Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Podle Sony BMG je kopírování zakoupených CD zlodějina

4.10.2007, Radek Jahoda, Aktualita
Jennifer Pariser, která vede právní oddělení Sony BMG, se nechala slyšet, že každý, kdo kopíruje svá zakoupená CD, je zloděj. Doslova uvedla: "Pokud si jedinec udělá kopii písně pro svou vlastní potřebu, myslím, že ho můžeme označit za zloděje....
Jennifer Pariser, která vede právní oddělení Sony BMG, se nechala slyšet, že každý, kdo kopíruje svá zakoupená CD, je zloděj. Doslova uvedla: "Pokud si jedinec udělá kopii písně pro svou vlastní potřebu, myslím, že ho můžeme označit za zloděje. Udělání kopie zakoupené písně je pouze hezky řečeno ukradení jedné kopie." Dále uvedla, že současná velikost Sony BMG je pouze poloviční proti roku 2000 - díky pirátům. Kopírování také podle ní zabíjí hudbu.

Zdá se, že vydavatelství si stále pletou pojmy. Pirátství totiž nezabíjí hudbu, ta zabít nejde. Pouze zabíjí monopolní sdružení vydavatelů, které si dělá s trhem co chce a diktuje ceny na trhu. Stále je tu totiž hlavní nepoměr mezi prací umělce, který věnuje přípravě desky měsíce a někdy roky, kolik času a práce věnuje tomuto CD vydavatelství se raději neptejme. Bavíme-li se o pirátství (tedy opravdu o nelegální kopírování hudby), tak to určitě hudbu nezabíjí, ba naopak pomáhá rozšiřovat hudbu mezi masy lidí a je určitě dobrou reklamou pro samotné umělce - lidé mají důvod jít na koncerty nebo si koupit originální CD. Tím nechci tyto "zloděje" bránit, pouze upozornit na fakta.

Co se týče kopírování vlastní zakoupené hudby - tak by mělo být morální právo každého udělat si kopií, kolik chce. Koupením CD si přece kupujeme právo hudbu poslouchat - kde chceme a kdy chceme. Vydavatelství má morální právo v podstatě jen na dodaný nosič, jeho obsah by si přivlastňovat nemělo.

Sony by si měla také sáhnout do svědomí, protože to byla tato firma, které bez vědomí uživatele instalovala skrytý software. Když už je totiž zkopírování dat zonačováno za krádež, tak lze i toto jednání označit za pravý zásah do soukromí, srovnatelný s fyzickým vniknutím do domu soukromé osoby. Je to stále dokola a všichni by si z této situace, které trvá již několik let, měli vzít ponaučení. Co jde přehrát půjde vždy zkopírovat, takže snaha zabránit mu je jen boj s větrnými mlýny. Jediné řešení je zlevnění originálních nosičů na úroveň, kdy se již pirátství nebude vyplácet a/nebo uvolnění hudby v určité kvalitě veřejnosti zdarma a prodej nosičů ve vyšší kvalitě a s přidaným bonusem. Řešením by i byl vstup dalšího vydavatelství na trh, které se současnému trendu vzepře, nebo vydání vlastních CD umělcem na vlastní triko - vylisování CD totiž dnes vyjde na pár korun.