Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

AVerTV Capture HD: moderní TV jedině s HDMI

1.6.2010, Radek Jahoda, recenze
Doba se mění a s ní i nároky. K připojení videozařízení už nestačí jen kompozitní video nebo jen o malinko kvalitnější S-video. Nestačí dokonce ani komponentní YPbPr. Dnešní zařízení používají HDMI.
Kapitoly článku:
  1. AVerTV Capture HD: moderní TV jedině s HDMI
  2. Software
  3. Závěr
HDMI je dnes přítomno na mnoha zařízeních, jako jsou Blu-ray přehrávače, kamery, grafické karty, herní konzole a další. Je ale nutné připojovat tato zařízení k počítači? Asi nikdo nečeká, že dnes někdo bude používat HDMI pro nahrávání videa z Blu-ray disků. Připojení kamery je ale docela reálné na HTPC, třeba jen pro náhled bez nahrávání. Možnost nahrávat scény her z herních konzolí nebo grafické karty může hrát pro někoho také podstatnou roli. A proč nenahrávat rovnou v HD rozlišení? Jednou z možností je použít zachytávací kartu s podporou HD. A jednou z mála možností je AVerTV CaptureHD. Kromě HDMI a komponentního vstupu má i TV tuner, takže ji lze bez problémů použít v multimediálním centru.

Balení celého výrobku je standardní, kartonová krabice, uvnitř které je vše vloženo bez většího zajištění. Každá část je zabalena zvlášť v antistatickém pytlíku, vše vyplňuje celý prostor krabice, takže obsah uvnitř zase tolik nelítá.



Balení karty AVerTV CaptureHD

Uvnitř najdeme také dálkový ovladač včetně baterií, čidlo dálkového ovladače, kabelovou redukci externích vstupů a anténu pro FM rádio. Nechybí ani CD s ovladači a softwarem a návod k instalaci.


Obsah balení

Karta je standardních rozměrů s nízkým profilem pro PCI Express x1 rozhraní, takže výrobce dodává na výměnu i zadní nízký plechový panel.


Celkový pohled dna kartu

Na zadním panelu jsou tři konektory - klasický anténní konektor, který slouží jak pro TV, tak i rádio, a dva další shodné konektory. Jeden je pro HDMI a druhý pro zasunutí redukce externích vstupů. Protože jsou shodné, je možné je snadno zaměnit. Nevím, co se stane, pokud se spletete, tu odvahu jsem při zapnutí neměl. Snad nic, každopádně to není nejšťastnější řešení.


Zadní panel karty

Redukce, nazvaná 10-in-one Cable, obsahuje opravdu hodně konektorů. Najdeme zde snad všechny komerčně používané vstupy - kompozitní vstup, S-video, komponentní YPbPr s podporou HD a zvukový stereo vstup (2x cinch). Netradičně je zde umístěn i konektor pro čidlo dálkového ovládání.


Redukce externích vstupů

Pohled na kartu je zajímavější než u ostatních TV karet, protože zde najdeme jiné součástky, než bývá běžné. Tuner pod plechovou krytkou je typ TDA18271HD od NXP, hned vedle něho je DVB-T demodulátor DRX 3923 od Micronas. O digitalizaci video signálu a jeho přenos přes PCI Express rozhraní se stará obvod TM6200 od Trident Microsystems. Ten je napojen na přijímač HDMI SiI9013 od Silicon Image, který vyhovuje specifikaci HDCP, stejně jako celá karta, takže nahrávat chráněné disky nejde.

Co se signálu týče, dokáže zpracovat HDMI 1.1 až do rozlišení 1920x1080p. Konečně posledním obvodem je AD9985 od Analog Devices, který digitalizuje komponentní video signál YPbPr. Tento obvod zvládá maximální počítačové rozlišení 1280x1024 bodů nebo video rozlišení 1920x1080i.


Pohled na hlavní funkční obvody karty

Dálkový ovladač již známe z jiných karet od AVerMedia. Má černou barvu, rozmístění tlačítek je klasické s numerickou klávesnicí nahoře, ovládacím křížem uprostřed a zbylými tlačítky dole. Tlačítka jsou gumová a mají docela příjemný stisk, i když poněkud hluboký. Ani jejich rozmístění nebude dělat nikomu potíže. Na druhou stranu neoplývá funkcemi ani žádnými vymoženostmi, které by ho přeřadily do vyšší kategorie výrobků.


Dálkový ovladač

Držení ovladače je díky zakulacení na spodní straně příjemné, baterie jsou umístěny ve spodní části, i tak ale těžiště není striktně dole, takže se v ruce mírně převažuje dopředu a je nutné ho držet pevněji. Směrovost je běžná, je nutné s ním mířit alespoň přibližně směrem k čidlu. Odrazy lze využít, ale nefunguje míření kamkoliv.