Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Doporučená multimediální centra: prosinec 2013

20.12.2013, Pavel Kovač, návod
Máme tu konec měsíce, a proto je čas na náš pravidelný souhrn doporučených multimediálních center. Stručně okomentujeme nově ohlášené produkty a pak si zrekapitulujeme otestované modely. Kdo je současný šampion?
Vybrat správný přehrávač filmů a muziky není jednoduché, tyto miniaturní počítače totiž musí splnit několik požadavků. Jde hlavně o výkon, ovladatelnost a podporu multimédií. Přitom se stále setkáváme s IR ovladači, nedotaženými firmwary, či nepodporou některých kodeků. Na tyto aspekty se snažíme zaměřit v našich recenzích. Ukazatel výkonu hledejte v kapitole „Testy“ u videoukázek s vysokým datovým tokem, příkladem budiž Samsung Oceanic Demo. Stejná kapitola napoví i o podpoře formátů. Propracovanost prostředí přehrávače je popsána v kapitole „Menu zařízení“.





Nejdříve se podíváme na události minulých týdnů. Začneme nově ohlášenými modely, o kterých jsme se zmínili v aktualitách, dále budeme pokračovat zajímavými událostmi a dostaneme se až k námi doporučeným modelům multimediálních center.





Novinky a zajímavé události


Vystřízlivění z 4K


Hodně nových televizí se pyšní 4K rozlišením. Často je zákazník lákán na zcela "nový zážítek z filmu". Problém těchto televizí je v nedostatečném 4K obsahu. Pouštět si testovací video stále dokola asi nikoho neuspokojí. Dále tu je problém s HDMI 1.4, které nezvládá 4K při 60 Hz, ale jen při 30 Hz. Ve výsledku tedy dostanete televizi, co má sice spoustu pixelů, ale ty často zobrazují maximálně 1080p obsah. Pokud máte přebytečných cca 100 000 Kč a chcete televizi, raději si kupte "obyčejnou" 1080p a zbytek věnujte na charitu. Čas 4K teprve přijde, ale rozhodně to nebude už příští rok.


WD My Book AV TV: data jako v bavlnce


Pokud si pořídíte jakoukoli chytrou televizi, časem začnete řešit problém, kam s nahranými programy. Většina televizí umožňuje nahrávání na USB disky a my vám na jeden takový přinášíme recenzi.


Kateeva slibuje revoluci ve výrobě OLED panelů


Asi pro většinu z vás neznámá maličká firma Kateeva hodlá zamíchat kartami ve výrobě OLED panelů. Pod záštitou MIT (tuto zkratku institutu často můžete slyšet v různých sci-fi filmech či konspiračních teoriích) totiž vyrobila stroj resp. tiskárnu na výrobu OLED panelů. Náklady prý bude mít v budoucnu o 30 % nižší než u LCD. A osobně říkám: KONEČNĚ! Tiskárna navíc zvládne vyrobit za minutu tři až čtyři 55" panely. To je hodně slušný výsledek a už se těším, až přistane na stole nějaký pořádný OLED monitor či televize.


Canon a referenční 4K monitor pro filmaře


Canon DP-V3010 má spolupracovat s filmovou řadou Canon Cinema EOS, s níž slibuje komplexní řešení, které pokryje celý proces tvorby digitálního filmu v rozlišení 4K. Samotný produkt přijde na trh někdy v průběhu prvního čtvrtletí příštího roku. Nový Canon DP-V3010 má nabídnout vysokou kvalitu zobrazení a funkce jako Colour Grading, což je proces, během kterého jsou barevné složky filmu posouvány do vybraného barevného tónu. Jeho základem je firemní obrazový procesor, který si Canon sám vyrábí a na kvalitu obrazu má vliv i RGB barevné podsvícení a panel LCD s technologií IPS. Jeho nativní rozlišení je konkrétně 4096 x 2560, takže problém nebude ani s nativním DCI 4K, a to 4096 x 2160. Za zmínku také stojí kontrast přesahující poměr 2000:1.






Panasonic a nové profesionální displeje LF60/LF6


Panasonic na trh posílá profesionální displeje řady LF60/LF6, a to konkrétně modely s úhlopříčkou 55" (TH-55LF60 a TH-55LF6), 47" (TH-47LF60 a TH-47LF6) a 42" (TH-42LF60 a TH-42LF6). Obě řady se liší především v maximální hodnotě jasu, kterou poskytnou, čili u LF6 je to 450 cd/m2, zatímco u LF60 dokonce až 700 cd/m2. Kromě toho slibují nízkou spotřebu energie, šetrnost k životnímu prostředí, nízkou hmotnost, nenáročnost na údržbu a stylový design.





Nové profesionální displeje LF60/LF6 lze instalovat v poloze na šířku či na výšku. Při zapojení více panelů vedle sebe se bude hodit i jejich tenký rám (16 mm) a všechny modely jsou také vybaveny stejnými 10W reproduktory.

Displeje řad LF60 a LF6 budou uvedeny na trh před začátkem roku 2014, ovšem s odlišnou dostupností. Modely se 47" a 42" obrazovkami již mají být dostupné a největší 55" modely vstoupí na trh v prosinci.


Jak na obraz a data přes celý dům?


Chcete si po domě rozvést HDMI signál? Máte server ve sklepě, kancelář na půdě a chcete server spravovat vzdáleně? Právě v těchto případech poslouží extender, který umožní prodloužit dosah často krátkých kabelů.




Novinky a události - listopad 2013


Bezpečnost chytrých televizí


V nedávné době se objevila informace, že televize LG posílají určitá data na své servery. Šlo o jména souborů na USB flash disku, který do televize zapojíte. Navíc ono odesílání probíhalo v nešifrované formě, a tak jej mohl prakticky kdokoli s určitou zkušeností "síťařiny" odchytit. Dle zpráv sice servery odpovídají na toto odesílání chybou 404 (nenalezeno), ale kdo ví. Třeba to je jen zástěrka a stále může probíhat logování zaslaných informací. LG prý bere tuto záležitost velmi vážně a pracuje na nápravě. Je ovšem s podivem, že k této "chybě" vůbec došlo. Nějak si nedovedu představit, jak by mohli programátoři omylem napsat takový kód.

A právě bezpečnost chytrých televizí začíná být hodně diskutovaná a spousta uživatelů volá po nějakém standardu v zabezpečení. Uvidíme, kam se to bude ubírat. Zatím se ovšem musíme smířit, že o nás jsou sbírána data, a to často bez našeho vědomí. Každopádně co je LG oproti Googlu a Facebooku, že?


Pokles prodejů LCD


Ačkoli se blíží Vánoce a většina z nás by očekávala naopak zvyšování prodeje LCD televizí a jiné domácí spotřební elektroniky, opak je pravdou. LCD televize v globálním měřítku lehce stagnují. LG na to reaguje prohlášením, že bude tlačit na 4K a OLED. Tyto dvě technologie jsou tu s námi už pěkně dlouho (OLED již několik let) a přesto zatím nenašly cestu k zákazníkům. LG chce tedy zatlačit ceny modelů založených na OLED a s 4K rozlišením, čímž by se mohly stát dostupnější pro masy a současně by se oživil trh s televizemi. Princip je to jednoduchý. Nahodíme vám kus pěkného masíčka a tím si vyděláme ještě víc. Je jen škoda, že se k tomuto kroku neodhodlal jakýkoli výrobce před takovými 4 lety, kdy OLED zažívalo největší boom a hodně se o něm mluvilo.


Streamování videa vládne všem


Z posledních průzkumů je zřejmé, že internet jako takový je založen primárně na videu. Takový YouTube v Evropě ukousne celých 28,7 % veškerého provozu. V USA je to sice jen 18,7 %, ale i tak se umístil na druhé příčce za Netfix, což je vlastně také služba pro video streaming. A není se čemu divit. Videa potřebují velký datový tok. V podstatě neexistuje nic datově náročnějšího než video. Samozřejmě pomineme-li specializované aplikace. Neznamená to tedy, že by lidé na internetu nejvíce využívali videa. Jen je jejich datová náročnost tak velká, že z celkového datového toku si ukrojí pořádný kus.


BenQ MW663: ideální do každé domácnosti?


V druhé polovině listopadu jsme se podívali na jeden zajímavý projektor. Jde o BenQ MW663, což je 720p projektor (1280x800) s poměrem stran 16:10. Díky tomu jej lze dobře využít jak na video, tak na prezentace. Nejvíc nás na něm překvapilo hodně dobré barevné podání, prakticky nulový duhový efekt a nízká hlučnost. Navíc k němu dostanete WiFi dongle zdarma pro zobrazení prezentací. Chybky se na něm hledají jen velmi těžko. Snad onen inputlag by mohl být nižší.





A právě proto si od nás odnesl ocenění TREFA.


BenQ má dva nové domácí 3D projektory s Full HD


Společnost BenQ, která je zvláště na našem trhu úspěšným prodejcem domácích projektorů, si připravila dva nové modely W1300 a W1400. Ty slibují 3D projekci v rozlišení Full HD, v případě W1400 i krátkou projekční vzdálenost, a řadu funkcí navíc. BenQ na úvod nezapomněl připomenout, že se mu povedlo stát se vedoucí firmou v prodeji projektorů s technologií DLP, a to v celosvětovém měřítku. U nás na tom pak není vůbec špatně, však se stačí podívat na nejprodávanější projektory, mezi nimiž jsou modely BenQ uváděny velmi často.





Oba nové modely, tedy W1300 a W1400, mají společné to, že nabídnou 3D projekci ve Full HD, velký rozsah zoomu, funkci Lens Shift pro nastavení obrazu, vestavěný reproduktor a také 3D brýle, které jsou součástí balení. BenQ W1300 je z dvojice tím levnějším, ale i hůře vybaveným modelem. Do jeho specifikací patří svítivost 2000 lumenů, kontrastní poměr 10 000:1 s využitím technologie DarkChip3 a schopnost vytvořit až 300" obraz. Jeho barevný gamut Rec. 709 slibuje vysokou přesnost zobrazených barev.


Cisco otevřel svůj H.264 kodek


Pokud chcete v dnešní době rozšířit HD video, aby bylo dostupné pro každého, velmi důležitou roli v tom hrají webové prohlížeče. Otázka je, jak povolit HD video nativně pro celý web. Tuto otázku si kladli u Cisca. A řešením je podle nich WebRTC a standardizovaný kodek, který je volně dostupný. Proto se rozhodli, že otevřou svůj kodek H.264 pod BSD licencí, aby ho mohl kdokoliv použít ve svých produktech. A vyřeší dokonce problémy s licencí přímo u správce licence k H.264 MPEG-LA. Dosáhnou toho tak, že dají volně k dispozici i binární verzi, kterou když si stáhnete přímo od Cisca, tak za Vás licenci vyřeší.





Jedním z důvodů, proč se pro tento krok Cisco rozhodlo, je podpora kodeku H.264 na mobilních zařízeních, kde je hardwarově akcelerován. WebRTC tedy bude chodit bez problémů i na těchto zařízeních a WebRTC se tak stane dostupným napříč všemi platformami. Jen je velká škoda, že takový krok neudělal někdo již tak před rokem či dvěma. Hodně by se tím zjednodušilo šíření videa na webu a umísťování na stránky. Nyní je potřeba pro plnou kompatibilitu vždy na stránky umístit videa ve více formátech. Datová náročnost na servery je tak zcela zbytečně vyšší.


K Samsung Smart TV nyní Galaxy S4 za korunu


Společnost Samsung si připravila pro české zákazníky speciální akci, v jejímž rámci zákazníci mají možnost získat za korunu Samsung Galaxy S4 (mini). Připraven je pro ty, kteří se rozhodnout pořídit televizor F7000, F8000 či F9000 s úhlopříčkou alespoň 46". Samozřejmě jsme nemohli ani doufat v to, že by Samsung takovouto akci spojil s levnými modely televizorů. Na 46" Samsung F7000 či F8000 (modely UE46F7000 a UE46F8000) si tak musíte připravit aspoň 36 000 Kč, ovšem hodnota telefonu Samsung Galaxy S4 mini je přes 7 000 Kč a Samsung Galaxy S4, který bude dodáván k televizorům řady F9000, stojí kolem 10 000, čili jde o velmi slušnou přidanou hodnotu.




Novinky a události - říjen 2013


Konec plazmových televizí!


Zatlačme slzu. Utřeme prach z naší poslední plazmové televize a chraňme ji jako oko v hlavě. Plazmové televizory jsou skutečně na ústupu a ani se nepočítá s nasazením 4K rozlišení. Zůstanou tak "pouze" HD plazma televizory. Pro někoho to je velmi nepříjemná zpráva, protože plazmové TV mají skvělý obraz a LCD nechce do bytu. Pokud však budete přemýšlet trochu za kulisy, konec těchto oblíbených televizí možná značí nástup OLED. Pokud tomu tak skutečně bude, máme se na co těšit. OLED totiž mají obraz ještě lepší než plazma a LCD dohromady. Navíc si nedokážu představit, že by Panasonic zůstal jen u LCD.


IFA 2013


Začátkem září proběhl veletrh IFA, na kterém z počátku vévodilo hlavně rozlišení 4K a ohnuté televize. To se samozřejmě dalo předpokládat a všichni velcí výrobci si přinesli alespoň jedno zařízení s 4K. Nekončilo to jen u televizí, ale na scénu přišly i tablety. Pak se prezentace stočily na bezpečnost. Konečně se začíná řešit bezpečnost tabletů, mobilních telefonů a hlavně televizí. Zatím to jsou opravdu jen první krůčky a čeká nás ještě dlouhá cesta, než začnou být televize opravdu bezpečné. Jak jsme předminulý měsíc předpokládali, na veletrhu se objevila i opravdu velká televize s úhlopříčkou 77" a dokonce i 110" od Samsungu, přičemž první 77" je OLED a 110" je klasická LCD.

Spousta dění byla také kolem tzv. "chytré domácnosti". Bohužel to se opakuje na IFA již několikátým rokem a v podstatě nic převratného se nemění. Ano, displeje jsou větší, grafika jiná a některé přístroje rozpoznávají hlas lépe a opravdu daný úkol udělají (třeba vaří vajíčka, bravo!). Je to však skutečně chytrá domácnost? Pomůže cokoli z toho v běžném životě? Zatím se zdá, že nikoli.

Velký rozmach se ukázal také v přenosných radiopřijímačích. Jenže nejde o ty obyčejné, ale o ty co přehrávají internetová rádia. Čeká nás vzkříšení těchto téměř zapomenutých přístrojů? Možná ano, jelikož vypadají nadějně.


eGreat U1 Android TV: umělá inteligence pro vaši TV - recenze


V půlce září jsme se podívali na jedno velmi zajímavé multimediální centrum. Na první pohled jde o obyčejnou "černou krabičku", co zapojíte k televizi a uděláte z ní chytrou televizi. eGreat U1 je však trochu jiný koncept. Výrobce se vykašlal na svůj vlastní operační systém a nasadil ověřený Android s XBMC. Díky tomu je zařízení opravdu univerzální a hodí se prakticky každému, kdo nemá chytrou televizi.





A právě proto si od nás odnesl ocenění TREFA.


BenQ GP10: nesmrtelný LED projektor? - recenze


Do redakce dorazil LED projektor BenQ, který slibuje téměř bez údržbový provoz díky vysoké životnosti "lampy", resp LED. Pokud máte připravenou temnou místnost a spokojíte se s nižším jasem, jde o ideální volbu. Bohužel v něm nehledejte náhradu za klasický projektor, který má jas daleko vyšší. Za dne jej tedy provozovat moc nelze.





Projektory JVC nabídnou technologii 4K e-Shift3


Společnost JVC vstoupila do pomyslného klubu 4K televize. Stalo se tak s představením 3 nových domácích projektorů DLA-X900R, DLA-X700R a DLA-X500R. Na rozdíl od předchozí generace slibují daleko lepší kvalitu obrazu, vyšší nativní i dynamický kontrast a především 4K. Výrobce zde sází na technologii 4K e-shift 3. generace. Pro dosažení hlubší černé pak slouží technologie Inteligentní apertury čočky, která může být nastavena uživatelem. Podporovaná je též reprodukce 4K videa se snímkovou frekvencí 60 FPS.





Je to ale výše zmíněná technologie 4K e-shift3, která rozhodne o úspěchu či neúspěchu trojice nových projektorů. Ani jeden z nich nenabízí nativní 4K rozlišení. Což je škoda.


Samsung Smart TV F9000 již tento týden


Samsung představil Smart TV řady F9000 na veletrhu IFA 2013 v Berlíně a již je začal prodávat v západních zemích pod označeními Samsung UE55F9000 a UE65F9000. Jedná se o 55" a 65" model s rozlišením Ultra HD, kvůli němuž nepůjde o nic levného. Menší 55" model tak přijde na doporučených 99 990 Kč s DPH a 10" palců navíc u 65" modelu nás vyjde o celých 50 000 Kč dráž.





A že jde o tzv. Smart TV, nemůže chybět ani Samsung Smart Hub pro využití televizoru i jiným způsobem, než je prosté sledování TV vysílání. Poslouží ale i pro to, respektive pro navrhování televizních pořadů podle toho, na co daný uživatel koukal v minulosti i dle osobních preferencí. Hodit se pak bude jistě i dvojice TV tunerů, vestavěná kamera s možností videohovorů a sdílením obsahu s mobilními zařízeními stiskem jednoho tlačítka.


Philips představila Cloud TV a vzdálené nahrávání


Veletrh IFA 2013 nabídl řadu zajímavých počinů z oblasti konzumní elektroniky a domácích spotřebičů. Nejednalo se jen o hmatatelné produkty, ale i jejich nehmotnou část. Výjimkou nebyla ani holandská společnost Philips. Na jejím stánku byla k vidění třeba služba Cloud TV, která umožňuje streamování televizních kanálů dostupných na internetu. Nezáleží přitom, jestli se jedná o program placený nebo volně dostupný. Výrobce slibuje podporu obou.





Konkrétně jde o stovku televizních kanálů, většinou menších zájmových stanic (jako NASA TV). Změnit se to má s brzkým nasazením Cloud TV v několika evropských zemích. Vedle této platformy představil Philips aplikaci Cloud Explorer, jež nabízí přístup na účet služby Dropbox. Tím se otevírá možnost prohlížet fotky nebo videa z Dropboxu přímo v televizi (bez použití dalšího zařízení). Aplikace Cloud Explorer má být dostupná už brzy (možná už nyní).

Mezi představenými službami nechyběly funkce pro vzdálené nahrávání a přehrávání ve více pokojích. Své odhalení si obě funkce odbyly už na jaře spolu s televizemi Philips pro rok 2013. Nyní však vycházejí jako součást aktualizace firmware právě pro tyto televize. Vzdálené nahrávání spočívá v tom, že nahrávání televizního pořadu můžete nastavit vzdáleně pomocí mobilní aplikace Philips MyRemote (určené pro iOS a Android). Druhá funkce slouží ke streamování televizního kanálu nebo videa z jedné televize do další v rámci jedné domácnosti.

Novinky a události - srpen 2013


IFA 2013


Asi největší událostí v audiovizuálním světě je bezesporu IFA. Mohlo by se zdát, že celá výstava se bude točit kolem 4K rozlišení. Znělo by to logicky, tyto televize jsou totiž na vzestupu, a tak se dá očekávat, že všichni výrobci představí nějakou tu novinku s 4K. S největší pravděpodobností to bude LCD na bázi IPS a s tranzistory IGZO. Ale to by nebylo takové překvapení. To zkrátka všichni víme. Kolují však zvěsti o tom, že se alespoň jeden z výrobců (nejspíš Samsung) pochlubí s zahnutou OLED televizí s úhlopříčkou 70 až 77". A to by byla opravdu bomba.

Další jistotou je vlna svezení se na vlně nových konzolí. Dá se tedy očekávat, že přijdou televize s "certifikací" na PS4, či Xbox One. Mohou mít například speciální režim pro tyto konzole, kde budou eliminovat inputlag, vylepšovat odezvu. Zkrátka vše, aby využily nových konzolí naplno.


Ocenění EISA 2013-2014


V uplynulém měsíci rozdala společnost European Imaging and Sound Association (EISA) své výhry jednotlivým produktům. Některé výrobky jsou opravdu pěkné, ovšem často se najde produkt, co je vyzdvižený jen pro jednu vlastnost, a to ostatní pokulhává. Ostatně můžete si pěkně všechny výherce prohlédnout na stránkách EISA. A nebojte, jednotlivé popisky produktů jsou v češtině, takže asi nemá smysl vám zde rozepisovat všechny výherce.




Samsung UE46F7000 – recenze


Začátkem měsíce jsme se podívali na jednu televizi od firmy Samsung. Na ní byla zajímavá hlavně vestavěná kamera. Díky ní můžete využívat ovládání pohyby rukou a hlasem. Sice to nefunguje úplně spolehlivě, ale rozhodně to je zpestření. Co je však zajímavé, je aktualita o tom, že televize s kamerami nejsou nikterak zabezpečené, nebo jsou zabezpečené málo. Tato zpráva se objevila cca týden po naší recenzi. Je to zvláštní shoda náhod.





S ohledem na nedávné možnosti špionáže NSA se i ohledně televizí začalo zkrátka víc mluvit. Nejzajímavější je však postoj výrobců televizí. Prý máte kameru přelepit páskou. Jeden americký senátor však apeluje na vytvoření standardu zabezpečení pro chytré televize. Každopádně rozhodně by bylo dobré si pořídit televizi, která má kameru schovávací. To byl případ naší testované, takže zde problém opravdu nehrozí.


Ultra-D slibuje konec 3D brýlí


Konečně by mohl přijít převrat ve 3D filmech. Sledovat 3D se zkrátka s brýlemi nikomu nechce. Je to spíš taková třešnička na dortu pro většinu dnešních televizí. I u nás v redakci zastáváme názor, že 3D je dobré, ale jedině bez brýlí. A to by právě mohl změnit standard Ultra-D od firmy Stream TV nebo obdobné technologie od Doplby a Philips s názvem Dolby 3D. Vzhledem k věhlasu společnosti Dolby a obecně brandu Dolby jako takového vkládáme větší naději právě sem. Ale uvidíme.



Každopádně zobrazení 3D bez brýlí má dle Marka Hennigera z věhlasného AVSforum jen málo chyb a jedná se opravdu o revoluci. Uvidíme. První televizory by měly do USA a Rakouska dorazit koncem roku. U nás se tak můžeme těšit na první kousky začátkem příštího roku, tedy opravdu "za pár".


Chromecast se dočká širší podpory


Google vydal svůj Chromecast v půlce července. Od té doby se o něm napsalo relativně hodně. Bohužel zatím je jeho využití velmi malé. Také počet aplikací, co jej využívají, je opravdu malý. Zkrátka a jednoduše: Zatím nic moc.





Do hry nyní vstupují HBO, Hulu, Vimeo, Plex a další. Zkrátka postupně se přidávají firmy co chtějí Chromecast podporovat. Zatím je však podpora stále velmi malá. Pokud se to nezmění do konce roku, tak nejspíš čeká Chromecast křemíkové peklo.


Sharp a jeho 70" televize


O firmě Sharp se v poslední době mluví opravdu hodně. Její technologie IGZO pro LCD panely zajistila nástup 4K rozlišení i do menších úhlopříček. Zkrátka se opět trh někam posunul a Sharp na to může být náležitě pyšný. Nyní přichází s 70" Full HD televizorem. Tedy ještě s tradičním rozlišením 1920×1080.





Televizor je také vybavený dvoujádrovým procesorem, jenž bude pohánět její "chytré funkce". Sharp také uvádí, že je tu nová úvodní obrazovka a platforma AQUOS NET+, díky níž budeme mít rychlý přistup k různým aplikacím, jako je video na požádání nebo knihovny multimédií. Pak tu je jako obvykle také webový prohlížeč nebo speciální aplikace pro zařízení s iOS či Androidem, jež umožní televizor ovládat pomocí chytrého telefonu či tabletu, jež mohou posloužit také jako zdroj multimediálních dat.

LE747 je vybaven HD tunery typu DVB-T/DVB-C/DVB-S/S2, takže zvládne přijímat pozemní televizní vysílání, příjem po kabelu a také satelit. Nakonec Sharp uvádí, že je jeho novinka zařazena mezi zařízení s energetickou účinností A+.

AQUOS LED 3D LE747 již má být dostupná za doporučenou maloobchodní cenu přibližně 75 000 Kč, což tedy není nejvyšší cena, ale na trhu jsou i stejně velké a levnější modely.


Bondovsky vyhlížející kamera Canon


Výrobci se neustále snaží zaujmout něčím novým a nyní se i Canon rozhodl, že svou řadu videokamer obohatí o nové netradiční modely s označením mini. Ty už od pohledu nepatří mezi klasické camcordery a spíš připomínají hračky. Ale jsou jimi opravdu?

Kamera je vybavena BSI CMOS 1,2/3" senzorem s rozlišením 12,8 MPix. Objektiv má světelnost 2,8 a 160° úhel záběru. Tedy opravdu širokoúhlý, navíc při focení až 170°.





Tělo této kamery nevypadá příliš ergonomicky a působí spíše jako bezpečnostní kamera do auta, ovšem dle výrobce je jeho výhodou flexibilita. To i díky výklopnému stojanu i pouzdru pro natáčení pod vodou, ale to bude k dispozici jen jako volitelné příslušenství. Výklopný a otočný displej s dotykovou vrstvou má úhlopříčku 2,7" a také umí detekovat natočení kamery, aby mohl ukázat obraz ve vhodné orientaci. Označení kamery je Legria Mini.

LEGRIA mini – hlavní vlastnosti:
  • 170° širokoúhlý objektiv
  • Výklopný LCD displej a vestavěný stojan
  • Přepínání mezi ultraširokým záběrem a detailem
  • Wi-Fi, živé streamování a sdílení
  • Záznam Full HD
  • HS systém: 12,8 MP CMOS, DIGIC DV4
  • Zabudovaný stereo mikrofon, výběr audio scén
  • Detekce orientace
  • Zrcadlově převrácené nahrávání/přehrávání
  • Nahrávání zpomalených a zrychlených záznamů, pořizování záznamů s intervaly

Novinky a události - červenec 2013


Google má svoje Airplay


Zní to neuvěřitelně honosně, ale jde v podstatě o velmi jednoduché zařízení. Stream obrazu a zvuku přes Wi-Fi do HDMI. Technologicky na tom není nic nějak extra zvláštního. Jde o prostý VNC princip, kdy je snímán obsah obrazovky nebo video komprimováno a převáděno přes Wi-Fi. V "klíčence" je tento signál opět převeden do standardu HDMI a poslán přímo do televize. Takže vidíte, že opravdu nic převratného. Jen je kolem toho zbytečně mnoho humbuku. Asi proto, že jde o Google produkt.



Zatím je zaručena funkčnost pouze na americkém trhu. A ruku na srdce. Nevadí vám toto rozdělování USA a zbytku elektronického světa? Inu uvidíme, jak si povede. Pokud bude tato klíčenka bezproblémová a bude fungovat spolehlivě se všemi operačními systémy, tak šanci má.


Sony KDL-46W905A – recenze






Podívali jsme se na jednu více než podařenou LCD TV od firmy Sony. Ta má úhlopříčku 46", je dostatečně "chytrá" a celkově plní to, co od televize čekáte. Její cena je ovšem dost vysoká. Více v naší rozsáhlé recenzi.


Samsung statistiky smart TV


Docela zajímavou statistiku vydal Samsung. Dle svých slov (jak průzkum probíhal nevíme) je například průměrná doba sledování televize 2,7 h za den. Lidé, co mají chytrou televizi, mají prý 2,5× větší zájem o koupi inzerovaných produktů. Tím vlastně říká, že chytrá televize je účinnější v reklamě než obyčejná televize. To je možná také dáno tím, že chytré televize si kupují lidé v "nejlepších letech", co mají lehce nadprůměrné platy. Na ně samozřejmě reklama bude působit více, než na diváky, co mají doma starou CRT televizi jen na fotbal.





Celkově bych tento průzkum shrnul slovy: "Každá statistika se dá ovlivnit. 48 % dotazovaných to už ví."


Kupujete televize! – aktualita


Je to jak na houpačce. Přijde nová technologie, a ta je využívána na plné obrátky. Postupně se trh těmito TV zaplní a lidé je přestanou kupovat. Trh tedy stagnuje. To se stalo s nástupem 1080p televizí. A tak nastal čas nasadit nějakou tu super novou technologii. Tou je 4K rozlišení. A opět může trh růst. Oproti stagnaci loňského roku tedy trh s prodejem TV opět roste.



BenQ a jeho bezdrátový projektor s 3D a Full HD


Pokud se řekne "domácí projektor", často lidem rovnou vyvstane jméno BenQ. A je to skutečně tak. Tato firma vyrábí jedny z nejlepších projektorů pro domácnosti. Nyní přichází s modelem, co umí přijímat obraz přes WHDI. Tedy bezdrátově. Navíc umí 3D zobrazení, což je dle BenQ první projektor na světě. Znáte jiný, co by to uměl?





Google TV bude mít nástupce, nakousnuté jablko také


Google TV je krásný příklad toho, jak dokáže velká firma šlápnout naprosto vedle a vůbec nic jí to neudělá, protože je velká. Prostě vydá další verzí Google TV a stejně jako když testujete špagety hodem na stěnu, i Google čeká, co se přilepí a ujme.





Daleko lépe na tom je Apple se svou Apple TV. Ta se ujmula a nyní chystá nástupce. Podle dostupných informací bude nabízet možnost přeskakování reklam za poplatek. Při čtení těchto informací jsem si až příliš živě vzpomněl na britský seriál Black Mirror (Černé zrcadlo), konkrétně na díl "Patnáct milionů meritů". Nečeká nás přesně taková budoucnost?


Dotyková budoucnost ve velkém


Panasonic to s dotykovými obrazovkami myslí vážně. Rozhodl se vyvinout 70" obrazovku s dotykovou vrstvou. Tedy vlastně jen samotnou dotykovou vrstvu, ale to už je vcelku jedno. Díky tomu budou v nákupních centrech k vidění velké reklamní obrazovky s možností například procházet si virtuálně obchod. No nezní to krásně? Jdete si do obchodu, abyste si následně před obrazovkou vybrali zboží :-)





Ale má to i své výhody. Například takový navigační plánek s možností si jej procházet zní opravdu dobře. Jde totiž o logický evoluční krok. Co je však daleko zajímavější, je použitá technologie. Vodiče jsou totiž z mědi, a tak je mřížka na obrazovce lehce viditelná. Zkrátka vyrobit ITO v takovém měřítku je více než problematické, a tak je lepší nasadit měď. Zjednodušeně řečeno. Tato mřížka se tedy musí odladit pro každý panel zvlášť, aby nebyla příliš rušivá (velikost a tvar pixelu/subpixelu).

Novinky a události - červen 2013


Když je 4K málo


Znáte to. U nás se konečně zabydlel naplno HD signál a postupně se mluví o 4K rozlišení. To Japonsko na to jde pěkně od lesa. 4K signál už používá a chystá se do roku 2020 (tedy do necelých sedmi let) přejít na 8K rozlišení. Ano, 4K je prostě málo, a tak se mohou Japonci těšit na rozlišení 7680×4320 (33,2 MPix). To je rozlišení 16× větší do počtu pixelů, než dnešní HD 1080p.





Co je však daleko zajímavější, je použití Rec. 2020 barevného prostoru. Blízká se tedy na lepší časy a možná se konečně zbavíme Rec. 709, resp. sRGB barevného prostoru. Pokud k tomu dojde, tak i Adobe RGB prostor, co mají profesionální monitory, bude málo. No uvidíme. Každopádně zatím je to pro nás zcela nereálná představa. Možná se jejího zrealizování dočkají až naše děti. Jen si vzpomeňte na pokrytí 3G signálem u nás. Často je to stále problém i dnes. A to tu máme již další generace se zcela jinou rychlostí, které jsou aktivně v zahraničí používány.


Intel se pouští do neprobádaných vod


To, že televize postupně ztrácí dech v souboji s internetem, je zcela jasné. To, že se bude muset přetransformovat už tak jasné asi všem (dle chování tuzemských stanic) není. Intel v tom ovšem cítí jasnou příležitost, a tak se chystá letos spustit svoji internetovou televizi. Dle dostupných informací bude televize placenou službou, a to docela vysokou částkou. Intel se totiž rozhodnul jít cestou kvality a kupovat obsah od CBS, News Corp a Viacom bude za vysoké částky. Prý až o 75% více než je běžné. Chce si tak nejspíš vytvořit náskok před konkurencí.

Dle našeho skromného názoru je tento přístup docela riskantní. Ovšem jedním dechem dodáváme, že ten risk za to stojí. O to víc pro takovou společnost jako je Intel. Má prostředky internetovou televizi zrealizovat opravdu kvalitně a díky kvalitnímu obsahu by se mohla stát velmi žádanou službou.

Pro běžného uživatele je tento krok sice zcela nezajímavý. Řekne si: "Proč by mě to mělo zajímat, když je na internetu informací dost?" Inu je to jednoduché. Informace jsou, ale často jsou zkreslené či několikrát přepisovány, a tím vlastně ztrácejí na důvěryhodnosti. Často si tak někde přečtete něco, co vlastně vůbec pravda není. Ten, kdo bude v budoucnu chtít relevantní informace, bude muset platit. Doby, kdy bylo na internetu vše zdarma (jen za poplatky poskytovatelům) jsou ty tam. Zvykněme si na to.


Statistiky Samsung smart TV


Docela zajímavou statistiku vydal Samsung. Dle svých slov (jak průzkum probíhal nevíme) je například průměrná doba sledování televize 2,7 h za den. Lidé, co mají chytrou televizi, mají prý 2,5× větší zájem o koupi inzerovaných produktů. Tím vlastně říká, že chytrá televize je účinnější v reklamě než obyčejná televize. To je možná také dáno tím, že chytré televize si kupují lidé v "nejlepších letech", co mají lehce nadprůměrné platy. Na ně samozřejmě reklama bude působit víc, než na diváky, co mají doma starou CRT televizi jen na fotbal.





Celkově bych tento průzkum shrnul slovy: "Každá statistika se dá ovlivnit. 48% dotazovaných to už ví."


eGreat a dvě televize s robotem uvnitř


Ne, nejde o umělou inteligenci, ale o systém Android. I když by se sem tam mohlo zdát, že Android žije vlastním životem a požadavkům uživatele dobře vzdoruje. Stále se jedná jen a pouze o operační systém.




A oč jde? Jednoduché zařízení, které připojíte do HDMI vstupu vaší televize a rázem se promění v chytrou televizi. Budete tedy moci sledovat internetové kanály, psát zprávy na sociální sítě atd. Navíc lépe vybavená verze má i USB a slot pro micro SD. Budeme tak moci i sledovat filmy z externího zařízení. Samozřejmostí je Wi-Fi či ethernet. Takže pokud máte doma NAS, tak jde vlastně i o plnohodnotné multimediální centrum.

Zní to rozhodně zajímavě a již jej máme v hledáčku na recenzi.


Panasonic a nové projektory DZ870 a DZ13K


Od Panasonicu se na trh vydávají nové projektory, respektive dvě nové řady, a to jednočipová DZ870 vybavená technologií DIGITAL INK, a pak DZ13K slibující velmi vysokou svítivost a zároveň nízkou hmotnost. Více si jistě přečtete v naší aktualitě.





Samsung v červnu představí menší 55" a 65" 4K televize řady S9


Je tomu zhruba měsíc, co Samsung oznámil vysokou cenu své 85" Ultra HD televize řady S9. Na červen chystá představení menších a levnějších verzí s 55" a 65" úhlopříčkou. O rozsáhlou výbavu však nebudou ochuzeny.





Zhruba před měsícem Samsung zveřejnil cenovku své 85" televize UE85S9ST, která činí 35 000 liber. To je opravdu závratná částka, a tak není divu, že již na červen chystá uvedení levnějších 55" a 65" modelů téže řady S9. Přesný čas ani cenu neznáme, celosvětově se obě televize začnou prodávat pravděpodobně až v druhé polovině letošního roku.

Je pravděpodobné, že se částka bude blížit cenám konkurenčních televizí Sony Bravia X9, kde 55" model KD-55X9005A stojí 4 000 liber a větší 65" verze KD-65X9005A pak 6 000 liber. Menší 55" a 65" varianty budou s dražším 85" bratříčkem sdílet mnohé technologie, jako např. Precision Black Pro, inteligentní LED podsvícení Micro Dimming Ultimate, které analyzuje stovky ploch pro nastavení správného podsvícení, podporu Smart Evolution a další. Uvnitř najdete čtyřjádrový procesor a 120wattovou reprosestavu s 2.2 zvukem.

Novinky a události - květen 2013


V poslední době trh s multimediálními centry trošku stagnuje. Je to nejspíš dáno tím, že většina nových televizí vlastně jejich funkci zastupuje. Navíc tyto televize se prodávají již nějaký ten čas, a tak jsou domácnosti často již vybaveny. Možná jednoho dne nastane čas, kdy se MMC přestanou vyrábět úplně. A možná to nebude trvat ani tak dlouho. Ale dnes to rozhodně nebude.


4K rozlišení má problém?


Hodně zajímavé informace se začínají šířit kolem 4K rozlišení. Mnozí si totiž myslí, že jej potká stejný osud jako 3D. To znamená, že se moc neprosadí. Osobně tak skeptický nejsem, protože 4K rozlišení v televizích není nic, co by lidi nějak "otravovalo", jako je tomu u brýlí pro 3D. U 3D je často také sníženo rozlišení (pasivní technologie), nebo snížena obnovovací frekvence (aktivní technologie). Zkrátka, každé 3D má svoje ALE. To u 4K nehrozí. Televize bude mít zkrátka vyšší rozlišení. Stejně jako na HD televizi občas sledujete SD signál, tak na UHD budete občas/často sledovat jen HD signál.



Placená videa/televize na internetu


Platit za televizi v domácnosti jsme zvyklí. Buď formou koncesionářských poplatků, nebo platbou za konkrétní balíček kanálů. YouTube se tímto jednoduchým modelem inspirovalo a spouští placené kanály. Samozřejmě jsou dostupné jen někde a v České republice ne. Uvidíme jestli se tento model YouTube vyplatí a najde si své příznivce. Tento videoportál je totiž v mysli všech brán jako zdroj videí "zdarma". Takže najít si místečko v mysli uživatelů na placení bude asi hodně těžké, ale uvidíme.




Prototyp konstruktérů z tokijské Univerzity pro zemědělství a technologie



Ohebná televize od Samsungu?


Ne, zatím není v prodeji, ale Samsung si podal patent na technologii ohebných televizí. Pomocí dálkového ovladače si v budoucnu možná můžete doslova ohnout televizi tak, aby nebyl obraz ohrožen odlesky apod. To, jestli má tento systém bude použitelný či nikoli, ukáže až první televize. Ta je však zatím v nedohlednu.




Samsung u současné generace nabízí hlavně hlasové ovládání, a pokud by skloubil hlasové ovládání a ohebnou televizi, tak by to bylo možná hodně atraktivní. Co třeba taková televize, která sleduje, kde jste, a podle toho by se k vám natáčela a ohýbala? Zní to jako sci-fi, ale možná ne až tak vzdálené sci-fi.


Nová generace televizí Samsung


Samsung vypustil do světa novou generaci televizí F7000 a F8000, které mají hlavně velmi tenký rámeček. To, jaký ve skutečnosti rámeček bude, ovšem ukáže až náš případný test. Již několikrát jsme byli svědky toho, že výrobci na propagačních fotkách rámeček trošku "omylem" zmenšili a obraz zvětšili. Ostatně budeme velmi rádi, pokud se to tentokrát nepotvrdí. Více si jistě přečtete v naší obsáhlé aktualitě.





Asus nabídne LED projektor se 700 lumeny


Společnost Asus si pro nás přichystala nový LED projektor B1M, jenž se může pochlubit jasem 700 lumenů a k tomu také bezdrátovým rozhraním Wi-Fi, které může posloužit místo klasických obrazových konektorů či USB disků a karet Secure Digital.





Jedná se tedy o zástupce modelů, které díky svému zdroji světla v podobě výkonné LED mají sice oproti klasickým projektorům nižší výkon, ale na druhou stranu několikanásobně delší životnost svého světelného zdroje. V tomto případě má být životnost až 30 tisíc hodin, což je téměř tři a půl roku nepřetržitého svícení.


Qualcomm Snapdragon 800 míří na trh


Vlajková loď procesorů Qualcomm míří na trh. Snapdragon 800 byl navržen pro novou generaci smartphonů a tabletů. Navíc má dostatečný výkon i pro novou generaci Smart TV. Nabídne totiž vestavěnou podporu pro některé velmi progresivní technologie, na které by jinak samotný procesor nestačil. Hlavním trhákem je nativní podpora standardu 4K Ultra HD. Snapdragon 800 dokáže 4K video nejen přehrávat, ale také nahrávat.





Dalším esem v rukávu je podpora 802.11ac Wi-Fi. Znamená to údajně nejen podporu nejrychlejšího standardu Wi-Fi, ale také možnost připojení k internetu odkudkoli v domě. První zařízení s tímto čipem se na trh mají dostat v druhé polovině tohoto roku, možná už v létě. Je ale otázkou, kdy se mezi nimi objeví televize. Vedle Smart TV, smartphonů a tabletů se Snapdragon 800 může objevit v 55 dalších zařízeních.

Novinky a události - duben 2013


4K kam se podíváš


Základem domácího kina jsou bezesporu televize. A právě televize zažívají další evoluční změnu. Výrobci na nás hrnou 4K televize ze všech stran. Sice jsou extrémně drahé a v našich končinách zatím téměř nedostupné, ale je jasné, že celý následující rok bude patřit právě jim. Ale k čemu vlastně 4K televize budou? Zatím je to ve hvězdách. Zatím není ani jasné, jak se budou distribuovat 4K filmy a v jakém formátu. Otázek kolem 4K je zatím až příliš, a tak nyní kupovat 4K televize rozhodně smysl nemá. Raději si počkejte na ustálení standardů a na to, až budou 4K televize alespoň trošku "vychytané".



Japonci chtějí voňavou televizi


Pokud jdete na film, tak obvykle ucítíte pouze vůni/smrad popcornu, nebo v těch komornějších kinech piva. Zkrátka víte, co očekávat. Doma pak necítíte prakticky nic kromě vůně domova nebo svíčkové. Co si tak ale u filmu vychutnat vůni čerstvě posekané trávy? Právě na tom pracují v Japonsku a snaží se vyrobit televizi, která by doslova voněla popřípadě smrděla. Největší problém je však s náplněmi. U nich je potřeba zaručit slušnou životnost a... a vlastně více si přečtěte v naší aktualitě.




Prototyp konstruktérů z tokijské Univerzity pro zemědělství a technologie



BenQ a jeho nový projektor s 1080p pro náročné


DLP projektor BenQ SH940 slibuje kromě nativního rozlišení 1920×1080 také vysoký jas, a to přesně 4000 ANSI lumenů, dále dynamický kontrast 50000:1 a také jistou technologii HQV. Tato tři písmena znamenají Hollywood Quality Video, a pod tím se má skrývat speciální procesor, který má za úkol zvýrazňovat detaily v obraze. Ten samý (či podobný) čip mají mít i některé nové Blu-ray přehrávače od firem Samsung a Toshiba a jednat by se mělo o Reon-VX, jenž má obvykle na starosti redukci šumu, deinterlacing a také upscaling z nižšího rozlišení na vyšší.




Projektor vypadá opravdu zajímavě, a i pokud máte vysoké nároky, tak vás s největší pravděpodobností uspokojí.


Epson připravuje nové projektory


Mezi nové projektory Epson patří modely EB-4950WU a EB-4850WU s rozlišením Full HD WUXGA, dále projektor Epson EB-4750W s rozlišením WXGA a nakonec dvojice Epson EB-4650 a EB-4550 s rozlišením XGA. Všechny jsou pochopitelně vybaveny technologií 3LCD, kterou Epson používá u všech svých modelů a slibuje, že ta má zajistit stejně vysoký bílý a barevný světelný výstup se živými barvami. U všech nových modelů se také můžeme těšit na statický kontrast 5000:1.






Funkce
EB-4950WU
EB-4850WU
EB-4750W
EB-4650
EB-4550
Technologie Epson 3LCD
Bílý a barevný světelný výstup
4 500 lm
4 000 lm
4 200 lm
5 200 lm
4 500 lm
Rozlišení
WUXGA
WUXGA
WXGA
XGA
XGA
Kontrastní poměr 5000:1 5000:1 5000:1 5000:1 5000:1
Poměr přiblížení
×1,8
×1,8
×2,0
×2,0
×2,0
2 digitální vstupy: HDMI a DisplayPort
Rozdělení projekční plochy
Manuální vertikální korekce lichoběžníkového zkreslení +/– 30 stupňů
Standardní rozsah posunu objektivu
V: +/– 50 %, H: +/- 10%
V: +/– 50 %, H: +/- 10%
V: +/- 70%,
H: +/- 38%
V: +/- 58%,
H: +/- 38%
V: +/- 58%,
H: +/- 38%
Technologie DCDi od společnosti Faroudja


Acer a jeho projektory


S projektory se doslova roztrhl pytel a také Acer přidal nové. Tentokrát s 3D.

Modely Acer H9501BD, H7532BD, H6510BD a H5370BD tak podporují známé 3D formáty a technologie, jako je Blu-ray 3D, DLP 3D či NVIDIA 3DTV Play. Využijí se tak k tomu další produkty, jako je vhodný Blu-ray přehrávač, PC s potřebným portem HDMI, DLP 3D kit nebo software NVIDIA 3DTV Play. Acer sám pak nabídne díky funkci 2D-to-3D možnost převodu 2D signálu do 3D. Tuto funkci můžeme využít velmi snadno, protože ji stačí pouze aktivovat v OSD menu samotného projektoru.




Acer H5370BD

Novinky a události - březen 2013


Samsung se vrhnul na multimediální centra. Nově vydal HomeSync, což je harddiskové MMC bez TV tuneru. Základem celého centra je dvoujádrový procesor na 1,7GHz Cortex-A15 s 1 GB operační paměti. Už z těchto specifikací je asi jasné, že půjde o MMC postavené na systému Android Jelly Bean. A protože jde o Samsung, tak bude možné streamovat obsah z tabletů Galaxy přes HomeSync přímo na obrazovku televizoru a další funkčnost už závisí na samotném operačním systému a dostupných aplikacích. HomeSync bude k dispozici od dubna, a to i u nás, ovšem cena zatím nebyla uvedena.








Model Samsung HomeSync
CPU 1,7 GHz dvoujádrový
Paměť 1 GB DDR3 + 8 GB eMMC + 1 TB HDD
Konektivita LAN Gigabit Ethernet
WiFi 802.11 b/g/n 2,4GHz & a/n 5 GHz HT40 2x2 MIMO Channel Bonding
Bluetooth v. 4.0
Rozhraní USB 3.0 Externí USB I/F (x2)
Micro USB PC připojení 11pin mUSB (x1)
HDMI out Podpora (HDMI 1.4)
Optical Audio Připojení audio zesilovače
Kodeky Video H.264, H.263, MPEG4, VC-1, Sorenson Spark, WMV7/8, MP43, VP8, DivX
Audio MP3, AAC LC/AAC+/eAAC+, WMA 9std/10pro/Lossless, FLAC, Vorbis, AMR-NB/WB, Wav, Mid, AC-3
DRM HDCP 1.3/2.1, Playready, Widevide, Trustzone



LG se chlubí


A chlubí se tím, že dokáže přenést Ultra HD video bezdrátově z telefonu/tabletu na televizi. Samozřejmě je využita technologie Wi-Fi a adekvátní software, který upravuje signál dle možností televize. Tzn. tato technologie by měla umožnit i nižší rozlišení, resp. z vysokého rozlišení udělat menší dle schopností televize.




No, zní to pěkně. Ovšem uvidíme, jak se to uplatní. Zatím je to pouze hudba budoucnosti, stejně jako Ultra HD televize, a to nemluvě o Ultra HD videu.


IR v chytrých telefonech


Vzpomínáte na dobu, kdy jedinou možnou komunikací byl telefon - počítač byl předražený kabel nebo IR, který si člověk mohl ubastlit doma sám? Zdá se, že se tato doba vrací, ovšem ve zcela jiném rozměru. V dnešních telefonech najdete GPS, gyroskop, akcelerometr a podobné "nezbytnosti", ale obyčejnou diodu pro vysílání infračerveného světla obvykle nenajdete.





A k čemu to vlastně bude? Logitech prodává značku Harmony (dálkové ovladače). A už všichni tušíte. Do telefonů se opět dostane IR pro ovládání televizí a ostatních zařízení. Pokud se tak stane, tak to znamená, že nejen televize půjdou ovládat telefonem, ale také například zrcadlovky. Vše lze dnes řešit obyčejnou IR diodou do 3,5 mm jacku v telefonu, ale to je ne zrovna šťastné řešení. Prvním telefonem je HTC One.


DVB-T v telefonech/tabletech s Androidem


Tablety i mobilní telefony založené na operačním systému Android budeme moci díky externímu tuneru DVB-T využít také pro příjem televizního vysílání. Přichází s ním na trh společnost Point of View, která jej představuje ve své nové tiskovce. Point of View tedy nabízí DVB-T tuner pro rozhraní microUSB, který představuje pod označením USB DVB-T Dongle (TV-DVBT-01). Určen je pro tablety a mobilní telefony s operačním systémem Android, přičemž port microUSB se má postarat jak o datové připojení, tak o napájení.





Samotná firma Point of View zajišťuje kompatibilitu se svými tablety, ale tuner by měl bez problémů spolupracovat také s jinými tablety a telefony jako Samsung Galaxy, Asus Nexus a dalšími. Cena byla stanovena na 1 200 Kč s daní a záruka je standardní dvouletá.


PlayStation 4 nabídne 4K streaming


Už minulý měsíc představila Sony svou novou konzoli, jednalo se však o kusé informace. Před několika dny k nim přibyla zpráva, že Sony PS4 nabídne podporu streamování 4K filmů. To je zatím ostatně jediný způsob distribuce 4K s puncem oficiálnosti.





Minulý měsíc přitom Sony zklamala své fanoušky oznámením, že PS4 nebude u svých her podporovat režim 4K. Přeci jenom jde o konzoli, takže se to nespíš dalo čekat. I tak mnoho hráčů doufalo, že se dočká něčeho lepšího, než je Full HD na PlayStation 3. Na druhou stranu už jen podpora 4K videa a obrázků naznačuje, že rozšíření na další formáty nemusí být v budoucnu takový problém.


Google a MPEG LA se dohodli ohledně VP8


Google s MPEG LA již nějaký čas vyjednával a původně se předpokládalo, že dojde k tzv. patent pool - vyměnění různých patentů mezi oběma subjekty. Tedy MPEG LA by poskytl licenci na techniky použité v H.264, které jsou v držení 11 členů MPEG LA, a naopak Google by poskytl licenci na techniky použité ve VP8. Z toho nakonec sešlo a Google dostal právo používat uvedené technologie v kodeku VP8 a všech předchozích (VP7 atd.) a následujících verzích. Ovšem nedostal právo do VP9 zahrnout další patentované technologie, které jsou již např. zahrnuty v kodeku H.265.





Jak tuto dohodu číst? V prvé řadě Google může bez obavy použít WebM, který používá video kodek VP8, zvukový kodek Vorbis a kontejner Matrošku, jako standard pro distribuci videa po internetu, např. na YouTube. Stejně tak může být kodek dle dohody používán jakýmikoliv jinými subjekty, kterým Google kodek VP8 poskytne. Měl by tak najít cestu např. do video editorů, což už se ale i tak v některých případech stalo. WebM tedy může získat na popularitě, pokud by se Google rozhodl, že na WebM postaví celý YouTube. Zatím je tam ale situace roztříštěná, Google používá jak WebM, tak H.264 v MP4 kontejneru.

Přestože se dohoda zdá výhodná hlavně pro Google, tak z ní lze číst, že MPEG LA hledí do budoucna - tedy kodeku H.265, a ten je pro Google a kodek VP9 zapovězen. Google již s vývojem kodeku VP9 začal a dokonce jeho předběžná verze již je obsažena v prohlížeči Google Chrome (od verze 25). Google chce s kodekem VP9 dosáhnout větší účinnosti, než nabízí kodek H.265. Uvidíme ale, jak tato dohoda změní plány ohledně VP9. Google není žádný naivka a určitě si legálnost kodeku po právní stránce ohlídá.

Novinky a události - únor 2013


V minulém díle jsme upozorňovali na přehrávač Xtreamer TV. Ten se nám nakonec podařilo sehnat ovšem dorazil vadný kousek. Tudíž recenze má trošku zpoždění, ale pracujeme na ní.



Dalších novinek se moc neobjevilo. Byla představena konzole PlayStation 4, která sice nepatří mezi klasická multimediální centra, ale ve své podstatě toto označení splňuje. Nově bude mít PS4 v sobě X86 procesor a téměř standardní grafickou kartu. Půjde tedy více či méně o klasický počítač sestavený "na míru" hrám a multimediálnímu obsahu + speciální operační systém.


Philips končí: RIP


Největší novinkou za poslední měsíc ovšem zůstává oznámení konce značky Philips ve spotřební elektronice. Celý proces však bude u televizí trvat ještě pěkně dlouho. Až v roce 2017 dojde k převzetí výroby a značky čínskou firmou a dalších pět let tu budou výrobky s logem Philips. Konec značky bude tedy nejdřív v roce 2022, a to tu budou létající iRoboti.




IGZO (Indium gallium zinc oxide): viz technologie LCD na SHW


Další novinkou, co proběhla světem, je "nová technologie LCD" s názvem IGZO. To ovšem není nová technologie, ale jen nové tranzistory, které jsou menší a nepotřebují pro udržení stavu (jen jednoho) napětí. Díky tomu se sníží lehce spotřeba a je možné vyrobit televizory a monitory s vyšším rozlišením. Nic víc to nepřináší. Teoreticky je zde i zrychlení odezvy, ale to je více v rukou samotných krystalů.


Dále tu máme novinku od Point of View


Point Of View Smart TV je tak v podstatě malý počítač s procesorem ARM a operačním systémem Android, což je už celkem běžná kombinace. Tento je však přímo určen pro zapojení k televizoru a rozšíření jeho funkcí. Přináší nám jej také firma, kterou bychom zařadili spíše mezi tradiční výrobce grafických karet než takovýchto zařízení.





Minipočítač je tedy vybaven rozhraním HDMI 1.4 na straně výstupu a uživatel samotný má přitom k dispozici malou bezdrátovou klávesnici QWERTY i s malým touchpadem a laserovým ukazovátkem. Dále tu nechybí ani rozhraní Wi-Fi 802.11n, díky němuž budeme moci samotné zařízení a potažmo televizor připojit k domácí síti a Internetu.


Konec MiniDiscu


Sony oznámil, že definitivně končí s výrobou MiniDisc přehrávačů a rekordérů. Před časem již ukončil výrobu MD walkmanů, nyní tedy došlo i na ostatní přehrávače. Podpora pro současné majitele zatím zůstane zachována.


Sonos Playbar aneb domácí kino bez drátů


Americká značka Sonos se proslavila svými bezdrátovými zvukovými systémy. Tím je i nový Playbar, který cílí na obývací pokoje potenciálních zákazníků. Má podobu reprosoustavy pod televizor, ale podporuje i vytvoření bezdrátové sestavy domácího kina.





Asi to znáte. Koupili jste novou televizi, má krásný obraz, ale zvuk stojí za starou belu. Řešení je nasnadě: Můžete si pořídit samostatný zvukový systém. Právě do této kategorie spadá nový Sonos Playbar. Sestává ze tří výškových a šesti středobasových reproduktorů. K tomu přístroj obsahuje vestavěné senzory, které automaticky přizpůsobí jejich výstup v závislosti na umístění reprosoustavy.


Panasonic uvádí profesionální bezlampový projektor


Společnost Panasonic si připravila bezlampový profesionální projektor, který nabídne rozlišením 1080p a také technologii HDBaseT. Má být vůbec prvním projektorem svého druhu na světě a slibuje dlouhou životnost i vysoký jas...





Panasonic System Communications Company Europe (PSCEU) představila tedy ve skutečnosti dva projektory s HDBaseT, a to modely PT-RZ470 a PT RZ370. Zmíněné vlastnosti platí pro první z nich, zatímco ten druhý má rozlišení pouze WXGA, čili 1280×800. U obou byla konvenční lampa nahrazena LED a laserovými diodami, které dokáží dlouhodobě poskytovat jas 3 000 lumenů, a to po dobu 20 000 hodin. To představuje 2,3 let nepřetržitého svícení.

Toto zařízení sice nespadá do oblasti multimediálních center, ale protože jde o tak výraznou novinku (LED a Laser dohromady), tak k multimediálnímu obsahu proste patří. Konečně projektor bez nutnosti každý rok, dva měnit lampu.

Novinky a události - leden 2013


Xtreamer nám naservíroval nové a na jeho pojetí docela netradiční multimediální centrum. Tentokrát nejde technicky vyhlížející zařízení, ale spíš o takzvané "black box". Jednoduchá černá krabička, kterou připojíte k televizi a máte vystaráno. Její označení je jednoduše Xtreamer TV. Název je však trošku zavádějící, protože neobsahuje ani základní DVB-T tuner, natož pak DVB-C/S. Jde o tradiční centrum, co rozšiřuje funkce klasické televize na takzvanou "smart televizi".



Docela zajímavý je i dálkový ovladač, který má pouze pár tlačítek. Díky tomu by mohlo být ovládání srozumitelné snad pro všechny. Celé centrum je postavené na upraveném systému Android ve verzi 2.2, což je asi hlavní změna oproti předchozím MMC centrům od Xtreameru. Díky tomu bude výrazně více orientován na online obsah a sociální služby.


Rozhraní, která tento Xtreamer umí, jsou klasické LAN, Wi-Fi (externí dongle), USB, a samozřejmě HDMI výstup na televizi. Výrobce bohužel neuvádí, zda je optický zvukový výstup plnohodnotný, nebo jen 2.0. O chod se stará procesor od Sigmy SMP867X tikající na 700MHz. Dále je vybaven 512MB DDR2 paměti a 512MB NAND pro operační systém.

Doporučená cena byla stanovena na 2 990 Kč, přičemž za ně dostaneme také dálkový ovladač, napájecí adaptér a manuál v angličtině a češtině. Rozměry přehrávače jsou 146 x 109 x 43 mm.


Video
  • Formáty: .MKV, .mpg, .avi, .wmv, .divx, .vob, .tp, .ts, .trp, .dat, .iso, .ifo, .m2t, .m2ts, .mov, .flv, atd.
  • Kodeky: MPEG 1/2/4, AVI, XVID, WMV9 (MP@HL), H.264 (MP@HL4.1), VC-1 (AP@L3), atd.
  • Titulky: smi, sub/idx, srt, ssa, ass, atd.


Audio
  • Formát: FLAC, MP3, WMA, AAC, Ogg, Dolby Digital, WAV, atd.
  • Dolby Digital, Dolby TrueHD, DTS Digital, DTS MA, (Down mixing and pass through)


Fotografie
  • JPEG, BMP, PNG, GIF, atd.

Zdroj: TZ Xtreamer





Doporučená multimediální centra


Sencor SMP 9000 PRO


S diskem. Toto jednoduché multimediální centrum od firmy Sencor dokázalo velmi mile překvapit. Na první pohled jde o klasickou "černou krabičku", která však má při bližším zkoumání spoustu předností. Hlavní je podsvícený dálkový ovladač, jednoduchá obsluha a hlavně stabilita. Vím, že stabilita by měla být základ, ale jak jistě víte, ne všichni výrobci to u center zvládají.





Právě proto si vysloužil naše ocenění TREFA. Sice nedosahuje kvalit následujícího Xtreameru, ale cenově je prostě úplně jinde, takže se mu vlastně ani rovnat nemůže. Přesto poslouží většině uživatelů vice než dobře.


Xtreamer Ultra


S diskem. Jde o nejlepší multimediální centrum, které zatím dorazilo do naší redakce. Xtreamer ultra si nebere servítky a přináší dvoujádrový procesor Intel Atom, 4 GB DDR3, ION2, podporu 3D, či QWERTY klávesnici s touchpadem. K dispozici jsou 3 operační systémy, přičemž jeden je přeskinované plnohodnotné Ubuntu.





I přes vysoký výpočetní výkon, velmi dobře odladěný software a slušnou spotřebu, jsem však objevil pár nedostatků. Zamrzí nepříliš kvalitně zpracovaný QWERTY ovladač a vyšší teploty, kterým je vystaven pevný disk. Odradit může i cena, ale to pouze v případě, že si špatně přečtete ten dlouhý seznam věcí, na které lze Xtreamer Ultra použít.


Popcorn Hour C-300


S diskem. Nástupce C-200 je vybavenější a celkově se lépe ovládá. Pokud tedy hledáte zařízení, co zvládne takřka vše, je Popcorn Hour C-300 ta správná volba. Uživatelské rozhraní patří k těm nejlepším.





eGreat U1 Android TV - recenze


Bez disku. Velmi příjemný a hlavně univerzální přístroj je eGreat U1. V těle běžných rozměrů "černé krabičky" se skrývá na pohled obyčejný hardware, ale software je tím nejlepším, co můžete získat. Výrobce totiž vsadil na obyčejný Android bez větších úprav a nasadil velmi oblíbený a prakticky nejlepší XBMC. Díky tomu jde o univerzální MMC, co z vaší televize udělá více než chytrou. Jedinou nevýhodou je absence disku. V době domácích NAS to však tak velká nevýhoda není. Právě pro svou univerzálnost a spolehlivost si vysloužil naše ocenění TREFA.





EAGET PLAY M18


Bez disku. Tento zatím nerecenzovaný výrobek se dle ohlasů těší velmi dobré pověsti v celém spektru. Sice měl trošku problémy s prvními firmwary, ale které centrum se alespoň ze začátku s něčím podobným nepotkalo? Téměř žádné. EAGET je vybaven šachtou pro disk (ale není přibalen) a současně má velké množství výstupů, včetně analogových.

Přístroj je založen na vlastním operačním systému, ale současně lze také spustit Android. Právě díky Androidu je rozšiřitelnost přístroje velmi dobrá. Ovšem více se dozvíme až v recenzi.





 

D-Link Boxee Box - recenze


Bez disku. Nezvyklý přehrávač s žabákem v logu působí ve srovnání s ostatními modely trochu exoticky. Už samotný design ve tvaru seříznuté kostky je naprostým opakem většiny užehlených multimediálních center. Avšak integrovaný procesor Intel Atom, specializované GPU a od základu napsaný operační systém tvoří velmi silnou kombinaci. Přidejte jeden z nejlepších ovladačů, které jsem měl v ruce a kandidát na koupi je tady.





Od tohoto kroku vás může odradit pouze vyšší cena, absence interního pevného disku a poněkud vyšší spotřeba při uspání. Doufejme, že to poslední již výrobce odstranil v aktualizaci systému, který si mimochodem můžete stáhnout zdarma do jakéhokoliv počítače.


Změny doporučení v jednotlivých měsících

  • V listopadu se nic nezměnilo
  • V říjnu byl přidán eGreat U1 Android TV (bez disku)
  • V srpnu se nic nezměnilo
  • V červenci nahrazen model Popcorn Hour C-200 novějším typem Popcorn Hour C-300
  • V červnu se nic nezměnilo
  • V květnu byl odebrán Asus O!Play AIR HDP-R3 (bez disku) a přidán EAGET PLAY M18
  • V dubnu se nic nezměnilo
  • V březnu se nic nezměnilo
  • V únoru se nic nezměnilo
  • V lednu přidán Sencor SMP 9000 PRO (s diskem)




Další doporučené produkty


Doporučené fotoaparáty


Vybíráte nový fotoaparát? Na Digimanii je testujeme jak na běžícím pásu, na základě čehož každý měsíc přinášíme souhrn s doporučenými modely z jednotlivých kategorií s odkazy na naše vlastní podrobné recenze: www.digimanie.cz/doporucene-fotoaparaty

Nejlepší snímky můžete vložit do naší fotogalerie.


Doporučené PC sestavy


Ve světě počítačů se stále objevují novinky, jež mohou zlepšit užitnou hodnotu nebo poměr cena/výkon oproti starším produktům. Každý měsíc tak připravujeme doporučené PC sestavy pro různá nasazení: www.svethardware.cz/doporucene-sestavy


Doporučené skříně


Jelikož PC skříně patří na Světu hardware mezi nejvíce recenzované produkty, přinášíme vám cca dvakrát ročně aktualizované vydání námi doporučených modelů (častější aktualizace není třeba, jelikož zajímavých novinek mnoho není). Ty nejzajímavější se snažíme i podrobně otestovat: www.svethardware.cz/doporucene-skrine