Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Jak si vybrat (správný) satelitní přijímač

12.9.2011, Jiří Piškula, návod
Satelitní vysílání už dávno není jen doménou zahraničních TV kanálů a jeho obliba roste i v ČR. Proto je náš trh zaplaven stovkami satelitních přijímačů rozmanitých značek od laciných „šuntů“ po špičkově vybavené modely. Jak vybrat ten správný?
Výběr satelitního přijímače, který bude přesně odpovídat našim potřebám, je podmíněn mnoha faktory. Pro základní orientaci v technických parametrech a vlastnostech přijímačů si nejprve popíšeme ty nejdůležitější z uživatelského hlediska. V dalších kapitolách si ujasníme, na co je potřeba klást důraz při výběru v určitých typických situacích (např. přechod z analogového na digitální příjem v kombinaci se staršími typy televizorů nebo pořízení satelitního přijímače za účelem nahrávání pořadů).





Důležité vlastnosti a parametry satelitních přijímačů


Systémy podmíněného přístupu

V rámci digitálního satelitního vysílání lze na území České republiky přijímat tisíce televizních i rozhlasových kanálů. Mnoho z nich je vysíláno tzv. volně (FTA, Free To Air), což znamená, že digitální obsah není nijak kódován a přijímač pro jeho zpracování nepotřebuje dekódovací kartu.





Volných programů vysílaných v českém jazyce je však pomálu. Patří sem např. zpravodajská ČT24, křesťansky zaměřená Noe TV, hudební televize Óčko nebo na módu zaměřený kanál Fashion TV. Rozhodně mezi těmito programy nenajdete česky vysílající filmové či dokumentární stanice. Dostupných je především mnoho rakouských/německých, bulharských, rumunských a dalších.

Chcete-li ze satelitu přijímat např. české kanály, které jsou šířeny i v pozemních DVB-T multiplexech (ČT1, ČT2, ČT4, Nova, Nova Cinema, Prima, Prima COOL,…), neobejdete se bez dekódovací karty, která musí být podporována vašim satelitním přijímačem.





Systémů kódování je u nás využíváno několik a liší se u jednotlivých satelitních operátorů. Pro satelitní služby Skylink a CS Link je to momentálně systém Irdeto, dobíhá také systém Cryptoworks, který je však do budoucna neperspektivní. Výhradně je však stále využíván u služby UPC direkt. Satelitní platforma DIGI TV využívá kódování Nagravision. Některé programy jsou vysílány zahraničními operátory v kódování Conax, Videoguard a Mediaguard. Jejich dostupnost je však na území ČR omezená.


Jakýkoliv satelitní přijímač byste tedy měli nejprve vybírat podle toho, jakou satelitní televizi máte v úmyslu přijímat. S tím je pak spojen požadavek na to, aby byl přijímač vybaven příslušnou čtečkou dekódovacích karet, nebo aby bylo možné vložit do něj doplňkový dekódovací modul (přijímač musí mít tzv. CI slot).



Na českém trhu najdete nejčastěji přístroje vybavené certifikovanou čtečkou Cryptoworks nebo Irdeto, vyskytují se také přístroje s čtečkou Conax (málo využitelná). Některé přijímače (často zejména linuxové) jsou vybaveny tzv. univerzální čtečkou, kterou je možné softwarově přizpůsobit pro příjem v požadovaném kódování. Tuto úpravu však nelze provést vždy a např. pro systém Irdeto je lépe spolehnout se na originální certifikovanou čtečku nebo CAM modul.


Konektory

Konektorovou výbavou máme na mysli především distribuci audio/video signálu ven z přijímače (do televizoru). Další konektory (USB, LAN,…) se už týkají specifických funkcí přijímače, které jsou v článku rozebrány zvlášť.



Některé přijímače už analogové konektory téměř vypustily.


Je jasné, že musíte koupit takový přijímač, aby ho bylo možné propojit s vaším stávajícím (nebo plánovaným budoucím) vybavením (televizor, domácí kino, AV receiver,…). Starší typy televizorů, dnes stále hojně rozšířené v mnoha českých domácnostech, ještě nemají moderní digitální rozhraní HDMI (vše o něm najdete v tomto článku).

Využívají nejčastěji konektory Cinch (RCA) pro kompozitní nebo komponentní signál a často se vyskytují také konektory Scart. Pokud vlastníte takový starší televizor, je potřeba dát si pozor na to, aby byl satelitní přijímač těmito konektory vybaven. Zvláště levné HD přijímače uvedené na trh v ČR v posledních několika měsících jsou někdy v čistě digitálních variantách, bez jakéhokoliv analogového výstupu.



Jiné jich mají víc než dost a zároveň nechybí ani ty digitální.


Mnoho satelitních přijímačů má z analogových portů už pouze Scart. K němu však není problém zakoupit redukci na konektory Cinch (kompozitní video), případně S-Video. Pokud váš televizor Scart má, je lépe propojit rovnou tyto dva porty bez jakýchkoliv redukcí. Ten, kdo ještě používá klasický video rekordér, ocení satelitní přijímače vybavené dvěma Scarty. Jeden pak slouží pro připojení TV, druhý pro rekordér.

Důležité mohou být také samostatné audio výstupy, ať už digitální (optické, koaxiální) nebo analogové (většinou Cinch). Ty lze využít např. k připojení zvukových systémů nebo třeba počítače (digitální audio vstup se u lepších zvukových karet běžně vyskytuje).



Obecně je lepší využívat pro obraz i zvuk digitální přenos signálu mezi přijímačem a dalšími přístroji. Analogový kompozitní signál je omezen pouze na SD kvalitu obrazu, analogový komponentní signál může být využit k přenosu obrazu ve vysokém rozlišení (HD), avšak kvůli nutnosti jeho převodu z digitální do analogové podoby může docházet ke ztrátám na kvalitě a k jeho degradaci.