Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Převod DVD na CD

12.3.2001, Radek Jahoda, návod
V prvé řadě je třeba si uvědomit, že kopírování DVD je nelegální a lze ho podle platného zákona provádět jen pro svou potřebu a pouze ze svých vlastních DVD. Pokud budete kopírovat DVD z půjčovny, děláto to na vlastní triko.
1. Zkopírování DVD na disk

První fáze je zkopírování DVD souborů na disk. Použijeme pro to kontroverzní program DeCSS (ke stáhnutí někde na netu, nebo lze použít jiný alternativní program), který zajišťuje dekódování (decryption) souborů na DVD a jejich zkopírování na disk. Jednodušše označte v pravém okně všechny soubory, stiskněte Select folder a zvolte adresář, kam mají být soubory uloženy a začněte tlačítkem Transfer. Rychlost zaávisí v podstatě pouze na rychlosti DVD mechaniky, počítejte tak s půl až jednou hodinou času pro celé DVD.



Pokud zkopírujete soubory na disk do adresáře video_ts, lze film přehrávat softwarovým přehrávačem jako z DVD.

Video a audio data jsou obsaženy v souborech VOB, pokud máte menší pevný disk, lze zkopírovat vždy jen jeden soubor (většinou jsou po cca 1GB), převést do AVI a pokračovat dalším souborem.

2. Převod videa do AVI



Dalším krokem je převod videa (bez zvuku) do AVI. Budeme k tomu potřebovat Windows Media Tools 4.1 (obsahuje kodeky MPEG4) a MPEG2AVI.

Při převodu je potřeba vědět, jak dlouhé video převádíme. To lze snadno zjistit z přehrávače DVD. Z této délky vypočítáme bitrate (počet bitů za vteřinu), který potřebujeme, aby se výsledek vešel na 1 CD. Uvažujme délku 2 hodiny (7200 vteřin), pak pro velikost CD 650MB, tedy 681.574.400 bytů:

bitrate=velikost / čas * 8 = 681.574.400 / 7200 * 8 = 757.305 bitů/s = 740 kbitů/s

Od tohoto musíme odečíst místo pro zvukovou stopu, pro MP3 128kbit tedy dostaneme

video bitrate = 740 - 128 = 612 kbitů/s

Použijeme kodek MPEG4 V2, při kompresi se u něj udává maximálni bitrate, většinou je ale nižší, takže si můžeme dovolit přibližně o 25% vyšší, tedy asi 670 kbitů/s.

Teď už se dostáváme k jádru věci - MPEG2AVI je dekodér MPEG1/MPEG2, který má výstup do AVI. Dokáže číst i soubory VOB a vytáhnout z nich video stopu. Pracuje sice jako konsolová aplikace (v DOSovém okně ve Windows), to ale pro náš účel postačuje. Obsah DVD je většinou rozdělen do více souborů VOB, ale i s tím MPEG2AVI počítá a dokáže pracovat s více soubory najednou. V textovém editoru si vytvoříme seznam všech VOB souborů, v kterých je obsaženo video a nazveme ho video.lst (musí mít příponu .lst !!!), bude vypadat například takto:

Vts_01_1.vob
Vts_01_2.vob
Vts_01_3.vob
Vts_01_4.vob
Vts_01_5.vob
Vts_01_6.vob
Vts_01_7.vob

Další důležitou věcí je rozlišení obrazu. DVD používá 720x576 při poměru stran 16:9 (někdy i 4:3), jeden bod tedy nemá velikost stran 1:1, což je pro AVI podmínkou. Musíme tedy tento poměr změnit. Pro 16:9 to bude 720x405. Americké filmy jsou většinou ale v poměru 22:9 (formát kina), navíc jsou tedy v obraze černé proužky při horní a spodní straně. Pak je vhodné je oříznout, protože zbytečně nezabírají místo (jsou také obsaženy ve videu). Jejich oříznutí sníží počet řádků videa na 304. (Pokud nechcete mít video příliš úzké, doporučuji ho oříznout ještě ze stran).
Nyní již můžeme z příkazové řádky spustit MPEG2AVI:

mpeg2avi -b video.lst -3Y 400 -1 624 304 -f2 -o7 video.avi
kde: -b video.lst vstupní video, zde seznam souborů výše -3Y 400 změna vertikální velikosti na 400 -1 624 304 oříznutí obrazu na veliost 624x304, čísla musí být dělitelná 8 !! -f2 počet snímků/s =25 -o7 video.avi výstup do AVI video.avi, o7 je formát RGB24 pro kompresor
Po spuštění se zobrazí standardní okno výběru kodeku, klepneme na Microsoft MPEG4 V2, nastavíme Data rate na 670 kbitů/s, Compression control na 0 (Smoothness) a keyframe every 2 seconds ,viz obrázek.


nyní již začne převod videa, počítejte s dobou trvání 10-15 hodin, podle rychlosti procesoru, výhodné je převod spustit přes noc.

3. Převod zvuku do WAV



Teď už můžeme přistoupit k převodu zvuku. Použijeme program ac3dec, což je dekodér AC3 zvuku do WAV včetně komprese.

VOB může obsahovat i více zvukových stop, my ale extrahujeme pouze jednu (českou). Zjistíme si, kolik zvukových stop obsahuje VOB:

ac3dec VTS_01_1.VOB -info >info.txt

Vytvoří se nám soubor info.txt, v kterém jsou obsaženy informace o streamech (stopách). Na konci bude seznam zvukových stop, u každé bude napsáno i pžíslučné ID, popořadě 0x81, 0x82, ... Dále zjistíme, která stopa je "naše". Vytáhneme se popořadě vždy kousek zvuku z jednotlivých stop, zde to bude 100 vteřin (-length 100):

ac3dec VTS_01_1.VOB -substream 0x81 -length 100 -gain 100 -pcmwav x81.wav
ac3dec VTS_01_1.VOB -substream 0x82 -length 100 -gain 100 -pcmwav x82.wav
....

Až narazíme na stopu, kterou potřebujeme (uvažujme 0x83), můžeme začít s převodem:

ac3dec VTS_01_1.VOB -substream 0x83 -gain 100 -allvobs -wav zvuk.wav

Vysvětlení parametrů:
-substream 0x83 zvuková stopa 0x83
-gain 100 zesílení zvuku v AC3 100%
-allvobs pokračuj se všemy VOB soubory

Po spuštění se nám objeví okno pro výběr audio kodeku, zvolíme MP3, bitrate záleží na vás, pokud chcete výbornou kvalitu, tak 48 kHz, 128 kb/s, stereo.



Doba komprese je přibližně 2-3 hodiny.

4. Spojení videa a zvuku



Posledním krokem je spojení videa a zvuku do jednoho souboru AVI. Použijeme k tomu VirtualDub, nelineární editor AVI.

V menu vybereme File->Open video file a otevřeme náš soubor video.avi. Dále načteme zvuk.wav pomocí menu Audio->WAV audio.. . Necháme pracovat VirtualDub v Direct stream copy jak u videa (Video->Direct stream copy), tak u zvuku (AUdio->Direct stream copy) - nebude se provádět dekomprese. Výsledné video uložíme pomocí File->Save AVI se jménem, jaké si zvolíme (např. název filmu) a jsme hotovy.


5. Závěrem



Jestli jste se dopracovali až sem, máte vyhráno, svůj film si můžete přejmenovat, jak je Vám libo (např. podle názvu filmu) a vypálit na CD. Pro přehrání je možné použít několika programů. Nejjednodušším, ale plnně funkčním, je Windows Media Player 6.4 od Microsoftu. Od "třetích" výrobců je to například PowerDVD 2.5 od CyberLink, ten má ale problémy s poměrem stran, vždy přehrává roztažen přes celou obrazovku, zdá se mi ale, že obraz je u něj o trochu lepší. Dalším je MicroDVD, který využívá Windows Media Player a je jakýmsi rozhraním ve vzhledu PowerDVD.

Zatím jsem nepopisoval, jak dostat z filmu titulky. K tomu se vrátím někdy jindy. Popsaná metoda také není jediná možná. Lze použít i FLASK MPEG, což je dekodér videa a zvuku, v nejnovější verzi pracuje i přímo s VOB soubory a s titulky. O tom si ale řekneme příště.

Takže hodně štěstí při grabování a plnou kartotéku přeje TV Freak.