Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Pinnacle PCTV Deluxe

25.3.2004, Radek Jahoda, recenze
Firma Pinnacle se opravdu snaží a její výrobní portfolio sahá snad do všech zákoutí rostoucího trhu se střižnami a video produkty. Patří sem jak profesionální střihové karty, tak i komerční zařízení pro běžného uživatele, které se vyznačují především jednoduchostí a snadností ovládání. Sem patří i externí TV tuner na rozhraní USB 2.0, pojmenovaný PCTV Deluxe.
1. Úvod

Trochu klame tělem i parametry. Na první pohled jde o obyčejné zachytávací zařízení, kterých je na trhu mraky, trošku ale zarazí vyšší cena. Za 7000Kč (to není překlep - slovy sedm tisíc korun českých), za kterou ho dodává firma AlzaSoft (děkujeme za půjčení), se poněkud vymyká ze standardu, když za podobná zařízení lze zaplatit u konkurence i polovinu. Podívejme se, zda se opravdu vyplatí tuto částku investovat.




2. Instalace

Už po otevření krabice je zřejmé, že tato firma není žádný amatér. Vše je úhledně uspořádáno a navíc uvnitř není žádné hluché místo. Už se mi často stalo, že po otevření rozměrné krabice uvnitř nebylo téměř nic a kýžené zařízení běhalo uvnitř jako myš v kleci. To ale není tento případ.



Po rozbalení vidíme celý obsah:



Kromě samotného zařízení je zde i dálkový ovladač a napájecí zdroj. Trošku zarazí právě ten zdroj, protože snižuje mobilitu zařízení a očekával jsem napájení z USB kabelu. Inu, stejně není pravděpodobné, že si na cestách budete přes notebook pouštět televizi, k tomu jsou jiné přístroje... Dále zde najdeme samozřejmě napájecí kabel, USB kabel, základní video kabely, CD s ovladači (resp. dvě CD, jedno od českého dodavatele) a stručný návod na instalaci.

TV přijímač je koncipován k postavení přímo na stůl, protože na jeho přední části jsou video vstupy - kompositní (cinch) a S-video (mini DIN) - a stereo audio vstup, také s cinch konektory. U každého video vstupu je umístěna svítivá dioda, která označuje vybraný vstup (pokud není signál, tak bliká). Ta nechybí ani pro tuner. Další diody (zleva) oznamují zapnutí napájení, připravenost k provozu (Ready) a vysílání dat po USB (Rec).



Anténa se zastrkuje do konektoru na zadní straně, stejně jako napájení a USB kabel.



Dálkový ovladač je stejný jako u ostatních produktů Pinnacle, např. PCTV Pro.



S instalací jsem měl trošku problémy. Samotná instalace proběhla bez problémů, ale program vždy hned po spuštění zamrzl a nešel ani sestřelit Task managerem. Tato chyba nastává vždy, když jsou na vině ovladače (testováno na Windows 2000, nainstalovanými asi před rokem). Nakonec jsem stáhl od výrobce poslední verzi programu 1.70 beta, která je ale i tak poměrně stará - z 22. srpna 2003, dále novější driver usbscan.sys a nainstaloval i poslední ovladače základní desky VIA Hyperion 4in1 4.51 (systém AMD Athlon 2800+, chipset KT400). Nakonec se program rozběhl, ale pokus o automatické vyhledání stanic skončil stejně - zamrznutím programu bez možnosti jeho ukončení. Po restartu jsem to zkusil bez úspěchu ještě několikrát, poté jsem stanice vložil manuálně podle známých frekvencí. Vše již bylo bez problémů, i ostatní funkce programu. Trošku mne zaráží vysoká spotřeba výkonu procesoru - kolem 75%, ale na funkčnost programu, jiných programů a systému to vliv nemělo. Stejný efekt byl i u jiných externích tunerů, takže za vinu to dávám rozhraní USB 2.0 popř. ovladačům. Proč ale Firewire funguje bez problémů?


3. Hardware

Samozřejmě jsem neodolal a musel zjistit, co stojí na tak malé krabičce. Opatrně jsem přístroj rozebral a musel jsem dát výrobci za pravdu, že ta cena je oprávněná.


Tuner je klasický od Philipse, typ FQ1216. Citlivost tuneru je na běžné úrovni, ale vzhledem k použití externího (spínaného) zdroje a dalšího lineárního stabilizátoru není obraz ničím rušen - výhoda externího zařízení.

K dekódování zvuku je použit známý obvod MSP3415G, který umí příjem stereo vysílání A2 i NICAM. Umístěn je z druhé strany desky.

K digitalizaci signálu slouží obvod SAA7114, rovněž od Philipse. Ten se stará i o přepínání vstupů z tuneru, kompositního a S-video externího zdroje, dále o synchronizaci, demodulaci a úpravy jasu, kontrastu a barev. Navíc je vybaven i možností dekódování VBI dat - teltextu, closed caption, VPS a VITC. Nevím, zda je tato možnost využívána softwarem, nebo se VBI data přijímají v syrovém stavu a dekódují až v počítači softwarově, spíše se ale přikláním k tomuto řešení.

Data se do počítače nepřenášejí v nekomprimovaném stavu, ale dochází ke kompresi ve formátu MPEG-1 nebo MPEG-2. K tomu slouží čip BCM7040 od firmy Broadcom, označovaný jako Kfir-II. Pokud nastavujete různé parametry zachytávání, nastavují se přímo v tomto procesoru. Zvládne horiontální rozlišení 720, 704, 640, 544, 480, 360, 320, 160 a vertikální 576, 288 a 144 pro PAL, bitrate 1-24Mbps, variabilní velikost a strukturu GOPu, ne všechna nastavení jsou ale využívána programem. Zvuk dokáže enkódovat do MPEG Layer II i Dolby Digital AC3 (pouze Stereo), ale jen první možnost je využívána, což je škoda.



Kvalita obrazu je slušná, bez rušení, obraz nekoskatí ani při rychlých scénách, je ale mírně rozmazaný. Na obrazovce se zobrazuje deinterlacovaný (softwarovým dekodérem), jak je vidět i na následujícím obrázku. Po klepnutí na obrázek se otevře v plné velikosti v bezeztrátovém formátu (497kB).



Komunikaci s počítačem po USB 2.0 rozhraní zajišťuje jednočipový procesor CY7C68013 od Cypress Semiconductor. Jedná se vlastně o mikroprocesor 8051 s intergovaným řadičem USB 2.0 a FIFO pamětí pro rychlý přenos dat (u nás MPEG stream) bez účasti procesoru. Obsahuje i budič I2C sběrnice pro řízení a nastavování všech ostatních IO na desce.


4. Software

Jelikož jde o specializovaný hardware, tak ho lze provozovat prakticky jen s původním software PCTV Vision (a prý InterVideo WinDVR, ale nezkoušel jsem), který má stejné ovládání jako u obdobných zařízení tohoto výrobce (např. PCTV Pro). Liší se jen v některých detailech.



Aplikace umožňuje zachytávat vzhledem k hardwarové kompresi jen do formátu MPEG. Ani nemá smysl zachytávat do jiného formátu. Má to výhodu v relativně malé velikosti dat a možnosti rychlé autorizace např. na DVD. Nevýhodou je samozřejmě editovatelnost, protože se jedná o interframe kompresi a další rekomprese snižuje kvalitu videa. Ještě jedna výhoda tohoto řešení je v tom, že zvuk a video jsou zachytávány společně jedním zařízením a nedochází k jejich posunu. Nastavit lze pouze průměrný bitrate.



Další výhoda hardwarové komprese se ukáže v timeshift režimu. Data stačí ukládat na disk bez jakéhokoliv dalšího zpracování, takže sledování se zpožděním zatěžuje procesor stejně, jako v reálném čase. To platí i o zachytávání. Pokud chcete ukládat snímky, je nutné se přepnout do timeshift režimu, jinak nefunguje. Dalšími vlastnostmi programu je plánovač, správce médií (Gallery), náhled na více programů najednou (Channel surf). Myslím, že podrobný popis programu je zbytečný, jedná se o jednoduchý, ale účelný nástroj, který odpovídá zaměření produktu na domácího uživatele, který očekává komfort a nepotřebuje spoustu nastavení a možností se vyřádit.

Přibaleny jsou ještě dvě aplikace. Teletext, který funguje jako webserver a prohlížení se provádí pomocí Internet Exploreru (výtečně provedené, opět stejné jako např. u PCTV Pro), a TRex pro konverzi mezi různými formáty (až příliš jednoduché).


5. Závěr

Vzhledem k tomu, že přístroj zachytává pouze do MPEGu, je určen především pro ty zákazníky, kteří potřebují rychle a jednoduše nahrávat pořady z TV nebo převést nahrávky např. z VHS na DVD. V tomto PCTV Deluxe vyniká a řekl bych, že jde o jedno z nejlepších zařízení na trhu.
Pokud ale požadujete externí vstupní zařízení pro další následný střih a zpracování videa, určitě bude lepší vzhledem k ceně zvolit nějaké DV zařízení s FireWire rozhraním. Záleží samozřejmě jen na Vás, čemu dáte přednost.