Budou nám k filmům vyhrávat nanočástice ve dřevě? Podle švédských vědců ano

Budou nám k filmům vyhrávat nanočástice ve dřevě? Podle švédských vědců ano
, , aktualita
Zcela nový způsob, jakým lze postavit reproduktory, představili švédští výzkumníci. Hlavní roli v něm hrají nanočástice, a to ve spojení s tradičně severským a plně obnovitelným materiálem, dřevem.reklama
Vědci ze švédského Královského technologického institutu (Kungliga Tekniska högskolan, KTH) našli způsob, díky němuž je možné v konstrukci reproduktorů vynechat permanentní magnet. Zastoupí jej kovové nanočástice, jimiž je prosycena membrána z celulózy. To dohromady tvoří unikátní materiál, který si výzkumníci z KTH nechali patentovat. Jeho výhodou má být kromě fyzikálních vlastností i šetrnost k přírodě.Foto: Richard Andersson, KTH


Podle zprávy KTH jde o první známé použití membrány reproduktoru, která je zároveň sama i magnetem. Mikrovlákna z celulózy jsou pokrytá magnetickými feritovými nanočásticemi, která jsou pravidelně rozprostřena po celé membráně. Nový typ reproduktoru se ve své současné podobě neobejde bez tradiční kmitací cívky, která však nemá s membránou přímý fyzický kontakt.

Výzkumníci z KTH dokonce uvažují o tom, že kvalita zvuku z těchto reproduktorů, díky rovnoměrnějšímu rozložení sil působících na membránu, překoná reproduktory tradiční konstrukce.

Kromě využití v oblasti AV přemýšlejí Švédi i o dalších aplikacích této technologie, jako je aktivní odhlučnění automobilů a vlaků.

Podle serveru ieee.org již v roce 2008 přišli vědci z Číny s myšlenkou na využití nanomateriálů v reproduktorech, ovšem poněkud odlišným způsobem - vytvořením průhledného filmu z uhlíkových nanotrubiček, který sám slouží jako reproduktor. Uvažovalo se například o potahování displejů notebooků tímto materiálem. Pro představu připojujeme odkaz na video.

Zdroj: KTH Royal Institute Of Technology, ieee.org
Autor: Michal Spáčil
Začínal v roce 1995 jako novinář se zájmem o IT, po dokončení právnické fakulty působil jako tiskový mluvčí Ústavního soudu a Státní zemědělské a potravinářské inspekce. V letech 2003-2004 byl v redakčním týmu Digimanie.cz. Nyní pracuje jako právník ve veřejné správě a kromě občasných příspěvků pro naše magazíny píše i do odborných periodik o právních vztazích k nemovitostem a o aktuální judikatuře.
Nejpopulárnější domácí kina
Nejnovější články
Dolby Vision na více zařízeních? Už nebude potřeba speciální hardware Dolby Vision na více zařízeních? Už nebude potřeba speciální hardware
Dolby Vision měl dosud oproti jiným HDR formátům nevýhodu, vyžadoval totiž speciální hardwarovou součástku. To se ovšem nyní mění, a k integraci Dolby Vision bude stačit softwarová aktualizace. Technologie by se tedy mohla dostat na více zařízení.
27.2.2017,  aktualita, Jáchym Šlik
Panasonic uvádí první Ultra HD Blu-ray rekordéry Panasonic uvádí první Ultra HD Blu-ray rekordéry
Panasonic chce letos na jaře začít na evropských trzích prodávat vůbec první UHD Blu-ray rekordéry na světě. Další novinkou jsou soundbary kompatibilní s novými řadami televizorů této japonské značky.
25.2.2017,  aktualita, Jáchym Šlik
Příští Apple TV už by měla umět 4K rozlišení Příští Apple TV už by měla umět 4K rozlišení
Pokud v současné době uvažujete o nákupu Apple TV, můžete pár měsíců počkat na její novou generaci, která by měla přidat dlouho požadovanou podporu obsahu ve 4K rozlišení. A možná přijde také HDR…
25.2.2017,  aktualita, Jáchym Šlik
Panasonic přislíbil podporu HLG HDR na vybraných loňských TV Panasonic přislíbil podporu HLG HDR na vybraných loňských TV
Zatímco modely pro rok 2017 už jsou na HLG HDR připraveny od svého počátku, loňské televizory od Panasonicu podporu tohoto standardu vysokého dynamické rozsahu dostanou až formou softwarové aktualizace. Týká se to ovšem jen vybraných modelů.
24.2.2017,  aktualita, Jáchym Šlik
Nová Amazon Fire TV Stick se chlubí hlasovým asistentem Alexa Nová Amazon Fire TV Stick se chlubí hlasovým asistentem Alexa
Amazon oznámil novou generaci Fire TV Stick – miniaturního zařízení o velikosti USB flash disku, které funguje jako multimediální centrum. Poslední model nabízí především vyšší výkon a integrací hlasového asistenta Amazon Alexa.
24.2.2017,  aktualita, Jáchym Šlik