Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Pinnacle PCTV110i

14.11.2005, Radek Jahoda, recenze
Pinnacle letos uvedl zbrusu novou řadu svých karet od levnějších až po ty dražší. Jedním z hlavních trháků je ale již třetí verze jejich software MediaCenter, která je v určitém směru revoluční. Pryč jsou doby jednoduchého software, který jednoduchou formou zprostředkoval základní funkce TV karty. Nastala doba nová, software se tváří, jako by ani do PC nepatřil a byl součástí nějakého stolního multimediálního zařízení. Pojďme se podívat na nejlevnější řadu TV karet od Pinnacle, konkrétně model PCTV 110i.
Domů si přinesete tradičně krabici, na které je heslovitě napsáno, co vše produkt nabízí. Za zmínku stojí i to, že místo modelky je tentokrát na obale muž.



Nechme ale plácání a pojďme rovnou k seznamu věcí, které najdeme v boxu. Je to samozřejmě TV karta, dálkový ovladač i s bateriemi, jedno CD s ovladači, jedno se střihovým software Studio 9 Quickstart, redukce pro kompositní vstup, čidlo dálkového ovládání a interní propojovací kabel pro zvuk. Tedy vše, co je nutné k provozu. Nezapomeňme ani na anglickou příručku, česká ale bohužel chyběla, ale se zapojením určitě nebudete mít problém, nedá se splést, software je pak plně v češtině.



Hardware je v poslední době hodně jednoduchý. Integrace značně pokročila a tak se o vše podstatné stará jeden jediný čip - SAA7131E od Philipse. Jde o video i zvukový demodulátor (podporuje jak standardy A2 B/G a D/K, tak NICAM) a převodník v jednom. Výhodu řešení je to, že při digitalizaci zvuku tento čip automaticky synchronizuje samplovací frekvence převodníků, takže nedochází k desynchronizaci zvuku. Tento čip samozřejmě zprostředkovává i připojení přes PCI sběrnici. Všechny ostatní obvody jsou jen podpůrné.



Všimněte si ještě konektorů, přítomných na desce. V horní části jsou dva bílé konektory, které slouží pro připojení zvuku. Jeden je samozřejmě výstupní pro propojení se zvukovou kartou, druhý je vstupní a slouží pro zapojení výstupu z CD mechaniky (budiž to výrobci ke cti, ale používá ho dnes ještě někdo?), čímž se řeší situace, kdy má zvuková karta pouze jeden vnitřní vstup (což je většinou). K čemu je žlutý konektor, to opravdu netuším.

Zastavme se ještě u tuneru, který je realizován rovnou na desce plošných spojů, nejde tedy o součástku kupovanou od jiného výrobce. Přesto tím obraz neutrpěl, citlivost je srovnatelná s jinými kartami, pásmová strmost je také dobrá, vytknout se dá snad jen jemná zrnitost obrazu, která je ale o řád lepší než u předchozího typu karet (viz např. naše recenze na PCTV Pro).



Klepněte pro zvětšení obrázku

Dostupné "vnější" konektory jsou pouze čtyři. Na obrázku vpravo je externí S-video vstup, z kterého lze zastrčením dodávané redukce udělat kompositní. Hned vedle jsou anténní vstupy pro TV a rádio, zcela vlevo (na panelu karty nahoře) je malý 2.5mm jack pro čidlo dálkového ovládání, který není centrován na střed panelu, takže se dotýká při instalaci karty s plechem skříně (alespoň u té mojí). Je asi o 1-2mm vystrčen, jinak by vůbec čidlo nešlo do konektoru zapojit (opět z důvodu omezení prostoru plechem skříně). Popravdě bych více uvítal normální 3.5mm jack centrovaný na střed, současné řešení zavání problémy v některých skříních. Všimněte si, že chybí audio vstup. Při připojení externího zdroje se tento musí zapojit do zvukové karty, což nechápu, protože cena jednoho dalšího konektoru by již tolik cenu karty nezvedla.



Výrobce s novými kartami obměnil i dálkový ovladač. Je o něco větší a s méně tlačítky, která mají různý tvar a jsou rozházena po celé ploše ovladače, díky tomu se velmi dobře ovládá a lze si snadno zapamatovat polohu tlačítek. Důležité je také velké tlačítko s logem Pinnaclu, které Vás v menu vrátí zpět na základní nabídku. Tvarování ovladače na spodní části příliš držení neusnadňuje, protože je příliš vysoko a ovladač se drží úplně jinde.



Instalace karty je bezproblémová, po vložení karty do slotu a zapnutí počítače se karta ohlásí a Windows se zeptají na ovladače. Ty se ve Správci zařízení objeví jako jedna položka.



Po nainstalování software se na ploše objeví tři ikonky. Aplikace MediaCenter je hlavní program, nastavení se provádí pomocí MediaCenter nastavení, jde spustit pouze pokud hlavní aplikace neběží. Funkce MediaManager je databáze multimediálních souborů které je možné přehrávat pomocí MediaCenter.



Jak už jsem říkal, doby jednoduchých software jsou pryč. Jsou pryč také doby, kdy měl program jen malou velikost. Dá se říci, je především Pinnacle s diskem opravdu nešetří. Týká se to jak Studia, tak i instalace MediaCenter, která zabírá plných 500MB (běží plně na .NET). Při této velikosti se není co divit, že reakce programu na povely je docela pomalá. Nainstaluje se dokonce i Microsoft SQL server, který se používá pro databázi souborů. Zde se patří upozornění na jeho aktualizaci, protože není dodávaná příliš nová verze, která může obsahovat bezpečnostní chyby. Pokud máte připojení k internetu, neváhal bych.

Popsat celý software je téměř nemožné, protože by se vlastně jednalo o návod. O to nám ale nejde, takže se spíš jen náznakem dotkneme jednotlivých částí programu, aby bylo zřejmé, co si vlastně domů odnesete. Již při instalaci Vás uvítá jakýsi wizard, který pomůže se základním nastavením programu.




Zřejmě se dodávají dva typy ovladačů, takže dostanete na výběr jeden z nich. Mimochodem, ve stavové liště sedí prográmek, který přijímá povely dálkového ovladače a dokáže ovládat oba dva najednou. Najdete tam ještě další prográmek, který řídí časové nahrávání.



Poté už je nabídnuta možnost skenování stanic, volba je hned ze tří zdrojů - PCTV 110i analog je normální TV, PCTV110i radio je jasné a pak také Internetové rozhlasové stanice, které využívá služeb streamovaných rádií. Vyhledávání je možné z přednastavených kanálů, které ale není příliš úspěšné, takže je lepší vyhledávat přes všechny frekvence, které je sice pomalé (trvá téměř půl hodiny), ale najde naštěstí vše. Jména stanic se automaticky pojmenují podle teletextu a přiřadí se jim také ikonka (kterých je k dispozici přes 400, české ale chybí).



Prvotní nastavení máme za sebou a bude nás zajímat podrobnější nastavení. Spustíme MediaCenter nastavení a objeví se okno s opravdu bohatou nabídkou. Po levé straně je seznam nabízených záložek, po klepnutí se mění obsah a funkce zbylého okna. Hned na první stránce je nastavení základních parametrů.



Druhá záložka je identická s nastavením dálkového ovladače v úvodním wizardu, třetí nastavuje způsob zobrazování.



Kvalitu nahrávání lze nastavit ve čtyřech stupních, pouze do MPEG, zvuk pak také pouze do MPEG Layer 2, možnosti pro Dolby Digital jsou zašedlé. nahrávat lze i rovnou na DVD disk, funkce která začíná být snad ve všech programech, i když osobně ji v PC nevidím příliš užitečnou.



Teletextu lze nastavit požadovanou úroveň dekódování, aby fungovala čeština, musí být nastavena ta nejvyšší 2.5, neznám důvod, proč bychom měli nastavovat nižší. EPG u nás nikdo nevysílá, takže jsem vyzkoušet nemohl.



Nastavení přehrávání je tradiční.



Pro každý zdroj videa lze nastavit libovolný zdroj zvuku. Pokud vyberete zvukovou kartu, můžete vybrat i její libovolný zdroj.



Vyhledávání je stejné jako ve wizardu, lze nastavit zemi, podle které se použije zvuková norma, u nás je to samozřejmě D/K. Režim vyhledávání určuje, jakým způsobem se bude hledat, zda jen po kanálech nebo přes všechny frekvence.



Nalezené stanice se vloží do seznamu.



Klepnutím na tlačítko Upravit lze změnit nastavení stanice. Tváří se, jako by mělo jít změnit frekvenci na libovolnou, jde to ale pouze v určitém rozsahu - jemné doladění. Zde je také důležité nastavit správný typ země, podle čehož se opět nastaví příslušná zvuková norma. Zkoušel jsem samozřejmě nejnovější dostupnou verzi MediaCenter 3.20, ta ale při zavření tohoto dialogového okna spadne a nic se neuloží. Návrat k předchozí verzi 3.10 pomohl, program ale naopak padat při jiných činnostech. Snad bude brzy verze další, která tyto neduhy opraví (a snad další nepřidá).



Vybrané stanice lze uspořádat do seznamu oblíbených.



V posledních záložkách lze zapnout spouštění plánovače a jeho základní nastavení, zobrazit verzi produktu a zapnout automatickou aktualizaci.

Základní prostředí MediaCenter je složeno z video okna, ke kterému jsou připojeny ovládací panýlky, které po krátké chvíli zmizí, najedete-li na okno myší, tak se zase objeví. Jaké ovládací prvky jsou na nich vidíte na obrázku. V horní liště se lze přepínat mezi TV, rádiem, teletextem atd., spodní souží pro přepínání kanálů a ovládání přehrávání resp. nahrávání.




Klepnete-li na druhé tlačítko v liště s logem Pinnaclu, objeví se základní obrazovka menu. Výhodou tohoto menu je, že ho lze ovládat pohodlně dálkovým ovladačem i myší, od toho vlastně pramení název programu MediaCenter. Dá se říci, že toto ovládání je totožné se stejnojmennými Windows, tady se mi zdá ale hezčí, navíc ho měnit pomocí skinů, v instalaci jsou hned dva.



Vždy když je k dispozici náhledové okno, je možné zobrazit přes celé okno aplikace.



Snadný výběr programů je ze seznamu.



V menu lze i zadat nahrávání, změnit jeho parametry, naplánovat ho...



U rozhlasu se zobrazuje visualizace jakou znáte např. z WinAmpu.



Seznamy souborů, tedy zvukových a filmových, jsou také hezky přehledné, rozdělené jsou i podle žánrů. Přehrávat lze rovnou i DVD disky.



Lze zde provádět i docela dost nastavení, takže není nutné pouštět separátní konfigurátor, který jsme si popsaly výše.



Platí to i pro nastavení plánovače.



Teletext je také bezva, vše včetně háčků a čárek, pouze skryté titulky (např. ze strany 888) nefungují na pozadí. K dispozici je i navigátor, což je další okno s tlačítky pro navigaci ve stránkách a podstránkách. Teletext může být v samostatném okně, v malém okně uvnitř okna aplikace nebo přes celé okno aplikace.



Myslím, že už bylo dost obrázků. Vraťme se k funkčnosti, konkrétně nahrávání. To má dva módy - timeshift, který nahrává a zároveň přehrává zpožděně sledovaný program, druhé je klasické nahrávání. K dispozici jsou pouze čtyři módy nahrávání, kvalitativně dost daleko od sebe. Chybí mi zde možnost hlavně libovolně nastavit bitrate, což by měla být ta nejzákladnější vlastnost. Nemohl jsem si odpustit a změřil jsem základní parametry zachycených streamů, vždy z hodinového záznamu (systém Athlon XP 2800+).

MódZatížení procesoruFormátPrůměrný bitratePrůměrná kvantizaceMaximální kvantizace
VCD35%352x288 MPEG-1 CBR neprokl.1123kbps2.813.1
SVCD55%480x576 MPEG-2 CBR prokl.2294kbps7.015.4
DVD-LP50%352x576 MPEG-2 CBR prokl.3418kbps5.716.9
DVD90%720x576 MPEG-2 CBR prokl.5860kbps5.815.4

Při pohledu na tabulku zaujme hlavně nízká hodnota kvantizace u formátu VCD. I v reálu je obraz při tomto formátu poměrně dobrý, řekl bych nejlepší, co jsem kdy u komprese do VCD viděl. Bohužel tento formát je dnes již nepoužitelný pro své velmi nízké rozlišení, takže se budeme věnovat hlavně ostatním formátům. Jak již bylo řečeno, volba ze tří zbývajících je dost omezující. SVCD a DVD-LP jsou velmi blízko u sebe, SVCD má vyšší rozlišení, ale nižší bitrate než DVD-LP, také průměrná kvantizace je vyšší a v reálu také obraz u DVD-LP vypadá lépe, nekostkatí tolik a v obraze není tolik artefaktů jako u SVCD. Proti hraje opět nízké rozlišení pouze 352x576, takže asi nejčastější volba bude DVD formát s průměrným bitrate těsně pod 6000kbps, kvantizace je podobná jako u DVD-LP, což svědčí o přibližně stejné degradaci obrazu díky kompresi. Pokud jde o statické scény, je obraz výborný, při rychlých scénách lze postřehnout mírnou degradaci. Vyšší bitrate by určitě pomohl, ale tato volba zde není.

Aby mohl MediaCenter přehrávat soubory, které máte na disku, musíte mu nějak říci, kde je máte uložené. K tomu slouží MediaManager. Komunikace mezi nimi probíhá přes Microsoft SQL server, lze pustit oba dva najednou.



Klepněte pro zvětšení obrázku

Pokud budete chtít nahrávat do jiných formátů než je MPEG, budete muset použít jiný program. Bez problémů fungují Fly2000 i ATV2000, což je výborné. V directShow vypadá pak graf druhého jmenovaného programu takto:


Klepněte pro zvětšení obrázku

Jde tedy o naprosto standardní postup, který nebude zřejmě dělat problémy ani jiným programům. Ovladače nemají žádné nadstandardní služby, dokáží změnit "pouze" jas, kontrast, barvy, vyvážení a ostrost.

Shrneme-li vše, tak Pinnaclu se povedl docela dobrý tah se software, který je hodně přítulný. Jeho nevýhodou je hlavně značná velikost a občasná nestabilita, která se doufejme s novějšími verzemi vylepší, také rychlost odezvy na povely by mohla být větší. Pokud máte rádi takovýto typ software, tak budete spokojeni, pokud ne, máte zde pořád alternativy. Připočtěme slušný hardware, přibalený dálkový ovladač, FM přijímač a máte náhradu za Windows XP Media Center Edition. Nezapomeňme ani na solidní cenu kolem 1900,-Kč, za kterou ji prodává společnost Alzasoft, která nám kartu zapůjčila, za což jí děkujeme.