Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Doporučená multimediální centra: prosinec 2011

19.12.2011, Jakub Doležal, návod
Máme tu polovinu měsíce, a proto je čas na náš pravidelný souhrn doporučených multimediálních center. Stručně okomentujeme nově ohlášené produkty a hned poté si zrekapitulujeme otestované modely. Kdo je současný šampion?
Vybrat správný přehrávač filmů a muziky není jednoduché, tyto miniaturní počítače totiž musí splnit několik požadavků. Jde hlavně o výkon, ovladatelnost a podporu multimédií. Přitom se stále setkáváme s IR ovladači, nedotaženými firmwary, či nepodporou některých kodeků. Na tyto aspekty se snažíme zaměřit v našich recenzích. Ukazatel výkonu hledejte v kapitole „Testy“ u videoukázek s vysokým datovým tokem, příkladem budiž Samsung Oceanic Demo. Stejná kapitola napoví i o podpoře formátů. Propracovanost prostředí přehrávače je popsána v kapitole „Menu zařízení“.





Nejdříve se podíváme na události minulých týdnů. Začneme nově ohlášenými modely, o kterých jsme se zmínili v aktualitách, dále budeme pokračovat zajímavými událostmi a dostaneme se až k námi doporučeným modelům multimediálních center.





Novinky a zajímavé události


Ke konci listopadu a počátku prosince se toho moc neudálo a nutno poznamenat, že pro výrobce multimediálních center by ohlašování nových produktů na poslední chvíli nepůsobilo zrovna dobře. I tak si však musíme jednu zprávu říci, bohužel ale ne zrovna pozitivní.





Společnost Logitech totiž oznámila, že odstupuje z projektu Google TV a tím pádem odchází jeden z největších hráčů, který do tohoto společenství vstoupil. Nadějná myšlenka zapracování platformy Android do multimediálního přístroje nakonec skončila velkým neúspěchem a jen Logitech tato nepovedená akce stála kolem 2 miliard. Více informací v následující aktualitě.

Novinky a události - listopad 2011


Od minulého dílu se nám toho na poli multimediálních přehrávačů stalo poměrně dost, takže nebudeme otálet a vrhneme se na příval novinek. První zastávku provedeme u společnosti A.C.Ryan, která ohlásila svůj vlastní model založený na Androidu jménem Veolo, po Evolve Solaris tu tak máme přírůstek do rodiny „zelených“ přehrávačů. Hardwarová výbava vypadá velmi slušně a dostatek výkonu by měl dodat procesor ARM Cortex-A9 na frekvenci 1 GHz.





Neotálelo se ani u společnosti Western Digital, která sice v současné době suší většinu svých výroben, ale i tak se na trh dostal nový přehrávač s označením TV Live. Ohledně specifikací se zatím výrobce příliš nezmiňuje, nicméně takový hráč jako WD si snad ostudu neutrhne. Novinka bude cílit výrazněji na internetové služby a uvidíme, jak moc se to výrobci povedlo.





S inovovaným modelem přispěchali také tvůrci legendárních přehrávačů Popcorn Hour. Novinka A-300 si přináší 800MHz procesor, USB 3.0, Gbit LAN, ale hlavně propracované uživatelské prostředí se spoustou služeb. K tomu můžete instalovat dalších více než 80 aplikací z elektronického obchodu. Nesmím také opomenout fakt, že z přehrávače můžete udělat domácí NAS či server pro stahování, zkrátka starý dobrý Popcorn.





Se zajímavou kombinací dorazil Asus, který rozšiřuje svojí multimediální řadu O!Play o další dva modely s označením BDS-500 a BDS-700. Nejde o klasické miniaturní multimediální přehrávače, ale o pořádné kousky. Jejich těla totiž pojmuly také Blu-ray mechaniku a případně i D/A převodník (BDS-700). Letmý pohled na zbozi.cz nebo heuréku naznačuje, že ještě nedorazily, avšak model BDS-700 jsem už na našem území zahlédl.





Evolve přidal do své nabídky přehrávač Infinity s podporou 3D. V době, kdy je většina prodávaných televizorů vybavena stereoskopickým zobrazením, to rozhodně není na škodu. Kromě bitevních vřav uprostřed vašeho pokoje je přidán také internetový prohlížeč a podpora všech myslitelných formátů. V srdci přístroje se zabydlel Realtek 1186DD na 750 MHz, USB 3.0 a samozřejmě HDMI 1.4.




Náš přehled novinek zakončíme společností eGreat (v ČR distribuce skrze UMAX), která stejně jako v úvodu A.C.Ryan uvádí model vybavený operačním systémem Android. Parametry i funkce novinky eGreat EG-R200S jsou velmi podobné Evolve Infinity, včetně podpory 3D zobrazení. Uvnitř přístroje bude možné umístit 3,5“ disk s kapacitou až 3 TB, avšak při současných cenách pevných disků by vás to stálo více než samotný přehrávač, ten si výrobce cení na 3500 Kč.




Novinky a události - září 2011


Konec léta a počátek školního roku byl v oblasti multimédií poněkud vlažný, nicméně i přesto několik výrobců ohlásilo přírůstky do svých modelových řad. Začněme společností KFA2, která se rozhodla přetvořit naše stolní počítače, či notebooky v samotná multimediální centra a obraz se zvukem následně bezdrátově přenést do televize. Idea rozhodně není špatná, nicméně u nových notebooků máme poměrně silnou konkurenci ve formě WiDi. KFA2 by tak mohlo se svým řešením prorazit zejména u starších počítačů.

Následně ohlásila firma HDI Dune novou modelovou řadu Dune HD TV a již z názvu je patrné, že kromě lokálních multimédií budou tyto přehrávače schopné zobrazit také televizní a potažmo internetový obsah. Prozatím byly představeny dva modely, avšak to detailních specifikací zabíhat nebudu, ty si totiž přečtete v aktualitě od kolegy Pavla.



Spíše musím výrobce přehrávačů Dune pochválit, neboť to konečně vypadá na plnohodnotný multimediální produkt do obývacího pokoje. Na internetu se totiž dnes „poflakují“ tisíce hodin všemožných videí, avšak drtivá většina výrobců toho trestuhodně nevyužívá. V redakci se prozatím žádný model Dune nezastavil, ale pracujeme na zapůjčení.



Naopak Asus jsme již řádně proklepli a to celkem u trojice modelů, tím posledním byl minimalistický O!Play Mini. V recenzi nedopadl vůbec špatně, ale přeci jen mu nějaké ty bodíky utekly například kvůli absenci LAN rozhraní. Je však potěšující, že výrobce v modelu O!Play Mini Plus doplnil jak ethernet, tak větší dálkový ovladač.



Zhruba v polovině září dorazil SideWinder od společnosti Xtreamer, a to již ve své druhé generaci. Je pozoruhodné, kolik technologií dokázal výrobce nasoukat do relativně malého těla přístroje a navíc za jeho koupi nemusíte vynakládat jmění. Základní informace o tomto výrobce naleznete v naší aktualitě.





Doporučená multimediální centra


Xtreamer Ultra – recenze


Jde o nejlepší multimediální centrum, které zatím dorazilo do naší redakce. Xtreamer ultra si nebere servítky a přináší dvoujádrový procesor Intel Atom, 4 GB DDR3, ION2, podporu 3D, či QWERTY klávesnici s touchpadem. K dispozici jsou 3 operační systémy, přičemž jeden je přeskinované plnohodnotné Ubuntu.





I přes vysoký výpočetní výkon, velmi dobře odladěný software a slušnou spotřebu, jsem však objevil pár nedostatků. Zamrzí nepříliš kvalitně zpracovaný QWERTY ovladač a vyšší teploty, kterým je vystaven pevný disk. Odradit může i cena, ale to pouze v případě, že si špatně přečtete ten dlouhý seznam věcí, na které lze Xtreamer Ultra použít.
 
 

A.C. Ryan PLAYON!HD – recenze


Vybavenější model PLAYON!HD dostal do vínku prostor pro 3,5" pevný disk. Přítomnost záznamového média samozřejmě zvýšila spotřebu přístroje, ale v ostatních aspektech bylo chování shodné s modelem Mini.





Z nevýhod musím zopakovat podceněnou podporu multimédií v internetovém obsahu. Od testu však uběhlo několik měsíců, a proto je pravděpodobné, že výrobce uvolnil novější verze firmware a zmíněné nedostatky odstranil.
 
 

Popcorn Hour C-200 (srovnání s A-200)


Při výčtu povedených multimediálních center nesmím opomenout ani výrobce Popcorn Hour, který má ve své nabídce i velmi bohatě vybavený model C-200. Jde o zařízení s prakticky neomezenými možnostmi nastavení, bohatými multimediálními funkcemi a do připravené šachty si můžete umístit např. Blu-ray mechaniku. Samozřejmostí je správce pro stahování z internetu a sdílení dat s ostatními počítači na lokální síti. Velkým plusem je i ohromná komunita, která se podílí na vývoji a vytváří různorodé aplikace.





Recenzi tohoto modelu sice zatím nemáme, ale měl jsem už možnost si jej vyzkoušet u známého. Hledat negativa na takto vybaveném přístroji není jednoduché. Vše bylo velmi plynulé a překvapivě intuitivní, nevýhodou může být vyšší cena a čas od času problémy, které vyžadují trochu hlubší znalosti práce s počítači. Na našem fóru si můžete přečíst zkušenosti uživatelů s tímto modelem zde.
 
 

Asus O!Play AIR HDP-R3 – recenze


Tento model navazuje na poměrně oblíbené předchůdce a navíc přidává do vínku bezdrátový adaptér. Oceníte jej tak zejména v novostavbách, kde je sekání rozvodů do zdí noční můrou. Miniaturní tělo nedovoluje instalaci pevného disku, avšak díky USB konektorům si můžete připojit externí.





V rámci starší metodiky přehrál tento model prakticky všechna videa, včetně těch moderních v kontejneru MKV. Bonusem navíc je podpora DTS a možnost přepínat zvukové stopy filmu. Pozor si dávejte jen na plastový ovladač, který mohl Asus zpracovat lépe. Nesmím opomenout cenu, která se v současné době pohybuje na velmi příjemné hranici.
 
 

A.C. Ryan PLAYON!HD Mini – recenze


V našich končinách nepříliš známý výrobce zaslal na test dvojici přehrávačů ze své nabídky. Rozdíl mezi oběma modely byl pouze v přítomnosti interního pevného disku u modelu PLAYON!HD. V ostatních aspektech jsou si přehrávače podobné jako vejce vejci. Ke konci testování jsem musel smeknout před prvotřídním zpracování hardwaru i softwaru, problémů totiž bylo naprosté minimum.





I když nakonec jsem přeci jen jeden našel. Doba totiž pokročila a u těchto zařízení začalo být nadmíru důležité, aby si poradily se všemožným internetovým obsahem. V tomto směru měl A.C.Ryan co dohánět.
 
 

D-Link Boxee Box – recenze


Nezvyklý přehrávač s žabákem v logu působí ve srovnání s ostatními modely trochu exoticky. Už samotný design ve tvaru seříznuté kostky je naprostým opakem většiny užehlených multimediálních center. Avšak integrovaný procesor Intel Atom, specializované GPU a od základu napsaný operační systém tvoří velmi silnou kombinaci. Přidejte jeden z nejlepších ovladačů, které jsem měl v ruce a kandidát na koupi je tady.





Od tohoto kroku vás může odradit pouze vyšší cena, absence interního pevného disku a poněkud vyšší spotřeba při uspání. Doufejme, že to poslední již výrobce odstranil v aktualizaci systému, který si mimochodem můžete stáhnout zdarma do jakéhokoliv počítače.
 
 

Změny doporučení v jednotlivých měsících


S články s doporučenými mtm. centry jsme začali v srpnu a od té doby se nic nezměnilo.