Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

NKS radí, jak upravit STA pro příjem DVB-T

29.11.2010, Jiří Piškula, aktualita
Národní koordinační skupina pro digitální vysílání v České republice (NKS) rozesílá v těchto dnech speciální informační dopis na 10 364 adres v územních oblastech Jihlava, Trutnov, Brno a Ostrava.
Zásilky směrované do bytových družstev a sdružení vlastníků bytových jednotek obsahují mimo jiné podrobnou informační brožuru se všemi důležitými informacemi k přechodu na digitální televizní vysílání a osobní dopis předsedy NKS Ing. Zdeňka Duspivy s upozorněním na blížící se termíny vypínání pozemního analogového televizního vysílání v těchto územních oblastech a s tím související otázku „SPOLEČNÝCH TELEVIZNÍCH ANTÉN“ (STA), které je třeba pro příjem pozemního digitálního televizního signálu upravit. K definitivnímu vypnutí pozemního analogového televizního vysílání dojde v územní oblasti Jihlava 31. 5. 2011, v územních oblastech Trutnov a Brno 30. 6. 2011 a v územní oblasti Ostrava 30. 11. 2010.

NKS rozesílá speciální directmail na adresy bytových družstev a sdružení vlastníků bytových jednotek v územních oblastech, kde dojde v první polovině roku 2011 k definitivnímu ukončení zemského analogového televizního vysílání. Celkem bude obesláno 1564 adres v územní oblasti Jihlava, 3527 adres v územní oblasti Trutnov, 1791 adres v územní oblasti Brno a 3482 adres v územní oblasti Ostrava.


Jedno z možných řešení příjmu digitálního pozemního vysílání prostřednictvím STA dle materiálů NKS.

Upozornění je důležité pro ty, kteří využívají společnou televizní anténu pro příjem zemského analogového televizního vysílání z vysílačů vypínaných 31. května 2011:

Jihlava – Javořice,
Pacov – Strážiště,
Třebíč – Klukovská hora,


30. června 2011

Trutnov – Černá hora,
Hradec Králové – Krásné,
Liberec – Ještěd,
Rychnov nad Kněžnou – Litický Chlum,
Brno – Kojál,
Hodonín – Babí lom,
Mikulov – Děvín, Svitavy – Kamenná Horka,
Žďár nad Sázavou – Harusův kopec,


a 30. listopadu 2011

Ostrava – Hošťálkovice,
Frýdek-Místek – Lysá hora,
a Nový Jičín – Veselský kopec.

„Stejným způsobem jsme postupovali i dříve, tedy v územních oblastech, kde bylo zemské analogové televizní vysílání vypínáno v roce 2009 a 2010. Informovat zástupce bytových družstev a sdružení vlastníků bytových jednotek s výrazným předstihem se ukázalo jako velice efektivní a pomohlo to snížit problémy s úpravou STA na minimum,“ říká Tadeáš Novák, tiskový mluvčí digitalizace televizního vysílání.



Rozsah nutné úpravy STA se v různých případech liší zejména dle stavu, stáří a udržovanosti konkrétní STA. U starších domů (postavených před rokem 1980) se často doporučuje výměna celých rozvodů i technologie hlavní stanice. V zásadě platí, že ti, kteří STA a rozvody po domě pravidelně udržovali, neměli by mít s úpravou STA žádné větší problémy. Naopak ti, kteří nechali STA celé roky bez údržby a o špatný stav své antény i rozvodů se nestarali, budou muset do změny investovat výrazně více peněz.

NKS již dříve zpracovala materiál „Alternativy řešení příjmu signálu DVB-T prostřednictvím STA“, který obsahuje podrobné technické informace k možnostem úpravy STA pro příjem digitálního vysílání.. Článek TV Freaku věnovaný problematice úprav STA pro příjem digitálního pozemního vysílání, který vychází z doporučení odborníků z pracovní skupiny NKS, si můžete přečíst zde.


Tato zastaralá účastnická zásuvka, která byla vyráběna v Tesle po r. 1963 nevyhovuje pro přenos signálů v pásmu UHF.

„Rolí NKS je informovat bytová družstva a společenství vlastníků, pak již je na nich, aby se domluvili, jaký způsob příjmu digitální televize si zvolí. Zda to bude příjem zemského vysílání, či zda přejdou na satelit, kabel či IPTV. Tato domluva je často největší problém, se kterým jim ovšem pomoci nemůžeme. NKS žádnou z těchto variant neprosazuje, zůstáváme technologicky neutrální,“ říká Ing. Zdeněk Duspiva.

„Bohužel neexistují žádné ověřitelné údaje o počtu společných televizních antén, které jsou skutečně využívány pro příjem zemského vysílání. V mnoha případech jsou rozvody původní STA využívány jen pro rozvod kabelové televize či signálu ze satelitu a úprava tedy není třeba, někde není STA využívána vůbec. Je třeba, aby zástupci bytových družstev a sdružení vlastníků apelovali na své správce a zasadili se o včasné řešení situace kolem STA,“ konstatuje předseda NKS Ing. Zdeněk Duspiva.

Zdroj: digitalne.tv