Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Odhaleno Super Hi-Vision

4.6.2007, Bohumil Federmann, Aktualita
Při vzniku televize jí byly dány do vínku různé rozlišovací schopnosti, v našich končinách 625x420 (řádků x bodů) a snilo se o HDTV, které by mohlo mít čtyř-násobné rozlišení, ale pak jsme si zvykli na VHS, kde se rozlišení naopak snížilo...
Při vzniku televize jí byly dány do vínku různé rozlišovací schopnosti, v našich končinách 625x420 (řádků x bodů) a snilo se o HDTV, které by mohlo mít čtyř-násobné rozlišení, ale pak jsme si zvykli na VHS, kde se rozlišení naopak snížilo cca na polovinu. Dnešní HDTV již disponuje rozlišením až 1920x1080 (1080p). Je složité napsat přesné číslo, neboť vzniklo několik různých formátů a rozlišení, některé můžete vidět na obrázku.



Japonští vědci vědeckotechnické vývojové laboratoře z NHK (Nippon Hoso Kyokai - Japonská rozhlasová společnost založená r. 1926) vyvinuli nový video standard, který by měl nahradit dnešní HDTV. První HDTV byl představen v roce 1969 rovněž společností NHK, ale svého masového nasazení se dočkal až po roce 1990. O testování tohoto systému jsme psali již přibližně před rokem.



Nově vytvořený standard nazvali Super Hi-Vision - video s rozlišením 7680 x 4320 by se mělo dočkat své prezentace až za dva roky. Neméně zajímavé však budou i HW nároky, například datový tok je 24 Gb/s tj. 192 GB/min a hodinový záznam by pak zabíral „pouhých“ 12 TB. Prototyp snímače Super Hi-Vision je velmi rychlý a schopný snímaní rychlostí až 4.000 snímků za sekundu. Pokud dnešní HDTV disponuje zvukem 7.1 pak Super Hi-Vision by měl disponovat 22.2 zvukem.



Společnost NHK spolupracuje s Ateme (Francouzská softwarová společnost specializovaná na multimediální aplikace, zvláště technologie komprese videa. Ateme byla založená r. 1991, vyvinula Nero Digital, MPEG 4 komprimační technologie a Nero AG). Lze tedy očekávat, že elektronická část se bude odvíjet od vývoje společnosti NHK a softwarové zpracování bude zajišťovat společnost Ateme. První družicové zkoušky lze dle zprávy očekávat v r. 2011 a masové rozšíření zřejmě v r. 2020.

Zdroj: DailyTech