ani tady nepočítá a originál ATI redukce používá piny z DVI na výstup pinů pro zvuk na HDMI, což je i pro DVI-I zcela nestandardní a používá se to pouze u grafik, nikde jinde.

Tobě skutečně fungovala jiná redukce než přímo originál ATI?[/QUOTE]

Ano, jinak bych to nepsal. Vše, co píšeš znám a je to pravda.

Mohu však ještě přezkoušet. Vím, že se diskutuje o "magic ATI DVI-HDMI dongle" že je v něm chip. Redukci bych musel rozdělat, abych ověřil zda je tam opravdu chip, který "kóduje" audio do obrazového signálu. 2x jsem kupoval DVI-HDMI redukci a fungovala. Nevzpomínám si, že by byla nějaká speciální. Ale je možné, že byla "made by ATI". Pak by to bylo jasné.
F4ITH (24)|18.2.2009 12:10
no...já každopádně nikde nemám tu orig. redukci od ATI

je možnost to někde koupit? Nedaří se mi to nikde vyhledat...
RoPo (6061)|18.2.2009 12:10
Stejně nevidím důvod, proč by to měla být "speciální ATI" redukce. ATI karty od verze HD2xxx mají audio chip na kartě. Tedy "kódují" audio přímo na kartě do digitálního signálu a ne mimo ni.
RoPo (6061)|18.2.2009 12:11
[QUOTE=F4ITH;216542]no...já každopádně nikde nemám tu orig. redukci od ATI

je možnost to někde koupit? Nedaří se mi to nikde vyhledat...[/QUOTE]

Co "žlutý trojúhelník"?

Jestliže nemáš nainstalovány ovladače, tak ti žádná redukce nepomůže.
F4ITH (24)|18.2.2009 12:14
[QUOTE=RoPo;216544]Co "žlutý trojúhelník"?

Jestliže nemáš nainstalovány ovladače, tak ti žádná redukce nepomůže.[/QUOTE]

no :) je tam....musím na to sehnat ovladače ?
MlokCZ (636)|18.2.2009 12:27
[QUOTE=RoPo;216540]Ano, jinak bych to nepsal. Vše, co píšeš znám a je to pravda.

Mohu však ještě přezkoušet. Vím, že se diskutuje o "magic ATI DVI-HDMI dongle" že je v něm chip. Redukci bych musel rozdělat, abych ověřil zda je tam opravdu chip, který "kóduje" audio do obrazového signálu. 2x jsem kupoval DVI-HDMI redukci a fungovala. Nevzpomínám si, že by byla nějaká speciální. Ale je možné, že byla "made by ATI". Pak by to bylo jasné.[/QUOTE]

Chip v ATI dongle není, už jsem viděl fotky rozebrané originál redukce na zahraničních fórech. Jen je tam něco propojeno tak, že ATI karta umí ATI dognle detekovat a tedy ví, že je připojený. A dle toho se pak začne chovat jinak (tedy začne se chovat stejně jako když má některá ATI hdmi konektor přímo a v ovladačích pak výstup detekuje jako hdmi).
Já jsem zvuk řešit doma nikdy nemusel, zvuk v TV nepoužívám vůbec, proto některé detaily ke zvuku nevim.
Ale vím rozdíly chování v ovladačích pro obraz. V případě hdmi nebo ATI dongle (tedy musí mít ta redukce možnost, aby ji grafika dokázala rozpoznat), tak jsou dostupné některé funkce navíc, které přes DVI jinak dostupné nejsou. Např. možnost volby barevného prostoru na výstupu (kde je možno volit RGB full/RGB limited/YUV 4:2:2/YUV 4:4:4). Pokud grafika nedetekuje hdmi, tak natvrdo posílá RGB full.

Samotné propojení pinů by u DVI-I -> hdmi redukce mohlo být ok, netuším přesně co tahle redukce propojuje, je možné že to může odpovídat propojení co má ATI dongle. Ale těžko bude fungovat správně ta detekce ATI dognlu, což může a nemusí způsobit problém. Je klidně možné, že na základě této detekce je povolená i ATI zvukovka.
Samotná zvukova je ale vždy přímo na grafice, v donglu chip skutečně není.
RoPo (6061)|18.2.2009 13:15
[QUOTE=F4ITH;216546]no :) je tam....musím na to sehnat ovladače ?[/QUOTE]

Tak to je ZÁSADNI problém! Potřebuješ HDMI audio ovladač o Realteku.

Co máš za OS a jakou verzi (Service Pack)?
RoPo (6061)|18.2.2009 13:25
[QUOTE=MlokCZ;216548]Chip v ATI dongle není, už jsem viděl fotky rozebrané originál redukce na zahraničních fórech. Jen je tam něco propojeno tak, že ATI karta umí ATI dognle detekovat a tedy ví, že je připojený. A dle toho se pak začne chovat jinak (tedy začne se chovat stejně jako když má některá ATI hdmi konektor přímo a v ovladačích pak výstup detekuje jako hdmi).
Já jsem zvuk řešit doma nikdy nemusel, zvuk v TV nepoužívám vůbec, proto některé detaily ke zvuku nevim.
Ale vím rozdíly chování v ovladačích pro obraz. V případě hdmi nebo ATI dongle (tedy musí mít ta redukce možnost, aby ji grafika dokázala rozpoznat), tak jsou dostupné některé funkce navíc, které přes DVI jinak dostupné nejsou. Např. možnost volby barevného prostoru na výstupu (kde je možno volit RGB full/RGB limited/YUV 4:2:2/YUV 4:4:4). Pokud grafika nedetekuje hdmi, tak natvrdo posílá RGB full.

Samotné propojení pinů by u DVI-I -> hdmi redukce mohlo být ok, netuším přesně co tahle redukce propojuje, je možné že to může odpovídat propojení co má ATI dongle. Ale těžko bude fungovat správně ta detekce ATI dognlu, což může a nemusí způsobit problém. Je klidně možné, že na základě této detekce je povolená i ATI zvukovka.
Samotná zvukova je ale vždy přímo na grafice, v donglu chip skutečně není.[/QUOTE]


Jestli tedy jsi měl redukci kuchlou tak, jediné co by se mohlo spojovat/zkratovat jsou právě analogové piny (piny u placatého pinu).

Ale s tou detekcí "original ATI dongle" to možná funguje až u HD4xxxx verze. Vím, že ta je "jiná" než u předchozích verzí HD2x a HD3x.
MlokCZ (636)|18.2.2009 13:28
[QUOTE=RoPo;216555]Jestli tedy jsi měl redukci kuchlou tak, jediné co by se mohlo spojovat/zkratovat jsou právě analogové piny (piny u placatého konektoru).

Ale s tou detekcí "original ATI dongle" to možná funguje až u HD4xxxx verze. Vím, že ta je "jiná" než u předchozích verzí HD2x a HD3x.[/QUOTE]

Já ji kuchlou neměl, jen viděl někde fotky, už si nepamatuju ani na kterém fóru to bylo a ani od jaké grafiky byla. Takže je možné jak píšeš, že se od různých modelů grafik liší.
A co se týká té detekce a projevu v ovladačích pro obraz, tak je tam další souvislost s tím, že starší verze ovladačů tam volbu barevného prostoru neměly.
RoPo (6061)|18.2.2009 13:36
[QUOTE=MlokCZ;216556]A co se týká té detekce a projevu v ovladačích pro obraz, tak je tam další souvislost s tím, že starší verze ovladačů tam volbu barevného prostoru neměly.[/QUOTE]


Od jaké verze?
Pytkin (7947)|18.2.2009 13:42
este mozes kupit externu krabicku DVI + spdif -> HDMI .. potom mozes mat grafiku aj zvukovku aku chces ..
MlokCZ (636)|18.2.2009 13:42
[QUOTE=RoPo;216561]Od jaké verze?[/QUOTE]

S jistotou vím, že 8.12 to mají. Ale nejsem si jistý úplně tím, že právě v této verzi se to objevilo poprvé. 8.11 jsem testoval pouze přes DVI, takže tím nemám ověřeno, že to tam ještě nebylo.
MomoBrut (205)|18.2.2009 13:48
Novejsi graficke karty od nvidie maji primo na sobe dvoupinovy konektor pro pripojeni digitalniho audia bud z MB nebo ze zvukovky. Sam jsem to nezkousel ... zvuk resim pomoci externich profi A/D a D/A prevodniku echoaudio. Ale predpokladam, ze kdyz se to propoji, pojede spdif primo pres HDMI do HDMI zarizeni ...
RoPo (6061)|18.2.2009 14:04
[QUOTE=Pytkin;216562]este mozes kupit externu krabicku DVI + spdif -> HDMI .. potom mozes mat grafiku aj zvukovku aku chces ..[/QUOTE]

Ale za jakou cenu......?

Toto je celkem drahé a snad i chybí HDCP.
RoPo (6061)|18.2.2009 14:05
[QUOTE=MomoBrut;216565]Novejsi graficke karty od nvidie maji primo na sobe dvoupinovy konektor pro pripojeni digitalniho audia bud z MB nebo ze zvukovky. Sam jsem to nezkousel ... zvuk resim pomoci externich profi A/D a D/A prevodniku echoaudio. Ale predpokladam, ze kdyz se to propoji, pojede spdif primo pres HDMI do HDMI zarizeni ...[/QUOTE]

Píše se o ATI. Proč zmiňuješ nVidiu :)? Ale máš pravdu nVidia to řeší právě takto.
RoPo (6061)|18.2.2009 14:09
[QUOTE=MlokCZ;216563]S jistotou vím, že 8.12 to mají. Ale nejsem si jistý úplně tím, že právě v této verzi se to objevilo poprvé. 8.11 jsem testoval pouze přes DVI, takže tím nemám ověřeno, že to tam ještě nebylo.[/QUOTE]

Mám ještě novější. Kouknu jestli tam tato možnost je.
MlokCZ (636)|18.2.2009 14:15
[QUOTE=RoPo;216571]Mám ještě novější. Kouknu jestli tam tato možnost je.[/QUOTE]

V 9.1 (také už nějaký čas jedu na 9.1) možnost samozřejmě od 8.12 zůstala, takže tím můžeš ověřit, jak se to chová s tou tvojí redukcí.
Pytkin (7947)|18.2.2009 14:44
[QUOTE=RoPo;216569]Ale za jakou cenu......?

Toto je celkem drahé a snad i chybí HDCP.[/QUOTE]

Neviem aka je cena .. ale HDCP funguje dokonale .. naprikald :

http://www.grandbeing.biz/product/DH0101.htm
RoPo (6061)|18.2.2009 15:22
K čemu je HDCP, když je aplikovatelné jen na HDMI? nebo mě něco uniká?

Zajímalo by mě zda na PC, které přehrává BR disk v plném rozlišení 1080p a zobrazuje jej ven přes DVI a SPDIF bude skutečně obraz v rozlišení 1080p reprodukován ven spolu s TrueHD ši DTS-HD.

Jinak odhaduji cenu na 200-300éček.
Pytkin (7947)|18.2.2009 15:32
ropo : odhadujem cenu na 100 ecek ..

TrueHD a DTS-HD tam asi nepojde, kedze cez spdif ich nedostanes .. Obraz v 1080p bude ..
RoPo (6061)|18.2.2009 15:44
pytkin: Cena za zařízení od jiného výrobce je ~$60-$70. Ale stejně bych zrovna toto touto cestou neřeši. "Na co jednoduše, když to jde složitě".



Tady vypadá problém "jen" v ovladači a správném nastavení.
MlokCZ (636)|18.2.2009 15:56
[QUOTE=Pytkin;216581]ropo : odhadujem cenu na 100 ecek ..

TrueHD a DTS-HD tam asi nepojde, kedze cez spdif ich nedostanes .. Obraz v 1080p bude ..[/QUOTE]

Ano, tak to bude. TrueHD a DTS-HD přes spdif ven dostat nepůjde.

Na druhou stranu k čemu vlastně je TrueHD a DTS-HD dobré. Z mojeho pohledu k ničemu. Více než 5 repro nemám kam fyzicky dát, navíc lokalizace prostoru je pro 5 repro zcela dostatečná. A rozdíl mezi 512kbit komprimovaným kanálem a nekomprimovaným u TrueHD na svojí aparatuře nepoznám. Tedy nemám naprosto žádnou motivaci, abych kvůli tomu řešil repro a měnil receiver (který TrueHD ještě neumí).
Jedinou komplikací jsou tedy BR disky, které obsahují pouze TrueHD nebo DTS-HD stopu. Ale protože stejně koukám téměř výhradně na HD ripy s AC3 a na originál BR disky ne.
Pytkin (7947)|18.2.2009 16:00
ropo : jasne .. samozrejme .. ja som to len pisal , keby niekto iny chcel riesit nieco podobne a nemal by grafiku , ktora to umoznuje ..
RoPo (6061)|18.2.2009 16:06
[QUOTE=MlokCZ;216589]Na druhou stranu k čemu vlastně je TrueHD a DTS-HD dobré. Z mojeho pohledu k ničemu. Více než 5 repro nemám kam fyzicky dát, navíc lokalizace prostoru je pro 5 repro zcela dostatečná. A rozdíl mezi 512kbit komprimovaným kanálem a nekomprimovaným u TrueHD na svojí aparatuře nepoznám. Tedy nemám naprosto žádnou motivaci, abych kvůli tomu řešil repro a měnil receiver (který TrueHD ještě neumí).
Jedinou komplikací jsou tedy BR disky, které obsahují pouze TrueHD nebo DTS-HD stopu. Ale protože stejně koukám téměř výhradně na HD ripy s AC3 a na originál BR disky ne.[/QUOTE]


Poslechový rozdíl tam je. Přirovnal bych jako rozdíl mezi DolbyDigital a DTS. Ale ne až tak výrazný.

Souhlasím, že zatím moc rozšíření není, ale s větším nástupem BR či on-line HD formátu s podporou TrueHD a DTS-HD na významu stoupne.

Jestliže již receiver máš bez xxHD, tak měnit jej nyní nemá cenu. Kdo však nový receiver pořizuje měl by o podpoře xxHD uvažovat (pokud má FullHD zobrazovadlo - řešit audio bez FullHD zobrazovadla nemá význam).
RoPo (6061)|18.2.2009 16:08
[QUOTE=Pytkin;216592]ropo : jasne .. samozrejme .. ja som to len pisal , keby niekto iny chcel riesit nieco podobne a nemal by grafiku , ktora to umoznuje ..[/QUOTE]

Tak si asi za tu cenu koupí novou grafiku než "převodník", nemyslíš?

HD2xxx/3xxx/4xxx v nižších cenových kategoriích stojí pár peněz.
Pytkin (7947)|18.2.2009 16:16
ropo : mne je to jedno .. kazdy je strojcom svojho stastia ..
MomoBrut (205)|18.2.2009 16:36
[QUOTE=RoPo;216595]Poslechový rozdíl tam je. Přirovnal bych jako rozdíl mezi DolbyDigital a DTS. Ale ne až tak výrazný.

Souhlasím, že zatím moc rozšíření není, ale s větším nástupem BR či on-line HD formátu s podporou TrueHD a DTS-HD na významu stoupne.

Jestliže již receiver máš bez xxHD, tak měnit jej nyní nemá cenu. Kdo však nový receiver pořizuje měl by o podpoře xxHD uvažovat (pokud má FullHD zobrazovadlo - řešit audio bez FullHD zobrazovadla nemá význam).[/QUOTE]

No, je lepsi se vratit zpatky na zem. Ze je nejaky novy format dostupny je sice pekne, ale je znacne diskutabilni, zda je smysluplny. Sam jsem pred x lety vasnive ocekaval SACD nebo DVD audio s LPCM a kdo to ted pouziva? Kolik se toho vydava ... ?

Ale vubec to nejdulezitejsi ... o kvalite zvukove stopy rozhoduje naprosto a brutalne a predevsim elektroakusticky retezec, ktery ma kdo doma ... 99% beznych lidi nepozna na svem hypersuper 5.1 rozdil mezi AC3 a DTS, natoz aby titez pacienti poznali rozdil mezi DTS
a DTS-HD. Na bezne dostupnem systemu rozdil mezi AC3 a DTS neni slyset a i kdyby, tak to vse za predpokladu, ze posluchac vi, co ma slyset (coz je hodne vysoko polozena latka).

O tom, ze masa hlta mp3 a nepozna rozdil vuci 16 bitovemu PCM ... o tom neni treba se ani bavit a tim se dostavam zpatky k tomu, cim jsem zacal ... SACD a DVDAudio.

Jinymi slovy, delat se to bude tak, co bude masa spotrebovavat a co bude levne ...
Pytkin (7947)|18.2.2009 16:40
sacd a dvd audio sa vydava dost .. audiofily to kupuju jak besny .. a rozdiel oproti CD je fakt zasadny .. ja mam rad teda priestor .. dvd audio je fakt prima .. ked si potom pustim stereo CD , tak mi to pride ako mono ..