Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

AverTV Cardbus

28.1.2005, Seven, recenze
AverTV Cardbus je TV tuner do PCMCIA (Cardbus) slotu. Narazila jsem na něj poté, co jsem se rozhodla pořídit si TV tuner k notebooku.
Jít do USB verze se mi příliš nechtělo - měla jsem obavy z rychlosti a kvality obrazu a navíc to znamená tahat s sebou další "škatuli", což značně snižuje mobilitu. AverTV Cardbus je oproti tomu cca 13 cm dlouhá a v nejvyšším místě 2 cm vysoká kartička, vejde se tedy doslova do kapsy.

PCMCIA tunerů na našem trhu mnoho není, najít tedy nějaké informace bylo značně obtížné. Na stránkách AverMedia je však seznam několika otestovaných notebooků a ten můj (IBM R40) se naštěstí nachází mezi těmi, které prošly. Zda bych tuner koupila, kdybych si nebyla jistá kompatibilitou, to nevím - notebook musí mít každopádně Cardbus slot (32-bit PCMCIA) a případné problémy s tunerem zřejmě obvykle způsobují zvukové a grafické karty (čipy :) ) v notebooku.

AverTV Cardbus u nás mají jen některé obchody a cena se pohybuje kolem 2000 Kč s daní. U nás prodávaná verze samozřejmě umí český PAL a stereo (které opravdu funguje, jak jsem se přesvědčila u několika pořadů vysílaných se stereo zvukem). Existuje i verze s FM tunerem, ta se však u nás neprodává a údajně ani nebude.

Balení obsahuje kromě vlastní karty ještě stručný návod k instalaci, CD s ovladači, jednu redukci z cinchů na jack do A/V in a "ocásek" redukce z klasického anténního kabelu opět do jacku. Bez redukcí by to nešlo, na kartě je totiž ještě S-Video konektor a vzhledem k velikosti už se k němu nic jiného než dva jacky nevejde. Koaxiální kabel v balení samozřejmě není, v případě potřeby je tedy nutné si ho dokoupit.

Samotná instalace je jednoduchá a rychlá (instalovala jsem na Win XP SP2), kromě driveru se nainstaluje aplikace QuickTV, která se automaticky spouští po startu Windows a sedí v systrayi; kliknutím na ikonu se spustí AverTV, ve které můžete sledovat televizi a měnit veškerá nastavení. (Spouštění QuickTV při startu můžete klidně zatrhnout a spouštět ho ručně, chcete-li ušetřit pár MB paměti.) Setup umí prohledávat po kanálech i po frekvencích (to druhé je pomalejší, ale důkladnější), nalezené stanice si můžete pojmenovat a případně seřadit do skupin. Skupiny však obsahují pouze názvy a čísla, nikoli vlastní nastavení (kanál, frekvenci) - možnost uložit si celé nastavení citelně postrádám, neboť při převážení notebooku např. na chalupu nebo na kolej je nutné pokaždé stanice vyhledávat znovu.

Obraz je dobrý až výborný (zkoušeno na dvou místech - Kutná Hora, Brno), někdy jsou v obraze Novy patrné cca 3 šumící pruhy. Objeví-li se rušení na jiné stanici, lze ho většinou eliminovat překontrolováním klasických slabých míst - tedy domáčknutím všech konektorů a karty.

Tuner umí timeshift, tedy zastavit právě sledovaný program a pak pokračovat v jeho sledování. Tuto funkci jsem však zatím nezkoušela. Nahrávání funguje bez problémů, ovládací program umožňuje nastavit kvalitu, druh komprese, adresář, kam se má video uložit a k dispozici je i možnost naplánovat automatické zapnutí nahrávání v určitou dobu. Nahrávání jsem zkoušela na notebooku s Pentiem M 1.4 GHz, 512 MB RAM a pomalým diskem (4200 ot.) a probíhalo dobře, potíže nastaly až při vysoké kvalitě a použití náročnějšího enkodéru. Nahrávání je zkrátka nutné vyzkoušet předem a nalézt vhodný kompromis pro konkrétní notebook.

V několika případech se mi stalo, že ovladač od tuneru "shodil" Windows do BSOD - stávalo se to při pokusu o vypnutí počítače nebo restart poté, co jsem kartu bez korektního odebrání vytáhla ze slotu. Po výměně ovladačů za novější ze stránek výrobce se to zatím neopakovalo.

Shrnutí na závěr? Osobně jsem s AverTV Cardbus spokojená a majitelům kompatibilních notebooků ji můžu jedině doporučit. Hlavní výhodou je malá velikost a tím i snadné přenášení, nevýhodou je nemožnost použít ji jinde než v notebooku.