Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

ATI TV Wonder

15.10.2002, Radek Jahoda, recenze
Firma ATI přišla s PCI verzí TV karty.
1. Úvod

"; ?>Firma ATI je známá především svými grafickými kartami a combo kartami All In Wonder. Přídavnou TV kartu dodávala pouze ATI-TV do ISA slotu, která však fungovala pouze kartami od stejné firmy. Uvedla na trh i PCi verzi, ta se ale příliš nerozšířila. Nakonec ATI podlehla úspěchu levných karet postavených na bázi čipu BT848, později BT878 od firmy Conexant a uvedla kartu s označením TV Wonder.

Ta se dodává ve dvou verzích. Ta dražší umí stereo a má S-VHS vstup a druhá TV Wonder VE je pouze mono a bez S-VHS vstupu.

2. Hardware

"; ?>Po zevrubné prohlídce karty zjistíme, že ATI odvedla po hardwarové stránce dobrý kus práce. Na obrázku je karta TV Wonder, tedy stereo verze. ve spodní části blízko sběrnice PCI je umístěn video dekodér BT878HKF s podpůrnými obvody. Nad ním je tuner 4006 od firmy Temic. Zajímavostí je vyfiltrování napětí a oddělení země analogovými obvody, což není až tak samozřejmé u ostatních výrobců. Díky tomu je obraz velice čistý bez jakýchkoliv známek rušení z počítače. Výborná je také selektivita tuneru, není problém se stanicemi na kanálech vedle sebe. Naproti tomu citlivost by mohla být vyšší, připoužití na kabelovém rozvodu to ale nevadí. Také bych vytknul jednu malou nectnost - obraz není až tak ostrý, jak by se slušelo, skoro to vypadá, jako by byl vyfiltrován od vyšších kmitočtů. Zda za to může tuner nebo nekvalitní připojení (nebo přizpůsobení) k převodníku nevím, každopádně bych to nazval spíš kosmetickou vadou, není to příliš markantní.

V pravé části se nachází zvukový dekodér MSP3410D (v poslední době se objevily verze s dekodérem MSP3415D, což je ořezaná verze MSP3410D). Na jeho vstupu není žádný mezifrekvenční filtr, takže karta umožňuje přijímat všechny zvukové normy (mono, stereo, dual, nicam), záleží jen na naprogramování tohoto čipu (a v tom ja právě problém, viz dále). Kvalita zvuku je velice dobrá.

Nyní ke konektorům. Karta disponuje těmito vstupy a výstupy:

    • TV In - koaxiální anténní vstup
    • Video In - compositní vstup videa (cinch)
    • Audio In - audio vstup (stereo jack 3,5mm)
    • S-Video In - video vstup S-VHS (4-pin miniDIN)
    • CD In - vnitřní audio vstup z CD mechaniky
    • CD Out - vnitřní audio výstup
To bych zde dále vyzdvihl - dva konektory CD In a CD Out na desce. Je pomocí nich možné propojit zvuk z TV karty vnitřkem. Z CD Out konektoru přímo do vstupu zvukové karty (já použil vstup Video) a pokud nemá zvuková karta dva vnitřní audio vstupy, lze CD mechaniku zapojit do CD In a oba signály se zde smíchají. Velice šikovné. Ke kartě je dodávána dokonce i audio redukce 2x cinch na stereo jack.

Mono verze karty (VE) není vybavena S-Video vstupem a nemá vnitřní konektory CD In a CD Out.

3. Software 1

Tady přijde první zklamání - při prohlídce přiloženého CD. Na něm je obsažen jen ovladač pro Windows 95/98 a software samozřejmě také pouze pro Windows 95/98.

Dobře, začínáme instalovat alespoň to. Ovladače se nainstalují v pořádku, po restartu instalace software a jedeme ... tedy téměř. Zvuk nikde. Jsme na to připraveni, takže kopírujeme knihovnu do mix3415.dll a spouštíme znovu. Opět nic. Nevěšme ale hlavu, ještě máme dvě verze těchto souborů. Na podruhé se nám konečně zvuk rozjede a dáme vyhledat kanály. Ze sedmnácti programů našel čtyři - slušný výkon. Navíc je video norma přeplá na SECAM, že by ještě po deseti letech nezaregistrovali, že je u nás PAL? Nakonec se vše podaří a s různými utilitkami, které samozřejmě nepochází od ATI, máme všechny programy. Prostředí je docela pěkné, stejné jako u karet All In Wonder. Zkoušíme zachytávat a prásk - počítač se hroutí. Nakonec několika instalacemi nových ovladačů a software vše chodí (ne běží), jak má. Občasné zatuhnutí ale stále přetrvává.

Podívejme se raději, co software umí:

"; ?>Television - samotná TV aplikace, umožňuje ladění kanálů, bohužel jen na předem definovaných frekvencích, takže je třeba použít zázračnou utilitu TV tweak, jinak nelze české kanály naladit. Lze ukládat jednotlivé snímky včetně do formátu JPG (příjemné), hezký je obraz na pozadí, je tu také plánovač a možnost zvětšení obrazu. Nahrávat lze do AVI ve formátu VCR1 nebo bez komprese, pak také do MPEG1 (je použit kodek Ligos GoMotion), ale připravte si rychlý procesor (400MHz a výš, raději 500), přiložen je i teletext
Audio CD
- přehrávač audio CDéček, má stejný vzhled jako zbytek programů, standardní funkce
Video CD
- přehrávač AVI, který umí u formátu VCR1 vyhladit obraz, je to ale dost náročné na procesor, pro praktické použití ale existují jiné lepší formáty
Video Editor
- editor AVI, je tu spíše "aby se neřeklo", pro praktické použití jsou lepší programy (a zadarmo)

4. Software 2

Vyzkoušejme druhou variantu. Existuje spousta jiných software, které lze použít pro funkce nabízené originálním programem. Podívejme se na ně.

ATV2000 - použijeme referenční ovladače od Conexantu, kde není doděláno ovládání zvukového dekodéru. V jiných programech pak není zvuk, to ale nevadí. Tento program ještě není hotový (preview release 7), jako jediný ale nabízí funkčnost (především nahrávání) pod Windows 2000. Také nenajde všechny programy, lze je ale naladit manuálně a uspořádat jak je libo. Pro každou stanici je potřeba zvlášť nastavit zvukovou normu (B/G nebo D/K). Nahrávání funguje bez problémů včetně jakékoliv komprese obrazu i zvuku.

dTV - toto je vynikající program pro sledování TV. Pracuje pod Windows 9x i 2000, pracuje ale na svých vlastních ovladačích, obchází ty standardní. Umožňuje ladit stanice a především zbavit se prokládání. Pokud sledujete na PC hokej, nic jiného Vám nedpoporučuji. Jen to ovládání by ještě chtělo zlepšit.

MultiDec - platí téměř to samé co o dTV, vlastní ovladače, místo deinterlace ale umí dekódovat satelitní programy.

K použití je samozřejmě spoustu jiných programů, jen chceme ukázat, že jsou alternativy k původnímu dodávanému softwaru a musíme říci, že lepší a zabírající na disku méně místa. K použití jsou všechny programy pro karty s čipem BT8x8, pouze některé neumí ovládat zvukový dekodér.

5. Zhodnocení

Na závěr nějak nevím, co bych napsal. ATI zaměstnává dobré hardwaráře, ale potřebovala by posílit své softwarové oddělení. Také výbava této karty není až tak dobrá. Nemá FM přijímač ani dálkový ovladač, u verze TV Wonder VE chybí dokonce S-Video vstup, že by už na ten jeden konektor nezbylo? Ani o tuneru se nedá říci jen chvála - dobrá selektivita, horší citlivost. Doporučit ji tedy mohu především těm, kteří netrvají na původním software nebo mají hodně velkou trpělivost a kartu budou provozovat především na kabelovém rozvodu, kde je silnější signál. Pak s ní budete určitě spokojeni a potěší i Vás i cena - je jedna z nejnižších na trhu.