Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Leadtek WinFast PalmTop TV

13.4.2006, Radek Jahoda, recenze
Nevím, co měl Leadtek na mysli názvem PalmTop TV, ale rozhodně se nejedná o TV tuner k Vašemu Palmu. Nebo se snad má používat na pláži pod palmami? Ať tak či onak, nic to nemění na faktu, že se jedná o další externí TV tuner pro USB 2.0 rozhraní. Na trhu jich je již pěkná řádka od různých výrobců a dokonce Leadtek jich již několik ve své nabídce má. Podívejme se, co přesně nám nabízí tento výrobek, který se na první pohled od ostatních příliš neliší.

Obsah balení a vzhled


Tento tuner se dodává jen ve verzi pro koncové zákazníky, takže je vše úhledně zabaleno a samotný přístroj je pak pod průhlednou fólií, takže přesně víte, co si kupujete, alespoň po designové stránce. Navozuje to pocit, že si ho máte koupit v samoobsluze, kde vedle sebe stojí několik podobných produktů. Chytrému zákazníkovi a našemu čtenáři ale toto nestačí a nenechá se ošálit cukrátky.



Podívejme se proto, co vše se skrývá uvnitř krabice. Vynecháme zatím samotný přijímač a dálkový ovladač, kromě nich najdeme dva návody, jeden černobílý Quick installation guide, který nám poradí s instalací (je společný pro PalmTop TV, Walkie TV a DTV Dongle), druhý má barevnou obálku, uvnitř je černobílý a je to návod na používání software. Oba dva jsou v angličtině, český návod přiložen není (ale u jiných zařízení Leadteku bývá). Přiloženy jsou i dva propojovací kabely - krátký USB kabel a kabelová redukce pro S-video, kompositní video vstup a vstup zvuku (stereo, dva cinche). Součástí dodávky jsou i celkem čtyři instalační CD. Jedno CD je s ovladači a software, je pro všechny TV produkty výrobce a vzhledem k častému vydávání nových verzí na nich samozřejmě není nejaktuálnější verze. Tu lze stáhnout z webu výrobce. Druhé CD označené Bonus Software Pack obsahuje DVD přehrávač PowerDVD 6, software pro automatický střih videa muvee 3 a Adobe Reader, třetí CD je se známým střihovým programem VideoStudio 9 SE DVD od Ulead a poslední CD je s animačním a efektovým nástrojem Cool3D SE 3.0 a autorizačním software DVD MovieFactory 4 SE.



Nejvíce nás ale bude zajímat přijímač, který má velikost krabičky cigaret. Tvarově je vyveden velice hezky a to samé platí o barvě, která je matná a dotyky prstů na ní nezanechávají žádné otisky.



Pohled zepředu ukáže dvě jasné modré LED diody, které za denního světla vypadají velmi efektně.



Večer ale už tak nadšeně mluvit nebudete, protože jsou tak jasné, že je začnete nenávidět. Nejdou vypnout, svítí stále ihned po zastrčení přijímače do USB portu, pokud se je pokusíte přikrýt, tak zase přijdete o funkčnost dálkového ovladače. Navíc právě modrá barva je pro lidské oko špatně zaostřitelná, nechápu, proč je teď zvykem dělat ze všech přístrojů domácí elektroniky vánoční stromeček.



Vzadu je umísťen anténní konektor a hned vedle něj malý USB konektor, který slouží rovněž pro napájení, takže odpadá další kabel.



Na straně se pak nachází konektor, do kterého se zasunuje kabelová redukce s externími video a audio vstupy. Spodní část je opatřena dvěma podlouhlými gumovými nožičkami, které zabraňují sklouznutí.



Dálkový ovladač (dodávaný i s baterií) prozrazuje, k jakému účelu je celý přístroj určen. Jeho velikost i provedení ho nabádá jen tak vhodit mezi ostatní cerepetičky, které se nosí s notebookem - kabely, myš, tužky atd. V žádném případě mu to nemůže uškodit, protože je velice bytelný, povrch je matný a také velmi odolný proti poškrábání, tlačítka jsou "promačkávací" a tak jim neuškodí ani polití kafem nebo jinou tekutinou. Jeho ergonomie není příliš dobrá vzhledem k velikosti (nebo spíš malosti) a plochosti, ale určitě poslouží svému účelu. Zajímavostí je tlačítko BOSS, kterým se okamžitě schová puštěná televize a vypne zvuk před zlým šefém, další stisk vše uvede do původního stavu. Jinak ovladač obsahuje jen nejdůležitější tlačítka.




Specifikace a hardware


Mrkněme se nejprve krátce na specifikaci výrobku, kterou udává výrobce:


HardwareUSB 2.0 kompatibilní
grafická karta s DirectX 8.1
frekvence TV tuneru 55.25 – 855.25 MHz (NTSC), 48.25 – 863.25 MHz (PAL)
IR dálkový ovladač
KonektoryTV RF vstup (75 Ohm)
S-video a kompositní video vstup
stereo audio vstup
Obsah baleníWinFast PalmTop TV
dálkový ovladač s bateriemi (Slim type)
Uživatelská příručka
CD s ovladači a utilitami
kabel Mini-Din-9 AV
kabel USB 2.0
Minimální systémové požadavkyPentium 4 nebo AMD Athlon 1.4GHz procesor, 256MB RAM a více
operační systém Microsoft Windows 2000 nebo XP
100MB na pevném disku k instalaci software, další místo pro uložení nahrávek
VGA karta s plnou podporou DirectX 8.1, DirectX 9.0 nebo vyšší
zvuková karta kompatibilní s AC 97
jeden volný USB 2.0 port
CD-R/W nebo DVD R/W mechanika pro vypalování Video CD a DVD


Po odšroubování čtyř šroubů, které se skrývají pod nalepenými gumovými nožičkami, se dostaneme do útrob přijímače. Plošnému spoji dominuje samozřejmě TV tuner, který je sice největší "součástkou", ale i tak je oproti zvyku poměrně malý. Dodavatelem je korejská firma Partsnic, typ PTI-5PF17S. Tato firma je bývalým Daewoo Electronic Components a je velkým výrobcem a dodavatelem především kondenzátorů, transformátorů a elektronických součástek pro automobilový průmysl. Ne příliš účelně je tuner umístěn na druhé straně desky od vstupního konektoru, takže je signál veden přes celou desku neodstíněně.



O digitalizaci video signálu se stará obvod CX25843 od Conexantu. Tato řada CX2584x není sice z těch nejlepších, patří ale mezi ty nejmenší, což je k tomuto účelu ideální. Obsahuje desetibitové převodníky, demodulátor pro PAL, NTSC i SECAM a demodulátor a stereo dekodér pro zvukové standardy BTSC, EIA-J, A2, NICAM, FM a AM, takže již k němu není nutné přidávat příliš součástek. Chlubí se i antialias filtrem a 4H adaptivním filtrem pro zlepšení kvality obrazu a odstranění nectností přenosových systémů. Digitalizace zvuku je svěřena čipu PCM1802, 24bitovému delta-sigma převodníku.

O přenos zdigitalizovaného signálu do počítače se stará obvod CY7C68013A od Cypress Semiconductor, s kódovým označením EZ-USB FX2LP. Je to klasický mikrokontrolér 8051, který je vybaven USB 2.0 tranceiverem a běžící z interní paměti RAM, která lze naprogramovat přes USB rozhraní. Nemusí se tedy dodávat s firmware a případné softwarové nedostatky je možné odstranit jen aktualizací software (ovladačů). Této možnosti ale využito není a k zavádění programu se používá EEPROM paměť Atmel 24C64AN o velikosti 64kB.

Zpět k videu. V prvé řadě musím říci, že testovat TV tunery za chvíli ani nepůjde, protože i analogové vysílání je tak zkažené digitálním kódováním s niterným bitrate, že člověk hodně přemýšlí, zda je to chyba vysílání nebo tuneru. Naštěstí lze analogové a digitální artefakty dobře rozpoznat a tím i stanice, které k testování jdou použít. Závěrečný výsledek tak vyznívá pro kvalitu tuneru poměrně dobře, obraz je bez znatelného šumu a barevně vyrovnaný. O něco horší je to s ostrostí, protože hrany objektů jsou lehce rozmazány, nejde ale o nic tragického.



Klepněte pro zvětšení obrázku

I zvuk si zaslouží pochvalu, je čistý a bez jakéhokoliv šumu, i když postrádá do značné míry hloubky, zato výšky jsou výborné a bez sykavek. Na tomto místě musím trochu pokárat dodávanou aplikaci, protože se mi zdá, že stereo separace je při jejím použití velmi malá. Při použití jiného programu je ale normální, je možné, že ji software od Leadteku snižuje (často lze o demodulátoru nastavit, čímž lze snížit množství šumu v signálu).


Software


Popisovat software Leadteku je jako nošení dříví do lesa, přesto se u něho zastavme a popišme si ho, aby ani ti, kteří se s ním ještě nesetkali, nemuseli hledat v jiných článcích. Využil jsem i jednu z mých minulých recenzí, takže se nedivte, pokud jste už některé části někde četli.
Do systray se přidá prográmek s názvem WinFast Wizard, pomocí kterého lze spouštět jednotlivé aplikace a stará se také o příjem povelů dálkového ovladače. Stiskneme-li na dálkovém ovladači první tlačítko Power, tak se zobrazí dialogové okno, které nám umožní spustit TV aplikaci Winfast PVR nebo vypnout počítač.



Bohužel dlaší krok musíme provést myší nebo klávesnicí, protože na malém dálkovém ovladači chybí směrová tlačítka a tlačítko pro potvrzení.



Ovládání je intuitivní, panelu dominuje velké tlačítko pro zahájení nahrávání. Spodní tlačítka (zleva) slouží pro zahájení timeshiftu, uložení snímku (ozve se zvuk spouště fotoaparátu), otevření video souboru, nastavení programu, tlačítka +/- přepínají programy, předposlední tlačítko přepne na předchozí stanici a poslední slouží pro zapnutí surfování stanicemi.





Displej panelu mění v pravidelných intervalech barvu mezi růžovou, světle modrou, světle zelenou a žlutou, stejně tak blikají tři světýlka po stranách obou oken. Nevím, co bylo cílem tohoto chování, působí to impresivně, ale při delším používání to občas přivádí k šílenství. Pokud minimalizujete panel, tak se na hlavním okně objeví vě tlačítka pro přepínání programů a ovladač hlasitosti. Po najetí myší na postraní světýlka se zobrazí informace o nastaveném profilu nahrávání (vpravo nahoře) a naprogramovanými pořady (vlevo dole) a lze na ně i klepnout a zobrazí se nastavení zachytávání resp. nastavení plánovače. Při přehrávání se změní tlačítka na panelu, což je velmi praktické, ...



... a obraz z TV tuneru se zobrazuje v malém okně (tuto funkci lze vypnout).



Okno nastavování má stejné okraje jako okno videa. V první záložce se nastavuje zařízení videa (lze jen WinFast) a zařízení zvuku. To může být pouze zvuková karta, ale aplikace na toto nastavení nebere zřetel a použije vždy zvuk z našeho tuneru. Zde se nastavuje také profil pro nahrávání, lze nahrávat do MPEG se softwarovou kompresí (používá se enkoder od firmy CyberLink, takže kvalita je adekvátní - velmi dobrá), Windows Media Video nebo do AVI s libovolným nainstalovaným kodekem. Možná se to zdá malicherné, ale možnost zchytávat do AVI např. s DV nebo MJPEG kodekem je dosti důležitá, protože pokud budete chtít zachycené video stříhat a jinak upravovat, je MPEG naprosto nevhodný.



Na další záložce lze měnit parametry obrazu a je možné zapnout použití Video Mixing Rendereru 9 pro zobrazení videa.



Třetí záložka slouží pro nastavení stanic. Automatické vyhledání sice všechny stanice nenašlo, ale lze snadno změnit frekvenci kanálů, takže to není žádný problém. Stanice lze libovolně uspořádat v seznamu tlačítky vpravo, některé stanice lze označit jako oblíbené a posléze se přepínat pouze mezi nimi. Kanály s aktivními stanicemi jsou označeny "fajfkou".



Poslední záložka slouží pro plánovač, jeho možnosti řekne plně obrázek, výbornou vlastností je možnost po skončení úlohy počítač uspat nebo hibernovat, na další úlohu se pak počítač probudí.



Pokud použijeme nastavení země na Czech republic (PAL B/D), tak lze přepínat mezi zvukovými normami B/G a D/K klávesou A. Toto nastavení se pro všechny stanice zapamatuje i po ukončení programu. U aplikace na CD přepínání zvuku klávesou S přeskakuje přes dva módy a ve skutečnosti tak přepíná pouze dva ze čtyř, většinou jen mono a dual 1, zbylé dva stereo a dual 2 pak přeskakuje. Pokud vyberete položku z menu, tak funguje v pořádku. U novější aplikace z webu výrobce je ale tento problém vyřešen. Při volbě VMR9 a při přepínání módu vybraný mód pouze na obrazovce problikne, je to typické chování, když se nepoužije funkcí vykreslování VMR9, ale kreslí se přímo na obrazovku. Zvukové módy nelze bohužel přepínat dálkovým ovladačem. Pokud přepnete na zobrazení přes celou obrazovku (fullscreen), tak jsou oříznuty okraje videa. Jelikož tuner neumí teletext, tak ho neumí ani software.

Zajímavou vlastností je zachytávání rovnou na CD (jako VideoCD) nebo DVD disky, takže není nutné nejprve ukládat na disk a poté provádět mastering disku. Snímky lze ukládat ve formátech BMP, JPEG, TIFF nebo PNG. Zajímavá je funkce Channel surf, je to obdoba zobrazení více stanic najednou, ale zde se zobrazí pouze prázdná okýnka s číslem a názvem stanice a teprve po najetí myši se v něm zobrazí obraz. Počet zobrazených programů závisí na velikosti okna, minimálně čtyři a maximálně šestnáct. Nesmíme zapomenout ani na kvalitní deinterlace, který je rovněž od CyberLink.



Nezapomeňme ani na další dodávaný software, který rozšiřuje možnosti zpracování videa. Jde o obecně známé programy VideoStudio 9 SE DVD, Cool 3D 3.0 SE a DVD MovieFactory 4.0 SE, vše od firmy Ulead. Nezapomeňme ani na muvee pro automatický střih, dle mého názoru je ale úplně k ničemu (třeba ale budete mít jiný názor). Popisovat zde tyto programy ale není náplní této recenze.


Ovladače a alternativní software


Ve Správci zařízení se tuner hlásí jako Winfast PalmTop/Novo TV Video zařízení ve skupině multimediálních zařízení (Sound, video and game controllers) a ne ve skupině "kreslících" zařízení (Imaging devices), jak je tomu často u jiných USB tunerů. Je tedy tam, kde má být.



Ovladač se samozřejmě hlásí i USB řadiči, zajímavé ale je, že ohlášený datový tok zabírá 397% dostupného, kéž bychom takové rychlosti dosahovali u našeho připojení na internet... Těžko říci, zda je chyba na straně ovladačů tuneru nebo ovladačů základní desky (nVidia nForce 2).



V DirectShow ovladače



Klepněte pro zvětšení obrázku

Jelikož ovladače nemají žádné nestandardní chování a zvláštní výstupy, fungují téměř ve všech programech. Jedinou záludností může být výstup zvuku, který musí program identifikovat a propojit ho s Audio rendererem. V ATV2000 musí být nastavení takovéto:



Jediné podporované kódování obrazu je UYVY, které je totožné s nejpoužívanějším YUY2, pouze s přeházeným pořadím jednotlivých složek signálu (Y/U/V). Jelikož by si s tímto kódováním nevěděla grafická karty rady, je třeba ho do YUY2 převést, což zajistí filtr Video converter (je součástí instalace ATV2000). Leadek k tomuto účelu používá filtr Conexant UYVY Color Format Converter, který se instaluje spolu s ovladači a je možné ho také v ATV2000 použít. Pro zapnutí zvuku je nutné vybrat jak zařízení pro zachytávání zvuku (stejné jako pro video, tedy Winfast PalmTop/Novo TV Video), tak i přehrávač zvuku (Audio renderer). Ostatní programy používají většinou automatickou generaci grafu filtrů a není u nich třeba cokoliv nastavovat.


Zhodnocení a závěr


Myslím, že nastal čas si povědět také nějaké konkrétní zkušenosti s provozem tohoto TV přijímače. Dosavadní text byl spíše popisem funkčnosti a toho, co vše zařízení zvládne. Nyní se zaměřme hlavně na praktické zkušenosti a zhodnocení celkového dojmu z přístroje. Po hardwarové stránce nelze řešení příliš vytknout, výrobce se tohoto úkolu zhostil na výbornou. Je třeba vzít v úvahu hlavně zadání - co nejmenší velikost, z čehož vychází i samotná realizace. Do tak malé krabičky se toho prostě více vejít nemohlo, to se týká především konektorů, protože externí vstupy jsou svedeny do jednoho univerzálního konektoru, do kterého se musí použít redukce. Také nedostatečné místo uvnitř nutí k použití pouze jednoho video obvodu, který obstará vše a není použita žádná komprese, která by ulehčila především datovému toku. Ani to není požadavkem, protože se nejedná o zařízení pro digitalizaci videa v domácích podmínkách, ale hlavně o sledování TV stanic na cestách. Hardwarový enkodér by celé řešení jen zbytečně zdražoval. Na druhou stranu vysoký tok po USB rozhraní klade poměrně vysoké nároky na systém, takže během sledování TV prakticky nelze nic jiného dělat. Respektive lze, ale je třeba se smířit s tím, že během náročnější práce se bude video zasekávat a zvuk prskat. Děje se tak i během samotného zachytávání, v nahrávce i během nahrávání v reproduktorech je slyšet ve zvuku praskání jako ze starých gramofonových desek. Chvílemi více, chvílemi méně a občas vůbec ne, je ale nutné s tím počítat a ke kvalitnímu nahrávání se tento a pravděpodobně ani žádný jiný podobný tuner, který se připojuje na USB 2.0 rozhraní, hodit nebude.

Hlavní určení, tedy sledování TV, zvládá ale bez problémů a je nutné k tou připočíst i slušnou cenu. Pokud budete zároveň pracovat, tak to jde, ale jen u nenáročných činností jako psaní textu apod. Pokud jste programátor a budete zároveň překládat nějaký program, obraz a zvuk se budou stoprocentně zasekávat. Další výhrady lze mít k dodanému ovladači, který obsahuje jen základní tlačítka a při ovládání je nutné je nejen stisknout, ale i chvíli podržet, než se příslušný povel provede. Provedení ovladače je ale robustní a není třeba se bát, že ho pohozený v tašce u notebooku zničíte, můžete si na něj i klidně sednout. Dokonce v jednom rohu má dírku, pomocí které ho lze zavěsit třeba ke klíčům. Z výborného materiálu je vyrobeno i tělo přijímače, je pevné a na jeho povrchu neulpívají nečistoty.

Software výrobce ladí již několik let a za tu dobu se z něj stala vychytaná aplikace, která se používá pro všechny karty Leadteku. Je pravda, že u některých karet s ním jsou někdy problémy (proto také vycházejí nové verze docela často), s tímto tunerem ale funguje dobře a bez problémů.
Suma sumárum, jedná se o zdařilý výrobek, který slouží svému účelu - příjmu TV na cestách s notebookem, pro digitalizaci videa si ale pořiďte něco jiného.


Klady a zápory karty
+ dobrý tuner
+ kompatibilní ovladače
+ přívětivý software
+ robustní dálkový ovladač
- zasekávání obrazu a zvuku při zatížení systému
- praskání zvuku v nahrávce
- na dálkovém ovladači chybí směrová tlačítka