Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Xtreamer Ultra: ten nejlepší?

21.6.2011, Jakub Doležal, recenze
Produkty Xtreamer patřily vždy mezi ty nejlepší na trhu a nový model Ultra nehodlá tuto tradici porušit. Připravte se na dvoujádrový Atom, 4 GB DDR3, ION2, podporu 3D, či QWERTY klávesnici s touchpadem. Máme tu tedy nového šampióna?
Použití x86 procesoru otevřelo nekonečné softwarové možnosti a vy si tak můžete postavit rozhraní na míru. Nejčastější bude nejspíše kombinace standardního operačního systému (Windows, Linux) a nadstavby.

Sám výrobce přibalil k produktu XBMC, Boxee, UltraOS, FreeNAS a nakonec je i možnost instalace již zmíněných Windows. V balení navíc naleznete USB flash s kapacitou 8 GB a od výrobce připravené ovladače pro Redmondský operační systém.



Ihned po spuštění přístroje se na obrazovce televizoru objeví možnost volby mezi zmíněnými operačními systémy. Zde mimochodem oceňuji funkčnost obou přibalených ovladačů. Z nabídky vybírám nejprve Ultra OS zkompilovaný přímo výrobcem. Záměrně přeskakuji XBMC (zná snad každý) a Boxee (recenzované zde).



Operační systém UltraOS již od začátku nápadně připomíná některou z populárních linuxových distribucí a po chvilce hledání bylo jasno. Jde o upravené Ubuntu 10.10. Systém sice nabízí plnohodnotné PC, ale na televizi je z větší dálky nečitelné.

Problémy jsem měl i s akcelerací videa, kdy se instalovaný program VLC evidentně pokoušel přehrát video skrze procesor a zlobil i zvuk v programu Rhytmbox. Zkrátka pro multimediální účely to úplně není, na druhou stranu je vidět snaha výrobce tento systém upravit na míru začátečníkům.



Dalším zkoušeným je FreeNAS, alias distribuce pro předělání počítače na síťový disk. Pokud zvolíte v menu tento systém, doporučuji si přinést také notebook. Na přidělené IP adrese Xtreameru si totiž velmi jednoduše skrze webové rozhraní nastavíte potřebné parametry. Konfigurovat lze i přes TV, ale pohodlné to moc není.



Ačkoliv výrobce tvrdí, že v případě FreeNAS sníží celý systém spotřebu, já jsem naměřil hodnoty podobné těm při běhu ostatních OS. Drobné rozpaky budí také manuál, který zarytě tvrdí, že heslo pro operační systémy je ultra, avšak v případě tohoto „síťového“ tomu tak není.

Dále jsme se podívali na další operační systém, který prý s modelem Xtreamer Ultra pracuje lépe. Ze stránek projektu Openelec.tv jsem stáhl instalační soubor a pustil se do instalace.



Musím autory pochválit za velmi dobře zpracované programy pro přípravu instalačního média a za písemné návody na internetových stránkách. Příprava i instalace systému byly otázkou několika málo minut. Jen grafické zpracování instalátoru mi v roce 2011 přijde poněkud zaostalé.



Po spuštění systému jsem narazil na známé prostředí XBMC. Autoři tak využili tohoto stabilního, velmi oblíbeného multimediálního softwaru a své snahy soustředili spíše na odladění výkonu. Prvotní dojmy byly vesměs dobré, avšak hned vzápětí jsem zjistil, že nehraje zvuk.



Chvilka hledání na fóru projektu přinesla kýžené ovoce, následovala změna hodnot, restart zařízení a z reproduktorů přístroje se začala linout hudba testovaných skladeb. O podpoře formátů si řekneme v další kapitole.


Jednoduchý a stručný návod na opravu zvuku (zdroj:openelec.tv