Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Test 32'' LCD televizorů: SONY Bravia KDL-32V2000

21.12.2006, Pavel Kovač, recenze
Jeden z nejatraktivnějších modelů v testu je SONY Bravia KDL-32V2000. Největší výhodou je integrovaný digitální tuner. Parametry jsou: jas 450cd/m2, kontrast 1300:1, odezva 8ms a pozorovací úhly 178° v obou směrech. Doporučená koncová cena je 39 300 Kč s DPH.

Design


Předposledním zástupcem našeho testu je televize SONY Bravia. Firma Sony byla vždy proslavena svými televizory, které poskytují velice dobrý obraz. V době CRT měla obrovskou výhodu ve své obrazovce Trinitron. Ta byla totiž oproti ostatním minimálně o jednu třídu lepší a obraz na ní byl (a vlastně ještě stále je) vynikající. Doba však postoupila a i Sony se musí přeorientovat na LCD televize. Dnes testovaný model je, co se designu týče, povedený. Tenký černý rámeček lemovaný stříbrným proužkem sice zní tradičně, ale v reálu televize vytváří slušný dojem a hned první pohled je výborný. Plasty jsou pevné a dobře u sebe drží.




Klikněte pro zvětšení


Noha televize umožňuje otáčení kolem vertikální osy, nic víc, nic mín. U televize je však i toto polohování nadstandardní. Pro ideální umístění jistě využijete VESA 200x200 držák.




Tlačítka, klikněte pro zvětšení


Tlačítka firma Sony umístila na horní hranu, kde jsou dobře dostupná. Jejich stisk je dobrý, avšak stále to jsou tlačítka pouze nouzová a pro pohodlné ovládání využijete jistě dálkové ovládání.




Dálkové ovládání, klikněte pro zvětšení


Dálkový ovladač se může zdát na první pohled obyčejný, ale pokud si jej vezmete do ruky, zjistíte, že ergonomicky sedne naprosto perfektně. Palec padne na kříž pro ovládání menu a přepínání vstupů. Pokud ovladač povytáhnete z ruky, máte na dosah přepínání programů a volbu digitálního a analogového tuneru.




Konektory ze zadní strany televize, klikněte pro zvětšení


V levé straně televize máte velice dobře dostupný komponentní a S-Video vstup. Ty využijete například pro připojení kamery či jiného přenosného zařízení.




Konektory ze zadní strany televize, klikněte pro zvětšení


Na zadní straně jsou ještě dva SCART, kompozitní, D-Sub a HDMI vstupy. Výstup na reproduktory zajištují dva cinche.





Dodávané příslušenství


Napájecí kabel
Dálkový ovladač s bateriemi
Instalační příručka


Specifikace



VlastnostHodnota
Úhlopříčka32" (16:9)
Ideální odezva8 ms (gtg)
Jas450 cd/m2
Kontrast1300:1
Výrobní technologieS-PVA
Pozorovací úhly (horizontální/vertikální)178°/178°
Počet barevSpecifikace neuvádí
Nativní rozlišení1366 x 768
ReproduktoryStereo 2x 10W
VstupyAnténní, 2x SCART, HDMI, D-Sub, Komponentní, S-Video, Kompozitní
VýstupyS/PDIF coaxial, Cinch stereo
HDCP ochranaANO
Progressive scanANO
Možnost montáže na stěnuANO (Vesa 200x200mm)
Hmotnost17 kg
Norma TCOTCO`03
TeletextANO (paměť na 700str.)
SpotřebaTypická 145W
Různé variace tohoto modeluNE
Speciální vlastnostiFunkce zmrazení obrazu, PIP
TeletextANO (paměť na 700str.)
Doporučená koncová cena39 300,- Kč s DPH


Pod kapotou


Rozebrání televize není problém. Stačí odšroubovat asi patnáct šroubků, odmontovat nohu a televize se představí ve své plné křemíkové kráse. V levé straně můžete vidět transformátory pro osm podsvětlovacích trubic, které dle Sony poskytují daleko větší barevný gamut (technologie WCG CCFL = Wide Colour Gamut Cold Cathode Fluorescent Lamp). Jde vlastně jen o to, že podsvětlovací trubice používají jinou teplotu barev, než je obvyklé. Toho si všimnete hlavně u světlých scén, kdy je obraz takový živější.




TV Tuner, klikněte pro zvětšení


Opět jste jistě zvědaví, jaký panel je v televizi použit. Jedná se o panel z vlastní produkce továrny S-LCD (Sony-Samsung), konkrétně jde o typ LTY320WS-LH3. Tentokrát nebyl problém se ke štítku dostat. Ihned po otevření zadního krytu na mě vykoukl, a tak fotka tentokrát bude o něco kvalitnější. Výrobní technologie panelu je S-PVA.




Fotografie štítku


OSD menu a citlivost tuneru


Samotné OSD menu je rozděleno do více kategorií, je zde část pro výběr analogového, digitálního (včetně EPG). Poté se můžete přepnout do nastavení, kde lze ladit programy, upravovat barevné podání, jas, kontrast či ostrost obrazu. Je zde také položka pro redukci šumu, díky níž lze u digitálního signálu (v ČR málo kvalitní) vcelku dobře eliminovat artefakty okolo loga či textu. Bohužel tím občas přijdete o detaily (například tráva).

Sony také myslí na anglicky nemluvící uživatele, takže je celé menu lokalizováno do našeho rodného jazyka.




OSD menu




OSD menu


Tuner se pro mě stal obrovským překvapením. Takto citlivý tuner se jen tak nevidí. Chytnete na něm prakticky vše, co se v okolí vašeho domu vlní se správnou frekvencí. Digitální tuner neměl s příjmem sebemenší problém i na anténu s nezesíleným signálem. Nebudu zde rozebírat kvalitu digitálního a analogového signálu, o tom již na stránkách TVFreaku psal Mike.


Zvukový projev


Reproduktory má Bravia umístěny ve spodní části a jsou dostatečně velké i pro reprodukci náročnějších skladeb. Samozřejmě nějaké extra výkony nelze očekávat, ale pro sledování TV naprosto dostačují. Zvukový projev byl jednoznačně nejlepší ze všech testovaných kusů.




Reproduktor


Odezva


Byl jsem opravdu zvědavý, jak si Sony poradí s technologií OverDrive. Udávaná odezva 8ms v dnešní době představuje typickou odezvu LCD televizí. Jak ale víme, odezva se může hodně lišit a výrobci si pod pojmem 8ms představují kde co. Sony Bravia si s odezvou poradila velice slušně. Průměrná celková odezva 18,5ms, maximální 22,8ms a minimální 15,3ms představují absolutní špičku, co se televizí týče.







Odezva 0-175-0


U průběhu odezvy 0-175-0 vidíme ten nejlepší průběh, jaký lze vůbec u LCD zpozorovat. Je zde sice vidět poblikávání trubic, ale toho si všímat nemusíme. Hodnoty jednotlivých odezev jsou rise=15ms a fall=6,4ms. Nikde není žádný překmit a náběh je pěkně plynulý.




Odezva typu šedá-šedá (0-50-0)


Naprosto stejně se chová i odezva typu šedá-šedá, pouze hodnoty se snížily na rise=8,8ms a fall=5,6ms. Opět zde není překmit a OverDrive se drží na uzdě. Svědčí to o dobrém naprogramování ovládacího čipu.


Sledování televize


 


 
Jedním slovem perfektní. Nic víc by se asi o této televizi psát ani nemuselo. Barvy jsou velice dobré a dokonce i problematická červená barva je podána s vysokou přesností. Chvílemi jsem měl pocit, že jde o CRT televizi se zlepšeným barevným rozsahem a to jen díky velkému kontrastu a dobré odezvě bez překmitů. Díky absenci překmitů nevzniká nepříjemný šum v obraze a vše je krásně klidné. U HD videa se projevilo lehké přeostření obrazu, které u videa s nízkým rozlišení nebylo vidět a vylepšovalo obraz. Naštěstí není problém v OSD menu přeostření odstranit a vše je tedy v absolutním pořádku.


Hraní her


 

 
U her je hlavní odezva, a protože je tato televize ze všech testovaných v odezvě nejlepší, chová se i při hraní her nejlépe. Hra Half-Life 2 sice občas ztrácí v detailnosti v texturách, ale k rozdvojování hran nedochází.


Naměřený kontrast


Změřený kontrast pomocí optické sondy dosáhl hodnoty 147:1.

pozn.: Je však třeba mít na paměti, že tento kontrast se měří zcela jinak, než jak to dělají výrobci. Proto nelze porovnávat udávaný kontrast s měřeným kontrastem. Vždy porovnávejte pouze námi naměřené kontrasty mezi sebou, popř. udávané kontrasty mezi sebou.


Pozorovací úhly


Televize Sony Bravia jako jediná využívá jiný panel než ostatní. Výrobní technologie je sice prakticky stejná, ale výrobce je jiný.




Pohled zepředu, klikněte pro zvětšení




Pohled pod úhlem 45°, klikněte pro zvětšení


Při pohledu pod úhlem 45° nedochází k výrazným změnám, pouze jas lehce klesá. Barvy však zůstávají prakticky nezměněny.




Pohled zleva, klikněte pro zvětšení


Extrémní úhel má již za následek výraznější pokles jasu, barvy se také lehce posouvají do žlutého spektra. Pleťová barva trochu ztrácí na věrnosti, ale stále je to v pořádku.




Pohled pod 45° shora, klikněte pro zvětšení




Pohled shora, klikněte pro zvětšení


Stejné pozorovací úhly jsou jak horizontální tak i vertikální. Inu opět technologie VA ve své plné kráse.


Barevné podání


Bíločerný přechod se ihned po zobrazení lehce mění, což je dáno tím, že televize dynamicky mění barvy, aby se zachovalo jakési pro Sony "dobré" barevné podání. Samotný přechod je však zobrazen se slušnou přesností. Nějaké to proužkování se zde sice vyskytuje, ale to je u televizí naprosto běžné, protože využívají výrazné barevné úpravy, aby filmy vypadaly co nejlépe.

Duhový přechod se chová velice podobně, pouze proužkování zmizelo. Jednotlivé barvy jsou věrohodné a jen fialová je lehce dominantnější. Zde Sony opět odvedlo kus dobré práce a zaslouží si další pochvalu.

U reálných fotografií je vidět jediný problém, tím je lehce snížené rozlišení v červené barvě, ale to je opět u televizí běžné. Stále se jedná o nejlepší barevné podání v testu.


Podsvícení


Zde nastalo jedno mírné zklamání. Přestože má televize osm podsvětlovacích trubic, není podsvícení zrovna dvakrát homogenní. Plocha s intenzitou 85-100% zabírá pouze průměrných 40,6%. V krajích je navíc podsvícení výrazně méně intenzivní a může to tedy občas činit problémy. Bohužel musím udělit 15% postih za to, že celých 20% plochy spadá pod intenzitu 65%.








Interpolace


Tato televize poskytuje vcelku dobrou interpolaci. Logo televize se v průběhu času nechvělo a bylo dostatečně ostré. Kvalit některých monitorů to nedosahuje, ale na televizi to je slušný výsledek.




Interpolace PAL rozlišení


Regulace jasu


Regulovat jas lze jak pomocí podsvětlovacích trubic, tak i softwarově. Díky tomu lze snížit jas v temné noci, aniž byste přišli o drahocenné barvy.


Celkové hodnocení


Máme tu jasného vítěze testu, barevné podání, odezva i ovládání jsou na tak vysoké úrovni, že je jiné televize v testu nemohou předčit. Bohužel jde o nejdražší model v testu, a tak mě napadá pouze jedna věc: za kvalitu se holt platí. Cena se dá omluvit tím, že je v televizi zabudován digitální tuner a analogový tuner má perfektní citlivost. Potvrzuje se zde, že Sony vždy dokázala vyrobit velice kvalitní televize a u LCD tomu není jinak.





Televizi se jen těžko něco vytýká a chyby se hledají opravdu těžko. Obraz je čistý, dostatečně hluboký a také barevné podání je velice dobré. Jsou zde sice neduhy, ale ty se týkají všech LCD televizí (stále lehce viditelná odezva, interpolace PAL rozlišení a vysoká cena).





Celkové působení této televize je více než dobré, na televizi jsem nenašel nic, co by vyloženě vadilo a vše funguje tak jak má. To se o ostatních modelech říci nedá. Televize se tak stává vítězem celého testu. Gratulujeme!
U televize SONY Bravia jako u jediné také fungovalo nativní rozlišení při připojení přes PC, navíc, když bylo nastaveno rozlišení nižší, nedocházelo k interpolaci (vyjímkou bylo HD rozlišení 720p a 1080i, které samozřejmě využilo celou plochu), takže se hodí i na občasné propojení s počítačem.


Za zapůjčení televize SONY Bravia KDL-32V2000 děkujeme SONY

Za poskytnutí digitálního osciloskopu M523 děkujeme firmě ETC s.r.o., která se zabývá výrobou a zároveň i prodejem svých měřicích přístrojů.