Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Test DVB-T set-top-boxů: Comag SL35T

29.6.2007, Radek Jahoda, recenze
Blížíme se do finále a čeká nás poslední set-top-box z druhé várky a také poslední set-top-box celého velkého testu. Tentokrát jde o alespoň mně neznámou firmu Comag a typ SL35T, který má ale rovněž co nabídnout.
Přijímač nám byl dodán pouze v kartonové krabici, do které ale zřejmě nepatří, vypadá spíše jako od klávesnice. To ale není podstatné, protože je v ní vše, co potřebujeme - jak přijímač, tak i dálkový ovladač včetně baterií a uživatelská příručka v českém jazyce.


Vzhled přijímače je už klasika - stříbrná barva a černý kryt indikačních LED diod, vedle kterých jsou tři tlačítka pro zapnutí přístroje a přepínání programů. Celkové rozměry jsou 280x165x45mm.


Klepněte pro zvětšení obrázku

Vzhled předního panelu oživuje pouze nevýrazný nápis výrobce vlevo od indikačních diod, několik nápisů a prohloubené linky po obou stranách.

Klepněte pro zvětšení obrázku

Indikační diody jsou dvě, červená LEDka, označená PWR ON, svítí, pokud je přístroj pod napětím (v zásuvce a zadní vypínač je zapnutý), a zelená STBY ON svítí ve stand-by režimu, tedy při vypnutí.



Vzadu najdeme (zleva) anténní konektory - vstup a výstup - a dva SCART konektory, jeden pro připojení TV, na kterém jsou vyvedeny signály RGB, YUV a kompozitní, na druhém je pouze kompozitní. S-video signál tedy chybí. Samostatně je vyveden ještě digitální výstup zvuku S/PDIF na cinch konektor a stereo výstup rovněž na cinch konektorech. Komplet doplňuje RS232 sériové rozhraní pro aktualizaci firmware.


Klepněte pro zvětšení obrázku

Dálkový ovladač má zajímavý tvar - jeho spodní část je zúžená, což přispívá k relativně dobrému držení. Horší už je to, že baterie jsou umístěny v horní širší části, takže ovladač má tendenci z ruky vypadávat, je třeba ho tedy pevně držet a mé oblíbené samo-držení, kdy ovladač jen leží v dlani tak není dost dobře možné. Na druhou stranu pokud nebude příliš používat numerickou klávesnici (což ale není úplně možné, protože se používají v menu, viz dále), tak stačí ovladač posunout v ruce směrem dolů, a pak je ovládání příjemné díky velkým tlačítkům ovládacího kříže a také tlačítka v horní části jsou dobře dostupná.


Klepněte pro zvětšení obrázku

Po otevření hprního krytu přístroje spatříme tři desky - napájecí zdroj, hlavní desku a malý plošňák na předním panelu s čidlem pro dálkové ovládání a indikačními LED diodami. Popis začněme od tuneru - ten je od Thomsona, ale přesný typ na něm není.



Hned vedle je demodulátor - STV0360C od ST Microelectronics.



Zbytek funkčnosti zajišťuje obvod ALI M3330, který dělá vše od zpracování transport streamu, dekódování MPEG videa a zvuku až po video i audio výstup. Jde o stejný čip jako u přijímače Genius TVGo DVB-T32 a i menu je vzdáleně podobné.



Po prvním zapnutí se objeví úvodní obrazovka se základním nastavením, která je v německém jazyce. Stisknutím čísla na dálkovém ovladači vybíráme požadovanou funkci.



Jako první je volba jazyka menu a preferovaných audio kanálů.



Pod číslem dvě je nastavení zemé pro volbu kanálových frekvencí. Česká republika zde chybí, nejbližší země jsou Německo a Polsko, použil jsem Německo, což se ukázalo při ladění jako správná volba. Další obsažené státy jsou Argentina, Austrálie, Čína, Dánsko, Finsko, Francie, Hong Kong, Itálie, Rusko, Singapur, ŠpanělskoŠvédsko, Taiwan a Velká Británie.



Třetí je zapnutí napájení pro anténní zesilovač.



A pak už můžeme vybrat automatické naladění stanic. To ukazuje všechny podstatné informace, kromě průběhu ladění jsou to i nalezené stanice a parametry vysílače. S úspěchem byly nalezeny oba dostupné vysílače a nalezeny všechny stanice. Přijímač dokáže detekovat MPEG-4 stream, nedokáže ho ale zobrazit.



Hlavní menu obsahuje čtyři záložky ve spodní části okna, kterých si člověk hned nevšimne. Posunuje se mezi nimi pomocí šipek do stran, šipky nahoru a dolů jsou normálně pro vybírání položek menu. Na první záložce jsou nástroje pro správu stanic.



Seznam televizních i rádiových stanic je možné třídit ručně i automaticky podle jména nebo čísla, je možné je mazat a vybrané stanice přesunout do oblíbené skupiny (je zde osm skupin).



Orientaci mezi stanicemi usnadňuje vyhledávání podle počátečních písmen názvu stanic.



Další položky na první záložce slouží pro smazání seznamu oblíbených stanic i celého seznamu.

Druhá záložka má také souvislost se stanicemi - je sem umístěno vyhledávání stanic. Automatické jsme si již představili, takže si ukažme ještě dva typy ručního prohledávání.



Prohledávání kanálu umožní pro zvolený kanál nebo rovnou frekvenci najít dostupné stanice. Vyhledání usnadňuje ukazatel síly signálu a kvality ve spodní části.



Nastavení kanálu umožní vybrat dostupný kanál a po jeho vybrání i další parametry.



Dostaneme se totiž do dalšího okna s názvem Nastavení programu, kde pro vybraný kanál nastavíme čísla streamů.



Poslední nástroj ve druhé záložce menu je pro zaměření antény pomocí ukazatele síly signálu. Chová se tak stejně jako ruční vyhledávání, jen ty stanice nelsou uloženy...



Dostáváme se ke třetí záložce - systémovým nastavením. Jako první je jazyk menu a preferované zvukové stopy - je stejné jako u úvodního nastavení.



Důležitější je nastavení výstupů - televizní normy, které je buď automatické podle vysílaného streamu a nastavené země nebo je zde široká možnost ručního nastavení - PAL B/G, PAL-M, PAL-N a NTSC. Formát obrazovky nebo-li poměr stran může být 4:3PS (Pan&Scan), 4:3LB (Letterbox) nebo 16:9. Při automatickém nastavení se mění poměr stran podle aktuálního video streamu. Zapnout je možné i digitální výstup zvuku v dolby digital, pokud je vysílán a máme připojen externí dekodér. Výstup videa na SCARTu lze přepnout na kompozitní spolu s RGB, YUV nebo pouze samotný kompozitní.



Praktické může být i volba stanice, která se spustí po zapnutí přijímače, čas může být přednastaven podle země nebo lze časový posun od GMT nastavit přímo. V nejhorším případě je možné nastavit čas ručně, pokud není vysílán v multiplexu. Při zapnutí zobrazení času se tento objeví na obrazovce trvale v pravém horním rohu, jinak je vidět pouze dole při zobrazení názvu stanice. Třetí záložka obsahuje ještě volbu barevného stylu menu (modré, fialové, zelené, tmavě fialové nebo tmavě modré), průhlednosti a doby zobrazení OSD, možnost vypnutí přijímače za určitý čas (10, 30, 60, 90 nebo 120 minut) - sleep režim - a také dětskou pojistku.



Na časovač se podíváme později, teď ještě projděme poslední záložku menu s názvem Různé. Informace zobrazí podrobnější parametry přijímaného multiplexu a verzi hardware a software.



Najdeme zde i tři hry pro zkrácení dlouhé chvíle, kdy nás nabídka stanic nezaujme. Jednak je to klasický Tetris.



Druhá hra je Snake - had, kterým požíráme žlutý čtvereček a had se pak prodlužuje.



Poslední je Othelo - inverze protívníkových kuliček na své, vyhrává, kdo jich má nejvíce.



Kromě upgradu firmware a vyresetování příjímače do továrního nastavení (objeví se úvodní obrazovka) je zde nápověda k dálkovému ovladači. Nejde ani tak o nápovědu, jako o test tlačítek ovladače.



Ještě se zmiňme o pravé nápovědě, která je dostupná ve všech menu. Zobrazí se po stlačení tlačítka HELP a obsahuje krátký popis jednotlivých položek menu.



Ale už jsem se konečně prokousali k něčemu záživnějšímu. Při přepínání stanic se zobrazí ve spodní části název stanice, čas a vysílaný a následující pořad.



Po stisknutí tlačítka info se zobrazí bližší informace - stejné jako volby Informace z menu Různé.



Stejně se chová i příjem rádiových stanic, pouze na pozadí je statický obraz s motivem rádiového přijímače.



Nechybí ani výběr stanice z náhledu devíti najednou. Živý obraz je vždy v jednom vybraném, v ostatních okýnkách zůstává statický obrázek.



EPG má dvě možnosti zobrazení. Jedna je hned po stlačení tlačítka EPG na dálkovém ovladači, jde o přehled stanic s vysílaným a následujícím pořadem po pravé straně.



Tlačítkem 1 se přepneme do přehledu pořadů pro zvolenou stanici.



Tlačítkem 2 je poté možné zvolený pořad přidat do časovače. Ten nemá klasický seznam, ale vždy se volí číslo časovače, ke kterému se mění obsah ostatního okna. Toto je stejné jako časovač v menu, který jsem přeskočili.



Zobrazit je možné i bližší informace o pořadu na samostatné obrazovce..



Teletextu lze vytknout jen jednu věc - nezobrazuje diakritiku velkých písmen, jinak funguje výborně. Neexistuje ale poloprůhledný režim.



Ten se ale automaticky zapne při sledování skrytých titulků. Tam zase není možné využít neprůhledného režimu, což výhodné, pokud barva textu splývá s obrazem na pozadí.



Dobře řešené je i přepínání zvukových stop. Zobrazí se malé okno s volbou jak stopy, tak i režimu stereo, mono, levý nebo pravý kanál. Nezapomeňme ani na možnost změny hlasitosti a zastavení obrazu.

Nic nám tedy nebrání udělit tomuto přijímači výborné hodnocení. Je v podstatě bez chyb a je zde jen pár maličkostí, které se nám nemusí líbit, na ně si ale uživatel snadno rychle zvykne. Lze ho tedy ke koupi pouze doporučit.


Druhý SCART výstup
Chybí částečně diakritika u teletextu
Digitální S/PDIF výstup
Nemá S-video výstup
Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi
Orientační prodejní cena: 1400 Kč bez DPH


Za zapůjčení přijímače děkujeme firmě 100MEGA distribution.