Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Předplacený digitální obsah si nyní přehrajete v celé EU

3.4.2018, Jáchym Šlik, aktualita
V Evropské unii začala platit nová pravidla, která jsou prvním krokem k vytvořením jednotného digitálního trhu. Pokud si občan ve své domovské zemi zaplatí za obsah, může k němu přistupovat v celé EU, mizí tedy problémy s regionální dostupností.
Pravidelně si platíte za Netflix, Amazon Video nebo Spotify, ale když si chcete dopřát nějaký film či hudbu na dovolené či služební cestě v zahraničí, zjistíte, že kvůli regionálním omezením máte smůlu. Tomu by nyní měl být konec ve všech členských státech Evropské unie. 1. dubna 2018 vstoupila v platnost nová pravidla s cílem vytvořit jednotný digitální trh. Pokud v jedné zemi zaplatíte za digitální obsah, jako jsou videa, hudba, hry nebo elektronické knihy, musí poskytovatel zajistit, abyste k němu měli přístup i z jakékoliv jiné země EU. Tím je zajištěno, že při cestě do zahraničí nepřijdete o zaplacený obsah kvůli různým licenčním dohodám. Podle EU tato změna přinese výhodu také pro poskytovatele, kteří budou schopni poskytnout tuto přeshraniční přenosnost svým uživatelům, aniž by se museli zabývat vyjednáváním dalších licencí.
 
 
Zájem o předplatné digitálního obsahu přitom neustále roste a 60 % mladých Evropanů tvrdí, že možnost cestování s online předplatným je pro ně při výběru služby důležitá. Pravidla o zákazu geoblokace se týkají pouze placeného obsahu, nikoliv bezplatných služeb, jako je například iVysílání České televize. Pokud si ovšem zaplatíte například za předplatné HBO Go, máte nyní jistotu, že budete mít přístup ke stejnému obsahu, ať budete zrovna cestovat kdekoliv v EU.
 
Stále se ovšem bavíme pouze o obsahu přístupném v domovské zemi a asi nejlépe to můžeme demonstrovat na příkladu Netflixu, jehož nabídka obsahu se v jednotlivých zemích značně liší. Pokud bydlíte v České republice a zařídíte si předplatné Netflixu, budete mít v celé EU přístup k obsahu, který nabízí „česká“ verze služby. Při návštěvě Německa budete mít stále přístup jen k obsahu, který Netflix nabízí pro české uživatele. Z nového nařízení tedy budou těžit hlavně uživatelé ze zemí jako Německo nebo Francie, kde jsou přece jen rozsáhlejší katalogy obsahu.
 
O zcela jednotném trhu bychom se mohli bavit až v případě, kdy by byl poskytovatel nucen nabízet obsah, který by zpřístupnil alespoň v jedné členské zemi, v celé EU. Otazník také visí nad tím, jak jednotliví poskytovatelé technicky zajistí, aby uživatelé nového nařízení nezneužívali. Spolu s ním se totiž usnadnila cesta pro ty, kdo si chtějí předplatit nějakou zahraniční službu nebo zahraniční verzi služby dostupné u nás. Pokud by si český uživatel předplatil například německý Netflix, nemusel by následně řešit problémy s VPN, neboť by jako „německý“ předplatitel měl přístup k obsáhlejšímu katalogu, i když by fyzicky neopustil Českou republiku a používal (s výjimkou registrace) českou IP adresu.