Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Hauppauge WinTV HVR1300: všestranný hybrid

20.8.2006, Radek Jahoda, recenze
Kvůli přicházející digitalizaci už nemá smysl kupovat analogovou TV kartu. Analogové vysílání ale ještě pár let poběží, a tak se zdá být hybridní analogová/digitální karta ideální. Na trhu je pouze jediná s HW MPEG enkodérem - HVR1300 od firmy Hauppauge.
Po náhledu na krabici, kterou si zákazník odnese domů, v níž je vše úhledně zabaleno a zajištěno proti putování po vnitřku krabice, ...



... se pusťme rovnou do výčtu jejího obsahu. Našeho čtenáře to ale nijak nepřekvapí, protože jde o naprostý standard - samozřejmě nechybí samotná karta, dále dálkový ovladač i s bateriemi, čidlo dálkového ovladače, CD s ovladači i ovládacím panelem a stručný manuál.



Hardwarové řešení karty je sice jedinečné, ale ne překvapující. Deska je poseta několika obvody, první ale samozřejmě upoutá tuner Philips FMD1216ME, který dokáže přijímat jak analogové, tak i digitální vysílání. Nejde ale o nic světoborného, protože obvodově jde téměř o totožné zapojení, jen byla upravena šířka pásma. Kvalitě tuneru nejde nic vytknout, odrušení a přizpůsobení je dobré, v obraze nejsou žádné rušivé prvky ani barevný šum a ostrost je také výborná.



Srdcem celé karty je obvod CX23882 od firmy Conexant (uprostřed dole), který zprostředkovává veškeré spojení s počítačem přes PCI sběrnici a stará se také o digitalizaci analogového signálu a demodulaci zvukového vysílání. Pyšní se možností zpracovat všechny světové normy videa i zvuku a také desetibitovými A/D převodníky.

Zdigitalizovaný nekomprimovaný signál je možné buď rovnou přenést do počítače nebo poslat přes VIP a I2S porty do obvodu CX23416 (vpravo dole) stejné firmy, který zajišťuje komprimaci do formátu MPEG-1/2 a posílá data zpět přes MPEG port do CX23882 k přenosu do počítače. Díky němu je tato karta kompatibilní i s Windows XP Media Center Edition, pokud byste ji chtěli využít pro HTPC.



O digitální příjem se pak stará obvod CX22702 rovněž od Conexantu. Je to demodulátor a dekoder digitálního signálu se všemi nezbytnými filtry, dekódovaný stream je pak posílán opět přes obvod CX23882 do počítače.

Hned vedle úplně vlevo najdeme ještě malý obvod Z8F0811 - jednočipový mikrokontrolér firmy Zilog (je hezké zase někde vidět jejich obvody, pamatujete legendární osmibitový procesor Z80 používaný v ZX Spectru nebo Sharpu MZ-700/800?), který použit pro obsluhu povelů dálkového ovladače.



Když už jsme u dálkového ovladače, tak se na něj podívejme. Je stejný nebo velice podobný jako u jiných karet od Hauppauge. Protože je docela úzký a značně zakulacený, padne velice dobře i do malé ruky, tlačítka jsou gumová s velmi měkkým a příjemným stiskem, rozmístění tlačítek je standardní, žádné experimenty se nekonají, což je jedině dobře.



Na zadním panelu karty jsou tyto konektory (shora):
    • anténa pro rádio
    • anténa pro TV
    • S-video vstup
    • kompositní video vstup
    • audio vstup (stereo jack 3.5mm)
    • vstup čidla dálkového ovladače

Na řadě je software. Jelikož je stejný jako u všech jiných karet tohoto výrobce, tak ho prolétněme zběžně a zaměřme se hlavně na specifika této karty (software je až pár drobností vlastně stejný jako u WinTV PVR350 a WinTV PVR250).

Vzhled aplikace WinTV2000 vidíte na obrázku, ovládání je intuitivní a nečekají na nás žádné záludnosti. Za zmínku stojí přepnutí do módu obrazu bez okrajů klepnutím pravým tlačítkem myši, režim celé obrazovky lze zapnout tlačítkem vlevo nahoře, z obou režimů se vrátíme do základního okna prostým stisknutím tlačítka Escape na klávesnici.


- pro zvětšení klikněte -

Dole pod obrazem (na našem obrázku je to ta černá plocha - z důvodu velikosti a rychlosti načítání stránky) najdete tři tlačítka, která přepínají tři režimy:
    • TV - normální režim sledování
    • PAUSE - zastaví obraz a zapne režim timeshift, objeví se malé okno s tlačítky přehrávače, pomocí kterého lze opět spustit pokračování v místě, kde jsme obraz zastavili, vysílání je stále nahráváno a současně přehráváno se zpožděním (lze zobrazit informaci o času nahrávky resp. zpoždění přehrávání, viz obrázek aplikace výše), analogové vysílání se nahrává do MPEG, u digitálního se ukládá přijímaný MPEG stream
    • RECORD - přepne do režimu nahrávání, objeví se panel s tlačítky pro ovládání (viz následující obrázek)


K ladění stanic a jejich správě je použito speciální dialogové okno, jehož obsah se přepíná čtyřmi tlačítky v horní části. První záložka slouží pro autoscan - prohledání celého spektra frekvencí jak pro analogové, tak i digitální stanice. Tato možnost ale nenašla nic, takže ke slovu přišlo druhé tlačítko.


- pro zvětšení klikněte -

Pod tlačítkem Sources se skrývá manuální ladění. V levé části zvolíme zdroj, u analogového a digitálního tuneru je pak možnost přímo vepsat frekvenci vysílače. Zde je ale jeden chyták - u analogu se frekvence zadává celým číslem s přesností na 10kHz (100,50MHz je tedy 10050), ale u digitálu s přesností na 1kHz (100,50MHz je tedy 100500). Strávil jsem pěkný čas, než jsem na toto přišel a podařilo se mi naladit nějaké DVB-T vysílání. Naštěstí je ještě dole tlačítko Scan, které začne automatické vyhledávání a vyplňuje políčko pro frekvenci správně, takže s trochou pozornosti si toho lze všimnout. Pak už šlo vše jako po másle a podařilo se naladit všechny stanice.


- pro zvětšení klikněte -

Pod třetím tlačítkem se skrývají jen informace o hardwaru...


- pro zvětšení klikněte -

... a pod čtvrtým je možnost si stanice uspořádat a některé přiřadit do oblíbených a omezit pak přepínání jen na tyto.


- pro zvětšení klikněte -

Přepínat lze libovolně mezi analogovými i digitálními stanicemi, ale taková činnost zabírá více času, protože se používá jiný ovladač (digitální používá BDA) a celý DirectShow graf je nutné znovu postavit. Přepínání z digitální na digitální nebo z analogové na analogovou stanici je ale okamžité. Při přepnutí na analogovou stanici se zobrazí pouze název a číslo stanice, pokud ale dojde k přepnutí na stanici digitální, tak se zobrazí i právě vysílaný a následující pořad, ale bohužel bez diakritiky.

K ovládání rádia je samostatná aplikace WinTV Radio. Přepínat mezi ní a WinTV2000 je možné rovnou tlačítkem, právě běžící aplikace se ukončí a spustí ta druhá. Rádio má jen základní funkce, umožňuje uložit do tří skupin deset stanic (tedy celkem 30), které lze pojmenovat. Jinak je ovládání bez problémů, lze přímo zadat frekvenci z klávesnice, což je šikovné.



K dispozici je i plánovač pro nahrávání pořadů. Není k němu snad nic potřeba dodávat, možná jen to, že nezvládne uspat a probudit počítač ani ho vypnout po skončení nahrávání.



K příjmu teletextu slouží program VTPlus. Jde sice o samostatnou aplikaci (zvlášť se i instaluje)), ale bez spuštěného WinTV2000 nefunguje. Neporadí si ani s českou diakritikou.


- pro zvětšení klikněte -

To ale ještě není vše. Hauppauge je tuším německá firma (i když podle názvu bych to spíše typoval na Holandsko), takže s letošním fotbalovým šampionátem, který se právě v Německu konal, přišla s WinTV Electronic Program Guide for DVB-T Football 2006, tedy jednoduše EPG, program se nainstaluje jako EPG Service Tool. Ten je nutné stáhnout z německých stránek výrobce (na anglických není).



Funguje jednoduše jako web server, v systémové liště zůstává jeho ikonka programu, k informacím se přistupuje přes webový prohlížeč. Při prvním přístupu (nebo při stisknutí Update guide) se nejprve prohledají vysílače na příjem EPG, což trvá asi půl minuty, mezitím se stále obnovuje okno prohlížeče s informací o průběhu, poté se objeví aktuální TV program. Pokud jste si náhledy již prohlédli, tak již víte, že češtinu program nezvládá. Po klepnutí na název pořadu se zobrazí bližší informace, po klepnutí na červený puntík se přidá pořad do plánovače k nahrání.



Nutno ale podotknout, že po nějakém čase mi začal program EPG Service Tool padat, při jakémkoliv pokusu o přístup provedl neplatnou operaci. Smazáním cache šlo docílit jejího obnovení, ale při pokusu o zobrazení programu program spadl. Přeinstalování také nepomohlo. Jde o první verzi programu, tak doufejme, že další verze tuto nectnost (a češtinu) opraví.

Podívejme se také na vlastnosti a schopnosti ovladačů, ovšem zaměřme se jen na analogovou část. Celý DirectShow graf vypadá v GrafEditu takto (jak ho používá ATV2000):


Klepněte pro zvětšení obrázku

Oranžové filtry jsou "aktivní" filtry a jistě je zřejmé, co který dělá. Jde vlastně o standardní uspořádání při použití tohoto hardwarového řešení, vycházející z referenčních ovladačů Conexantu a lze ho vidět i na jiných kartách se stejnými čipy (např. AverMedia M150).

Nastavování hardwarového enkodéru pak vypadá pomocí standardních dialogů ovladačů takto (lze se na ně dostat pomocí ATV2000, ve WinTV2000 lze nastavovat jen bitrate). Nejprve nastavení normy a typu streamu:



Dále nastavení komprese zvuku:



Komprese videa:



A nakonec možnost použít odstranění šumu pomocí DNR filtru:



ATV2000 funguje pro ovládání karty bez problémů, funguje i teletext, pro nahrávání do AVI lze použít jakýkoliv kodek nainstalovaný v systému, pokud budete chtít zachytávat do MPEG, tak je nutné stáhnout podporu (container), pak lze vybrat v první záložce MPEG formát a v další je nutné nastavit capture pin na 656, je možné zobrazit dialogové okno enkodéru a nastavit tak parametry komprese (viz obrázky výše).



Při zachytávání do MPEG je ale nutné počítat s tím, že program nedokáže nastavit automaticky soubor pro zachytávání, což se musí udělat ručně před každým nahráváním. Nelze tak použít ATV2000 pro naplánované nahrávání, k tomu bude lepší dodávaná aplikace WinTV2000. Tam ale nejsou takové možnosti nastavení komprese jako GOP, filtrace šumu apod.

Hauppauge má v poslední době širokou nabídku TV karet, z které si zákazník zcela jistě vybere. Z hybridních je to kromě HVR1300 s hardwarovým MPEG enkodérem ještě téměř identická karta HVR1100 bez tohoto enkodéru a dále také HVR3000, která sice také nemá hardwarový enkodér, ale zvládá kromě analogového a digitálního pozemního vysílání i digitální satelitní vysílání DVB-S. Vybírat je tedy z čeho a kvalitativně se určitě řadí Hauppauge na špičku oboru. I tato karta je toho důkazem.