Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Čeká UHD stejný osud jako HD ready?

16.10.2013, Pavel Kovač, článek
V době, kdy se začaly objevovat první televize s HD ready logem, se spousta lidí nechala nachytat a myslela si, že si domů přinese televizi s 1080 řádky. Dnes se zdá, že podobný osud čeká i televize a monitory s UHD logem!

Rozlišení? Ale kdepak!


I přestože oficiálně nebylo představeno ještě ani logo UHD, na povrch prosakují alespoň specifikace. V základu by se mohlo dokonce zdát, že je vše v pořádku.





Bohužel se do specifikací vloudila jedna nepříjemnost, která se ještě před půl rokem vůbec nečekala. Je jím barevný prostor, který výrobky s logem UHD budou muset splňovat. Místo zcela předpokládaného a již několikrát i ohlášeného prostoru Rec.2020 se do specifikací vloudil obyčejný Rec.709, tedy potažmo sRGB! Podívejme se na specifikace:





V tiskové zprávě si všimnete jistě příjemného rozlišení 3840×2160, což je opravdu 4K. Někoho trochu zaskočí pouze 8bitová hloubka barev, ale ta se očekávala. Bohužel, co se vůbec nečekalo, je barevný prostor Rec.709 (ITU-R BT.709).





Pokud se podíváme na diagram gamutů, zjistíme, že Rec. 709, resp. sRGB, je výrazně menší než Rec.2020. Dokonce i Adobe RGB je výrazně menší než původně očekávaný standard Rec.2020 pro UHD. A v tom je nejspíš největší problém. Vzhledem k tomu, že dnešní televize často dosahují stěží AdobeRGB, tak představa, že se rázem zvětší gamut, je dost... pekelná. Znamenalo by to výrazné změny v systému podsvícení, resp. ve zdroji světla, a nejspíš nasazení tradičního RGB LED místo používaného W-LED (bílá LED). Také by to znamenalo výrazné navýšení ceny, a to se samozřejmě nelíbí výrobcům. Hlavně Sony, Samsung, LG a Panasonic, kteří jsou členy DIGITALEUROPE. A asi všichni víte, odkud vítr vane. Výrobci se zkrátka dohodli, že UHD nemusí splňovat Rec.2020 a vzhledem k jejich síle prostě standardy UHD upravili. Tečka.





Bohužel díky tomu se budeme muset spokojit opět s běžným gamutem a posune se pouze rozlišení. Někomu by se to mohlo zdát banální, ale jde o docela závažnou věc. Fakt, že se ani nové televize neposunou v barvách kupředu, značí jakýsi problém v celém tomto odvětví. Pokud se posuneme ve spekulacích na hranice konspiračních teorií, může to značit brzké oznámení konce OLED. Právě OLED má totiž velké ambice na zvětšení barevného prostoru bez výrazných navýšení nákladů. A pokud výrobci nechtějí přijmout širší gamut, nemají asi ani žádné pomyslné eso v rukávě v podobě OLED televizí pro masový prodej. Ale to jsme opravdu ve spekulativní rovině.





Další možností jsou zadní vrátka, stejně jako u HD ready zařízení. Možná se totiž objeví nový standard s názvem True UHD, Full UHD, Super UHD či podobné zvěrstvo. A teprve tento standard bude podporovat barevný prostor Rec.2020. Na takový standard však můžeme čekat velmi dlouho a možná se vůbec neobjeví. Ve výsledku se tak s sRGB gamutem můžeme setkávat i v dalším desetiletí. Nemluvě o naší malé republice, která stále nemá pořádně vyřešený přechod na plné HD rozlišení. Ale kdo ví, třeba si naši potomci jednou pustí televizi a uvidí obraz s barvami, co se alespoň trochu blíží hranicím lidského zraku. Držme palce.