Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Xtreamer Prodigy Black: ztělesněná dokonalost?

15.3.2012, Jakub Doležal, recenze
Celkem oblíbený přehrávač Xtreamer Prodigy dorazil do redakce ve vrcholné verzi Black. Připravte se na vysoký výkon, Android, podporu 3D , Wi-Fi a také duální DVB-T tuner. Má toto řešení vůbec nějaký nedostatek?
Najít k televizi funkčního pomocníka, který za vás zkrotil veškerý multimediální obsah, není vůbec jednoduché. Xtreamer však ve svém portfoliu nabízí model Prodigy Black, který by alespoň svými parametry mohl splnit požadavky i těch nejnáročnějších uživatelů. Nedávno testovaný Xtreamer SideWinder 2 na tom byl velmi podobně, ale pohořel na nedotaženém softwaru. Dokázali se tvůrci poučit a bude na konci dnešní recenze nový šampion TV Freaku?
 



V těle modelu Xtreamer Prodigy Black je toho naskládáno opravdu hodně, a tak je prodejní balení až nezvykle velké, skoro na úrovni netbooku či menšího notebooku. Povrch krabice zdobí klasická červenobílá kombinace a na ní je vyobrazen samotný přehrávač. Musím upozornit, že v tomto případě hraje barva přehrávače důležitou roli, takže pokud vám „zkušený“ prodejce nabídne na výběr i stříbrnou verzi, pak vězte, že domů odcházíte bez interního DVB-T tuneru.




- Klikněte pro zvětšení -


Design modelu Prodigy se od zbytku portfolia společnosti Xtreamer celkem výrazně liší a pryč je ono typické žebrování, kterým výrobce pomáhá chladit komponenty uvnitř. Prodigy má čisté linie a místo hranatých rohů jsou vytvořeny plynulé zaoblené přechody. Celá horní část je tvořena hliníkem a spodní díly jsou pak většinou plastové. Celkové rozměry jsou poněkud větší, než je obvyklé, ale i tak se výrobci podařilo vytvořit vskutku povedený design a je to jedno z mála center, které bych si s radostí vystavil někde poblíž televize.




- Klikněte pro zvětšení -


Přední strana přístroje je tak trochu utopená za horním okrajem, nicméně právě tyto „hrátky“ s designem dávají modelu Prodigy jistý punc originality. Detailním zkoumáním jsem na této části přístroje objevil tlačítko s možností otáčení (zřejmě pohyb v menu), dále indikační diody v rámečku, čtečku karet a na závěr i výsuvný šuplík na pevný disk, který ale na první pohled úplně viditelný není.




- Klikněte pro zvětšení -




- Klikněte pro zvětšení -


Když už mluvíme o úložišti, pojďme se podívat, jakým způsobem je celý mechanismus vyřešen. Ryze plastový šuplík se vysouvá uchopením za spodní hranu a celkový proces vysunutí je relativně hladký, takže žádné souboje, které jsem např. zažil u modelu SideWinder2. Uvnitř rámečku můžete umístit 3,5“ libovolné velikosti, přičemž nám do redakce dorazil model s kapacitou 750 GB.




- Klikněte pro zvětšení -


Přesouvám se na boky přístroje, avšak na obou stranách narážím na zcela jednolité povrchy bez jakéhokoliv výstupu. Umístit konektory do těchto míst není úplně nejšťastnější volba z hlediska pozdější náročnosti na prostor okolo přístroje. Když už sem výrobci něco umísťují, tak to jsou spíše mřížky chlazení, ale ani ty Xtreamer Prodigy nemá.




- Klikněte pro zvětšení -


Pro veškerou nabídku vstupů a výstupů je potřeba otočit Xtreamer zadní stranou směrem k vám. Díky větším rozměrům přístroje si výrobce mohl dovolit luxus v podobě velkých odstupů mezi jednotlivými konektory, nicméně trochu nešikovně na mě působí pozice USB konektorů vzhledem k anténě na Wi-Fi. Když už jsme u toho, mohl být jeden USB port posunut na přední hranu přístroje.


Přehled osazených konektorů:
  • HDMI 1.4 (podpora 3D)
  • Kompozitní výstup
  • Komponentní výstup
  • Digitální koaxiální a optický audio výstup
  • 2x USB 2.0 (host)
  • 1x USB 3.0 (slave)
  • Čtečka karet
  • RJ-45 síťový konektor (1000 Mbps)
  • Anténa IN/OUT




- Klikněte pro zvětšení -


Takto vybavený model samozřejmě vyvolává pocit nutnosti aktivního chlazení a v raném vývoji měl Prodigy ventilátor v těle opravdu zabudovaný. Navíc při pohledu na spodní část přístroje je patrné, kde přesně jeho pozice byla. Nyní je však celý přístroj chlazen pasivně a po dlouhé době vidím trochu odvážnější řešení chlazení. Jak se to projeví na teplotách, vám řeknu až po testech. Vzhledem k přítomnosti neplombovaných šroubků jsem také nahlédl dovnitř a přináším fotografie pasivně chlazeného čipsetu Realtek a pohled na duální DVB-T tuner.




- Klikněte pro zvětšení -




- Klikněte pro zvětšení -


Přístroj bychom měli popsaný a na řadu se dostává příslušenství. V základu toho model Prodigy obsahuje opravdu dostatek a potěší např. přibalený HDMI kabel, na který konkurence velmi často zapomíná. Pro začátečníky je přibalen i stručný manuál, avšak se špetkou selského rozumu snad dokáže tento model zprovoznit každý i bez nápovědy.







- Klikněte pro zvětšení -


Pro pohyb v menu je standardně přibalen TV ovladač, který jsem již u Xtreameru viděl a občas se v různých variacích vyskytuje i u jiných modelů. Mezi jeho klady patří celkem nízká hmotnost a poměrně dobrá ergonomie, tedy jen po stránce držení. Pokud bych chtěl ohodnotit ergonomii tlačítek, pak mě napadá slovo „pádlo“, neboť je tělo ovladače až příliš dlouhé.



Kromě klasického ovladače nám Xtreamer zaslal i bezdrátovou klávesnici a i s ní jsem už měl čest testovat multimediální centrum Xtreamer Ultra. Na první pohled se od minulého testu nijak nevyvinula, avšak po chvilce testování mám přeci jen pocit, že zde výrobce zapracoval. To se pozitivně projevilo např. v celkové tuhosti těla. Zmenšil se také bezdrátový přijímač signálu. V prodejním balení ji však nenajdete a je nutné si připravit cca 900 Kč, což není zrovna málo. Vzhledem k nepříliš vábivému vzhledu bych ocenil nižší částku.



- Klikněte pro zvětšení -