Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Technologie podsvícení LCD televizorů

27.6.2011, Tomáš Ligmajer, článek
V tomto článku se podíváme na jednu z oblastí, která ve velké míře ovlivňuje kvalitu obrazu u LCD panelů. Projdeme si všechny technologie podsvícení obrazovek s tekutými krystaly – od stařičkého CCFL, až po LED podsvícení, jenž je v současné době na vzestupu.
Kapitoly článku:
  1. Technologie podsvícení LCD televizorů
  2. Nástup LED podsvícení
  3. Shrnutí a pohled do budoucnosti
Než se pustíme do porovnávání kvalit jednotlivých způsobů podsvícení, bylo by dobré si říci něco o tom, jak vůbec jednotlivé technologie pracují a jaké jsou jejich vlastnosti.

Na samotném začátku se podívejme trochu do minulosti, kdy LCD (Liquid Crystal Display) panely využívaly pro své podsvícení výhradně světelných trubic, také nazývaných jako CCFL. Byly umístěny za LCD panelem a jejich světlo mělo být pomocí podsvětlovacího panelu rozvedeno se stejnou intenzitou po celé ploše tohoto panelu.



CCFL trubice nacházely a dodnes nacházejí využití v televizorech, počítačových monitorech i noteboocích.

Ovšem, jak si ještě mnozí pamatují, ne vše bylo dokonalé. Od středu panelu směrem k okrajům intenzita osvětlení ubývala a v rozích a krajích obrazovky byl již viditelný úbytek jasu. Ani barevné podání obrazu nebylo nikterak oslnivé, především pak ve srovnání s plazmovými televizory. Technologie šla neustále kupředu a zlepšoval se jak barevný gamut (zobrazovaný barevný prostor), tak i kontrast, jas a osvětlení v rozích obrazovky, čehož bylo dosahováno např. přidáváním dalších CCFL trubic nebo použitím kvalitnějších výbojek.

Nyní se můžeme podívat na jednotlivé technologie využívající osvětlovacích trubic k podsvícení LCD panelů. Pokud byste chtěli nejprve hlouběji proniknout do tajů LCD televizorů a historie jejich vývoje, přečtěte si tento článek.




Trubice typu CCFL se vyrábí v mnoha rozmanitých tvarech a velikostech. Zatím jsou v oblasti podsvícení LCD panelů nejpoužívanější, i když je postupně nahrazují novější technologie.


Cold Cathode Fluorescent Lamp (CCFL)


Jde o výbojku či osvětlovací trubici, která je tvořena uzavřenou skleněnou baňkou (trubicí) s elektrodou na každém konci. Povrch vnitřních stěn trubice je pokryt luminoforem (mění energii elektrického výboje na viditelné světlo) a trubice je vyplněna inertními plyny (argon, neon) s přídavkem malého množstvím rtuti. Jakmile přivedeme napětí na elektrody, plyn začne uvnitř trubice ionizovat a umožňuje tok elektrického proudu mezi elektrodami. Ionizovaný plyn vyzařuje ultrafialové světlo, to se při dopadu na luminoforní vrstvu částečně přemění na viditelné světlo. Barva výsledného světla závisí na přesném složení plynů použitých v trubici a na jejím luminoforu.


Struktura CCFL trubice.


External Electrode Fluorescent Lamp (EEFL)


Druhou technologií, kterou mohou výrobci použít při podsvícení panelu, je EEFL. Ta se od technologie CCFL liší v umístění elektrod, které již nejsou uvnitř trubice, ale jsou umístěny na její vnější straně. Díky tomu nemusí dráty procházet skrze sklo a odpadají tak problémy způsobované možnými netěsnostmi (zamezení pozvolnému úniku plynů), celkově se zjednoduší výroba. Trubice EEFL navíc obsahuje ve srovnání s typem CCFL o něco menší množství rtuti, čímž je o něco šetrnější k přírodě.



Struktura EEFL trubice.

Princip výbojky je však stejný jako u CCFL. Mezi její hlavní výhody patří vysoká účinnost a jas, generuje se méně tepla, což má za následek menší opotřebení luminoforu a elektrod, toto všechno prodlužuje životnost EEFL trubic. Tato technologie se používá především pro LCD panely větších formátů (32" a větší).




Trubice typu EEFL se používají především u obrazovek s většími úhlopříčkami.


Hot Cathode Fluorescent Lamp (HCFL)


HCFL technologie využívá vnitřních vláken, která se musí nejprve dostatečně zahřát. Plynná směs poté proudí mezi dvěma wolframovými elektrodami nebo vlákny. Toto podsvícení se většinou používá u velkých LCD panelů, kde potřebujeme dlouhé zářivky pro rovnoměrné osvětlení celého povrchu displeje.


Struktura HCFL trubice.


Flat Fluorescent Lamp (FFL)


FFL byla jednou z dalších technologií využívaných k podsvícení LCD panelů. Dostala se na trh počátkem roku 2000. Od roku 2006 však přestal být výraznější pokrok ve vývoji a do roku 2008 toto podsvícení téměř zmizelo z trhu. Zde ho uvádíme jen pro úplnost. Jednalo se o tenký, plochý, obdélníkový zdroj světla. Nabízel především dlouhou životnost (až 100 000 hodin), konstrukci zcela bez použití rtuti a lepší rovnoměrnost osvětlení v porovnání s CCFL technologií.

Navzdory těmto dobrým vlastnostem se však tato technologie nedokázala pořádně prosadit. Bylo to tím, že měla i své velké nedostatky. Tím hlavním byla až dvojnásobná spotřeba energie oproti CCFL podsvícení, což je pro mnohé zákazníky dodnes zásadním kritériem při výběru konkrétního televizoru.




Např. televizor Sony Bravia KDL46WE5 využívá HCFL podsvícení, zatímco Panasonic-TC-L42U25 obsahuje trubice EEFL.