Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

CES 2008: Rozhovor s Timem Herbertem, představitelem CEA

21.1.2008, TV Freak , rozhovor
Ve spojitosti s nedávno konaným celosvětově největším veletrhem spotřební elektroniky, CES 2008, jsme měli možnost položit pár otázek o vývoji spotřební elektroniky Timu Herbertovi, představiteli asociace CEA. Nyní vám je společně s odpověďmi přinášíme.

Představení Tima Herberta


Tim Herbert dohlíží na denodenní provoz oddělení průzkumu trhu asociace CEA. S 15 lety zkušeností ve výzkumu má velké odborné znalosti v kvantitativních i kvalitativních výzkumných technikách. Vedl již stovky výzkumných projektů s cílem zjistit, co nutí konzumenty kupovat moderní techniku. Navíc stráví nespočet hodin studiem obchodních trendů, aby si mohl pospojovat různé aspekty a našel smysl v neustále se měnící technologické scéně.

V roce 1999 si vyplnil své podnikatelské touhy a podílel se na založení a spuštění firmy eBrain Market Research, která se zabývá výzkumem a konzultacemi.

Tim pravidelně píše články do průmyslových časopisů, účastní se průmyslových konferencí a byl citován v pořadech NPR, USA Today a CNN Money. Tim obdržel titul MBA z George Mason University.




Tim Herbert, Senior Director, Průzkum trhu, Consumer Electronics Association (CEA)





1. otázka: Kdy se plánuje nasazení LED podsvícení do LCD televizí a tím potažmo rozšíření barevného gamutu?

LCD televizory s LED podsvícením jsou již na trhu od několika významných výrobců. Přestože počet kusů určených pro koncový prodej je stále malý, očekáváme v roce 2008 širší nabídku od výrobců snažících se využít výhod LCD podsvícení (větší energetická účinnost/úspora energie, jasnější obraz, vyšší kontrast).





2. otázka: Očekáváte sjednocení kompaktních fotoaparátů a levných digitálních kamer do jednoho zařízení? Popř. spolu s mobilním telefonem?

Už i nyní má mnoho kompaktních fotoaparátů schopnost záznamu videa. Společně se stále rostoucí kapacitou datových úložišť mají už mnohé digitální kompakty schopnost soupeřit s produkty jako jsou malé videokamery umožňující 30minutový videozáznam. Mnozí uživatelé vnímají levnou videokameru jako doplněk k jejich hlavnímu (typicky o poznání kvalitnějšímu a zároveň dražšímu) digitálnímu fotoaparátu nebo videokameře. Tato finančně nenáročná zařízení pak mohou používat na místech jako je třeba pláž, kde by se báli o bezpečí svého hlavního přístroje, protože by hrozilo větší riziko poškození citlivé (a drahé) techniky.

Chování spotřebitelů v USA ukazuje, že fotoaparát v mobilním telefonu používají pro zachycení náhodných okamžiků pomocí fotky nebo videa. Jen málo amerických spotřebitelů používá mobilní telefony s fotoaparátem jako přímou náhradu digitálního fotoaparátu nebo digitální videokamery.





3. otázka: Před zhruba rokem se horlivě diskutovalo o OLED technologii a jejím brzkém nasazení do výroby. Kam se tato technologie "ztratila"? Čeká se na zaplacení vývoje LCD technologie, nebo se v OLED našla nějaká závažná chyba?

Na tuto otázku by odpověděli nejlépe přímo výrobci, nicméně podle mého chápání situace je stále příliš drahé masově vyrábět OLED displeje, které by mohly být na trhu cenově konkurenceschopné ostatním technologiím plochých panelů, které jsou dnes k dispozici.





4. otázka: Pokročilé DVD rekordéry versus HTPC - co považujete za největší výhody/nevýhody jednotlivých řešení?

DVD přehrávače mají výhodu v tom, že jsou už dobře známé - uživatelé nemají s jejich používáním problémy a jsou spokojení. Další předností je dlouhodobější ukládání dat. Jedním negativem by mohla být kapacita pro ukládání dat. Záznam ve vysokém rozlišení může DVD disky zaplnit velmi rychle.

Ohledně Home Theater PC - mnozí uživatelé se teprve potřebují naučit záležitosti spojené s jejich užíváním. Navíc jsou zde ale podstatně větší kapacity pro ukládání dat.





5. otázka: Jak to vypadá s nasazováním formátů BluRay a HD DVD?

V průběhu roku 2007 u nich došlo k zásadnímu snížení cen, což tato zařízení nové generace (Blu-Ray/HD-DVD) dostalo na úroveň některých high-endových DVD přehrávačů. Pro spotřebitele, kteří již nyní plánují nákup DVD přehrávače, určitě stojí za úvahu nákup DVD přehrávače příští generace (které přehrávají vysoké rozlišení) před současnými standardními přehrávači.





6. otázka: Jak vidíte budoucnost HDMI? V současnosti se poměrně prosazuje, ale nehrozí vytlačení Display Portem?

HDMI vypadá jako skutečně vhodné digitální HD rozhraní pro spotřební elektroniku. Display Port je tu příliš krátce na to, aby bylo možné dělat nějaké prognózy.





7. otázka: Jakou mají plazmové TV budoucnost?

CEA se domnívá, že trh s plazmovými televizory v roce 2007 vzrostl o 37%. Trh je hnaný hlavně poptávkou zákazníků po opravdu velkých displejích (50" +). Plazma však čelí tuhé konkurenci ze strany LCD technologie u displejů menších rozměrů (například 40"). Je pravděpodobné, že plazma udrží svou vúdčí pozici v případě velkých displejů i v blízké budoucnosti.





8. otázka: Proč výrobci televizorů používají s mnoha grafickými kartami neslučitelné rozlišení rozlišení 1366x768?

Protože poměr stran 16:9 u 720p je běžný HDTV formát.