Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

..a další ukázky z XH-A1

Pave1 (4279)|17.10.2007 21:03
Tak jsem se rozhodl, že Jeseník letos bude nekonečný :-) .

Včera večer byla chvilka času, tak jsem poladil Vysoký vodopád - 9min (154MB, wmv 960x540),

-----------


Dle známého hesla amatérů mohou "videonadšenci" upravovat svůj film (narozdíl od profíků) kolikrát chtějí.
Takže vězte, že bude ještě verze třetí - finální :-) .

V této druhé se ještě změnila lehce střihová skladba (několik nových záběrů, změn pořadí a něco i vypadlo), pracovalo se především na tempu (hlavně úvodu, ale přestříháno a upraveno bylo vše). V závěru nesedí na jednom místě střih na hudbu, třetí verze pak ještě definitivně pročistí sestřih (zbytečné prolínačky, drobné úpravy tempa apod). Celkově je druhá verze "klidnější" - k dokonalosti jí chybí snad právě finální doladění verze třetí - budoucí.

(přiznám se, že se mi záběry - specielně přírodní - musí v prvním výběru "usadit", teprve druhý střih s čistýma očima doladí střihovou skladbu - do téměř finální podoby; závěrečné dočištění pak vždy pomůže - uvidíme, zda se final verze všech čtyřech částí - a páté dosud nedokončené - povede do konce listopadu)

http://www.videoproduce.cz/images/Vysoky2.wmv (lepší verze wmv)
stayman (12393)|18.10.2007 15:34
Dost divne strihas, sice som uz tuto ukazku nevidel, ale to predtym bol pekny chaos a tie strihy na osobu v rovnako velkom zabere a prostredi su strasne, poznam len dvoch ludi, co to nevedia a tak strihaju, DodoMusic a Krtek (ala vrtalp).
Pave1 (4279)|18.10.2007 19:22
klidně napiš přesné místo, odpovím (byť jde o video z dovolené, kde prostě občas vítězí "požadavek vidět" nad požadavkem stručného vyprávění).

Je ale zřejmé, že vkus různých lidí se často liší (co se líbí jednomu, nemusí se líbit druhému .-) )
stayman (12393)|18.10.2007 19:25
To miesto je ta pani asi niekde v strede zaznamu, mas ju tam najmenej trikrat v rovnakych prestrihoch, myslim, ze tam ku nej este niekto potom popodisiel, uz si to nepamatam a nechce sa mi to znova tahat. Samozrejme tych miest tam bolo viac, chapem, priroda sa tazko striha, ale vela strihov by som tam vyhadzal, osobne 9 minut je dost na takmer rovnake zabery... Tocil som aj ja vodopady, mam asi 30minut zaznamu c Vysokych Tatier ale vysledny strih bude nanajvys 1minuta, ale skor 30s.
Pave1 (4279)|18.10.2007 19:40
tak to je tak jak jsem si myslel - ta "paní" je tam proto, aby se viděla :-) (a to jsem jí na třech místech vystřihl .-) ).

Jinak nová verze je "klidnější" (v té první byly záběry v úvodu dost "upálené"), důvod proč to nemá jednu minutu je také tentýž, není to krátká obecná informace "o nějakém vodopádu" (ve filmu o pohoří), ale naopak jde o konkrétní trasu (popis) jednoho výletu s konkrétním vodopádem a okolím "v hlavní roli".

Mohlo by to být jistě mnohem krásnější (od leteckých záběrů, jeřábu až k různým jízdám..), ale v rámci našich možností jednodenního pěšího výletu je tento popis podrobný ale snad přijatelný (..popis trasy), třeba pro někoho, kdo tam nikdy nebyl (pro nás na památku .-) ).

Ta epizoda není "o jeseníku",ale o té jedné trase výletu - což souhlasím prostě není pro každého (není to dost obecné, ale poměrně konkrétní a dost popisné).
Pave1 (4279)|18.10.2007 19:48
Druhou "okolností" (pro většinu lidí nezvyklou) může být fakt, že chybí

..běžná kostra vyprávění v audiu (+informace). Záběry pak "ilustrují", hlavní je koment s informacemi a "vlastní dějovou linií" (např. "Vysoký vodopád se nachází uprostřed turistické oblasti + ..plus ilustrační záběry turist center, lidí, cest, pohoří).

- to je běžný postup. Tyhle ukázky se ale snaží o něco jiného, namísto popisu se předpokládá, že tě dané konkrétní místo zajímá a že obecné informace znáš. Tohle je naopak soustředěné na obraz - záběry v HD rozměru nabízí mnoho detailů ke sledování a přirozená ruchová kulisa by měla poskytnout "víc pocitu" z "neupraveného" pohledu na přírodu (popis je navíc "místně věrný" - přesný, záběry na sebe navazují a konkrétně popisují postup cesty - co přitom můžeš z této cesty vidět. Pak např. v začátku je tam "jako zástupce" spodního přiblížení "nudnější pasáž" celkem nezajímavých potoků Ale ony tam prostě patří, odpovídají ploše "nudnější spodní části", byť je to maximálně zkrácené. Každá pasáž cesty tam prostě má svého "zástupce" .-) ).

Zde jde o kompromis s touhle "pocitovkou", záběry ilustrují i (konkrétní) lidi na dovolené.

Navíc jak říkám, je rozdíl vidět menší okénko vs. "velkou plochu" s mnoha detaily - dobře v HD rozměru pozorovatelnými. Pocit je to pak dost jiný (byť je přesto zřejmé, že špatný střih ruší). Chtělo by to dlouhé pomalé záběry ze stativu, dlouhé prolínačky, to střídané s makrem a zajímavými detaily a pohledy, vim).

Prostě je to takové hraní si (se střihem .-), často se to po čase usadí (zbytečnosti pak vyšmiknu, prolínačky udělám delší nebo žádné.. ), jen se to občas prostě klepe atd. Dovolenková klasika .-) (když je čas a chuť, tak se to po částech šmiká).
anglcam (223)|18.10.2007 21:37
nevim jaky jsi mel puvodni zamer ale mne to pripada jako relaxacni video nez popis cesty.proste si sednes pred velkou TV do kresla a pustis si to.Zadny komentar te nerusi a ani ta hudba by mi tam nechybela.proste se necham unaset HD zabery jednotlivymi useky cesty kde se stridaji detaily s sirsimi zabery atd.A co je na takovem videu dle meho laickeho uvazeni nejdulezitejsi je prave ruchova stopa.Predstav si sedis a koukas na ty vodopady, potoky, stromy vychutnavas si cestu k nim a to vse v HD a do usi ti zni ta zurcici voda sumeni listi pak najednou strihnes na detail toho cmelaka.Trochu vyjedes volume toho bzuceni a v dalce sumeni vodopadu a najednou zaber na vodu jdouci pres kameny tentokrat s lahodnym zvukem tekouci vody.Myslim ze ja bycvh to pojal jako relaxacni kousek se zabery prirodnich ukazu kde by ale hrala hlavni roli zvukova kulisa.Puvodni zamer popsat cestu by byl splnen a pro neznale tamniho prostredi by to svuj ucel splnilo v zprostredkovani krasnych HD zaberu nadherne prirody kdy by se mohli pokochat vizualni strankou ale hlavni dominantou by byla zvukova stopa.neni nic lepsiho nez zvuk prirody nekde mimo civizaci.samozrejme ze 10 minut by bylo tak akorat.Tot muj nazor na podobne klipy.
stayman (12393)|18.10.2007 21:44
[QUOTE=anglcam;153317]nevim jaky jsi mel puvodni zamer ale mne to pripada jako relaxacni video nez popis cesty.proste si sednes pred velkou TV do kresla a pustis si to.Zadny komentar te nerusi a ani ta hudba by mi tam nechybela.proste se necham unaset HD zabery jednotlivymi useky cesty kde se stridaji detaily s sirsimi zabery atd.A co je na takovem videu dle meho laickeho uvazeni nejdulezitejsi je prave ruchova stopa.Predstav si sedis a koukas na ty vodopady, potoky, stromy vychutnavas si cestu k nim a to vse v HD a do usi ti zni ta zurcici voda sumeni listi pak najednou strihnes na detail toho cmelaka.Trochu vyjedes volume toho bzuceni a v dalce sumeni vodopadu a najednou zaber na vodu jdouci pres kameny tentokrat s lahodnym zvukem tekouci vody.Myslim ze ja bycvh to pojal jako relaxacni kousek se zabery prirodnich ukazu kde by ale hrala hlavni roli zvukova kulisa.Puvodni zamer popsat cestu by byl splnen a pro neznale tamniho prostredi by to svuj ucel splnilo v zprostredkovani krasnych HD zaberu nadherne prirody kdy by se mohli pokochat vizualni strankou ale hlavni dominantou by byla zvukova stopa.neni nic lepsiho nez zvuk prirody nekde mimo civizaci.samozrejme ze 10 minut by bylo tak akorat.Tot muj nazor na podobne klipy.[/QUOTE]

Velmi pekne zhrnute, nevtierave a take realisticke, avsak naozaj nic pre civilizaciu ;)
PavelO (40)|19.10.2007 09:23
Pave1 není to pěkný nedá se na to koukat obrázky sice pěkný ale ten 9 minutový chaoz který na mě dýchl jsem neustál a to jsem taky amatér. Navíc ten odkaz na www stránky videoprodukce ... no nevím než takovou reklamu tak snad žádnou. Promiň. Neposmívám se, ale opravdu to není pěkný.
Pave1 (4279)|20.10.2007 00:01
jo, beru. Však je to video z dovolené, nemusí se to líbit každému.

A vysoký vodopád (jako takový :-) ) se ti líbil (Jeseníky znáš)?
Pave1 (4279)|20.10.2007 00:10
To Englcam - pochopil jsi to přesně.

Problém je ve dvou věcech (u mě :-) ):

- tenhle ideál dosáhnout (při praktickém dovolenkovém/výletovém minimalismu času a snah)

- zlepšovat se ve střihových vazbách toho "všehomožného" a přitom nesklouznout do kýče.

Osobně mám tyhle "ruchové-přírodní-pocitovky" rád (právě proto, že nemluví). Taky jsi zaznamenal ten "projekční HD" aspekt (je rozdíl vidět malé a pak v HD, záběry, které se zdály nudné, získají kvalitu a zajímavost).

JInak pro bikery - 30.10. na čt4 sport půjde (tedy asi, ale asi určitě) cca 20min sestřih z Slope Style - Písek 2007. Tan kousek je zajímavý tím, že se točil pouze na dvě profi kamery (a došlo k jisté výměně záběrů se sdružením fandů kolem těch kol; kdo hledá najde), zároveň je to akční podívaná z "cyklistické akrobacie" v ulicích historického centra města. Právě jsme došmikali (má maličkost), ač nejsem na tyhle sporty, tak se mi to moc líbilo (pracné bylo sestavit nekompletní záběry, neboť všechny kamery se opakovaně přemísťovaly a navíc nic nebylo "komplet").

Doporučuju skouknout, je to hodně akční a zajímavé, co všechno se na těch kolech dá "ulétat" :-) .

(a jeden bonus - ti nadšenci tam měli neprofi jeřábek, udělal přitom kus pořádný práce, kukněte na výsledky; v závěru dílka pak je crash klip .-) )
Pave1 (4279)|20.10.2007 00:37
Jinak mě teď napadlo, že dík tomu (opravdu pěkně napsanému ;) ) popisu od englcama (těch "pocitovek"), že se svým způsobem jedná o takové malé meditace.

Kdo hledá, očekává, přemýšlí ("naléhá" .-) ) - ten nenachází. Kdo se nechá volně unášet, ten možná něco pocítí.

Je to ale běh na delší trať a tyhle "kompromisní kousky" jsou spíš jakýmisi cvičeními na dané téma. Skutečné relaxačky vypadají jako např. ten Yallowstone (viz odkaz na záběry točené v tomto národním parku s XH-A1 jedním amíkem - vlákno o XH-A1).

P.S. Ten vodoznak není ani tak reklamou, jako spíš ochrannou známknou. Bohužel si v dnešní době kdekdo postahuje něco z netu a pak to třeba vydává za své kousky, takže poloprůhledný znak toto řeší - možná tam dám příště nějaká písmena, aby to nevyznívalo příliš "propagačně", ale je to prostě dnes už tak, volně věci ven k použití nedávám)
PavelO (40)|20.10.2007 14:25
Pave1: Relaxace vypadá jinak. Hudba dobrý ta mě nevadí, ale co mě vadí tak střih je v některých pasážích moc rychlý na tu hudbu co jsi dal, navíc nemá stejné tempo, navíc se opakují ty samé záběry několikrát, když už jsem se na nějaký zadíval tak zmizel dřív než jsem si ho stačil celý prohlídnout. Střih po ose je straně rušivý, neustálé vracení se ze záběru do záběru (voda, strom, listí, voda strom). Podle mě divák nechce vidět stejnou nebo podobnou věc 3x.
Neber to zle, fandím lidem kteří mají odvahu dát něco na kritiku, ale musíš se z něčeho poučit. Sám se učím byl jsem na videokurzu a ten mi dal hodně, třeba by ti taky pomohl. Když budeš chtít napíšu co a jak. Měj se.
Pave1 (4279)|20.10.2007 15:00
Díky Pavle za názor,

ale tyhle dílka trpí zaprvé nedostakem času při natáčení (dovolená), jistým nedostatkem mé vůle "je rychle dotahnout do perfektního konce (není to třeba, není zde žádná "smlouva", vracím se k nim a předělávám je) a znovu:

- nejedná se "o díla", ale záznam z dovolené (s některými "přidanými vyladěnostmi" :-) ). Tady tvůj oblíbený kurs nepomůže, výsledek prostě není "profi dílo", ale jen taková zábava .-) .

Měj se a dej vědět, jestli se ti Vysoký vodopád (jako takový) líbil.

Ahoj :-) .

P.S. Zeptej se některých profíků, jak vypadají jejich záznamy z dovolené .-) .

Jinak souhlasím, že jistým problémem je ta délka záběrů (opravdu jsou některé krátké), jde ale o to, že celé dílko dovolenkové bude mít cca 50min - výsledný tvar (tempa) celku tak teprve dodělám při kompletaci. Každopádně dík za postřehy, byť z hlediska skladby záběrů nic moc měnit nebudu - mám proto své důvody .-) . Je fajn si o tom podebatit, k tomu účelu to sem dávám.
Neboj ale, svůj "správný tvar" (tempo atd) ukázky časem najdou, pro mne je jen prostě časově VELMI pracné, dělat takové "předvýběry" - což tato dílka dnes jasně jsou (jinak záběry z XH-A1 se ti líbily, nebo jsou špatně atd - klidně napiš, debatovat se muší - je to relaxace ;) .
PavelO (40)|22.10.2007 09:14
Pave1: ahoj, vodopád je pěkný, obrázky taky (no ta kamera co máš je můj sen). Obecně přírodu mám velmi rád a rád ji točím. Jen jsem si myslel že chceš slyšet co je na tom špatně, aby jsi to trochu vylepšil. A ještě něco, právě tím že něco znáš a umíš se tvá práce, kterou stříháš už po třetí, urychlí. I video z dovolené může vypadat pěkně a rád se na něho kouknou i blízcí, ale musí to mít hlavu a patu.
Jinak přeji hodně pěkných záběrů a točit a točit a stříhat a stříhat ono se to jednou podá. Čau PavelO
Pave1 (4279)|23.10.2007 18:45
Tak to jsem rád :-) .

Videa z dovolené u mě mají delší čas zpracování. Nejprv udělám takové části (souhlasím, že ty záběry jsou někde upálené, když bude čas tak to poladím), pak je kompletuju (někdy i po letech .-) ) do jednoho celku.

Tam se to "zjednodušuje".

JInak z mé zkušenosti je prostě rozdíl, pokud střiháš profesionálně natočené (řekněme stabilní a kvalitní .-) ) záběry (navíc dramaturgii vždy děláte ve dvou, co - kde - po čem), rozdíl jsou také "dějové věci" (jasná akce lidí apod) vs. záběry, kde pořadí je "libovolné" (navíc bez komentu v podkladu) - ...proti záběrům "neprofi z dovolené", kde tě nejvíc limituje neklidná kamera (ach ten stativ :-) ).

-------------
Přesto jsem ušmikal poslední díl (pátý) letošní Jeseníkovské série - tak kdo má Jeseníky (a pěší turistiku) rád, tak má možnost.

Tentokrát jsem se trochu víc "snažil ( .-) ), tak jsem Pavle zvědavý, jak se ti bude líbit tohle video ze Zlatorudných mlýnů (s dvěma rozhovory to má 10,5min, pro net jsou debaty krácené/vypuštěné).

Odkaz sem dám zítra večer, snad to tedy tentokrát bude lepší (střihově, limity "cestovní kamery" zůstávají) :-) .

Svůj tvar si dovolenkové celky nakonec jistě najdou (z těch částí se to dobře skládá/zkracuje).

Jinak díky za hodnocení, proto to sem dávám (tedy krom prosté zábavy "se podívat" na video z dovči "někoho jiného - někde jinde"), rád si podebatím, pokud to nesklouzává do příliš osobní roviny (to nemám rád, specielně u některých "všude-kamarádů" na veřejných fórech, kteří už dávno zapomněli, co to je nefrajeřit a volně debatovat). Ono v těhle video-kouscích nejde o život :D .
Pave1 (4279)|24.10.2007 00:24
Tak abyste mě nepomlouvali (useknutýma záběrama v sestřihu a jistým obsahovým "nepořádkem" :-) )
tak (opravdu poslední .-) ) pátá ukázka z Jeseníku - Zlatorudné mlýny (net verze cca 9min, 145MB, wmv 960x540)

- tentokrát je dílko obsahově i střihově podstatně dotaženější. Není to už tedy "série záběrů" na hudbu, ale přeci jen podstatně lépe strukturované dílko (záběrově, obsahově), byť je to stále "výletovka", jak je zřejmé.

Můj pohled:

V tomhle kousku z malé ale pěkné 4km dlouhé(krátké) procházky údolím ztracených štol u Zlatých Hor se mi líbí ("kameramansky") barvy, vzniklé opět v tvrdém slunci (točeno ND2, čas 1/50, CP3 s XH-A1, UV filtr Hoya "Pro"). Chvílemi bylo pod mrakem, chvílemi ne, ale to opět nabídlo možnost snímat zajímavě nasvícené mraky (stín vržený mrakem na modré obloze ve wmv tolik nevyzní, ale když se plátno zmenší, je to ok), krásně se také prokreslily některé záběry na mlýnská kola, kde si ostré slunce (spolu s vodou)vyhrálo s detaily mokrého povrchu, některé jsou perfektně kontrastně vykreslené - zdůrazněné.
Zde opravdu vynikne schopnost XH-A1 zaznamenat opravdu jemné detaily (projeví se to trochu i na netových kompresovaných verzích).
Nádherně zbarvené hnědočervené kameny náhonu - odtoku jsou jen třešničkou na dortu.

Opět si hraje vítr s listím, voda skáče po krásně barevných kamenech horské říčky, cestu dokreslují pěkné stavby občerstvovacího "velkosrubu", pískoviště "s barevným testem" hraček .-) , krásné repliky dvou mlýnů.

Střihově byla nejobtížnější pasáž "dvojitého klipu" mlýnských kol, zde mám taky hlavní výhradu (při kompletaci nahradím dva záběry "červených kamenů" širšími pohledy na mlýn, prostě dva záběry se ještě změní :-) ). Jinak to považuju střihově za už velmi vyladěné - dokončené (žádné upálené záběry, klidnější vazby, byť s limitem "cestovní kamery").
Pro net jsem jen vystřihl dva rozhovory, ten první "celkem neznatelně" (pozná někdo, kde byl?), ten druhý v závěru už "znatelně" (některé záběry v samém konci dílka net verze se tak "opakují").

Tak snad to tentokrát už bud lepší - napište dojmy. Přiznám, že mě Pavel a jiní donutili trochu zapracovat (což se mi "sakra nechce" :-) ), prostě já snad budu makat "i na dovolený" .-)) . Tak snad to tentokrát není "takový lepenec", ale trochu hez(p)čí ...

Ke stažení na odkazu: http://www.videoproduce.cz/images/zlatorudny_mlyn1.wmv


Klasická výletovka, tentokrát snad "v provedení deluxe", fandové Jeseníku kukejte ;) .
Pave1 (4279)|26.10.2007 20:45
Tak drobný upgrade (vylepšení) "klipu mlýnských kol" v závěru ukázky.

Verze druhá, možná o vous lepší, ke stažení na odkazu (tak za 2h)

http://www.videoproduce.cz/images/mlyny_2c.wmv