Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

DVB-T set-top-box? Ale který?

22.5.2007, Radek Jahoda, článek
Přijímače pro PC jsou alternativou ke klasickému příjmu TV signálu, přesto zůstávají na okraji zájmu široké veřejnosti. Neposkytují totiž klasické ovládání a k jejich instalaci jsou už nutné určité znalosti. Většina lidí tak skončí u nějakého set-tob-boxu, který dokáží sami zapojit a používat.
Nejprve se ale rozpovídejme o tom, co vlastně od takového set-top-boxu očekávat. Vžijme se do situace běžných obyvatel, kteří nemají příliš povědomí o tom, jak televizní vysílání funguje, natož pak digitální. Ani nemají chuť si tyto informace zjišťovat a už samotná nutnost pořídit si přídavnou "krabičku" ke stávající (ale i nové) TV, aby mohli digitální TV přijímat, je pro ně mnohdy silná káva. Už samotná nutnost zapínat kromě TV i set-top-box, a provádět tak dva úkony, je často považováno za hloupost. Jenže jinak to nejde a každý se s tím bude muset smířit.

Další věci navíc už po nich nikdo nemůže chtít, a tak hlavní požadavek na set-top-box je kromě snadné instalace i jednoduché ovládání a podpora teletextu, vše identické s ovládáním původní TV. EPG jako bonus má pak umocnit komfort ovládání.

Dalším problémem spojeným s příjmem digitálního televizního vysílání je nahrávání pořadů v době nepřítomnosti. Ne každý tuto vlastnost požaduje a je mnoho lidí, kteří dodnes nedisponují žádným nahrávacím zařízením, ať už je to klasické VHS video nebo novější DVD rekordér. Nahrávání je značně ztíženo tím, že VHS rekordér ani DVD rekordér nemají většinou vlastní digitální přijímač, a tak nelze naprogramovat nahrávání na určitý čas. Je nutné tento úkon provést jak na tomto rekordéru z externího vstupu, tak i u samotného set-top-boxu. Toto naštěstí většina set-top-boxů umožňuje, je to ale další komplikace a opět - spousta lidí toto zjistí až doma.

Musíme tedy dodat - pokud bude chtít někdo nahrávat pořady v době své nepřítomnosti, rozhodně lze doporučit set-top-box přímo s pevným diskem, který plní funkci rekordéru a také se mu tak říká - PVR (Personal Video Recorder). Ukládá přímo digitální vysílání ve formátu tak, jak je, což je další výhoda. Předchozí metoda nejprve přijmuté video dekomprimuje, převede na analogový signál a rekordér ho teprve nahraje, což vede ke značné ztrátě kvality (ať už je to VHS s jeho (dnes) příšernou kvalitou nebo DVD rekordér). U PVR nic takového není, nahrává se přímo vysílaný formát bez změny, pozdější přehrávání je tak v identické kvalitě jako původní vysílání. Tyto přístroje ale necháme na příště a začněme od základu.

Omlouvám se za dost laický úvod, ale tento test je určen především pro širokou veřejnost, přestože jsme odborný server, a tak je určitě na místě. Každý má určitě právo být jednoduše informován. Právě tento laický přístup bych očekával přímo od těch, kdo zavádění digitálního vysílání řídí a od samotných provozovatelů TV. Taková kampaň ještě nezačala a mám vážné pochybnosti, jestli vůbec začne. Původní plán zavádění digitálních vysílačů je již v podstatě minulostí a udělování licencí bylo soudem zrušeno. V současné době tedy ani provozovatelé ani diváci nevědí o budoucnosti vůbec nic. Jsme opět poslední v Evropě?

Ale zpět k samotnému testu. Jak již bylo řečeno, požadujeme to nejzákladnější - příjem DVB-T s výstupem do TV a jednoduchým ovládáním, které zvládne úplně každý. Podporu teletextu a EPG lze považovat za samozřejmost. Nic víc, nic míň. Žádné problémy s češtinou nejsou tolerovány. Také samotné hodnocení funkčnosti je v podstatě jednoduché - prošel/neprošel. V průběhu testu se ukázalo, že to přece jen není tak jednoduché. Některé testované kusy funkčnost splňují, ale některé vlastnosti je určitě neposouvají do kategorie, kterou lze doporučit ke koupi. Proto uděláme tři hodnocení - výborný/prošel/neprošel. Zbývá zhodnotit vlastně jen samotný vzhled přijímače, to je ale značně subjektivní a vlastně i záleží na tom, kde bude přijímač stát, zda bude v kombinaci s AV receiverem nebo rekordérem nebo samostatně stojící. To už ale musí posoudit každý sám. Stejně jako cenu, jakou je ochoten zaplatit.

Jaké přijímače tedy máme v této první části testu set-top-boxů pro příjem DVB-T?
  • CyberHome DVT1020
  • Evolve DT-0402-A
  • Genius TVGo DVB-T32
  • Opticum 7100T
  • Strong SRT50
  • Technisat DigiPal 2 TX
  • Topfield TF4000COT
  • Yamada DTV1300




Samozřejmě posoudíme i kvalitu provedení, použité materiály a hardware, kvalitu dálkového ovladače a případné další vlastnosti jako nabídku výstupů apod. Po skončení první části bude následovat část druhá se stejným množstvím dalších modelů. Nakonec vyhlásíme i vítěze testu, který vše zvládne nejlépe. Ale nepřebíhejme. V dalších dílech se podíváme již na to hlavní...