Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Plextor ConvertX PVR PX-TV402U

12.3.2005, Radek Jahoda, recenze
Když se řekne Plextor, většina lidí si vybaví optické mechaniky, ale tato firma se začala zabývat i jinými PC komponenty, mimo jiné i pro digitalizaci videa. Pojďme se podívat externí zařízení ConvertX PVR PX-TV402U. Plextor se ho snaží prezentovat jako pokročilé zařízení pro konverzi videa, po rozbalení se ale zdá, že jde o další klasický externí TV tuner na USB 2.0 rozhraní. Je to opravdu jen další TV tuner nebo něco víc? Dodrží výrobce své tvrzení na krabici, že je "King of Quality".
V červené krabici je zabaleno téměř vše potřebné. Kromě konvertoru i malý napájecí zdroj s odnímatelnou flexo šňůrou, dálkový ovladač, čidlo dálkového ovládání, USB kabel, anténní kabel, výstupní převodník SCARTu na kompositní video (cinch) a stereo audio (2x cinch) bez S-Video konektoru, propojovací kabel se třemi cinch konektory na obou stranách. Nechybí samozřejmě ani CD s ovladači a software a také dva jednolistové složené návody na instalaci. Velmi stručné, přesto postačující, v celkem šestnácti jazykových verzích, čeština nechybí.





Převodník má stříbrný kryt, přední panel je černý. Všechny součásti jsou z plastu, v horní části se nedá přehlédnout logo výrobce. Celkový design je zdařilý, není nijak nápaditý ani nápadný, ale spíše decentní, rozhodně ale neurazí. Provedení je dobré, horní kryt sice není přišroubovaný, pouze zacvaknutý, ale drží jako přibitý. Šrouby v zadní části pak drží pouze plastovou krytku.





Přístroj potřebuje externí napájení, nestačí mu zdroj přes USB rozhraní. To je na jednu stranu dobře, protože se tím částečně eliminuje rušení z počítače, na druhou stranu je to další zabraná zásuvka a další spínaný zdroj.





V přední části jsou umístěny vstupní konektory, zleva jsou to nejprve dva cinche pro zvuk a jeden pro kompositní video a dále S-Video konektor. Hned vedle naleznete dvě LED diody, levá označená jako Ready to record je červená a svítí při provozu, pravá modrá svítí při připojení napájení, označená je jak jinak než Power.





Na zadním panelu jsou málo používané (resp. málo rozpojované) konektory - anténní, USB a napájecí.





Dálkový ovladač je také stříbrný. Vévodí mu kruhové směrové tlačítko, nad kterým je červená LED dioda, která svítí při stisknutém tlačítku.





Číslice jsou sice nezvykle umístěny ve spodní části, ale protože se ovladač velice dobře drží v ruce díky zakřivení a tomu, že většina hmotnosti je ve spodní části, tak to vůbec nevadí. Nejpoužívanější tlačítka pro ovládání hlasitosti a přepínání stanic nahoru/dolů jsou přímo u palce.





Dálkový ovladač emuluje klávesnici a posílá povely přímo aplikaci, která je aktivní. Stisknutí tlačítek 0-9 je ekvivalentní stisknutí příslušných kláves na klávesnici, pokud přepnete na českou klávesnici, nejsou to číslice, ale příslušné české znaky s diakritikou. Podobně fungují všechna ostatní tlačítka, pouze jde o různé klávesy (např. OK je Enter, Record je Home, Stop je End apod.), výjimkou je pouze směrové tlačítko, které ovládá kurzor myši, a tlačítka L a R, která emulují stisk tlačítek myši. Senzor dálkového ovládání se připojuje na USB rozhraní, takže celkem přijdete o dva porty, škoda, že není senzor součástí konvertoru.

Pojďme nahlédnout do útrob přístroje. Na první pohled zde nic zvláštního nenajdeme. Nejprve nás upoutá určitě tuner. Je přímo od "krále" elektroniky Sony, typ BTF-PG472Z. K dispozici je i verze konvertoru bez tuneru s názvem PX-M402U. Dále je zde několik integrovaných obvodů.





Zde přichází první překvapení. Srdcem přístroje je totiž enkoder GO7007 od WIS Technologies. Stejný čip se používá v DVD rekordérech, tento má například v oblibě přímo KiSS Technology. Dokáže enkódovat do několika formátů - MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4 nebo DivX (tento přístroj je vůbec prvním DivX certifikovaným konvertorem), dokonce zvládá i MJPEG, H263 a pak jakýsi komprimovaný bezeztrátový formát GoStream, který ale ConvertX nepoužívá.





Když se podíváme na zbytek desky, zjistíme, že jde v podstatě o kopii referenční desky s GO7007 od WIS Technologies. O spojení s počítačem se stará řadič rozhraní USB 2.0 od firmy Cypress Semiconductor CY7C68013. Není to vlastně ani tak řadič jako jednočipový mikropočítač 8051 s řadičem USB 2.0. Je to ten obvod úplně dole vedle konektoru USB. O digitalizaci video signálu se stará SAA7115 od Philipse, jde o dnes nejpoužívanější převodník a dále se o něm rozepisovat je asi nošení dříví do lesa. Jediným rozdílem oproti referenčnímu návrhu je použitý audio převodník - UDA1361TS také od Philipse (vpravo nahoře). Nesmíme zapomenout ani na čtyřmegabajtovou SDRAM paměť 48LC2M32B2 od Micronu, kterou potřebuje GO7007, a EEPROMku 1CZ41H od SHARPu.





Psát o software je jako nošení dříví do lesa. Přiložena je totiž obdobně jako u mnoha konkurenčních přístrojů aplikace od jiného výrobce, konkrétně WinDVR 2 od InterVideo, navíc bez jakékoliv kamufláže nebo vlastního skinu (na čemž samozřejmě nezáleží). Instalace je bezproblémová, do Správce zařízení se přidá ovladač Plextor ConvertX TV402U A/V Capture. Na schopnosti ovladače se podíváme níže, nejprve si ukažme program WinDVR.

Nepříjemné překvapení nás čeká hned na začátku. Doba spouštění programu, než dostaneme obraz, je přes půl minuty, protože dojde k proskenování snad všech zařízení a jejich parametrů. Aplikace využívá dvě oddělená okna. Jedno je pro obraz z úplně zbytečným okrajem, v jehož horní části jsou tři ikonky, použitelné je ale pouze to prostřední pro ukládání snímku. Po této akci se snímek uloží do galerie, odkud je možné ho snadno exportovat do souboru jako BMP nebo JPEG nebo poslat e-mailem. Vlevo nahoře je ikonka pro přepínání zachytávacích zařízení (lze použít jakékoliv v systému) a jejich vstupů. Spodní okno je ovládací panel s tlačítky a displejem s nejdůležitějšími informacemi, je zde sice číslo kanálu, ale název stanice už ne. Tlačítkem s šipkou vpravo lze otevřít subpanel pro rychlou změnu parametrů - Language pro změnu zvuku (stereo, mono, dual), Display pro zobrazení videa v okně, v okně na vrchu nebo na pozadí, Color pro změnu jasu, kontrastu a barev s několika přednastavenými profily, TV Control pro zapnutí teletextu, projíždění stanic (pole 4x4) a plánovače a poslední subpanel Recording je pro rychlou změnu profilu pro nahrávání.








Pokud Vám nebude vyhovovat rozdělení do oken, lze je všechna uchytit k sobě...





Ovládání je hodně podobné WinDVD. V nastavování jsou ale jiné záložky. První dává informace o systému, nic důležitého, takže pojďme k druhé TV. Zde je možné provádět ladění stanic, lze pouze podle přednastavených kanálů pro danou zemi, na naší kabelové televizi ale naladil všechny stanice, přednastavené kanály jsou velice blízko u sebe, takže došlo k přiřazení jedné stanice až pro tři kanály vedle sebe. Kanály s nalezeným signálem jsou označeny "fajfkou", oblíbené stanice (tedy ty, na které lze přepínat v hlavním panelu) se označují červeným srdíčkem se symbolem +. Stanice lze přejmenovat, ale už je nelze setřídit, obsažen je i rodičovský zámek.





Další záložka slouží pro nastavení zvukového zařízení, standardu vysílání a pracovního adresáře pro zachytávání.





V poslední je seznam profilů pro nahrávání, nelze ho doplňovat a lze použít pouze ty přednastavené. Je ale možné je upravit v instalačním adresáři WinDVR/Profiles, jde vždy o textový soubor, změnit lze prakticky pouze velikost obrazu nebo bitrate a framerate.





Aplikace podporuje EPG (Electronic Program Guide), ten jsem vyzkoušet nemohl (ostatně tlačítko pro jeho zapnutí je zašedlé, ale stiskem klávesy EPG na dálkovém ovladači ho lze zapnout, ale už nelze vypnout, je nutné program ukončit), ale Teletext jsem vyzkoušet mohl a musím konstatovat, že prostě nefunguje. Otevře se nové okno, ale je prázdné a nic nedělá. Po stisknutí tlačítka Index se v levém horním rohu objeví zeleně číslo 100 a to je vše. Plánovač neboli Sheduler naštěstí funguje a funguje velice dobře. Pracuje i při vypnutém WinDVR, k tomuto účelu se po startu počítače spouští malý prográmek InterVideo Sheduler Server. Naprogramovat lze libovolné množství úloh, zajímavé je, že již vytvořené úlohy nejdou editovat, je nutné je smazat a znovu vytvořit.





K tomu slouží přehledný Wizard, který od uživatele získá v několika krocích všechny potřebné informace. První je nastavení jména úlohy, typu úlohy (Recording pro nahrávání a Viewing Reminder pro nastavení stanice), zdroje videa (TV nebo externí zdroj) a u TV i stanici.





V dalším kroku je to profil pro nahrávání, název souboru a doba trvání (proč se doba nenastavuje spolu s časem počátku?)...





Dále čas začátku popř. perioda...





A nakonec potvrzení a poděkování.





Z webu Plextoru lze stáhnout ještě jednu aplikaci pro zachytávání s názvem Plextor GoCap. Jde o velice jednoduchou aplikaci, napsanou speciálně pro tuto řadu zařízení. Srdcem je malý ovládací panel s centrálním tlačítkem pro zachytávání a čtyřmi tlačítky okolo pro nastavování parametrů, souboru, vypnutí zachytávání a zobrazení náhledu.





Že jde o velice jednoduchý program, potvrzuje i to, že zapnutí náhledu otevře okno, které není integrováno do prostředí aplikace (jako child okno), jde o klasické okno Video Rendereru ActiveMovie Window. Obsluha programu je jednoduchá, některé operace je ale vhodnější přenechat jiným programům. Například ladit programy lze pouze přes standardní dialogové okno pro tunery z DirectShow. Dále lze nastavit kodek pro kompresi MPEG-1, MPEG-2 nebo MPEG-4 (DivX nebo Microsoft), výhodou je možnost nastavit průměrný i maximální bitrate, velikost GOPu i použité typy snímků (IPB).





Další přiloženou aplikací je WinDVD Creator 2. Jde o jednoduchou aplikaci pro zachytávání a střih videa a autorizaci VideoCD a DVD disků. Troufám si dokonce tvrdit, že je velice podobný programu Studio od Pinnacle. Jeho ovládání je velice podobné a dokonce i možnosti programu. Tedy s přimhouřenýma očima, protože Studio je určeno především pro střih DV materiálu, kdežto WinDVD Creator je určen spíše pro střih MPEG-2.

Střih videoklipů je velice jednoduchý, časová osa může mít (podobně jako ve Studiu) dva druhy zobrazení. První je seznam vložených klipů s přechody mezi, druhý je klasická časová osa se čtyřmi stopami (pro video se zvukem, pro titulky, přidaný zvuk a dabing). Mezi klipy lze přidat přechody (celkem 67) a na video nebo i titulky lze aplikovat filtry (celkem 27), není zde samozřejmě možnost klíčování podle času, není zde druhá stopa pro video, takže nelze dělat například Picture In Picture, ale celkové možnosti programu jsou plně postačující pro domácího uživatele, pro kterého je právě jednoduchost to nejdůležitější. Výsledek střihu lze exportovat do souboru jako MPEG, DV AVI (typ 1 i typ 2), DivX AVI (zvuk je ale nekomprimovaný) nebo Windows Media, nelze vytvářet vlastní profily. Je zde i možnost poslat video z timeline přímo do DV kamery (print to tape).





Pro autorizaci disku je připraveno několik profilů s menu disku, vše se v podstatě udělá za nás včetně kapitol a struktury menu. Je vytvořeno hlavní menu s tlačítkem pro přehrání a pro výběr kapitol, tedy submenu s ikonkami a odkazy na kapitoly. Lze ho samozřejmě upravit, přidat text, obrázky, pozadí, tlačítka (s různými okraji), vše je logické a jednoduché. Je zde jediná nevýhoda - nedokáže vytvořit disk s více tituly.





Při renderování a vytváření disku se konvertují pouze ty části, které jsou potřeba. Pokud tedy vložíte do projektu soubory ve formátu pro DVD, tak je renderování velice rychlé a nedochází ke ztrátě kvality. Lze vytvořit disky DVD (dva profily pro zaznamenání jedné nebo dvou hodin videa na disk), miniDVD (označené jako DVD on CD), SVCD nebo VCD.

Dost o tom, co umí dodávaný software. Je to sice také velmi důležité, ještě důležitější je ale kvalita videa a také schopnost pracovat s jinými programy. Podívejme se nejprve na princip práce zařízení, který plyne z hardware a poté na kvalitu. Video se přenáší do počítače již v komprimované podobě. To má jisté výhody i nevýhody. Mezi výhody určitě patří, že komprese nezatěžuje procesor. Pokud chceme ale dostat náhled na monitoru, musí dojít k dekomprimaci v reálném čase. To samozřejmě dnes již není problém, procesory jsou dostatečně výkonné a jeho zátěž je v podstatě identická jako při přehrávání stejného videa z pevného disku (pokud zanedbáme zátěž ovladačů). Jiná zátěž je tedy při volbě různých formátů, které zařízení podporuje. Zátěž může být také rozdílná při použití různých dekodérů. Ne všechny dekodéry také lze použít. Např. u formátu MPEG funguje bez problémů pouze dodaný DirectShow dekodér InterVideo Video Decoder, ostatní (MainConcept, CyberLink) zobrazí video trhaně, přibližně jeden snímek za vteřinu. Podobně se chová i formát MPEG-4 resp. DivX, při použití dekodéru z DivX 5.1 je video trhané, při použití ffdshow je vše v pořádku. Podívejme se na průměrnou zátěž na systému s procesorem AMD Athlon XP 2800+ v programu ATV2000 s různými dekodéry:


FormátDekodérZátěžPoznámky
MPEG-2 720x576InterVideo Video Decoder20%Ikona Odkaz na databázi
MPEG-2 352x288InterVideo Video Decoder9%Ikona Odkaz na databázi
MPEG-1 352x288InterVideo Video Decoder9%Ikona Odkaz na databázi
DivX 720x576ffdshow25%Ikona Odkaz na databázi
DivX 352x288ffdshowIkona Odkaz na databáziffdshow padá
H263 352x288ffdshow8%ffdshow často padá
MJPEG 720x576ffdshow25%Ikona Odkaz na databázi
MJPEG 720x576PIC MJPEG Decoder30%Ikona Odkaz na databázi

Ještě malé upozornění, použil jsem verzi ATV2000 2.1.2.0, která ještě není oficiálně publikována. Nemohl jsem použít dodávaný software, protože u něj nelze nastavit formát. Podobnou tabulku lze vytvořit i pro zátěž systému při zachytávání. Použijeme již také i WinDVR (náhled nejde vypnout) a pak také ATV2000 se zapnutým i vypnutým náhledem.


FormátAplikaceZátěžPoznámky
MPEG-2 720x576WinDVR43%Ikona Odkaz na databázi
MPEG-2 720x576ATV2000 + InterVideo Video Decoder30%PCM audio
MPEG-2 352x288GoCap s náhledem28%PCM audio
MPEG-2 720x576ATV2000 bez náhledu8%PCM audio
MPEG-2 352x288WinDVR27%Ikona Odkaz na databázi
MPEG-2 352x288GoCap s náhledem14%PCM audio
MPEG-2 352x288ATV2000 bez náhledu8%PCM audio
MPEG-1 352x288WinDVR25%Ikona Odkaz na databázi
MPEG-1 352x288ATV2000 bez náhledu8%PCM audio
DivX 720x576WinDVR32%4Mbit/s, zvuk MP3 224kbps
DivX 720x576ATV2000 + ffdshow27%bitrate 8Mbit/s, jiný nelze nastavit, PCM audio
DivX 720x576ATV2000 bez náhledu5%Ikona Odkaz na databázi
DivX 352x288WinDVR24%768kbit/s, zvuk MP3 128kbps
DivX 352x288ATV2000 + ffdshow15%duplikace capture streamu pro náhled, PCM audio
DivX 352x288ATV2000 bez náhledu5%Ikona Odkaz na databázi
H263 352x288ATV2000 + ffdshow12%duplikace capture streamu pro náhled, PCM audio
H263 352x288ATV2000 bez náhledu5%Ikona Odkaz na databázi
MJPEG 720x576ATV2000 + ffdshow30%duplikace capture streamu pro náhled, PCM audio
MJPEG 720x576ATV2000 bez náhledu8%PCM audio


Zátěž systému se při zachytávání příliš nezvyšuje, přenos dat na pevný disk totiž není nijak náročnou záležitostí vzhledem k tomu, že jde o již komprimované video s malým datovým tokem. Zvýšení zátěže je způsobeno pouze komprimací zvuku, protože ConvertX zachytává zvuk pouze nekomprimovaně.

Určitě Vás bude zajímat i podpora tohoto zařízení v jiných programech než WinDVR, WinDVD Creator a Plextor GoCap. Zmiňme se tedy o parametrech WDM ovladače a co musí aplikace splňovat, aby správně fungovala. Již teď mohu říci, abyste příliš od jiných programů nečekali. Ovladač se hlásí do DirectShow jako tyto filtry:
    • Plextor ConvertX TV402U A/V Capture
    • Plextor ConvertX TV402U TV Tuner
    • Plextor ConvertX TV402U TV Audio
    • Plextor ConvertX TV402U Crossbar

Všechny musí být navzájem propojené, jinak nebude fungovat vůbec nic. K čemu jednotlivé filtry slouží je určitě jasné, takže se o tom nebudu rozepisovat, zastavme se pouze u prvního. Ten má celkem pět výstupů (pinů):
    • Video Capture - pin pro zachytávání
    • Video Preview - pin pro náhled, při zapojeném Video Capture pinu má stejný formát jako on
    • Audio Capture - pin pro zachytávání zvuku
    • HWCC - skryté titulky
    • Teletext - teletext

Zkusil jsem na poslední připojit teletextový dekodér z ATV2000, ale došlo k takovému zahlcení počítače, že nešlo téměř hýbat ani myší. Raději tam tedy nic nepřipojujte. Filtr má celkem pět dialogů pro nastavování parametrů. V prvním lze nastavit formát videa, ovšem pouze pokud jsou všechny výstupy nezapojené.





Celkem je na výběr z těchto formátů:
    • DIVX MPEG4, IPB
    • DIVX MPEG4, IP Only
    • Microsoft MPEG4, IP Only
    • MPEG2, IPB, DVD
    • MPEG2, IPB
    • MPEG2, IP Only
    • MPEG1, IPB, VCD
    • MPEG1, IPB

Dále lze nastavit framerate 25fps nebo 12.5fps, rozlišení SD nebo CIF (720x576 resp. 352x288) a bitrate:
    • Constant 6M, 4M, 2M, 1.5M, 1M, 750K, 500K, 384K
    • High Quality
    • Good Quality
    • Low Bitrate
    • constant Q

Další záložka nastavuje parametry zvuku - formát je možný pouze PCM, samplovací frekvence 48000 nebo 44100Hz, mono nebo stereo a kvantizace 4, 8 nebo 16bitů.





Další dvě záložky jsou standardní a nepotřebují bližší popis.








Nastavit formát lze i dialogem na prvních dvou výstupních pinech (pokud to chcete vyzkoušet, můžete pomocí GraphEditu). K dispozici jsou tyto formáty:
    • divx
    • MP4S
    • MPEG-2 Video
    • MPEG-1 Video
    • H263
    • MJPEG
    • DIVX

Tyto formáty mohou aplikace nastavovat i přímo přes IAMStreamConfig interface, většina zde ale očekává nějaké nekomprimované formáty jako RGB nebo YUV a proto s nimi nedokáže pracovat. Ty nejjednodušší programy používají pouze dialog na pinech a renderují je standardními funkcemi Filter Graph Manageru, pak většinou dokáží zobrazit náhled. Patří sem jak praotec všech programů AMCap (je to ukázkový program z SDK pro DirectShow), tak všechny odvozeniny. AMCap dokáže zobrazit náhled všech formátů, ale zachytávat dokáže pouze do AVI s formátem DIVX, H263 nebo MJPEG. Zvuk ale zachytit nedokáže. Vyzkoušel jsem asi tři nejpoužívanější programy pro zachytávání. iuVCR dokáže zobrazit náhled bez zvuku, ale nedokáže nastavit formát a nedokáže zachytávat. Fly 2000 TV nezapne ani náhled.

ATV2000 je samostatná kapitola, protože nefunguje podobně jako AMCap, ale celý graf si tvoří sám a vše nastavuje také sám (podobně to dělá například dodávaná aplikace WinDVR). Je to také důvod pro to, že nastavování je poměrně složité (a i zdrojový kód je složitý), ale je značně konfigurovatelné a je to také jediná možnost, jak podporovat nestandardní zařízení, které vyžadují speciální přístup. Poslední publikovaná verze 2.1.1.5 si s ConvertX rovněž neporadila, protože nebyla také připravená na hardwarové enkodéry. Po rozsáhlých úpravách se ale podařilo téměř vše rozchodit. Nedá se ale říci, že by vše fungovalo ideálně. U MPEG formátů nelze nastavit manuálně rozlišení jiné než 720x576, pouze přes dialogy DirectShow, lze ale nastavit bitrate. U DivX lze nastavit rozlišení 720x576 nebo 352x288, při změně ale často dekodér DivX (jak z DivX 5 tak ffdshow) padá, jsou problémy se stabilitou při změně parametrů, to samé platí i u H263, kde lze použít pouze maximální rozlišení 352x288. Výhodou je, že aplikace startuje okamžitě, a lze použít zachytávání do MJPEG a H263, které ve WinDVR nejsou. Další problém je se zvukem. Funguje pouze jedna zvuková norma, vždy ta poslední, kterou nastavil WinDVR (zřejmě komunikuje přímo s ovladači bez DirectShow), přepínání mono/stereo/dual funguje ale dobře. Nejvhodnější je tedy používat originální software, který je dobře odladěn pro tento hardware.

Nyní něco ke kvalitě zachytávání. Obraz z tuneru i z externích zdrojů je čistý, citlivost tuneru je výborná a pásmová strmost také. O něco horší je to s ostrostí obrazu, který je jakoby lehce rozmazán. Záleží také na nastavení ostrosti v ovladačích. Nejnázornější bude ukázat obrázky uložené z MPEG-2 720x576 při 9Mbit/s, při nastavení minimální ostrosti se objevují duchy (levý obrázek), uprostřed je základní nastavení ovladačů a vpravo maximální ostrost (kterou rozhodně doporučuji), klepněte na obrázky pro zobrazení v plném rozlišení.





Z části se určitě podepisuje na snížení ostrosti komprese, projevuje se ale téměř stejně u všech typů komprese, takže to určitě nebude hlavní důvod. Nemůžu si pomoci, ale se současnými softwarovými enkodéry lze dosáhnout lepších výsledků. Jinak je video srovnatelné s jinými enkodéry, nepoužívá žádné odstraňování šumu, průměrná kvantizace u MPEG-2 videa 720x576 s bitrate 6000kbps je 5, což je také výborná hodnota. Další nectnost na nás čeká v tom, že video je zbaveno prokládání a komprese je prováděna progresivně. U DivX bych to ještě pochopil, ale u MPEG-2 je to neodpustitelné. Ještě abych nezapomněl, přístroj v pohodě nahraje signál s ochranou proti kopírování Macrovision.

Za zmínku stojí i kvalita zvuku. Ta je výborná s plným rozsahem kmitočtů, zvuk je čistý a bez šumu. Velmi zvláštní je ale reprodukce stereo vysíláníu normy B/G. Pokud signál pustíte do dekodéru Dolby ProLogic, většina zvuku jde do zadních reproduktorů. To by znamenalo, že je jeden kanál s opačnou fází. Je ale zvláštní, že u D/K se to neděje.


Závěrem se sluší vše zhodnotit, ale bohužel nevím, zda mám zařízení chválit nebo hanit. Můj první dojem byl víceméně negativní, ale postupem času se mi konvertor začínal líbit. Nevím o žádném jiném zařízení, které by nabízelo hardwarovou kompresi do tolika formátů najednou, v tomto určitě nemá konkurenci. Dodávaný software je také docela dobrý, i když plně nevyužívá možností přístroje. Na druhou stranu ho diskredituje horší ostrost obrazu a pouze progresivní enkódování. To ho pasuje spíše do pozice domácí hračky pro rychlou konverzi videomateriálu do DivX než jako přístroj pro seriózní práci.


KladyZápory
+ množství podporovaných formátů
+ komfortní dálkový ovladač
+ decentní vzhled a dobré provedení
- neostrost obrazu
- pouze neprokládaný záznam
- nemožnost vytvářet vlastní profily pro nahrávání
- malá podpora jiného software


Tato recenze byla provedena ve spolupráci se serverem pctuning.