Budou nám k filmům vyhrávat nanočástice ve dřevě? Podle švédských vědců ano

Budou nám k filmům vyhrávat nanočástice ve dřevě? Podle švédských vědců ano
, , aktualita
Zcela nový způsob, jakým lze postavit reproduktory, představili švédští výzkumníci. Hlavní roli v něm hrají nanočástice, a to ve spojení s tradičně severským a plně obnovitelným materiálem, dřevem.reklama
Vědci ze švédského Královského technologického institutu (Kungliga Tekniska högskolan, KTH) našli způsob, díky němuž je možné v konstrukci reproduktorů vynechat permanentní magnet. Zastoupí jej kovové nanočástice, jimiž je prosycena membrána z celulózy. To dohromady tvoří unikátní materiál, který si výzkumníci z KTH nechali patentovat. Jeho výhodou má být kromě fyzikálních vlastností i šetrnost k přírodě.Foto: Richard Andersson, KTH


Podle zprávy KTH jde o první známé použití membrány reproduktoru, která je zároveň sama i magnetem. Mikrovlákna z celulózy jsou pokrytá magnetickými feritovými nanočásticemi, která jsou pravidelně rozprostřena po celé membráně. Nový typ reproduktoru se ve své současné podobě neobejde bez tradiční kmitací cívky, která však nemá s membránou přímý fyzický kontakt.

Výzkumníci z KTH dokonce uvažují o tom, že kvalita zvuku z těchto reproduktorů, díky rovnoměrnějšímu rozložení sil působících na membránu, překoná reproduktory tradiční konstrukce.

Kromě využití v oblasti AV přemýšlejí Švédi i o dalších aplikacích této technologie, jako je aktivní odhlučnění automobilů a vlaků.

Podle serveru ieee.org již v roce 2008 přišli vědci z Číny s myšlenkou na využití nanomateriálů v reproduktorech, ovšem poněkud odlišným způsobem - vytvořením průhledného filmu z uhlíkových nanotrubiček, který sám slouží jako reproduktor. Uvažovalo se například o potahování displejů notebooků tímto materiálem. Pro představu připojujeme odkaz na video.

Zdroj: KTH Royal Institute Of Technology, ieee.org
Autor: Michal Spáčil
Začínal v roce 1995 jako novinář se zájmem o IT, po dokončení právnické fakulty působil jako tiskový mluvčí Ústavního soudu a Státní zemědělské a potravinářské inspekce. V letech 2003-2004 byl v redakčním týmu Digimanie.cz. Nyní pracuje jako právník ve veřejné správě a kromě občasných příspěvků pro naše magazíny píše i do odborných periodik o právních vztazích k nemovitostem a o aktuální judikatuře.
Nejpopulárnější domácí kina
Nejnovější články
Nová Nvidia Shield TV na českém trhu, původní model aktualizován na Android 7.0 Nová Nvidia Shield TV na českém trhu, původní model aktualizován na Android 7.0
Nvidia zahájila na českém trhu prodej nové generace konzole Shield TV, která se chlubí vyšším výkonem v menším balení. Ochuzeni ovšem nebudou ani majitelé předchozí generace zařízení, která dostane řadu nových funkcí prostřednictvím softwarové aktualizace.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Podpora HLG HDR se dostane na loňské televizory od LG Podpora HLG HDR se dostane na loňské televizory od LG
LG připravuje pro své modely OLED TV i LCD TV z roku 2016 softwarovou aktualizaci, která přinese podporu Hybrid Log Gamma, jednoho z dalších HDR formátů. Konkrétní datum vydání zatím nebylo stanoveno.
14.1.2017,  aktualita, Jáchym Šlik
JVC uvádí trojici nových projektorů se „4K efektem“ JVC uvádí trojici nových projektorů se „4K efektem“
Společnost JVC předvedla na CES 2017 modely projektorů DLA-X570R, DLA-X770R a DLA-X970R, které jsou určeny například jako základ domácího kina. Nabízejí silnější světelný zdroj, automatickou detekci HDR a režim nízké latence vhodný pro hraní konzolových her.
14.1.2017,  aktualita, Jáchym Šlik
Aktualizace pro Sony ZD9 přinese Android TV 7.0 a Dolby Vision Aktualizace pro Sony ZD9 přinese Android TV 7.0 a Dolby Vision
Sony brzy potěší všechny majitele televizorů ZD9 (Z9D), pro které chystá výraznou aktualizaci softwaru. Přinese nejnovější verzi systému Android TV, funkci YouTube HDR a překvapivě také podporu HDR formátu Dolby Vision.
10.1.2017,  aktualita, Jáchym Šlik
Optoma představuje své domácí projektory pro rok 2017 Optoma představuje své domácí projektory pro rok 2017
Společnost Optoma rozšířila u příležitosti veletrhu CES 2017 svou nabídku projektorů pro domácí kina o šest nových modelů v různých cenových relacích a až 4K rozlišením. Mezi novinkami jsou větší laserové projektory i menší modely vhodné k častému přenášení.
9.1.2017,  aktualita, Jáchym Šlik